Провадження номер 3/741/223/24
Єдиний унікальний номер 741/234/24
іменем України
11 березня 2024 року м. Носівка
Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Крупини А.О.,
з участю секретаря судового засідання Багмута О.С.,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення (протокол № 20/25-01-23-07 від 17 січня 2024 року) щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1 , працює головним бухгалтером ТОВ «Носівка Агро»,
за ч. 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
26 січня 2024 року до Носівського районного суду Чернігівської області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, який згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями переданий у провадження судді Крупини А.О.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 20/25-01-23-07 від 17 січня 2024 року начальником відділу трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС у Чернігівській області Голотою Н.В. при проведенні позапланової виїзної перевірки ТОВ «Носівка Агро» (податковий номер 34593872), Чернігівська область, м. Носівка, вул. Мринський Шлях, буд. 95А, Ніжинського району Чернігівської області, результати якої оформлено актом від 25 грудня 2023 року № 13790/ж5/25-01-23-07, встановлено, що посадова особа ОСОБА_1 , головний бухгалтер ТОВ «Носівка Агро», вчинила порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку, а саме: ст. 11 Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, яку ратифіковано Законом № 412-VII від 04 липня 2013 р., п. 103.3 ст. 103, 141.4.2 п. 141.4 ПКУ від 02.12.2010 р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) на загальну суму 19 666 575,00 грн., у тому числі за 2017 р. на суму 11 539 706,00 грн., 2018 рік - 3 949 182,00 грн. 2019 рік - 4 177 687,00 грн.
Відповідальність передбачена ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
У судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з'явилась, судова повістка, направлена на адресу її місця проживання, що зазначена у протоколі, повернулась неврученою з відміткою відділення поштового зв'язку: «За закінченням терміну зберігання».
Вивчивши зміст вказаного протоколу про адміністративне правопорушення та матеріали, додані до нього, суд робить висновок про необхідність їх повернення для належного оформлення органу, який їх направив, з таких підстав.
Так, відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з положеннями статті 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів у справі та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, а також іншими документами.
Згідно з ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу порушникові роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі.
З матеріалів справи убачається, що 17 січня 2024 року посадова особа ТОВ «Носівка Агро» (головний бухгалтер ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Чернігівські області для складання протоколу про адміністративне правопорушення не з'явилась, що підтверджується Актом від 17 січня 2024 року № 30/ж6/25-01-23-07, а отже протокол про адміністративне правопорушення був складений без участі ОСОБА_1 .
У той же час у матеріалах відсутні відомості про те, що другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення був вручений особі, відносно якої він складений, тобто відсутні відомості про те, що особі відомо про факт складання відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення, а отже ОСОБА_1 не ознайомлена зі змістом даного протоколу та матеріалами справи в цілому, їй не роз'яснено процесуальні права, а також позбавлено можливості дати пояснення по суті правопорушення.
Суд зазначає, що обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення нею адміністративного правопорушення, є наявність достовірних відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення).
За змістом ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Як зазначено в частині 2 статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Ураховуючи викладене вище, суд позбавлений можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення в справі про адміністративне правопорушення.
Тому матеріали справи про адміністративне правопорушення не можуть бути розглянуті судом і підлягають поверненню для належного оформлення.
При поверненні справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, суд керується постановою Пленуму Верховного суду України №14 від 23 грудня 2005 року в якій зазначено, що визнається правильною практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Також, постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» відповідно до якої звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
Керуючись статтями 163-1, 245, 256, 278, 280, 283 КУпАП, суддя
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у Чернігівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Анатолій КРУПИНА