Справа № 755/10120/23
1-кс/755/924/24
"08" березня 2024 р. слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів (внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42022102040000089 від 20.09.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України),
Слідчий СВ Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх оригіналів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), а саме до: проектної документації у повному обсязі на весь комплекс будівельних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт найпростіших укриттів та захисних споруд цивільного захисту Навчально-виховного комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » м. Києва (дошкільний навчальний заклад - школа I ступеня) за адресою: АДРЕСА_2 », виконавчої документації, що підтверджує виконання робіт з перевезення, вивезення, прибирання та інших спеціальних, технологічних робіт та відображає методи та умови їх виконання, підтверджує фактичні параметри їх результатів, технічного паспорту об'єкта, протоколів узгодження цін на матеріальні ресурси по об'єкту, видаткові накладі на матеріальні ресурси по об'єкту - договір підряду №35/23-34 від 07.03.2023 року, укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »; проектної документації у повному обсязі на весь комплекс будівельних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт найпростіших укриттів та захисних споруд цивільного захисту ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 », виконавчої документації, що підтверджує виконання робіт з перевезення, вивезення, прибирання та інших спеціальних, технологічних робіт та відображає методи та умови їх виконання, підтверджує фактичні параметри їх результатів, технічного паспорту об'єкта, протоколів узгодження цін на матеріальні ресурси по об'єкту, видаткові накладі на матеріальні ресурси по об'єкту - договір підряду №35/23-83 від 24.03.2023 року, укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Клопотання погоджено з прокурором Дніпровської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_4 .
Клопотання мотивоване тим, що СВ Дніпровським УП ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022102040000089 від 20.09.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в ході виконання прокурором повноважень, передбачених ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру" виявлено, що службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 вчинено службову недбалість, яка виразилась у неналежному виконанні обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним та громадським інтересам, яка виразилась у неможливості використанням за призначенням споруд цивільного захисту у Дніпровському районі міста Києва через неналежне здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту що стало наслідком їх пошкодження, руйнування та знищення.
Відповідно, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисти. Балансоутримувач забезпечує створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також, підтримання їх у стані, необхідному для пpиведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд, конкретний строк приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням (крім споруд, що відповідно до законодавства повинні перебувати в постійній готовності) зазначається в паспорті захисної споруди, а саме: не більше 12 годин - для захисних споруд, призначених для укриття працівників (персоналу, найбільшої працюючої зміни) суб'єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту; не більше 24 годин - для інших захисних споруд, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів.
У той же час, на запит окружної прокуратури інформації від ІНФОРМАЦІЯ_7 (19.09.2022 року № o26/1298) щодо захисних споруд цивільного захисту (сховищ та протирадіаційних укриттів) стану їх готовності до використання за призначенням, виявлено, що більшість захисних споруд перебувають y неготовому або обмежено готовому стані, а тому, не можуть бути використані для перебування в них людей.
Також, у період часу з 03.06.2023 року до 08.06.2023 року, було створено комісії у складі: представників ІНФОРМАЦІЯ_8 , представників ІНФОРМАЦІЯ_9 , представників ІНФОРМАЦІЯ_10 за для перевірки на території обслуговування ІНФОРМАЦІЯ_9 об'єктів (будівель, споруд, приміщень) щодо можливості їх використання для укриттів населення, під час яких було перевірено: загальні характеристики об'єктів, загальний стан, забезпечення маркуванням та показниками, забезпечення цілодобового доступу, за результатами якого, було складено висновки за якими: всього перевірено - 440 об'єктів, з них придатних - 347 об'єктів (готові - 93, обмежено готові - 254), з них відсутній вільний доступ 60 об'єктів (а саме, протягом 5 хвилин не можливо було потрапити до укриття). Непридатних - 93 об'єкта з них: 32 - приватної власності, 8 - державної власності, 53 - комунальної власності.
Огляд усіх укриттів (захисних споруд цивільного захисту населення) здійснювався щодо можливості їх використання для укриттів населення, під час яких було перевірено: загальні характеристики об'єктів (кількість приміщень, на яку кількість осіб розраховано), загальний стан (чим оснащено, тобто, наявність технічної/питної води, електроживлення, місця для сидіння/лежання лавки, стільці, ліжка, спортивні мати, каремати тощо, евакуаційні виходи, їх кількість, наявність засобів зв'язку та оповіщення, вентиляційне обладнання), забезпечення маркуванням та показниками, забезпечення цілодобового доступу.
19 червня 2023 року було отримано відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо переліку укриттів, з них 397 (найпростіші укриття), 43 - захисні споруди цивільного захисту, також, було отримано відповідь щодо виконання видатків на поточний та капітальний ремонт найпростіших укриттів та захисних споруд цивільного захисту, закладів соціально-культурної сфери та житлово-комунального господарства у 2022-2023 році станом на 30.05.2023 року.
Проаналізувавши матеріали досудового розслідування з відповідями від ІНФОРМАЦІЯ_6 , було встановлено укладання договорів між замовником - ІНФОРМАЦІЯ_1 та підрядниками у період 2022-2023 року, щодо капітального ремонту найпростіших укриттів та захисних споруд цивільного захисту, розташованих на території обслуговування ІНФОРМАЦІЯ_6 .
07 вересня 2023 року слідчими Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві було проведено огляд найпростіших укриттів за адресами: АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2 , також, було проаналізовано дефективні акти на вищевказані об'єкти згідно договорів підряду до кожного із них. Після чого, було встановлено, що проведений капітальний ремонт підвальних приміщень в найпростіших укриттях, частково не відповідає дефективним актам.
Так, за результатами проведеного аукціону ІНФОРМАЦІЯ_1 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) укладено договір № 35/23-34 від 07.03.2023 року, щодо проведення «Капітального ремонту найпростіших укриттів та захисних споруд цивільного захисту Навчально-виховного комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » м. Києва (дошкільний навчальний заклад - школа І ступеня) за адресою: АДРЕСА_2 , ціна якого складала 1 971 957,88 грн.
Так, за результатами проведеного аукціону ІНФОРМАЦІЯ_1 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) укладено договір № 35/23-83 від 24.03.2023 року, щодо проведення «Капітального ремонту найпростіших укриттів та захисних споруд цивільного захисту ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_3 , ціна якого складала 2 297 620,00 грн.
07 грудня 2023 року було призначено дві будівельно-технічні експертизи за вищевказаними об'єктами, проведення яких доручено судовим експертам ІНФОРМАЦІЯ_11 .
15 січня 2024 року надійшли клопотання експертів ІНФОРМАЦІЯ_11 про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення будівельно-технічних експертиз у вищевказаному кримінальному проваджені (проектної документації у повному обсязі на весь комплекс будівельних робіт по об'єктам, виконавчої документації, що підтверджує виконання робіт з перевезення, вивезення, прибирання та інших спеціальних, технологічних робіт та відображає методи та умови їх виконання, підтверджує фактичні параметри їх результатів, технічного паспорту об'єкта, протоколи узгодження цін на матеріальні ресурси по об'єктам, видаткові накладі на матеріальні ресурси по об'єктам.
Інформація, що міститься у договорах підряду № 35/23-34 від 07.03.2023 року, укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », № 35/23-83 від 24.03.2023 року, укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », у додаткових угодах та додатках до вказаних договорів, пакеті документів, що подавався Замовнику для проведення розрахунків.
Разом з цим, інформація, що міститься у договорах підряду № 35/23-34 від 07.03.2023 року, № 35/23-83 від 24.03.2023 року, у додаткових угодах та додатках до вказаних договорів, пакеті документів, що подавався Замовнику для проведення розрахунків, а також, договорах по здійсненню технічного нагляду за проведенням будівельних робіт на вказаних об'єктах та документах про проведення технічного нагляду на виконання вказаних договорів, не становить охоронювану законом таємницю, визначену ст. 162 КПК України.
Вказані документи, до яких необхідно здійснити тимчасовий доступ, містять в собі фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
У відповідності до п.7 п.п.4 «Рішення координаційної наради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України» від 02 березня 2012 року, проведення експертизи по копіям документів, а саме її висновок, формулюється виключно у вірогідній формі з відповідним обґрунтуванням, зокрема фактом відсутності оригіналу документа, тому у слідства виникає необхідність у безпосередньому вилучені саме оригіналів документів, а не їх копій.
У матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у досудовому розслідуванні, а тому необхідно отримати тимчасовий доступ до договорів № 35/23-34 від 07.03.2023 року, № 35/23-83 від 24.03.2023 року додаткових угод та додатків до вказаних договорів, пакету документів, що подавався Замовнику для проведення розрахунків, а також договорів по здійсненню технічного нагляду за проведенням будівельних робіт на вказаних об'єктах та документів про проведення технічного нагляду на виконання вказаних договорів.
Вилучення оригіналів вказаних документів є необхідним для досягнення мети комплексної будівельно-технічної та економічної експертизи, існує потреба в проведенні почеркознавчих експертиз, проведення яких неможливе без надання оригіналів документів в розпорядження експерта.
Слідчий у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити.
ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлялося про дату та час розгляду клопотання, однак, його представник у судове засідання не з'явився.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема, для отримання відомостей, є необхідність надати дозвіл на тимчасовий доступ до вказаних речей та документів.
Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що зазначені документи знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) та те, що за допомогою доступу до речей та документів, може бути підтверджений або спростований факт кримінального правопорушення, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання та необхідність його задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 110, 159, 163-165, 309, 369-372 КПК України, -
Клопотання слідчого СВ Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим СВ Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві: ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та прокурорам групи прокурорів Дніпровської окружної прокуратури міста Києва у кримінальному провадженні № 42022102040000089 на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх оригіналів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), а саме до: проектної документації у повному обсязі на весь комплекс будівельних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт найпростіших укриттів та захисних споруд цивільного захисту Навчально-виховного комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » м. Києва (дошкільний навчальний заклад - школа I ступеня) за адресою: АДРЕСА_2 », виконавчої документації, що підтверджує виконання робіт з перевезення, вивезення, прибирання та інших спеціальних, технологічних робіт та відображає методи та умови їх виконання, підтверджує фактичні параметри їх результатів, технічного паспорту об'єкта, протоколів узгодження цін на матеріальні ресурси по об'єкту, видаткові накладі на матеріальні ресурси по об'єкту - договір підряду №35/23-34 від 07.03.2023 року, укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »; проектної документації у повному обсязі на весь комплекс будівельних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт найпростіших укриттів та захисних споруд цивільного захисту ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 », виконавчої документації, що підтверджує виконання робіт з перевезення, вивезення, прибирання та інших спеціальних, технологічних робіт та відображає методи та умови їх виконання, підтверджує фактичні параметри їх результатів, технічного паспорту об'єкта, протоколів узгодження цін на матеріальні ресурси по об'єкту, видаткові накладі на матеріальні ресурси по об'єкту - договір підряду №35/23-83 від 24.03.2023 року, укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
У разі невиконання ухали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя