про відкриття касаційного провадження
11 березня 2024 року
м. Київ
справа № 380/25617/23
адміністративне провадження № К/990/6216/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
перевірив касаційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року (суддя Грень Н.М.) та
постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року (колегія у складі суддів Судової-Хомюк Н.М., Онишкевича Т.В., Сеника Р.П.)
у справі № 380/25617/23
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства внутрішніх справ України, Департаменту пенсійних питань та соціального захисту
про визнання протиправними дій.
У листопаді 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України, просив:
- визнати протиправними дії Департаменту Пенсійних питань та соціального захисту МВС України, які полягають у відмові у внесенні змін у грошовий атестат від 01.07.2010 № 302, складений працівниками МВС України, та довідку про розмір грошового забезпечення від 29.12.2021 № 3886, складену Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % з дати складення;
- зобов'язати Департамент Пенсійних питань та соціального захисту МВС України надіслати до ГУ ПФ України у Львівській області відповідне звернення про проведення перерахунку пенсії з урахуванням змін у грошовому атестаті від 01.07.2010 № 302 та довідці про розмір грошового забезпечення від 29.12.2021 № 3886 щодо надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % з дати складення.
Львівський окружний адміністративний суд ухвалою від 20.11.2023, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2024, повернув позовну заяву відповідно до ч. 2 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
15.02.2024 ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, що 19.02.2024 надійшла до Верховного Суду, в якій, з посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, просить скасувати ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2024, направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Як на підставу касаційного оскарження покликається на рішення Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, постанову Верховного Суду від 26.01.2021 у справі № 520/11178/20; зазначає, що не пропустив строк звернення до суду, який обраховує з 19.10.2023 після отримання від МВС України відмови у внесенні змін у грошовий атестат та видачі довідки для перерахунку пенсії. Суди першої та апеляційної інстанцій неправильно застосували ст. 122 КАС України; не врахували факт його звернення 16.11.2021 до МВС України із заявою про отримання довідки про розмір грошового забезпечення, в якій просив зазначити доплату за роботу в умовах режимних обмежень. Незазначення такої доплати безпосередньо впливає на розмір його пенсії.
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
За правилами ч. 1 ст. 334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 334 КАС України в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються, зокрема, підстава (підстави) відкриття касаційного провадження.
ОСОБА_1 оскаржує ухвалу суду першої інстанції про повернення позовної заяви.
Підставою для відкриття касаційного провадження у цій справі є посилання у касаційній скарзі на порушення судами першої та апеляційної інстанцій ч. 2 ст. 123 КАС України. Наведені скаржником аргументи потребують ретельної перевірки, чого не можна виконати на стадії відкриття касаційного провадження.
Скарга подана у строк, передбачений ч. 1 ст. 329 КАС України, відповідає вимогам ст. 330 КАС України, підстав для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження немає.
Керуючись ст. 328-335, 338, 359 КАС України, Суд,-
1. Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року.
2. Витребувати з Львівського окружного адміністративного суду матеріали справи № 380/25617/23.
3. Направити особам, які беруть участь у справі, копії ухвали про відкриття касаційного провадження разом з копією касаційної скарги.
4. Установити десятиденний строк з моменту отримання учасниками справи цієї ухвали для подачі відзиву на касаційну скаргу. Роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб