справа №380/40/24
13 березня 2024 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області про визнання порушення права на інформацію та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся з позовом, в якому просить:
- визнати порушення відповідачем права позивача на інформацію, зокрема щодо незаконного сміттєзвалища виявленого мною раніше, а саме: ненадання повної інформації на запит від 30.08.2023 року питання №1 щодо дати та реєстраційного номеру схем санітарного очищення; ненадання повної інформації на запит від 30.08.2023 року питання №4 щодо кількості, складу, властивостей, вартості відходів зазначеного виявленого позивачем сміттєзвалища, ступінь небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути запит від 30.08.2023 року відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та з урахуванням висновків адміністративного суду.
Посилається на те, що 30.08.2023 року звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації, в якому на підставі та в порядку, встановленому Законом України «Про доступ до публічної інформації», просив надати інформацію щодо ліквідації незаконного сміттєзвалища. Листом відповідача від 29.11.2023 року надано відповідь на вищевказаний запит позивача, однак така, за його словами, не містить повної запитуваної інформації, зокрема - відповідей на питання №1 та №4. Вважає, що такою бездіяльністю відповідач порушив право позивача на доступ до публічної інформації, гарантоване Законом України «Про доступ до публічної інформації». Просить позов задовольнити повністю.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що позивачем неодноразово отримано відповідь на його запит. Враховуючи викладене, вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Ухвалою суду від 08.01.2024 року позивача звільнено від сплати судового збору у даній адміністративній справі.
Ухвалою судді від 08.01.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.1 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
30.08.2023 року позивач на підставі та в порядку, встановленому Законом України «Про доступ до публічної інформації», направив на адресу відповідача запит на інформацію, зміст якого зводиться до наступного:
«Доброго дня. Державною екологічною інспекцією у Львівській області листом №03-3548 від 13.08.2020 року (додаток №1) Вам було скеровано інформацію про виявлене мною незаконне сміттєзвалище (біля села Сороки Львівські, а саме: на ґрунтовій дорозі, яка є навпроти вул.Польової). прошу надати інформацію:
1. Повідомте чи затверджено схеми санітарного очищення Мурованської сільської ради, прошу зазначити дату, реєстраційний номер та ким саме затверджені такі схеми.
2. Повідомте чи утворено Мурованською СР комісію з питань поводження з безхазяйними відходами? Якщо утворено, то прошу зазначити дату, реєстраційний номер та надайте копію (або витяг) рішення про утворення комісії з питань поводження з безхазяйними відходами.
3. Чи надходив до Вашої адреси лист ДЕІ у Львівській області листом №03-3548 від 13.08.2020 року?
4. Повідомте дату засідання Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами Мурованської СР (або іншої комісії, яка має подібні повноваження) з приводу інформації, скерованої листом №03-3548 від 13.08.2020 року, стосовно виявленого позивачем несанкціонованого сміттєзвалища; прошу долучити копію акта, створеного комісією за результатами своєї діяльності; зазначити кількість, склад, властивості, вартість відходів зазначеного сміттєзвалища, ступінь небезпеки для навколишнього природнього середовища і здоров'я людини.
5. Чи забезпечено Вами ліквідацію зазначеного сміттєзвалища? Зазначте дату ліквідації, ким проведено ліквідацію (прибирання) такого виявленого мною сміттєзвалища.
Відповідь прошу надіслати на електронну адресу.».
30.08.2023 року вказаний запит скеровано на адресу відповідача засобами поштового зв'язку.
05.09.2023 року інформаційний запит позивача вручено відповідачу.
Позивач вважає, що відповідач протиправно не надав йому запитувану інформацію, а тому звернувся до суду.
Згідно даних КП «ДСС», рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.11.2023 року у справі №380/24356/23 визнано протиправним дії Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області щодо розгляду запиту ОСОБА_1 від 30.08.2023 року. Зобов'язано Мурованську сільську раду територіальної громади Львівського району Львівської області надати відповідь на запит ОСОБА_1 про доступ до публічної інформації від 30.08.2023 року.
29.11.2023 року відповідачем підготовлено відповідь на інформаційний запит позивача, згідно якої:
«Розглянувши Ваш повторний запит на отримання публічної інформації від 30.08.2023 року, Мурованська сільська рада територіальна громада повторно інформує Вас, що ґрунтова дорога та її обочина, яка є навпроти вул.Польової та веде до Круківського лісу, де виявлено несанкціоноване розміщення безхазайних відходів, знаходиться на балансі ЛМКП «Львівтеплоенерго» інд.79040, м.Львів, вул.Данила Апостола, 1.
Збір твердих побутових відходів з території населених пунктів Мурованської сільської ради територіальної громади здійснюється ТОВ «Спецавтотранс-Львів» вул.Водогінна, каб.206 на підставі укладених договорів, відповідно до наявних схем санітарної очистки населених пунктів.
Рішенням засідання виконавчого комітету №30 від 15.01.2021 року створено «Постійно діючу комісію з питань поводження з безхазайними відходами на території Мурованської сільської ради ОТГ». Відповідно до статті 12 Закону України «Про відходи» та Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1217 «Про порядок виявлення та обліку безхазяйних відходів» розроблено «Положення про постійно діючу комісію з питань поводження з безхазяйними відходами».
В Мурованську сільську раду територіальну громаду надходив лист Державної екологічної інспекції у Львівській області №03-3548 від 13.08.2020 року та зареєстрований у журналі реєстрації вхідної кореспонденції за №663 від 18.08.2020 року.
Мурованська сільська рада територіальна громада листом №789 від 28.08.2020 року зобов'язала керівника ЛМКП «Львівтеплоенерго» інд.79040, м.Львів, вул.Данила Апостола, 1 вжити заходи по ліквідації несанкціонованого складування безхазяйних відходів дороги та її узбіччя від вул.Польової до Круківського лісу, такої, яка знаходиться ЛМКП «Львівтеплоенерго», та привести її до належного санітарного стану.
Інформуємо Вас, що КП «ЕкоУстрій» Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області у 2023 році частково було вжито заходи по ліквідації несанкціонованого розміщення безхазяйних відходів на ділянці дороги та її узбіччя від вул.Польової до Круківського лісу в селі Сороки-Львівські.».
Окрім того, до листа від 29.11.2023 року долучено копію рішення засідання виконавчого комітету Мурованської сільської ради об'єднаної територіальної громади Пустомитівського району Львівської області №30 від 15.01.2021 року «Про утворення постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами на території Мурованської сільської ради ОТГ».
Позивач вважає, що відповідачем не в повному обсязі надано відповідь на його запит на отримання публічної інформації від 30.08.2023 року, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Згідно з ч.1 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.34 Конституції України, кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Зазначеній нормі кореспондує положення ч.1 ст.5 Закону України «Про інформацію» №2657-XII, згідно якої кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Однією із видів інформації є інформація про стан довкілля (екологічна інформація).
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.13 Закону України «Про інформацію», інформація про стан довкілля (екологічна інформація) - відомості та/або дані про: стан складових довкілля та його компоненти, включаючи генетично модифіковані організми, та взаємодію між цими складовими; фактори, що впливають або можуть впливати на складові довкілля (речовини, енергія, шум і випромінювання, а також діяльність або заходи, включаючи адміністративні, угоди в галузі навколишнього природного середовища, політику, законодавство, плани і програми); стан здоров'я та безпеки людей, умови життя людей, стан об'єктів культури і споруд тією мірою, якою на них впливає або може вплинути стан складових довкілля; інші відомості та/або дані.
Інформація про стан довкілля, крім інформації про місце розташування військових об'єктів, не може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України від 13.01.2011 року №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон №2939-VI).
Згідно з ч.1 ст.1 цього Закону, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону №2939-VI, право на доступ до публічної інформації гарантується, серед іншого, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Згідно зі ст.5 цього ж Закону, доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 12 Закону №2939-VI визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.13 Закону №2939-VI, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
У п.6 ч.1 ст.14 Закону №2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 4, 5 ст.19 Закону №2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Згідно із ч.1 ст.20 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Положеннями ст.23 Закону №2939-VI передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити, серед іншого, надання недостовірної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналізуючи наведені положення законодавства, суд, у контексті цього спору, враховує, що 30.08.2023 року позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації, в якому на підставі та в порядку, встановленому Законом України «Про доступ до публічної інформації», просив надати інформацію щодо ліквідації незаконного сміттєзвалища.
Листом відповідача від 29.11.2023 року надано відповідь на запит позивача від 30.08.2023 року, проте, як видно з її змісту, у ній відсутня запитувана у питаннях №1 та №4 інформація.
Таким чином, відповідь відповідача не містить повної запитуваної інформації позивача.
При цьому, суд звертає увагу, що питання №1 та №4 були конкретними, чіткими і зрозумілими. Відтак, і відповідь також має бути чіткою та зрозумілою.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що належним способом захисту та поновлення порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо надання позивачеві неповної інформації на питання №1 та №4 інформаційного запиту від 30.08.2023 року та зобов'язання розглянути ці питання повторно і надати відповідь з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, то питання щодо їх розподілу суд не вирішує, оскільки позивач ухвалою суду від 08.01.2024 року звільнений від сплати судового збору у даній адміністративній справі.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області щодо надання неповної інформації у відповідь на питання №1 та №4 запиту ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 30.08.2023 року.
Зобов'язати Мурованську сільську раду територіальної громади Львівського району Львівської області (місцезнаходження: вул.Польова, 65, село Сороки-Львівські, Львівський район, Львівська область, 81120; код ЄДРПОУ: 04369707) повторно розглянути питання №1 та №4 запиту ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) на отримання публічної інформації від 30.08.2023 року у встановлені Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року №2939-VI спосіб та строк та надати достовірну, точну та повну інформацію, з урахуванням висновків суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.