12 березня 2024 року № 640/10501/22
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Донця В.А., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Представник позивача адвокат Дейнегін С.М. звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом:
- визнати протиправними дії МВС України щодо відмови ОСОБА_1 , викладеної в листі від 21.06.2022 №16006/49-2022, в оформленні подання про призначення пенсії за вислугу років та направлення документів до органів Пенсійного фонду України;
- зобов'язати уповноважену особу МВС України підгодувати та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві подання та відповідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вислуги років у кількості 25 років 01 місяць 05 днів за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12, статті 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та підпункту "в" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2022 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-IX Окружним адміністративним судом міста Києва справу №640/10501/22 скеровано за належністю до Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №640/10501/22 передано для розгляду судді Донцю В.А.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.11.2023 адміністративну справу прийнято до провадження, постановлено здійснювати розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та без проведення відкритого судового засідання, з урахуванням подання сторонами заяв по суті судом запропоновано, за потреби, подати заяви з процесуальних питань.
Підставами позову зазначено: протиправну відмову МВС України в оформленні подання та необхідних документів для призначення пенсії позивачу, не зважаючи на наявність у нього достатньої вислуги з урахуванням пільгової вислуги (25 років 01 місяць 05 днів); необґрунтованість тверджень відповідача про відсутність правових підстав для зарахування до вислуги років позивача пільгової вислуги, оскільки врахування такої вислуги для призначення пенсії за вислугу років передбачено пунктом "а" частини першої статті 12, статтею 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", підпунктом "в" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей".
На підтвердження обґрунтованості своїх тверджень представником позивача наведено постанову Верховного Суду від 03.03.2021 справа №805/3923/18-а, в якій зазначено про необхідність зарахування пільгової вислуги для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідачем подано відзив про невизнання позову. За твердженнями представника відповідача, для призначення пенсії на підставі пункту "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам, звільненим в період з 01.10.2014 по 30.09.2015, необхідною умовою є наявність на день звільнення 22 календарних років і більше відповідної вислуги, однак у позивача наявні лише 19 років 07 місяців 05 днів календарної вислуги років, що недостатньо для призначення пенсії.
На підтвердження заперечень представником наведено ухвалу Вищого адміністративного суду України від 14.04.2017 справа №750/9775/16-а, постанови Верховного Суду від 22.08.2019 справа №295/7220/16, від 27.03.2018 №295/6301/17, від 19.09.2018 справа №725/1959/17, від 22.11.2018 справа №161/4876/17, від 22.01.2019 справа №295/10742/16-а, від 27.02.2019 справа №295/6454/17, від 10.07.2019 справа №299/509/15-а, від 25.07.2019 справа №806/1402/16.
Дослідивши докази, суд установив.
Згідно з довідкою від 28.03.2018 №0000503181 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взято на облік як внутрішньо переміщену особу.
До позову додано заяву позивача від 04.11.2022, адресовану начальнику відділу із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Київській області" про оформлення необхідних документів для передачі уповноваженому підрозділу Міністерства внутрішніх справ України (Департаменту з персоналу) для призначення пенсії за вислугу років з наступним направленням документів до органу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
У заяві від 10.02.2022 (вх. №Д-191 від 10.02.2022) представник ОСОБА_1 просив у начальника відділу із соціально-гуманітарних питань ДУ "ТМО МВС України по Київській області" сприяти у витребуванні додаткових документів.
Листом від 14.02.2022 №33/30-208 ДУ "ТМО МВС України по Київській області" витребувано в Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області необхідні документи: витяги з наказів про звільнення зі служби із зазначенням вислуги років; копію послужного списку; розрахунок вислуги років; грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення.
У листі (вх. №Г-320 від 03.06.2022) позивач вимагав у ДУ "ТМО МВС України по Київській області" направити подані з заявою від 10.02.2022 та самостійно зібрані Державною установою документи до уповноваженого підрозділу МВС України для складання подання про призначення пенсії та направлення необхідного пакету документів до уповноваженого органу Пенсійного фонду України.
