Справа № 138/778/24
Провадження №:3/138/327/24
13 березня 2024 року м. Могилів-Подільський
Суддя Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області Савкова І.М., розглянувши матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 лейтенанта Вячеслава Семенова Південного регіонального управління ДПС України (військова частина НОМЕР_1 ) про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 , -
за ч.1 ст.204-1 КУпАП, -
07.03.2024 о 00 год. 10 хв. в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Могилів-Подільський» на напрямку «в'їзд в Україну» було виявлено гр. ОСОБА_1 , який намагався перетнути Державний кордону України з Республіки Молдова в Україну без відповідних документів, а саме на паспортний контроль надав як підставу для перетину паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон НОМЕР_3 виданий 27.11.2022 - 26.11.2032 JERUSALEM на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушив вимоги ст. 9 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991, ст. 2,3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та п.1,2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою КМУ від 27.01.1995 №57.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення. Пояснив, що в 1999 році вибув до Ізраїлю на постійне проживання та по цей час проживає і працює.Вважав, що під час перетену Державного кордону України на паспортний контроль потрібно надавати паспорт громадянина Ізраїлю. Про те, що громадянам України заборонено використовувати паспортні документи інших держав не знав. Просить долучити до матеріалів адміністративної справи копію паспорту громадянина України для виїзду за кордон з відміткою «постійне проживання в Ізраїлі».
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 9 Закону України «Про державний кордон України» передбачено, що порушенням державного кордону України є перетинання його з порушенням встановленого порядку.
Згідно ст.2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну є: паспорт громадянина України для виїзду закордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну). У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в'їзду в Україну можуть використовуватися інші документи.
Згідно ст.3 вказаного Закону перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону. Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
В пунктах 1 та 2«Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджених Постановою КМУ від 27.01.1995№ 57 зазначено, що ці Правила визначають порядок перетинання громадянами України державного кордону, яке здійснюється ними в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) проїзний документ дитини; 5) посвідчення особи моряка; 6) посвідчення члена екіпажу.
З системного аналізу зазначених норм вбачається, що перетин державного кордону громадянином України за паспортом іноземної держави не допускається і кваліфікується як незаконне перетинання державного кордону без відповідних документів.
Вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.204-1 КУпАП доведена матеріалами справи, зокрема даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №252696 від 07.03.2024, в якому зазначено обставини правопорушення; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; рапортами та письмовими поясненнями працівників Державної прикордонної служби України про обставини вказаного правопорушення; інформацією про особу з Державної міграційної служби України у Вінницькій області; протоколом про вилучення документів.
Згідно ст.4 Конституції України, в Україні існує єдине громадянство.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, є суспільні відносини у сфері захисту та охорони державного кордону України.
Враховуючи важливість об'єкту посягання, заборону подвійного громадянства в Україні, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винним за ч.1 ст.204-1 КУпАП - спроба перетинання державного кордону України без відповідних документів.
Разом з тим, згідно вимог ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги особу правопорушника - вперше притягається до адміністративної відповідальності, обставин, що обтяжують та пом'якшують його відповідальність не встановлено, беручи до уваги, що останній з 1999 року постійно проживає в Ізраїлі та перебуває на консульському обліку, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 можна звільнити від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Згідно п.16 Правил перетинання Державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995 підроблені, недійсні паспортні документи або такі, що належать іншим особам, або використовуються для вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення тимчасово затримуються або вилучаються уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону. Після прийняття рішення уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону про відмову громадянину у перетинанні державного кордону тимчасово затримані чи вилучені паспортні документи надсилаються відповідному правоохоронному органу або органу, який їх видав.
Відповідно до ч.1 ст.265 КУпАП, вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей реалізують.
Оскільки, Положення п.1 ст.2 ЗУ «Про громадянство України», у тій частині, що громадяни України, які набули громадянство іншої держави у правовідносинах з Україною, залишаються лише громадянами України, автоматично не призводить до недійсності документів, виданих в установленому законом порядку іншою державою, суд приходить до висновку, вилучений у ОСОБА_1 паспортгромадянина Ізраїлю для виїзду за кордон НОМЕР_3 виданий 27.11.2022 - 26.11.2032 JERUSALEM на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повернути ОСОБА_1 ..
Керуючись ст.22, ч.1 ст.204-1, ст.283, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП,
Закрити провадження в адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.204-1 КУпАП, звільнивши його від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Вилучений у ОСОБА_1 паспортгромадянина Ізраїлю для виїзду за кордон НОМЕР_3 виданий 27.11.2022 - 26.11.2032 JERUSALEM на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який знаходиться при матеріалах справи про адміністративне правопорушення повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: І.М.Савкова