Справа № 761/4679/24
Провадження № 1-кс/761/3587/2024
20 лютого 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві капітана поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 42023102100000169 від 13.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, -
Слідчий СВ Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_3 звернулась до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
Клопотання мотивовано тим, що до Шевченківської окружної прокуратури м. Києва 13.11.2023 року з заявою про вчинення кримінального правопорушення звернувся ОСОБА_4 та у якості свідка повідомив, що він не є власником громадського будинку літ. "А" за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 120 кв.м. Право власності за собою на вказаний громадський будинок не визнає. Він не звертався до приватного нотаріуса КМНО ОСОБА_5 з приводу реєстрації за собою права власності на громадський будинок літ. "А" за адресою: АДРЕСА_2 . Також, не звертався до Асоціації " ІНФОРМАЦІЯ_2 " з приводу проведення технічної інвентаризації за адресою: АДРЕСА_2 . Ніяких документів щодо вказаної будівлі не має, надати не може.Що це за будівля, де вона знаходиться, ким та коли побудована йому не відомо.
Повідомив, що він у вказаній будівлі ніколи не перебував, не користувався нею, та не володів. На даний час йому приходить повідомлення про спалу податку за неї, вказаний податок він не визнає за собою та планую оскаржувати.
Свій паспорт громадянина України не втрачав нікому не передавав, просив розібратися хто підробив від мого імені документи щодо громадського будинку літ. "А" за адресою: АДРЕСА_2 .
Так, слідчий вказує, що встановлено, що ОСОБА_5 , будучи приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу та маючи доступ до державної інформаційної системи - Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, несанкціоновано змінив інформацію, яка оброблюється в реєстрі, за наступних обставин.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", доступ до інформації в системі - отримання користувачем можливості обробляти інформацію в системі; інформаційна (автоматизована) система - організаційно-технічна система, в якій реалізується технологія обробки інформації з використанням технічних і програмних засобів; користувач інформації в системі - фізична або юридична особа, яка в установленому законодавством порядку отримала право доступу до інформації в системі; несанкціоновані дії щодо інформації в системі - дії, що провадяться з порушенням порядку доступу до цієї інформації, установленого відповідно до законодавства; порядок доступу до інформації в системі - умови отримання користувачем можливості обробляти інформацію в системі та правила обробки цієї інформації.
Порядок доступу до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно установлений чинними законами України та актами, виданими на їх виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закону): Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження; реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону нотаріус є державним реєстратором.
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, похідних від права власності, здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії; під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи; відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження; присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом; виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; формує реєстраційні справи у паперовій формі.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Статтею 27 Закону визначено підстави для державної реєстрації прав власності.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про нотаріат» на нотаріусів, які займаються приватною нотаріальною діяльністю, законом може бути покладено вчинення інших дій, відмінних від нотаріальних, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Відповідно до свідоцтва № НОМЕР_1 , виданого 19.12.2008 Міністерством юстиції України, ОСОБА_5 мав право на заняття нотаріальною діяльністю, а з 16.02.2009 останнім зареєстровано приватну нотаріальну діяльність по Київському міському нотаріальному округу та йому видано реєстраційне посвідчення № 933.
Наказом центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 04.11.2020 № 1334/6 припинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Київського нотаріального округу ОСОБА_5 з 05.11.2020.
З 01.01.2013 приватного нотаріуса ОСОБА_5 забезпечено доступом до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
29.03.2019 приватному нотаріусу ОСОБА_5 сформовано кваліфіковані сертифікати електронного підпису терміном дії на два роки на захищеному носієві особистих ключів типу Алмаз 1-К (021747).
10.07.2019 приватному нотаріусу ОСОБА_5 сформовано кваліфіковані сертифікати електронного підпису терміном дії на два роки.
Таким чином, ОСОБА_5 , являючись в період з 16.02.2009 по 04.11.2020 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, відповідно до вимог Закону був державним реєстратором, мав право доступу до Державного реєстру прав та мав право вчиняти реєстраційні дії.
Так, приблизно 09.04.2020, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , за місцем здійснення його діяльності за адресою: АДРЕСА_3 , звернулася невстановлена особа із проханням щодо здійснення державної реєстрації права власності в Державному реєстрі прав на ім'я ОСОБА_4 на нібито побудований у 1991 році громадський будинок літ. "А" за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 120 кв.м., за відсутності документів, необхідних для державної реєстрації, на що ОСОБА_5 погодився, тим самим вступив з невстановленою особою у попередню змову на вчинення кримінального правопорушення.
Для надання вигляду законності проведення державної реєстрації прав, невстановленою особою надано приватному нотаріусу ОСОБА_5 підроблені офіційні документи - технічний паспорт на громадський будинок літ. "А" за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 120 кв.м., від а також довідку про показники вказаного об'єкта нерухомого майна, нібито Асоціації " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", відповідно до яких зазначену будівлю збудовано в 1991 році, а її власником є ОСОБА_4 .
При цьому, невстановленою особою не надано усіх документів, визначених частиною першою статті 27 Закону та пунктом 42 Порядку, а саме документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
У подальшому приватний нотаріус ОСОБА_5 , реалізуючи спільний злочинний умисел, перебуваючи у цей же день за вказаним місцем здійснення нотаріальної діяльності, о 14 год. 36 хв., використовуючи наданий йому доступ до Державного реєстру прав, сформував заяву про державну реєстрацію права власності, відповідно до якої ОСОБА_4 мав намір набути право власності на нібито побудований у 1991 році громадський будинок літ. "А" за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 120 кв.м.
Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, спрямованого на несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі, діючи за попередньою змовою групою осіб, в порушення передбаченого законодавством порядку здійснення реєстраційних дій, приватний нотаріус Київського нотаріального округу ОСОБА_5 , без фактичної участі заявника, перебуваючи 09.04.2020 за адресою: АДРЕСА_3 , усвідомлюючи відсутність законних підстав для задоволення заяви про державну реєстрацію права власності о 14 год. 36 хв., прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) № 36284596 від 09.04.2020, на підставі якого у Державному реєстрі прав відкрито розділ №2070927980000 на громадський будинок літ. "А" за адресою: АДРЕСА_2 , та зареєстровано право власності за громадський будинок літ. "А" за адресою: АДРЕСА_2 , без відома останнього.
Тобто, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_6 , будучи зобов'язаним зупинити розгляд заяви з підстав, визначених пунктом 1 частини першої статті 23 Закону, оскільки до Державного реєстру прав не додано документ, що відповідно до вимог законодавства підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, а також в порушення вимог частини третьої статті 10, пункту першого частини першої статті 23, статті 27 Закону та пунктів 40, 42 Порядку, зареєстрував право власності у Державному реєстрі прав на громадський будинок літ. "А" за адресою: АДРЕСА_2 , за ОСОБА_4 , тобто несанкціоновано змінив інформацію, яка обробляється в автоматизованій системі - Державному реєстр прав, шляхом внесення до неї додаткових, раніше відсутніх складових частин.
У зв'язку з тим, що вказані реєстраційні дії ОСОБА_5 були вчиненні безпідставно, у порушення Порядку та без фактичної присутності заявника - ОСОБА_4 , на даний час наявне у останнього право власності на вищевказане нерухоме майно завдає ОСОБА_4 збитків у вигляді нарахування податку за користування земельною ділянкою, на якій знаходиться нібито його нерухоме майно.
Окрім того, у ході проведення досудового розслідування встановлено інші адреси, відносно яких ОСОБА_5 здійснив неправомірні реєстраційні дії за завідомо фіктивними документами та за відсутності заявника.
Так, згідно допиту свідка ОСОБА_7 встановлено, що вона не реєструвалось у будь-яких приватних нотаріусів включно у приватних нотаріусів КМНО ОСОБА_8 та ОСОБА_5 нежитлові будівлі у м. Києві, а саме: громадський будинок літ А за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 119,1 кв.м. та нежитлова будівля літ А за адресою: АДРЕСА_4 . Право власності вона на них за собою не визнає. Їх у 1991 році збудувати та у власність набути не могла бо народилась 1993 році.Додатково зазначила, що до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » чи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з метою отримання технічної документації на вищевказані нежитлові будівлі вона не зверталась та у них не замовляла. У вказаних будівлях ніколи не перебувала, де вони знаходяться їй невідомо.
Одночасно з цим, на даний час встановлено, що кримінальні провадження щодо ОСОБА_5 раніше вже скеровувались до суду з обвинувальними актами за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 362 КК України, що додаткового підтверджує вищевказані протиправні дії останнього та тривалий проміжок часу їх вчинення.
Враховуючи виявлені обставини у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні відомостей про дати надання, блокування та анулювання доступу до Державного реєстру прав приватному нотаріусу ОСОБА_9 , а саме всіх наявних заяв про надання доступу (внесення змін) з додатками до таких заяв, рішень що приймались ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за результатами розгляду таких заяв, документами що підтверджують отримання логінів та паролів доступу до Державного реєстру прав, рішень (розпоряджень, доручень, наказів, тощо) на підставі яких блокувались та анулювались доступи до Державного реєстру прав приватному нотаріусу ОСОБА_9 , з документами що підтверджують факти блокування або анулювання.
В зв'язку з викладеним, з метою повного, всебічного та неупередженого проведення досудового розслідування, документування та здобуття доказів кримінально-протиправної діяльності, виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів та відомостей ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , а саме заяв про надання доступу (внесення змін) з додатками до таких заяв, рішень що приймались ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за результатами розгляду таких заяв, документами що підтверджують отримання логінів та паролів доступу до Державного реєстру прав, рішень (розпоряджень, доручень, наказів, тощо) на підставі яких блокувались та анулювались доступи до Державного реєстру прав приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_10 , з документами що підтверджують факти блокування або анулювання.
Прокурор, який входить в групу прокурорів в даному кримінальному провадженні подав слідчому судді заяву, в якій клопотання підтримав, просив провести розгляд за його відсутності та задовольнити.
Представник особи, у володінні якої перебувають речі та документи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).
Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).
Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання слідчого, Слідчим відділом Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023102100000169 від 13.11.2023 за фактом вчинення приватним нотаріусом КМНО ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 362 КК України.
Враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення за яким відкрите кримінальне провадження та в межах якого подано вказане клопотання, обставини, встановлені під час досудового розслідування даного кримінального провадження, наведені у клопотанні слідчого, а також беручи до уваги долучені до матеріалів клопотання копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що вказані слідчим у клопотанні документи щодо реєстраційних дій по ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_2 , мають значення для кримінального провадження, які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину.
Разом з тим, відсутні підстави для задоволення клопотання без уточнення об'єкта нерухомого майна, адже зі змісту витягу з ЄРДР вбачається, що кримінальне провадження здійснюється виключно щодо вказаного об'єкту нерухомого майна.
Отже, клопотання підлягає задоволенню частково.
Керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити частково.
Надати слідчому слідчого відділу Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , слідчому слідчого відділу Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві майору поліції ОСОБА_11 , прокурору Шевченківської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_12 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення копії інформації в електронному та друкованому вигляді, яка перебуває у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , а саме: заяв про надання доступу (внесення змін) з додатками до таких заяв, рішень що приймались ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за результатами розгляду таких заяв, документами що підтверджують отримання логінів та паролів доступу до Державного реєстру прав, рішень (розпоряджень, доручень, наказів) на підставі яких блокувались та анулювались доступи до Державного реєстру речових прав, копій реєстраційних справ, а саме: відомостей про реєстраційні дії, перегляд інформації, формування витягів, інформації та довідок, внесення змін, які проведені в Державному реєстрі речових прав здійснені приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_13 , у період з 01.01.2018 по 05.11.2020 щодо громадського будинку літ А за адресою: АДРЕСА_2 , а також про ІР-адреси, з яких здійснювався доступ користувача при проведенні таких дій, в ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » приватному нотаріусу ОСОБА_9 з документами що підтверджують факти блокування або анулювання.
В іншій частині клопотання відмовити.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Роз'яснити особі, у володінні якої перебувають речі та документи, що відповідно до ч.1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення в частині надання дозволу на вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
В іншій частині ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_14