Листом від 07.06.2022 №33/30-307 ДУ "ТМО МВС України по Київській області" повідомило представника позивача про відсутність повного пакету документів через неотримання запитуваних документів від Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області. Адвокату роз'яснено, що ДУ "ТМО МВС України по Київській області" не є уповноваженим структурним підрозділом для підготовки і подання документів для призначення пенсії, оскільки відповідно до повноважень здійснює приймання документів для направлення їх до уповноваженого органу, який і звертається з поданням до органів Пенсійного фонду України. Також представника повідомлено, що для осіб звільнених зі служби в період з 01.10.2014 по 30.09.2015 пенсія призначається незалежно від їх віку за умови, що на день звільнення вони мають вислугу 22 календарних роки і більше, водночас відповідно до витягу з наказу про звільнення ОСОБА_1 від 22.11.2021 №10 о/с календарна вислуга позивача складає 19 років 07 місяців 00 днів.
Листом ДУ "ТМО МВС України по Київській області" від 10.06.2022 №33/30-313 направлено Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України надані ОСОБА_1 заяву та документи для розгляду питання про право позивача для призначення пенсії за вислугу років: заява від 10.02.2022; копія листа від 14.02.2022 №33/30-208; копія листа ОСОБА_1 ; оригінал довідки Ліквідаційної комісії від 19.11.2021 №6/2-217 ЛК; витяг з наказу від 22.11.2021 №10 о/с; копія послужного списку; довідка про періоди служби; копія трудової книжки; копія свідоцтва про одруження; копія свідоцтва про народження; копія паспорту; копія довідки надання ідентифікаційного коду; довідка від 28.03.2018 №0000503181 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; копія листа від 07.06.2022 №33/30-307.
Листом Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України від 10.06.2022 №33/30-313 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність у нього права на пенсію, оскільки календарна вислуга років на момент звільнення зі служби (19.03.2015) склала 19 років 07 місяців 05 днів, однак відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у період з 01.10.2014 по 30.09.2015 пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку за умови, що на день звільнення вони мають вислугу 22 календарних роки і більше.
Згідно з довідкою Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 19.11.2021 №6/2-217 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України з 14.08.1995 по 19.03.2015, вислуга років складає: у календарному обчисленні - 19 років 07 місяців 05 днів; у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 05 років 06 місяців 00 днів.
До позову додано витяг з наказу ГУМВС України у Луганській області від 22.11.2021 №10 о/с, згідно з яким на часткову зміну наказу ГУМВС України у Луганській області від 19.03.2015 №96 о/с підполковника міліції ОСОБА_1 , оперуповноваженого сектору державної служби боротьби з економічною злочинністю Жовтневого районного відділу Луганського міського управління ГУМВС України у Луганській області звільнено з органів внутрішніх справ у запас з 19.05.2015, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні - 19 років 07 місяців 05 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 05 років 06 місяців 00 днів.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2262-ХІІ особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
За змістом наведеної норми, єдиною й обов'язковою умовою призначення пенсії за вислугу років є наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги), що забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи (наприклад, постанова Верховного Суду від 19.10.2023 справа №520/12639/2020).
Згідно з абзацом шостим пункту "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на час звільнення позивача з органів внутрішніх справ) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01.10.2014 по 30.09.2015 і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.
Абзацом шостим пункту "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ (у редакції чинній на час звернення позивача з заявою від 04.02.2022 до ДУ "ТМО МВС України по Київській області" про оформлення документів та на час судового розгляду) пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 01.10.2014 по 30.09.2015 і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.
Судом установлено, що позивача звільнено з органів внутрішніх справ України (ГУМВС України у Луганській області), де він проходив службу в званні підполковника міліції.
Щодо дати звільнення, то у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 19.11.2021 №6/2-217 ОСОБА_1 проходив службу з 14.08.1995 по 19.03.2015, водночас наказом ГУМВС України у Луганській області від 22.11.2021 №10 о/с частково змінено наказ ГУМВС України у Луганській області від 19.03.2015 №96 о/с, зокрема зазначено про звільнення ОСОБА_1 з. 19.03.2015. В обох згаданих письмових доказах вислуга років позивача вказана однакова:
У розглядуваному спорі відмінність щодо дати звільнення позивача (19.03.2015 чи 19.05.2015) немає визначального значення, позаяк позивача звільнено в період з 01.10.2014 по 30.09.2015, що визначено абзацом шостим пункту "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ, тому ця норма є застосовною до спірних відносин.
Частиною четвертою статті 17 Закону №2262-ХІІ передбачено, що при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону №2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено "Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (Порядок №393), яким установлювалась можливість зарахування пільгового стажу для призначення пенсій за вислугу років за Законом №2262-ХІІ.
У довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 19.11.2021 №6/2-217 зазначено про можливість зарахування у пільговому обчисленні періоду служби позивача на посадах дільничного інспектора міліції відділу дільничних інспекторів у період з 25.07.2000 по 15.12.2000 та періоду служби на посадах оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого та старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Державної служби боротьби з економічною злочинністю ГУМВС України у Луганській області з 15.12.2000 по 26.07.2011.
Зазначена вислуга зарахована позивачу на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця відповідно до Порядку №393, а також на підставі "Переліку посад дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ), час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця", затвердженого наказом МВС України 29.05.2008 №250, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.06.2008 за №558/15249 та "Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця", затвердженого наказом МВС України від 20.07.2006 №722, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.07.2006 за №896/12770.
Відповідачем право на зарахування вказаної вислуги років у відповідний період до пільгового стажу, який становить 05 років 06 місяців 00 днів, не заперечувалось.
Верховний Суд у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду в постанові від 03.03.2021 справа №805/3923/18-а відступив від попередніх правових висновків Верховного Суду, з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону №2262-ХІІ у частині призначення пенсії за вислугу років, дійшовши висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Надаючи тлумачення наведеному нормативному регулювання з урахуванням загаданого правового висновку в справі №805/3923/18-а, Верховний Суд у постанові від 19.10.2023 справа №520/12639/2020 зазначив, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить. Такого ж висновку дійшов Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.04.2021 у справі №480/4241/18. У цій справі Верховний Суд також зазначив: в цілях Закону №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів); для призначення пенсій за вислугу років за Законом №2262-ХІІ календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
З урахуванням наведених правових позицій, Верховний Суд у постанові від 19.10.2023 справа №520/12639/2020 зазначив про помилковість висновку судів попередніх інстанцій про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, позаяк цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
У розглядуваній справі судом установлено наявність у позивача вислуги: в календарному обчисленні - 19 років 07 місяців 05 днів; у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 05 років 06 місяців 00 днів (довідка Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 19.11.2021 №6/2-217, витяг з наказу ГУМВС України у Луганській області від 22.11.2021 №10 о/с). Вказана вислуга років відповідачем визнана у відзиві.
З огляду на проаналізоване правове регулювання та правові висновки Верховного Суду, висловлені в спорі за подібних обставин, суд доходить висновку про протиправність відмови відповідача оформити документи позивача для призначення пенсії за вислугу років та направити їх до відповідного органу Пенсійного фонду України, оскільки для призначення пенсії позивачу, звільненого в період з 01.10.2014 по 30.09.2015, необхідно було мати вислугу 22 календарних роки і більше, до якої повинна зараховуватись вислуга на пільгових умовах відповідно до Порядку №393, яка в позивача становить 25 років 01 місяць 05 днів (19 років 07 місяців 05 днів - календарна, 05 років 06 місяців 00 днів - пільгова).
Відтак висновки МВС України про відсутність у позивача права на пенсію за вислугу років відповідно до абзацу шостого пункту "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ та Порядку №393 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) є необґрунтованим.
При цьому судом ураховано, що Порядок №393 до позивача застосовується в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин (звільнення позивача зі служби в період з 01.10.2014 по 30.09.2015, звернення позивача з заявою про призначення пенсії 10.02.2022, звернення представника позивача з заявою від 10.02.2022 про витребування необхідних документів) та до внесення до Порядку №393 змін постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" (набрала чинності 19.02.2022), якою було змінено правове регулювання щодо порядку обчислення вислуги років.
Відповідний правовий висновок наведено в постанові Верховного Суду від 31.08.2023 у справі №200/4951/22, за яким календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 (також, наприклад, постанова Верховного Суду від 18.10.2023 справа №360/17/23).
З огляду на викладене, суд відхиляє доводи представника відповідача про релевантність правових висновків Верховного Суду, наведених у постановах у постановах від 22.08.2019 справа №295/7220/16, від 27.03.2018 №295/6301/17, від 19.09.2018 справа №725/1959/17, від 22.11.2018 справа №161/4876/17, від 22.01.2019 справа №295/10742/16-а, від 27.02.2019 справа №295/6454/17, від 10.07.2019 справа №299/509/15-а, від 25.07.2019 справа №806/1402/16.
У розглядуваній справі судом застосовано останні правові позиції, висловлені Верховним Судом у подібних спірних відносинах.
Відповідно до пункту 1 розділу III "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 №10-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 за №572/39628 (Порядок №3-1), уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії. Відповідні положення містились у попередній редакції Порядку №3-1.
Отже, саме уповноважені структурні підрозділи проводять перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення їм пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії та встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України.
У розглядуваній справі судом установлено, що перевірку документів здійснював Департамент пенсійних питань та соціального захисту відповідача, відповідно зазначеними повноваженнями направити всі необхідні документи та подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років наділене МВС України.
Враховуючи встановлені обставини, проаналізоване нормативне регулювання з урахуванням наведених правових висновків Верховного Суду, висловлених у подібних спорах за схожих обставин, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог. Відтак підлягають визнанню протиправними дії МВС України щодо відмови ОСОБА_1 , викладеної в листі від 21.06.2022 №16006/49-2022, оформити подання про призначення пенсії за вислугу років та направити документи до відповідного органу Пенсійного Фонду України, а також зобов'язати МВС України оформити всі необхідні документи і подання про призначення пенсії позивачу та направити їх до органу, що призначає пенсії з урахуванням вислуги років 25 років 01 місяць 05 днів.
Належним способом виконання рішення суду є оформлення (на підставі заяви ОСОБА_1 від 04.02.2022 про оформлення документів для передачі до уповноваженого підрозділу МВС України з метою призначення пенсії за вислугу років з додатками та переданих документів ДУ "ТМО МВС України по Київській області") уповноваженим структурним підрозділом МВС України всіх необхідних документів та подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років з направленням цих документів і подання до територіального органу Пенсійного фонду України відповідно до Порядку №3-1, врахувавши до календарної вислуги років позивача 25 років 01 місяць 05 днів (19 років 07 місяців 05 днів - календарна вислуга, 05 років 06 місяців 00 днів - пільгова вислуга), яку суд визнав достатньою для виникнення в позивача права на пенсію за вислугу років відповідно до абзацом шостим пункту "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ та Порядку №393 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119.
Щодо строків звернення до суду, то за висновком суд, позивачем дотримано шестимісячного строку, встановлено частиною другою статті 122 КАС України, позаяк відмову відповідачем оформлено листом від 21.06.2022 №16006/49-2022, водночас позовна заява підписана представником позивача 12.07.2022, позов зареєстровано Окружним адміністративним судом міст Києва 12.07.2022, тобто в межах шестимісячного строку.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як убачається з матеріалів судової справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн. за одну вимогу немайнового характеру (квитанція від 12.07.2022).
Оскільки позов задоволено повністю, сторонами не подано інших доказів понесення судових витрат, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_1 , яка викладена в листі від 21.06.2022 №16006/49-2022, в оформленні подання про призначення пенсії за вислугу років та направленні документів до відповідного органу Пенсійного Фонду України.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України оформити та направити всі необхідні документи і подання про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , з урахуванням календарної вислуги років 25 років 01 місяць 05 днів, до відповідного органу Пенсійного фонду України, що призначає пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 ).
Відповідач - Міністерство внутрішніх справ України (ідентифікаційний номер 00032684, місцезнаходження: 01601, місто Київ, вулиця А. Богомольця, 10).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Донець В.А.