Рішення від 12.03.2024 по справі 380/28259/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2024 рокусправа № 380/28259/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка), від імені якої діє представник Воронкова О.І , звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), з такими вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058, починаючи з 01.03.2021;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 01.03.2021.

В обґрунтування позовних вимог представник позивачки зазначила, що ОСОБА_1 з 01.03.2021 переведена з пенсії за віком відповідно до Закону № 3723 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058, розмір пенсії обчислений із застосуванням показника середньої зарплати за 2014-2016 роки. Відповідач вчинив протиправні дії, які полягають у відмові здійснити перерахунок пенсії позивачки відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 01.03.2021 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058.

Відповідач позов не визнає з підстав викладених у відзиві (а.с. 24-27). Зазначив, що згідно частини 4 статті 40 Закону № 1058 передбачено застосування середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Проте ця норма використовується лише при первинному призначенні пенсії за віком, по інвалідності, за вислугу років, у зв'язку із втратою годувальника, тому не поширюється на позивачку. Відтак, при переведенні з одного виду пенсії на інший застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Зазначив, що підстави для застосування показника середньої зарплати працівників за 2018-2020 роки при обчисленні пенсії позивачки відсутні.

Суд з'ясував зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, із 09.01.2013 отримувала пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу» № 3723. З 01.03.2021 на підставі рішення 913300811052 від 09.03.2021 переведена із пенсії за віком на підставі Закону № 3723 на пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058.

26.06.2023 ОСОБА_1 (клієнт) та Адвокатське бюро «Івана Хомича» в особі директора - адвоката Хомича Івана Олександровича уклали договір про надання правової допомоги № 314/псз (а.с. 11).

02.11.2023 адвокат Хомич І.О. подав до ГУ ПФУ у Львівській області адвокатський запит на підставі ст.ст. 20, 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» вих.№6189-11/2023 від 02.11.2023 (а.с. 9) такого змісту:

«АДВОКАТСЬКИЙ ЗАПИТ (у порядку ст. ст. 20, 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»)

26.06.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (надалі - Клієнт) та Адвокатське бюро «Івана Хомича», в особі його директора Хомича Івана Олександровича, уклали Договір.

У межах вищевказаного Договору правова допомога Клієнту надається адвокатом бюро - Хомичем Іваном Олександровичем.

Відповідно до п. 7.10 вищезазначеного Договору Клієнт надає адвокатському бюро згоду на збір, обробку та використання своїх персональних даних у відповідності до Закону України «Про захист персональних даних» та Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також дає згоду на отримання адвокатським бюро конфіденційної інформації, яка стосується Клієнта, від будь-яких суб'єктів, які володіють цією інформацією.

Відповідно до обставин справи Клієнту у 2023 році було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до вищевикладеного, керуючись ст. ст. 20, 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», -

ПРОШУ:

1. Надати інформацію про те, коли була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та який щомісячний розмір пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений ?

2. Надати копію рішення відповідного управління Пенсійного фонду України, яким приймалося рішення щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

3. Надати інформацію про те, за які роки було взято середній показник заробітної плати при призначенні пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»?

4. Надати інформацію про те, яка грошова сума показника середньої заробітної плати по Україні була застосована при призначенні пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»?

5. Надати копію протоколу призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

6. Надати інформацію про те, чи виплачувалася інший вид пенсії до призначення йому пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Якщо так, про прошу повідомити дату з якої була призначена вказана пенсія та надати копію протоколу призначення пенсії , яка йому виплачувалася до призначення йому пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

7. Здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2020, 2021 та 2022, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» прошу надати відповідь на даний запит протягом п'яти робочих днів з дня його отримання, надіславши її рекомендованим листом на адресу: 03186, м. Київ, просп. Повітрофлотський, буд. № 34, оф. № ЗО, або на адресу електронної пошти: office@jurprotect.com.ua».

ГУ ПФУ у Львівській області розглянуло адвокатський запит від 02.11.2023 №6189-11/2023 та надіслало у відповідь лист №1300-5903-8/161327 від 07.11.2023 (а.с.12), в якому надало відомості про підстави та порядок обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 починаючи з 09.01.2013 по 01.04.2023, до листа додало копії таких документів:

- рішення від 10.01.2013 про призначення ОСОБА_1 пенсії держслужбовця за віком на підставі Закону №3723 з 09.01.2013р. (а.с.13);

- рішення від 09.03.2021 про переведення ОСОБА_1 з 01.03.2021 на пенсію за віком на підставі Закону №1058 (а.с.14).

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

нормами статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що право на отримання пенсії мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону № 1058-IV визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону № 1058-IV затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1). Цим Порядком встановлена форма заяви про призначення/перерахунок пенсії та порядок її подання.

Так, пунктом 1.1 Порядку № 22-1 закріплено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про перерахунок пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Пунктом 4.7 Порядку № 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні врегульовані Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 № 5076-VI (далі - Закон № 5076-VI).

Відповідно до статті 19 Закону № 5076-VI видами адвокатської діяльності в т.ч. є:

- надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;

- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;

- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.

Стаття 20 Закону № 5076-VI визначає професійні права адвокатів. Так, під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема:

- звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб);

- представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об'єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами;

- ознайомлюватися на підприємствах, в установах і організаціях з необхідними для адвокатської діяльності документами та матеріалами, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом;

- складати заяви, скарги, клопотання, інші правові документи та подавати їх у встановленому законом порядку.

Відповідно до статті 24 Закону № 5076-VI адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз'яснень положень законодавства.

Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

Суд за наслідками встановлення фактичних обставин справи встановив такі спірні правовідносини:

адвокат Хомич І.О. звернувся в інтересах ОСОБА_1 із адвокатським запитом до ГУ ПФУ у Львівській області, у якому, окрім запиту про надання відомостей та документів щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 , стверджував про призначення його клієнтці у 2023 році пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 та, окрім надання інформації та документів щодо обчислення розміру пенсії, також в адвокатському запиті просив здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону № 1058, із застосуванням показника середньої зарплати (доходу) по Україні за 2020, 2021, 2022, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії.

ГУ ПФУ у Львівській області у відповідь на адвокатський запит від 02.11.2023 надіслало відповідь № 1300-5903-8/161327 від 07.11.2023, у якому детально роз'яснило порядок та підстави призначення та обчислення розміру пенсії позивачки починаючи із дати її призначення в 2013 році, із зазначенням конкретних сум та даних, що враховувались при такому розрахунку; серед іншого повідомило, що пенсію за віком на підставі Закону № 1058 ОСОБА_1 призначено з 01.03.2021 на підставі рішення 913300811052 від 09.03.2021.

Представник позивачки адвокат Воронкова О.І., що діє на підставі виданого адвокатського бюро «Івана Хомича» ордера, визначила, що зміст позовних вимог ОСОБА_1 полягає в такому - відповідач вчинив стосовно позивачки протиправні дії, які полягають у відмові здійснити перерахунок її пенсії відповідно до Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058, а належним способом захисту порушених прав позивачки буде визнання цих дій (відмова здійснити перерахунок пенсії) протиправними та спонукання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до Закону №1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 01.03.2021.

Здійснюючи оцінку аргументів сторін та досліджених доказів суд при вирішенні цього спору керується такими мотивами:

відповідно до Порядку № 22-1, яким регламентований порядок подання та оформлення документів для призначення/перерахунку пенсії відповідно до Закону № 1058, визначено, що підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії є відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, що можуть бути підставою для перерахунку пенсії. Додатком 1 до Порядку № 22-1 затверджений відповідний зразок заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Суд за наслідками вивчення долучених сторонами доказів встановив, що:

- позивачка та/або її представник не зверталися до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 01.03.2021;

- відповідач не відмовляв позивачці та/або її представнику в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 01.03.2021.

Оскільки позивачка не зверталась до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії з 01.03.2021 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки, а відповідач не відмовляв у здійсненні такого перерахунку, то суд дійшов висновку, що позовні вимоги, викладені в позовній заяві від 29.11.2023, з огляду на їх підстави та предмет позову, є очевидно безпідставними.

Оцінюючи зміст адвокатського запиту представника ОСОБА_1 адвоката Хомича І.О. від 02.11.2023 року та отриманої відповіді від 07.11.2023 суд керується такими мотивами:

адвокатський запит за своєю правовою природою є процесуальним інструментом, за допомогою якого адвокат у стислі терміни отримує від адресата (органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань) інформацію та копії документів, які необхідні йому для надання правничої допомоги клієнту.

Професійним правам адвоката (у тому числі звертатися з адвокатськими запитами для отримання необхідної для здійснення адвокатської діяльнності інформації та документів) кореспондують його професійні обов'язки, в т.ч. дотримуватися правил адвокатської етики. Відповідно до статті 7 «Дотримання законності» Правил адвокатської етики, у своїй професійній діяльності адвокат (адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язаний використовувати всі свої знання та професійну майстерність для належного захисту й представництва прав та законних інтересів клієнта, дотримуючись чинного законодавства України, сприяти утвердженню та практичній реалізації принципів верховенства права та законності. Адвокат не має права в своїй професійній діяльності вдаватися до засобів та методів, які суперечать чинному законодавству або цим Правилам.

В спірних правовідносинах адвокат для оскарження протиправної відмови ПФУ здійснити перерахунок розміру пенсії його клієнтки для початку повинен був отримати відмову ПФУ за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії. Складення та подання до ГУ ПФУ заяви про перерахунок пенсії на підставі Порядку № 22-1 та Закону № 1058 від імені клієнта в розумінні статті 19 Закону № 5076-VI є наданням адвокатом правничої допомоги, що полягає в здійсненні таких видів адвокатської діяльності:

- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру (п. 2 ч. 1 ст. 19 Закону № 5076-VI);

- представництво інтересів фізичних осіб в державних органах, перед фізичними та юридичними особами (п. 6 ч. 1 ст. 19 Закону № 5076-VI).

Натомість адвокат спочатку «вписав» прохання здійснити перерахунок пенсії його клієнтки з 2023 року в текст адвокатського запиту про надання інформації від 02.11.2023, а надалі трактує отриману відповідь як «протиправну відмову здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2021». Суд визнає таке обґрунтування позовних вимог маніпулятивним та таким, що свідчить про недобросовісну процесуальну поведінку представника позивача, оскільки:

- по-перше, подання адвокатського запиту (інструмента адвоката для отримання інформації та доказів, ст. 24 Закону № 5076-VI) не може підміняти собою підготовку та подання від імені клієнта заяви правового характеру до відповідного державного органу (заяви про перерахунок пенсії до ПФУ, складення та подання якої повинно здійснюватися адвокатом в межах описаних вище видів адвокатської діяльності, пп. 2, 6 ч. 1 ст. 19 Закону № 5076-VI);

- по-друге, адвокат в запиті стверджував про переведення його клієнтки на пенсію на підставі Закону № 1058 з 2023 року та просив здійснити перерахунок її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2020-2022рр., а з відповіді від 07.11.2023 дізнався, що ОСОБА_1 пенсія по Закону № 1058 призначена з 01.03.2021. Отже, відповідь ПФУ на адвокатський запит від 07.11.2023 не лише за формою, а й за своїм змістом не може бути «відмовою перерахувати пенсію з 01.03.2021», бо представник позивача про таке не просив в адвокатському запиті від 02.11.2023;

- по-третє, враховуючи вимоги до кваліфікації адвоката, представнику позивачки ще до звернення до суду з цим позовом були зрозумілі або повинні були бути зрозумілими наведені вище обставини щодо пенсійного забезпечення його клієнтки. Також цілком очевидно, що адвокат, отримавши відповідь від 07.11.2023 на адвокатський запит від 02.11.2023 та діючи при наданні правничої допомоги позивачці добросовісно, мав можливість обрати один із щонайменше двох способів захисту її прав, що «лежать на поверхні»:

1) оскаржити рішення ПФУ від 09.03.2021 (а.с.14) про переведення ОСОБА_1 з 01.03.2021 на пенсію за віком на підставі Закону №1058 в частині, що стосується обчислення розміру цієї пенсії та застосованих ПФУ у формулі для її обчислення показників середньої заробітної плати, - і пояснювати суду питання поважності причин пропуску шестимісячного строку звернення до суду з цим позовом, оскільки рішення про переведення на пенсію на підставі Закону №1058 прийняте в 2021, а не 2023 році (як стверджував адвокат в запиті до ПФУ), тобто прийняте більше двох років тому;

2) звернутися до ПФУ відповідно до Порядку 22-1 із заявою про перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 01.03.2021, та визначати стратегію надання правничої допомоги клієнтці після отримання рішення ПФУ за результатами розгляду такої заяви (напр., у випадку отримання відмови перерахувати пенсію з використанням бажаних для позивачки показників заробітної плати - оскаржити таку відмову до суду тощо).

Проте адвокат вирішив діяти інакше та подав до суду цей очевидно безпідставний позов, побудований на маніпулюванні обставинами справи та обґрунтуванні позовних вимог фактами, яких не існує. Відповідно до Правил адвокатської етики професійний адвокат зобов'язаний надавати професійну правничу (правову) допомогу клієнту, здійснювати його захист та представництво компетентно і добросовісно, що передбачає знання відповідних норм права, наявність необхідного досвіду їх застосування; адвокат повинен бути добропорядним, чесно та гідно виконувати свої професійні обов'язки. Таким чином, ігнорування адвокатом норм законодавства, що регламентують його професійну діяльність, а також подання до суду очевидно безпідставного позову в нескладній пенсійній справі свідчить або про некомпетентність адвоката, або про порушення ним правил адвокатської етики, що виявляється у його недобросовісній процесуальній поведінці представника позивачки.

Враховуючи висновок суду по суті позову та керуючись встановленими статтею 139 КАС України правилами розподілу судових витрат суд покладає усі понесені позивачкою судові витрати на неї. Відповідач не надав суду доказів понесення судових витрат, що підлягають розподілу за наслідками вирішення цього спору.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Понесені позивачкою судові витрати покласти на неї.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович