13 березня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/827/24
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області" (25030, м. Кропивницький, вул. Волкова, 3, код ЄДРПОУ 08733937)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області" (надалі - ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області") про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивувала тим, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника після смерті свого чоловіка - колишнього працівника міліції. У вересні 2023 року позивачка звернулася до ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області" щодо видачі їй оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Проте відповідач безпідставно відмовив у виготовленні такої довідки. Тож позивачка просить суд:
- визнати протиправними дії ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області" щодо відмови у підготовці та видачі їй оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського ОСОБА_2 з урахуванням усіх складових цього грошового забезпечення станом на листопад 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру її пенсії;
- зобов'язати ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області" підготувати та видати їй оновлену довідку про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського ОСОБА_2 з урахуванням усіх складових цього грошового забезпечення, станом на листопад 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру її пенсії .
Ухвалою судді від 16.02.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою суд залучив до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що він не має підстав для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачки, оскільки від органів ПФУ не надходила інформація про призначення їй пенсії та про підстави для видачі довідки.
Представник третьої особи подала до суду пояснення із запереченнями проти позову та вказала, що після визнання нечинними та скасування окремих норм постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" грошове забезпечення поліцейських не підвищувалося, а уряд не приймав інші рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовців та поліцейських.
Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Чоловік позивачки - ОСОБА_2 - проходив службу в органах внутрішніх справ, з якої у 1997 році був звільнений у відставку.
Після звільнення зі служби йому було призначено довічну пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення.
З 01.01.2007 року ОСОБА_2 взятий на облік в ГУ ПФУ в Кіровоградській області, яке продовжило виплату йому пенсії за вислугу років на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як пенсіонеру по лінії МВС України.
У березні 2012 року ОСОБА_2 помер, а його особовий рахунок закрито.
У квітні 2023 року позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області за призначенням пенсії в разі втрати годувальника.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 29.04.2022 року призначило позивачці пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 30 % грошового забезпечення померлого годувальника. При обчисленні пенсії використано довідку УМВС України в Кіровоградській області №96/5724 від 05.04.2008 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за нормами, чинними станом на 01.01.2008 року, яке визначене відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
У вересні 2023 року позивачка звернулася до ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області" із заявою від 19.09.2023 року про видачу їй довідки про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка ОСОБА_2 станом на листопад 2019 року для здійснення перерахунку її пенсії.
Відповідач надав позивачці відповідь від 26.09.2023 року, у якій повідомив, що не має підстав для складання такої довідки через відсутність ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у списках осіб, які надавалися ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Позивачка, не погоджуючись з такою відмовою, звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, та членів їх сімей визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).
Частиною 3 статті 1 Закону №2262-XII передбачено, що члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Статтею 29 Закону №2262-XII передбачено, що пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 30 Закону №2262-XII право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).
Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються: б) батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або є особами з інвалідністю.
Згідно зі статтею 36 Закону №2262-XII пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах:
б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Статтею 40 Закону №2262-XII передбачено, що пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім'ї померлого вважається непрацездатним (стаття 30), а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - довічно.
Статтею 43 Закону №2262-XII установлений порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій.
Так, відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За правилами статті 45 Закону №2262-XII сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.
Статтею 49 Закону №2262-XII передбачено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Строки призначення пенсій установлені статтею 50 Закону №2262-XII, а строки перерахунку пенсій - статтею 51 цього Закону.
Відповідно до частин 2, 3 статті 50 Закону №2262-XII членам сімей осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та пенсіонерів з їх числа, які набули право на пенсію після смерті годувальника, - з дня виникнення права на пенсію, а батькам або дружині (чоловікові), які набули право на пенсію у разі втрати годувальника, - з дня звернення за пенсією.
Пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Частиною 3 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015 року) передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015 року та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", тобто з 07.11.2015 року.
Отже, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських та введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", у колишніх працівників міліції та членів їх сімей відповідно до статей 43, 51, 63 Закону №2262-XII виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.
Згодом Кабінет Міністрів України відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII прийняв постанову №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова КМУ №103).
Пунктами 3, 5 постанови КМУ №103 постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45.
Також пунктом 6 постанови КМУ №103 внесено зміни до окремих постанов Кабінету Міністрів України, що додаються, зокрема до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (надалі - Порядок №45).
Так, абзацами 1 та 2 пункту 5 Порядку №45 (в редакції змін, внесених постановою КМУ №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, зміни до пункту 5 Порядку №45, додатка 2 до Порядку №45 визнані протиправними та нечинними.
Згодом частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови КМУ №103.
За правилами частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відтак, з 05.03.2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18 - втратили чинність зміни до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 та діє редакція пункту 5 Порядку №45 та додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Воднораз, після цього був чинним пункт 3 постанови КМУ №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, за січень 2016 року.
Пункт 3 постанови КМУ №103 втратив чинність з 19.11.2019 року з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 та з цієї дати інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсій, відсутні.
Тому з 19.11.2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та членам їх сімей, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, а також усіх введених для поліцейських щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, визначених згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Відповідно до пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" пенсії, що призначаються членам сім'ї померлих (загиблих) осіб з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, обчислюються в порядку, передбаченому пунктом 7 цієї постанови, з відповідних видів грошового забезпечення, з яких підлягала обчисленню пенсія годувальнику.
Членам сім'ї померлих пенсіонерів з числа зазначених військовослужбовців, осіб, зазначених у пунктах "б"-"д", "ж" і "з" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії обчислюються з відповідних видів грошового забезпечення, з яких була обчислена (перерахована) або підлягала перерахуванню пенсія годувальнику.
Суд установив, що позивачці як непрацездатному члену сім'ї (дружині) померлого ОСОБА_2 , яка досягла пенсійного віку, з 29.04.2022 року призначена пенсія в разі втрати годувальника на підставі пункту "б" частини 1 статті 36 Закону №2262-XII.
Розмір пенсії обчислений за документами, що містилися у пенсійній справі ОСОБА_2 , зокрема із грошового забезпечення, підтвердженого довідкою УМВС України в Кіровоградській області №96/5724 від 05.04.2008 року, яка використана у квітні 2008 року для перерахунку його пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
У цій довідці вказані види та розміри грошового забезпечення, що були визначені станом на 01.01.2008 року постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка діяла до 01.03.2018 року.
Між тим, ці складові грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) є значно нижчими від ідентичних видів грошового забезпечення поліцейських, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що застосовується з 07.11.2015 року.
Відповідно до статті 45 Закону №2262-XII розмір пенсії в разі втрати годувальника повинен обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого була обчислена (перерахована) або підлягала перерахуванню пенсія годувальнику.
На звернення позивачки відповідач відмовив в оформленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, пославшись на відсутність позивачки у списках осіб, які отримують пенсію по лінії МВС України та пенсії яких підлягають перерахунку, що направлялися у 2018 році відповідно до постанови КМУ №103.
Суд визнає такі доводи безпідставними та зазначає, що перерахунок, про який просить позивачка, пов'язаний не з прийняттям Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-XII, зокрема постанови КМУ №103, а з неправильним обчисленням її пенсії станом на момент її призначення з квітня 2022 року. Тож у спірних відносинах відсутні підстави керуватися алгоритмом взаємодії між державними (уповноваженими) органами та пенсійними органами, визначеним пунктами 1 - 2 Порядку №45, пунктами 3, 5 постанови КМУ №103, зокрема щодо складання відповідних списків при масовому перерахунку пенсій.
Отже позивачка має право на обчислення пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, за нормами, чинними станом на листопад 2019 року.
Тож позивачка має право і на отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, яку вона повинна подати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області для приведення розміру її пенсії у відповідність з діючим законодавством.
Такі довідки відповідно до Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань", затвердженої наказом МВС №760 від 17.09.2018 року, наказу МВС України №129 від 25.02.2019 року (в редакції наказу МВС України №291 від 16.04.2021 року) готують уповноважені установи - територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, які також ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-XII, формують їхні облікові справи.
Відповідач не заперечує належність позивачки до членів сім'ї пенсіонера з числа колишніх працівників органів внутрішніх справ та свій обов'язок, як уповноваженого підрозділу МВС, готувати довідки про розмір грошового забезпечення, яке буде враховуватися під час обчислення та перерахунку пенсії позивачки.
Твердження відповідача про те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачки може складатися лише на підставі сформованих списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, є безпідставними та ґрунтуються на помилковому тлумаченні норм Закону №2262-XII, Порядку №45 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1.
Суд вважає, що відповідач, відмовляючи за заявою позивачки від 19.09.2023 року в оформленні та видачі довідки, необхідної для обчислення (перерахунку) основного розміру її пенсії, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та порушив право позивачки на отримання пенсії в установленому розмірі.
Тож такі дії відповідача слід визнати протиправними, а порушене право позивачки - поновити, зобов'язавши відповідача підготувати та видати їй довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) її пенсії за нормами, чинними станом на листопад 2019 року.
У цій довідці слід зазначити складові грошового забезпечення, що встановлені за прирівняною посадою поліцейського постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", визначивши їх розміри за правилами пункту 5 Порядку №45 (у редакції до змін, внесених постановою КМУ №103, відновленій 05.03.2019 року у зв'язку з набранням законної сили судовими рішеннями у справі №826/3858/18).
Підстав для спонукання відповідача скласти довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", про що позивачка просить у позові, суд не вбачає, оскільки ця постанова на неї не поширюється і не зумовлює перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та членам їх сімей.
Зважаючи на задоволення позову, здійснені позивачкою судові витрати на сплату судового збору слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області" щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку її пенсії.
Зобов'язати державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області" підготувати та видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на листопад 2019 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