11 березня 2024 року Справа № 280/2034/24 провадження
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Стрельнікова Н.В., розглянувши клопотання представника позивача про витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Регіональної Військово- лікарської комісія Збройних Сил України Центральної військово-лікарська комісія Збройних Сил України про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 (надалі - відповідач 1) до Регіональної Військово - лікарської комісії Збройних Сил України (далі відповідач 2), Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі відповідач 3), в якому просить суд:
визнати протиправними дії Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 при прийнятті постанови, яка оформлена довідкою № 6972 від 24.09.2023;
-визнати протиправним та скасувати постанову Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою № 6972 від 24.09.2023;
-визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, яка полягає в ухиленні від розгляду скарги на постанову Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою № 6972 від 24.09.2023 р.
-визнати протиправним рішення 20 Регіональної Військово-лікарської комісії Збройних Сил України, яке оформлено листом № 1854/512 від 22.01.2024 р. про визнання правомірною постанови Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою № 6972 від 24.09.2023.
06.03.2024 представником позивача подано клопотання про витребування доказів, у якому просить суд витребувати у відповідача 1 наступні відомості та документи:
оригінали, або належним чином засвідчені копії документів, витяги з актів, книг, журналів (передбачених положенням про ВЛК) щодо медичного огляду 24.09.2023 р. ОСОБА_1 , зокрема:
довідку військово-лікарської комісії відповідно до Додатку 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, - висновки лікарів,
акт дослідження стану здоров'я,
картку обстеження та медичного огляду, - направлення на медичний огляд ВЛК,
службову характеристику для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією,
витяг з книги протоколів засідань ВЛК щодо ОСОБА_1 за 24.09.2023 р,
інші медичні документи щодо медичного огляду 24.09.2023 р. ОСОБА_1 ;
та відомості:
чи була включена військова частина НОМЕР_1 до Переліку військових лікувальних закладів, військових частин, лікувально-профілактичних закладів, в яких організовуються позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК), який разом зі списком голів та заступників голів цих ВЛК (ЛЛК) на 2023 календарний рік затвердив голова ЦВЛК за поданням начальників штатних ВЛК регіонів відповідно до пп. 2.5.6. п. 2.6. глави 2 розділу І Положення про військоволікарську експертизу в Збройних Силах України № 402 від 14.08.2008 р.№ 402?
чи була включена Військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_1 до Переліку додаткових позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК), який разом зі списком голів та заступників голів цих ВЛК (ЛЛК) затвердив голова ЦВЛК за поданням начальників штатних ВЛК регіонів відповідно до пп. 2.5.6. п. 2.6. глави 2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України № 402 від 14.08.2008 р.?
кількісний та персональний склад Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , зокрема хто був головою, секретарем станом на 24.09.2023 р.?
на яку територію, та на які військові частини, яких військовослужбовців розповсюджуються повноваження Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 щодо проведення медичних оглядів та експертиз? Якими нормативними, розпорядчими актами це визначено?
чи віднесено до повноважень, компетенції Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 проведення медичних оглядів військовослужбовців десантно- штурмових військ, зокрема військової частини НОМЕР_2 ?
коли і яким розпорядчим актом призначений Головою ВЛК військової частини НОМЕР_1 старший лейтенант м/с ОСОБА_2 ?
чи проходив на час призначення на посаду Голови ВЛК військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 тематичне удосконалення (підготовку) з питань військово-лікарської експертизи або чи мав він на той час досвід виконання обов'язків у складі військово- лікарських комісій не менше трьох років?
чи проводився Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 24 вересня 2023 р. медичний огляд ОСОБА_1 , на яких підставах і в якому населеному пункті, в якому приміщені?
які були підстави для медичного огляду ОСОБА_1 . Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 ? - ким було видано направлення на медичний огляд ОСОБА_1 . Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 ?
скільки осіб оглянуто (пройшли медичний огляд) Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 за робочий день 24 вересня 2023 р.?
де територіально, фізично проводилися 24 вересня 2023 р. всі ці медичні огляди Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 (в якому населеному пункті, чи декількох населених пунктах, в якому приміщені)?
повідомити про перелік наявного станом на 24 вересня 2023 р. інструментарію, медичного та господарського майна, необхідного для оснащення кабінетів для проведення медичного огляду у Військово-лікарській комісії військової частини НОМЕР_1 з наданням підтверджуючих первинних облікових документів щодо наявності та територіального місця знаходження інструментарію,
якими лікарями (за спеціалізацією та персонально) оглядався ОСОБА_1 24.09.2023 р.?
які дослідження стану здоров'я ОСОБА_1 , вимірювання, зважування, було проведено під час проведення медичного огляду Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 24.09.2023 р?
яка медична документація щодо ОСОБА_1 була досліджена під час проведення медичного огляду Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 24.09.2023, та від кого було отримані ці документи?
чи висловлював ОСОБА_1 скарги на стан здоров'я, необхідність додаткового лікування та медичного обстеження, чи надавав існуючі направлення лікарів на додаткові медичні обстеження під час проведення медичного огляду Військово- лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 24.09.2023?
чи були досліджені та враховані при медичному огляді ОСОБА_1 . Військово- лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 24 вересня 2023 р. результати аналізу біологічних рідин (кров, сеча) ОСОБА_1 .?
чи відбиралися біологічні рідини (кров, сеча) ОСОБА_1 та чи проводився їх аналіз 24.09.2023, або напередодні?
якими спеціалістами, якою установою відбиралися біологічні рідини (кров, моча) ОСОБА_1 та проводився їх аналіз 24.09.2023 або напередодні?
Суддя, ознайомившись із заявленим клопотанням предстаника позивача, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст.73 КАС України визначено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.5 ст. 77 КАС України суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Частиною 2 ст. 79 КАС України визначено, що позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Згідно ч. 1 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено:
1) який доказ витребовується;
2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;
3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;
4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Так, представником позивача адвокатом Курдюковим В.М. ні в позовній заяві ні в клопотанні про витребування доказів не зазначено які заходи ним вжито (особою, що подає клопотання) для отримання зазначених у клопотанні доказів та відомостей самостійно, не надано доказів вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу (наприклад адвокатський запит з якого б можливо було встановити чи звертався представник позивача до відповідача 1 із запитом щодо отримання вищезазначених доказів та документів, отримання відповіді з відмовою тощо).
З огляду на те, що клопотання представника позивача про витребування доказів не відповідає вимогам ч. 2 ст. 80 КАС України, а саме представником позивачем не зазначено, які заходи були вжиті для отримання цих доказів самостійно (чи було зроблено адвокатом адвокатський запит відповідача 1 з приводу отримання вищеперелічених документів та відомостей), не надано доказів вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійно отримання цих доказів, суддя приходить до висновку про відмову в задоволенні клопотання про витребування доказів.
При цьому суддя наголошує, що відповідно до ч. 2 ст. 44 КАС України учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Таким чином клопотання представника позивача про витребування доказів до задоволення не підлягає.
Також вкзазане клопотання містить вимогу про виклик та допит свідків, вирішення якого судом до відкриття провадження у справі не є доцільним.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 80, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
В задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Стрельнікова