Рішення від 12.03.2024 по справі 380/27427/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2024 року м. Львівсправа № 380/27427/23

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (Відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 періоду роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року та відмови у перерахунку пенсії відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком № 1 період роботи з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року на відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» та зарахувати заробіток за вказаний період;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 23 серпня 2023 року (дата призначення пенсії) перерахунок і виплату призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, згідно з абзацом 8 частини 2 статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням раніше виплаченої пенсії та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 23 серпня 2023 року отримує пенсію по інвалідності третьої групи. 10 жовтня 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», однак отримав відмову, яка мотивована, зокрема тим, що період роботи з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» не зарахований до страхового стажу та до підземного стажу за Списком № 1 та за цей період не врахована заробітна плата, оскільки підприємством не сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таку відмову відповідача позивач уважає протиправною, оскільки за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення та порушення строків сплати страхових внесків законодавство передбачає відповідальність страхувальника, а не працівника. Стверджує, що відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не є підставою для незарахування періоду роботи з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» у зв'язку з несплатою цим підприємством страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Позивач зазначає, що з урахуванням неправомірно незарахованого відповідачем до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року (01 рік 07 місяців) його пільговий страховий стаж за Списком № 1 становить 18 років 05 місяців 17 днів (16 років 10 місяців 17 днів - стаж за Списком № 1, який визнає відповідач + 01 рік 07 місяців - період з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року, неврахований відповідачем). З урахуванням положень частини третьої статті 24 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) страховий стаж позивача становить 36 років (повних 18 років пільгового стажу за Списком № 1 х 2). З огляду на те, що загальний страховий стаж позивача становить більше 35 років пенсія позивача повинна бути перерахована відповідно до двох нормативно-правових актів: абзацу восьмого частини другої статті 33 Закону № 1058, яким передбачено, що непрацюючі особи з інвалідністю третьої групи мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу та статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345) (пенсія у розмірі 80% заробітної плати), а не обмежуватися 50 відсотками розміру пенсії за віком.

Позивач відзначає, що перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком відповідач повинен здійснити з 23 серпня 2023 року, тобто з дня її призначення.

З огляду на наведене, з метою захисту свого порушеного права позивач звернувся з цим позовом до суду, який просить задовольнити повністю.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що згідно з документами електронної пенсійної справи № 133950013058 ОСОБА_1 призначено пенсію по третій групі інвалідності внаслідок професійного захворювання з 23 серпня 2023 року по 31 серпня 2025 року відповідно до положень Закону № 1058.

Страховий стаж під час призначення позивачу пенсії, обчислений по 31 березня 2021 року згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу форми ОК-5 за даними про сплату страхових внесків, становив 18 років 07 місяців 21 день, в тому числі 15 років 04 місяці 20 днів - пільговий стаж за Списком № 1 (стаж на підземних роботах).

Під час призначення пенсії період роботи позивача з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року (дата звільнення з роботи) не зараховано до страхового стажу, до стажу роботи за Списком № 1 з повним робочим днем під землею, оскільки згідно з Індивідуальними відомостями про застраховану особу форми ОК-5 ОСОБА_1 за вказаний період були відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля».

Однак період роботи з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 для визначення права на обчислення пенсії у розмірі, передбаченому абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058 та статті 8 Закону № 345. Стаж роботи позивача, що дає право на обчислення пенсії у розмірі, передбаченому абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058 та статті 8 Закону, становить 16 років 10 місяців 22 дні.

Оскільки стаж роботи позивача за Списком № 1 з повним робочим днем під землею, що дає право на обчислення пенсії відповідно до положень абзацу третього частини першої статті 28 Закону № 1058 та статті 8 Закону № 345, становив більше 15 років, розрахунок пенсії позивача проведено за нормами абзацу третього частини першої статті 28, частини першої статті 33 Закону № 1058, статті 8 Закону № 345. Розмір пенсії позивача з 23 серпня 2023 року становив 13521,03 грн 33052,58 грн (середньомісячний заробіток) х 80% х 50% + 300,00 грн (надбавка на двох утриманців)).

Стосовно вимог позивача про зарахування до його страхового стажу та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля», а також заробітку за вказаний період та здійснення з 23 серпня 2023 року перерахунку і виплати призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, згідно з абзацом восьмим частини другої статті 33 Закону № 1058 та статті 8 Закону № 345 відповідач зазначає, що оскільки страховий стаж позивача, що дає право на обчислення пенсії відповідно до положень абзацу восьмого частини другої статті 33 Закону № 1058 на момент призначення пенсії становив менше 35 років, у позивача було відсутнє право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 23 серпня 2023 року у розмірі, визначеному згаданою статтею.

З огляду на викладене у задоволенні позову просить відмовити повністю.

Відповідно до пункту третього частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 24 листопада 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Відповідно до записів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 02 червня 2004 року позивач у спірний у цій справі період (з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року (день звільнення з роботи)) працював у Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля».

У вказаній трудовій книжці позивача вчинено запис, відповідно до якого за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення згідно зі Списком № 1 (наказ № 318 від 07 жовтня 2019 року).

З 23 серпня 2023 року позивачу призначено пенсію по третій групі інвалідності внаслідок професійного захворювання відповідно до Закону № 1058.

10 жовтня 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Листом від 20 жовтня 2023 року № 28306-30109/С-52/8-1300/23 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача у відповідь на його заяву про таке:

… Позивач з 23 серпня 2023 року отримує пенсію по інвалідності, як особа з інвалідністю третьої групи внаслідок професійного захворювання відповідно до Закону № 1058, не працює.

Страховий стаж, обчислений по 31 березня 2021 року відповідно до даних про сплачені підприємством страхові внески, становить 18 років 07 місяців 21 день, в тому числі 16 років 10 місяців 17 днів стаж на підземних роботах за Списком № 1, до якого зараховано період роботи з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року для визначення права на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону № 345. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, зараховано період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку - 22 роки 07 місяців 01 день.

Заробітну плату для обчислення пенсії враховано за весь період страхового стажу з 01 серпня 2001 року по 31 березня 2021 року за даними що містяться у системі персоніфікованого обліку (коефіцієнт заробітку - 2,70110). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії із урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2020-2022 роки, - 12236,71 грн, становить 33052,58 грн (12236,71 грн х 2,70110).

Абзацом восьмим частини другої статті 33 Закону № 1058 передбачено, що непрацюючі особи з інвалідністю третьої групи мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу. Оскільки страховий стаж позивача, обчислений по 31 березня 2021 року відповідно до даних про сплачені підприємством страхові внески становить 33 роки 07 місяців 21 день (18 років 07 місяців 21 день - страховий стаж та додатково враховано 16 років за стаж на підземних роботах за Списком № 1), тому підстави для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до абзацу восьмого частини другої статті 33 Закону № 1058 відсутні.

Розмір пенсії обчислено відповідно до частини першої статті 33 Закону № 1058, якою передбачено, що пенсія по третій групі інвалідності призначається в розмірі 50 відсотків пенсії за віком.

Пенсія за віком обчислена відповідно до статті 8 Закону № 345 становить 26442,06 грн (33052,06 грн - середньомісячний заробіток х 80%).

Пенсійна виплата позивача по третій групі інвалідності станом на 01 жовтня 2023 року становить:

- 13221,03 грн - розмір пенсії по третій групі інвалідності (26442,06 грн - розмір пенсії за віком х 50%);

- 300,00 грн - надбавка на двох неповнолітніх утриманців (150,00 грн х 2).

Період роботи з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року у ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» не зарахований до страхового та до підземного стажу за Списком № 1 та за цей період не врахована заробітна плата, оскільки підприємством не сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Нарахування та виплата пенсії здійснюється відповідно до норм чинного законодавства, із урахуванням всіх наявних в пенсійній справі документів … .

Позивач, уважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 періоду роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року та відмови у проведенні перерахунку пенсії відповідно до абзацу восьмого частини другої статті 33 Закону № 1058, статті 8 Закону № 345, звернувся з цим позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка наявності підстав для зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до страхового (загального) стажу та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 періоду роботи з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля», зарахувати заробітну плату за вказаний період, а також здійснити з 23 серпня 2023 року (дата призначення пенсії) перерахунок і виплату призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно з абзацом восьмим частини другої статті 33 Закону № 1058 та статті 8 Закону № 345.

Оцінюючи правовідносини, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За змістом частин першої, другої статті 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до пункту другого частини першої статті 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія по інвалідності.

Згідно з частиною першою статті 30 Закону № 1058 пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

За змістом частини першої статті 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з частиною третьою зазначеної статті страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у статті 20 Закону № 1058.

Так, абзацом першим частини першої статті 20 Закону № 1058 передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Відповідно до частини другої зазначеної статті обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Згідно з частиною десятою статті 20 Закону № 1058 якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Нормами статті 106 Закону № 1058 передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків закон покладає на страхувальника.

Вирішуючи цей спір суд відповідно до вимог частини п'ятої статті 242 КАС України враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року (справа № 208/6680/16-а), від 20 березня 2019 року (справа № 688/947/17), від 30 вересня 2019 року (справа № 316/1392/16-а), від 27 травня 2021 року (справа № 343/659/17) відповідно до яких, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.

Закон України від 02 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Дія цього Закону відповідно до положень частини першої статті поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Нормами статті 8 Закону № 345 визначені особливості пенсійного забезпечення.

Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналогічна норма передбачена абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058, якою визначено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Як слідує з матеріалів справи з 23 серпня 2023 року позивачу призначено пенсію по інвалідності третьої групи внаслідок професійного захворювання відповідно до Закону № 1058.

Під час призначення пенсії позивачу до страхового та пільгового (підземного) стажу не зараховано період роботи з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року у Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» у зв'язку із несплатою цим підприємством страхових внесків за вищевказаний період.

Зазначену обставину відповідач не заперечує.

Зі змісту долученої позивачем до матеріалів справи копії трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 02 червня 2004 року суд встановив, що позивач у спірний у цій справі період з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року працював у Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля».

Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) у вищевказаний період позивачу нараховувалась та виплачувалась заробітна плата, однак страхові внески підприємством-страхувальником не сплачувались.

Суд відзначає, що обов'язок щодо нарахування та сплати страхових внесків покладений на підприємство. Отже, право на зарахування періоду роботи особи на певному підприємстві не залежить від виконання підприємством обов'язку щодо нарахування та сплати страхових внесків.

Оскільки у спірний у цій справі період роботи позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, роботодавець позивача був зобов'язаний нараховувати та сплачувати страхові внески. Проте внаслідок невиконання роботодавцем позивача обов'язку зі сплати внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та страхового стажу за час роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля», що є недопустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам у сфері соціального захисту.

Тому відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за спірний у цій справі період не є підставою для позбавлення позивача права на зарахування цього періоду до страхового (загального) стажу та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1, а також на врахування заробітної плати за вказаний період.

Беручи до уваги викладене, суд уважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до страхового (загального) стажу та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 періоду роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового (загального) стажу та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 період роботи з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля», врахувавши заробітну плату за вказаний період.

Стосовно позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії позивача суд зазначає таке.

Позивач з 23 серпня 2023 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058.

Частиною першою статті 28 Закону № 1058 встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Відповідно до частини першої статті 33 Закону № 1058 пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону (абзац восьмий частини другої статті 33 Закону № 1058).

З огляду на те, що період роботи позивача у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року підлягає зарахуванню до страхового (загального) стажу та до пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 розмір пенсії повинен бути обчислений з дати її призначення (23 серпня 2023 року) відповідно до абзацу восьмого частини другої статті 33 Закону № 1058 в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 та 28 цього Закону, та статті 8 Закону № 345.

Беручи до уваги викладене, суд уважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до абзацу восьмого частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 23 серпня 2023 року перерахунок і виплату призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно з абзацом восьмим частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», виплату здійснити з урахуванням виплачених сум.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (абзац перший частини першої статті 139 КАС України).

Суд встановив, що за подання цього позову до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1073,60 грн. Оскільки позов задоволено у повному обсязі, то за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача належить стягнути 1073,60 грн сплаченого судового збору.

Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні, тому їх розподіл не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до страхового (загального) стажу та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 періоду роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року та в проведенні перерахунку пенсії відповідно до абзацу восьмого частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового (загального) стажу та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 період роботи з 01 квітня 2021 року по 03 жовтня 2022 року у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля», врахувавши заробітну плату за вказаний період.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 23 серпня 2023 року перерахунок і виплату призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно з абзацом восьмим частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», виплату здійснити з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 1073,60 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 12 березня 2024 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна