Рішення від 11.03.2024 по справі 380/1926/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2024 рокусправа № 380/1926/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років з 01.04.2019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.04.2019 на підставі довідки Управління СБ від України у Львівській області від 13.08.2020 № 62/21 -476-4 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 у справі № 380/1305/20, яке набрало законної сили, зобов'язано відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Крім цього, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 у справі №380/1198/21 зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Управління СБ України у Львівській області від 06.08.2020 року № 62/21-459-46 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум. Виконуючи рішення суду від 12.03.2021 у справі № 380/1198/21, відповідач здійснив перерахунок пенсії з 01.04.2019 підставі оновленої довідки Управління СБ України у Львівській області від 13.08.20 № 62/21-476-4 про розмір грошового забезпечення, в процесі якого протиправно зменшив відсоток грошового забезпечення, що враховується для визначення основного розміру пенсії позивача, з 80% до 70%.

Ухвалою суду від 30.01.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що на виконання Постанови - 103, з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2018, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Також, на виконання рішення від 12.03.2021 у справі 380/1198/21 здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року виходячи з відсоткового значення розміру 70% відповідних сум. Доплата з 01.04.2019 року по 31.05.2021 становить 81888,65. Отже, пенсія позивачу перерахована та виплачується відповідно до чинного законодавства. Згідно із статтею 13 Закону-2262 (зі змінами) максимальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений за нормами цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до І категорії - 100 %, до II категорії - 95 %. Зміни в статтю 13 Закону - 2262 законодавцем не внесені. Таким чином, при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 у справі 380/1198/21 застосовано норми законодавства в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії. З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 у справі № 380/1305/20 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 в розмірі 70% грошового забезпечення. Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, в розмірі 80% місячного грошового забезпечення, починаючи із врахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 у справі №380/1198/21 визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із 01.04.2019, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 62/21-476-4, виданій 13.08.2020 Управлінням Служби безпеки України у Львівській області. Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.04.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 62/21-476-4, виданій 13.08.2020 Управлінням Служби безпеки України у Львівській області, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 у справі №380/1198/21, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 13.08.2020 №62/21-476-4 про розмір грошового забезпечення, при цьому зменшивши відсоткове значення розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення, що підтверджується перерахунком пенсії з 01.06.2021 за пенсійною справою позивача №101302005444-СБУ.

Вважаючи протиправними дії відповідача при перерахунку пенсії на підставі рішення суду та оновленої довідки про розмір грошового забезпечення щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії з 80% на 70%, позивач звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.

Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Згідно з статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Як визначено статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1402-VIII) суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

У статті 13 Закону № 1402-VIII розтлумачено зміст такої конституційної засади судочинства як обов'язковість судових рішень, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення позивачу відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення, суд зазначає таке.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3668-VI) та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 (далі - Закон № 1166-VII) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII.

Судом встановлено, що звернення до суду з цим позовом зумовлено протиправною поведінкою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка полягає в ігноруванні відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивачу на виконання судового рішення від 12.03.2021 у справі №380/1198/21 обставин, встановлених рішенням суду від 17.03.2020 у справі № 380/1305/20.

Так, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 у справі № 380/1305/20 встановлено наявність у позивача права на пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення та відсутність підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії з застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується при призначенні пенсії.

Судом встановлено, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислюється при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС - України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Ураховуючи вказану норму, право позивача на пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення підтверджене рішенням суду від 17.03.2020 у справі № 380/1305/20, яке набрало законної сили, відтак не є предметом доказування при розгляді цієї справи.

Натомість для Головного управління Пенсійного фонду України у Львівські області при проведенні будь-яких подальших перерахунків пенсії позивача застосування норм права з урахуванням висновків, викладених у постанові Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18, є обов'язковим.

Крім цього, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 у справі №380/1198/21, яке набрало законної сили, встановлено наявність у позивача права на здійснення перерахунку та виплату пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 13.08.2020 №62/21-476-4 про розмір грошового забезпечення.

Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 80%до 70% грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі рішення суду від 08.09.2022 у справі № 380/9217/22.

Тому позовні вимоги в частині оскарження таких дій є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Як наслідок, підлягають задоволенню позовні вимоги зобов'язального характеру.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.

Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 138148885) щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 80% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років з 01.04.2019.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 138148885) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.04.2019 на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 13.08.2020 № 62/21-476-4 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

4. Cтягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) 1211,20 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 11.03.2024 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович