Справа № 128/797/24
Іменем України
12.03.2024 м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Васильєвої Т.Ю.,
секретар: Кострюкова Л.В.
розглядаючи адміністративний матеріал, що надійшов з Відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
22.02.2024 о 19:20 год інспектором СРПП ВП № 3 ВРУП ГУНП у Вінницькій області старшим лейтенантом поліції Гурою Ю.М. було складено протокол серії ААБ № 312791 про порушення ОСОБА_1 ст. 124 КпАП України, а саме, що він 22.02.2024 о 17:15 год в с. Зарванці по вул. Зарічна, 9, керуючи автомобілем Renault Megan, д.н.з. НОМЕР_1 , під час здійснення розвороту не вибрав швидкість, не дотримався дистанції та здійснив зіткнення з припаркованим автомобілем ВАЗ2121, д.н.з. НОМЕР_2 .
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, однак подав заяву, в якій вказав, що водій іншого автомобіля не був припаркований, а на момент удару здійснював рух заднім ходом, ОСОБА_1 почав йому сигналити, але автомобіль здійснив зіткнення з його автомобілем, після чого водій того автомобіля включив першу передачу і від'їхав вперед, вийшов з автомобіля і пішов додому, тому ОСОБА_1 викликав поліцію.
Оглянувши надані суду адміністративні матеріали, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з вимогами п. 1 розділу IІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі від 07.11.2015, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються: письмові пояснення свідків правопорушення у разі їх наявності; акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу у разі здійснення його затримання; акт огляду на стан сп'яніння у разі проведення огляду на стан сп'яніння; інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
Так, до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 312791 долучено копії протоколів про адміністративне правопорушення серії ААБ № 312791 від 22.05.2024 та серії ААБ № 312074 від 22.02.2024. Згідно копії протоколу серії ААБ № 312791 від 22.05.2024, ОСОБА_2 22.02.2024 о 17:15 год в с. Зарванці по вул. Зарічна, 9, керуючи автомобілем ВАЗ2121, д.н.з. НОМЕР_2 , здійснюючи рух заднім ходом, не переконався у безпеці руху, не вибрав безпечної дистанції та здійснив зіткнення з автомобілем Renault Megan, д.н.з. НОМЕР_1 , яким здійснювано розворот під керуванням ОСОБА_1 .
Тобто до адміністративної відповідальності за фактом ДТП, що мала місце 22.02.2024, одночасно притягаються до адміністративної відповідальності водії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . При цьому, в протоколах про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 124 та ч. 1 ст. 130 КУпАП вказано, що він керував транспортним засобом. Однак в адміністративному матеріалі, що є предметом даного судового розгляду, у протоколі про адміністративне правопорушення за яким ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності, зазначено, що автомобіль ОСОБА_2 був припаркований, тобто перебував в статичному стані та не рухався.
У зв'язку з наявністю таких протирічь, неможливо встановити чи відповідає суть адміністративного правопорушення та обставини, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ № 312791, фактичним обставинам ДТП, а надані суду матеріали містять суперечливі та взаємовиключні відомості.
Крім цього, відомості про потерпілих чи свідків адміністративного правопорушення в протоколі взагалі не зазначені, в зв'язку з чим суд позбавлений можливості встановити коло осіб, які підлягають виклику до суду для повного з'ясування обставин справи. До протоколу долучено письмові пояснення ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , та процесуальний статус даних осіб в протоколі не вказано.
При цьому, згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
З огляду на практику ЄСПЛ, враховуючи рішення у справі «Надточій проти України», в тому числі п.п. 24 - 29, оскільки згідно ст.ст. 268 - 275 КпАП України не передбачено участь представника органу чи посадової особи, що склав протокол про адміністративне правопорушення, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, також нормами КпАП України не встановлено повідомлення його про дату розгляду справи та процесуальний статус як учасника судового розгляду, водночас ст. 251 КпАП України встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, суд позбавлений можливості самостійно збирати докази щодо встановлення обставин зазначеного правопорушення.
В інакшому випадку самостійне збирання доказів судом ставитиме під сумнів справедливість, а отже безсторонність, судового розгляду.
Таким чином, враховуючи вищевикладене адміністративний матеріал не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складанні, оскільки за наслідками таких встановлених недоліків немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу.
Тому суд, у відповідності до положень ст.ст. 268, 277 КУпАП, вважає необхідним даний адміністративний матеріал повернути до Відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції ГУНП України у Вінницькій області для належного оформлення з врахуванням вищевикладених обставин.
Суд звертає увагу на строки розгляду адміністративних матеріалів, тому роз'яснює необхідність терміново доопрацювати надані матеріали та направити їх на розгляд суду.
Керуючись ст. ст. 256, 266, 278 КУпАП, суддя,
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, повернути до Відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції ГУНП України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: