Рішення від 11.03.2024 по справі 280/10931/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11 березня 2024 року Справа № 280/10931/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В. розглянувши в письмовому проваджені за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до ДЕПАРТАМЕНТУ ПОЛІЦІЇ ОСОБЛИВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ «ОБ'ЄДНАНА ШТУРМОВА БРИГАДА НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ «ЛЮТЬ», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Первинна професійна спілка «Правозахисники країни» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28 грудня 2023 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до ДЕПАРТАМЕНТУ ПОЛІЦІЇ ОСОБЛИВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ «ОБ'ЄДНАНА ШТУРМОВА БРИГАДА НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ «ЛЮТЬ» (далі по тексту - відповідач) Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Первинна професійна спілка «Правозахисники країни», в якому позивач просить суд:

- визнати бездіяльність ДЕПАРТАМЕНТУ ПОЛІЦІЇ ОСОБЛИВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ «ОБ'ЄДНАНА ШТУРМОВА БРИГАДА НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ «ЛЮТЬ» щодо ненарахуваня та невиплати інспектору взводу № 2 роти № 2 шутрового батальйону № 1 («Луганськ - 1 імені Героя України Сергія Губанова») полку УПОП № 3 ДПОП ОШБ «Лють» ОСОБА_1 збільшеної додаткової винагороди в розмірі 100 000 грн за серпень 2023 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 - протиправною;

- зобов'язати ДЕПАРТАМЕНТ ПОЛІЦІЇ ОСОБЛИВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ «ОБ'ЄДНАНА ШТУРМОВА БРИГАДА НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ «ЛЮТЬ» нарахувати та виплатити інспектору взводу № 2 роти № 2 шутрового батальйону № 1 («Луганськ - 1 імені Героя України Сергія Губанова») полку УПОП № 3 ДПОП ОШБ «Лють» ОСОБА_1 збільшену додаткову винагороду в розмірі 100 000,00 грн за серпень 2023 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022.

В обґрунтування своїх вимог зазначає, що він проходить службу на посаді інспектора взводу № 2 роти № 2 штурмового батальйону № 1 (Луганськ-1 ім. Героя України ОСОБА_2 ) полку УПОП № 3 Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України "Лють". Служба позивача, проходить виключно на території, де ведуться бойові дії. Однак, на його думку, відповідачем протиправно не було нараховано та виплачено йому додаткову винагороду, підвищену до 100000,00 грн. за безпосередню участь у забезпеченні бойових дій по здійсненню заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії за серпень 2023 року, яка гарантується державою на період воєнного стану. З таких підстав позивача вважає, що своєю бездіяльністю відповідач порушив його законні права та інтереси, оскільки вони ґрунтуються на безпідставних мотивах і не відповідають критеріям правомірності, а тому є протиправними та підлягають скасуванню. Таким чином, позивач змушений звернутись до суду з позовною заявою про захист своїх прав.

Справі за цією позовною заявою присвоєно № 280/10931/23 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Сацькому Р.В.

Ухвалою суду від 02.01.2024 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Відповідачем 19.01.2024 за вх. № 2996 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Заперечує проти позовних вимог позивача, вважає їх необґрунтованими, оскільки позивачем не додано доказів, що б підтверджували ненадходження додаткової винагороди за серпень місяць на його рахунок, адже виплата додаткової винагороди в розмірі 29 999,94 грн позивачу була здійснена. В період з 01.08.2023 по 31.08.2023 позивач не залучався до виконання бойових дій, натомість в період з 01.09.2023 по 30 листопада 2023 року він був залучений до участі у бойових діях, за що йому нарахована та виплачена додаткова винагорода у розмірі 99 999, 90 грн, що відповідає виплаті 100 000,00 грн, поділеної на кількість календарних днів у вказаних місяцях та помноженою на кількість днів його безпосередньої участі в бойових діях. В інші дні, а саме серпень 2023 року позивач не був залучений до безпосередньої участі в бойових діях або заходах визначених пунктом 3 Порядку № 775, у зв'язку з чим наказів, доручень, рапортів або інших доказів, щоб підтверджували його безпосередню участь в бойових діях та заходах, в інші дні, ніж зазначено вище, в ДПОП «ОШБ «Лють» немає. Таким чином, вважає, що позов є безпідставним, не обґрунтованим. Просить суд, відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Станом на час розгляду справи відповіді на відзив та заперечення до суду не надійшло. Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з частиною 4 статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України. Що підтверджується копією паспорта НОМЕР_1 виданого Василівським РВ УМВС України в Запорізькій області від 10.06.2006 та довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера від 04.05.1999, які додані до справи.

Крім того, ОСОБА_1 має звання лейтенанта поліції та проходить службу на посаді інспектора штурмового батальйону № 1 УПОП № 3 Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України "Лють". Що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_2 від 20.06.2023, який долучений до матеріалів справи.

Позивача було направлено у відрядження до оперативного стратегічного угрупування військ в Донецькій та Луганській областях наказом ДПОП "ОШБ" "ЛЮТЬ" № 25 ДСК, що було підставою для нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди в розмірах до 30 000,00 грн відповідно до пункту 3 пункту 2 Порядку та умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 28 листопада 2022 року № 775 (далі за текстом - Порядок № 775) та Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168).

У вересні 2023 року позивачу нараховано додаткову винагороду за серпень 2023 року в сумі 29 999,94 грн, розраховану з встановленої Постановою № 168 додаткової винагороди в розмірі 30000,00 грн; у жовтні 2023 року позивачу нарахована додаткова винагорода за вересень 2023 року відповідно до приписів постанови № 168 у сумі 99 999,90 грн; у листопаді 2023 року позивачу нарахована додаткова винагорода за жовтень 2023 року відповідно до приписів постанови № 168 у сумі 99 999,90 грн. Що підтверджується Копією витягу з наказу № 445 від 12.09.2023 про виплату додаткової винагороди поліцейським ДПОП «ОШБ «Лють» на період дії воєнного стану, Витягом з розрахунку додаткової винагороди поліцейських за період з 01.08.2023 по 31.08.2023 та Довідкою про здійснення розрахунків за серпень-грудень 2023 р. № 9 від 10.01.2024, які міститься в матеріалах справи.

Вважаючи прийняте відповідачем рішення про невиплату йому додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн за серпень 2023 року протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом про захист порушеного права.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходить з того, що відповідно до статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією в межах і відповідно до законів України.

Зокрема, статтею 8 Конституції України в Україні встановлено, що в країні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Крім цього, правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі регулюються законами України та підзаконними нормативними актами.

Тому, надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Поліція у своїй діяльності керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно - правовими актами.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про Національну поліцію" (далі - Закон України № 580-VIII).

Відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Частинами 1, 2 статті 94 Закону № 580-УІІІ визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 (далі - Порядок № 260), грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії, одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Окрім того, пунктами 1,15 Порядку № 775 визначено, що додаткова винагорода на період дії воєнного стану є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення. Порядок № 775 визначає механізм і розмір виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди поліцейським, передбаченої пунктами 1-2 Постанови № 168.

Абзацом першим пункту 1 Постанови № 168 встановлено, що на період воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000,00 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, розмір такої додаткової винагороди збільшується до 100 000,00 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядовою і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно- стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участ у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпека і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередню в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначений заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100 000,00 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Підпунктами 2, 3, 5 пункту 2 Порядку № 775 визначено, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода поліцейським виплачується в розмірах:

- до 10 000,00 гривень - поліцейським, крім тих, що визначені в підпункті цього пункту, пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які здійснюють розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів (далі - розмінування), виконують повноваження поліції в місцях завдання ракетних ударів, ударів безпілотних літальних апаратів, реактивних систем залпового вогню (далі - ударі на територіях, які знаходяться поза районами ведення бойових (воєнних) ді розмір цієї винагороди збільшується до 30 000 гривень у розрахунку на місяць, пропорційно часу їх здійснення (виконання);

- до 30 000 гривень - поліцейським, які проходять службу на територіях Харківської, Донецької. Луганської, Запорізької, Херсонської областей, Нікопольської, Марганецької міських, Червоногригорівської селищної, Покровської, Мирівської сільських територіальних громад Нікопольського району, Зеленодольської міської, Грушівської сільської територіальних громад Криворізького району Дніпропетровської області, Новопавлівської, Великомихайлівської сільських, Покровської селищної територіальних громад Синельниківського району Дніпропетровської області, Очаківської міської, Куцурубської сільської територіальних громад Миколаївського району Миколаївської області, Сновської, Корюківської міських територіальних громад Корюківського району, Семенівської та Новгород-Сіверської міських територіальних громад Новгород-Сіверського району, Городнянської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області, Середино- Будської, Дружбівської, Глухівської міських, Зноб-Новгородської, Свеської, Есманьської, Шалигинської селищних територіальних громад Шосткинського району, Путивльської міської, Новослобідської сільської територіальних громад Конотопського району, Білопільської міської, Краснопільської, Хотінської селищних, Миропільської, Юнаківської сільських територіальних громад Сумського району, Великописарівської селищної територіальної громади Охтирського району Сумської області, пропорційно в розрахунку на місяць;

- до 100 000 гривень - поліцейським, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно участі в бойових діях або заходах.

Окрім того, пунктом 3 Порядку № 775 до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій:

1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу;

2) виконання розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства;

3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення;

4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником;

5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів;

6) заходів з евакуації населення (жителів) ізтериторій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника.

Вказані вище обставини повинні бути підтверджені документами відповідно до пункту 5 Порядку № 775.

Пунктом 5 Порядку № 775 встановлено, що документами, що підтверджують здійснення поліцейським, поліцейським із числа курсантів та здобувачів освіти повноважень поліції, повноважень поліції в місцях ударів, розмінування, виконання бойових (спеціальних) завдань, безпосередню участь у бойових діях або заходах, є: наказ (у тому числі наказ на виконання бойового розпорядження); доручення; стройова записка; рапорт поліцейського (доповідна записка) про безпосередню участь у бойових діях або заходах; акт перевірки об'єкта на наявність вибухонебезпечних предметів або акт знищення (знешкодження) вибухонебезпечних предметів або таких, що їх нагадують; звернення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про відселення людей із місць, небезпечних для проживання, плани проведення евакуації населення (обов'язкової евакуації окремих категорій населення), витяг з інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» про виконання завдань диспетчера (оперативного чергового) про реагування на повідомлення (заяви) осіб про необхідність евакуації людей унаслідок збройної агресії; графіки чергувань (розстановка нарядів поліції); витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань; витяг з єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події з використанням інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» або журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події; акт уповноваженого органу або посадової особи про залучення поліцейських із числа здобувачів освіти, відряджених поліцейських до безпосереднього виконання повноважень поліції; інші документи, у яких містяться відомості про участь поліцейського в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником; довідка (повідомлення) органів військового управління, штабів угруповань військ (сил) або штабів тактичних груп до пункту управління оперативно-стратегічного угрупування військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій, які здійснюють оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань, військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно, відповідно до переліку, затвердженого Генеральним штабом Збройних Сил України.

Для підготовки наказів про виплату додаткової винагороди поліцейським керівники структурних підрозділів або відокремлених підрозділів органів (підрозділів) поліції надають до підрозділу кадрового забезпечення органів (підрозділів) поліції розрахунок винагороди за час безпосередньої участі в бойових діях або заходах, час проходження служби поліцейських за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 775.

Так, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 та Порядку № 775 питання виплати додаткової грошової винагороди залежить від визначення відповідними командирами факту безпосередньої участі поліцейського в бойових діях. Зазначене визначення повинно бути відповідним чином оформлено належними документами: рапортами, наказами, журналом бойових дій, відповідними довідками тощо.

Суд зауважує, що в даній справі спірним є питання щодо виплати позивачу додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за серпень 2023 року.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 775 видання наказу про виплату додаткової винагороди поліцейським здійснюється протягом поточного розрахункового місяця за попередній. У разі надходження всіх необхідних документів, передбачених пунктом 5 цих Порядку та умов, у більш пізній період, видання наказу про виплату додаткової винагороди поліцейським здійснюється протягом поточного розрахункового місяця.

З наявних в матеріалах справи витягу з розрахунків додаткової винагороди та довідки про здійснення розрахунків за період з серпня по грудень 2023 року судом встановлено, що У вересні 2023 року позивачу нараховано додаткову винагороду за серпень 2023 року в сумі 29 999,94 грн, розраховану з встановленої Постановою № 168 додаткової винагороди в розмірі 30 000,00 грн; у жовтні 2023 року позивачу нарахована додаткова винагорода за вересень 2023 року відповідно до приписів постанови № 168 у сумі 99 999,90 грн; у листопаді 2023 року позивачу нарахована додаткова винагорода за жовтень 2023 року відповідно до приписів постанови № 168 у сумі 99 999,90 грн, розраховану з встановленої Постановою № 168 додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 грн.

Відповідачем зазначено, що позивач у спірний період з 01 серпня 2023 року по 31 серпня 2023 року не брав безпосередню участь у бойових діях. Натомість, позивач повідомив, що у спірний період він проходив службу на посаді інспектора взводу № 2 роти № 2 штурмового батальйону № 1 (Луганськ-1 ім. Героя України ОСОБА_2) полку УПОП № 3 Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України "Лють" виключно на території, де ведуться бойові дії.

Разом з тим, матеріали справи не містять документів, передбачених Порядком № 775 про безпосередню участь позивача у бойових діях у серпні 2023 року.

Позивачем на підтвердження безпосередньої участі в бойових діях у спірний період не надано наказів начальника Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України "Лють" про направлення позивача для безпосередньої участі в бойових діях або заходах з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, рапортів, доручень або інших відповідних документів.

Посилання позивача на той факт, що у спірний період (серпень 2023 року) позивач був відряджений та перебував на території, де ведуться бойові дії, суд не приймає до уваги, оскільки сам по собі факт відрядження поліцейського у певні райони не є підставою для нарахування додаткової грошової винагороди, підвищеної до 100 000,00 грн.

Суд провівши аналіз норм Постанови № 168 та Порядку № 775, приходить до висновку про те, що прямими доказами та підставами вважати безпосередню участь особи у бойових діях, є відповідні документами: накази, рапорти, розпорядження, журнали бойових дій, довідки, які містять в собі інформацію, про підтвердження такої участі.

За викладених обставин, судом не встановлено бездіяльності відповідача у спірних правовідносинах, оскільки позивачем не надано доказів безпосередньої участі в бойових діях за серпень 2023 року, що було б підставою для виплати позивачу додаткової грошової винагороди в розмірі 100 000,00 грн за серпень 2023 року.

Суд, при вирішені справи, враховує й позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів позивача), сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.

Таким чином, оцінюючи в сукупності вищевикладене, враховуючи підтвердження матеріалами справи обставин, заявлений позов є безпідставним, через що задоволенню не підлягає.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Позивач під час судового розгляду справи не довів належними засобами доказування обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, натомість відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів належними засобами доказування правомірність та обґрунтованість прийнятого рішення за наявності факту встановлених порушень податкового законодавства.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваної діяльності відповідача на відповідність наведеним вище критеріям, суд, не виходячи за межі заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, з мотивів та обґрунтування наведених судом вище.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, однак, відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий Збір» у зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ДЕПАРТАМЕНТУ ПОЛІЦІЇ ОСОБЛИВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ «ОБ'ЄДНАНА ШТУРМОВА БРИГАДА НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ «ЛЮТЬ» (04075, м. Київ, вул. Максименка Федора, буд. 21 - Б, код ЄДРПОУ 45013109), Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Первинна професійна спілка «Правозахисники країни» (52070, Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Новоолександрівка, вул. Сурська, буд. 96, код ЄДРПОУ 39245807) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі. Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення в повному обсязі виготовлено та підписане суддею 11 березня 2024 року.

Суддя Р.В. Сацький