Ухвала від 11.03.2024 по справі 462/2003/24

Справа № 462/2003/24

провадження 1-кс/462/544/24

УХВАЛА

11 березня 2024 року Залізничний районний суд міста Львова в складі слідчої судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчої слідчого відділення відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене із прокурором Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів,

встановив:

До Залізничного районного суду м. Львова надійшло клопотання слідчої слідчого відділення відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене із прокурором Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів в межах кримінального провадження № 42023140000000087 від 23.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначається, що 23.03.2023 на підставі рапорту старшого оперуповноваженого ОВС 8 відділу ГВ ЗНД УСБУ у Львівській області підполковника ОСОБА_5 внесено до ЄРДР відомості про незаконне переправлення осіб, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації через державний кордон України в період дії воєнного стану, шляхом використання можливостей громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

В ході виконання доручення №7970/16/04-2022 від 06.04.2023, працівниками УСБУ у Львівській області було встановлено, що за оперативними даними до незаконного переправлення громадян України призовного віку через державний кордон, можуть бути причетними наступні громадяни: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

За оперативною інформацією вказані особи діючи умисно, з корисливих мотивів, використовуючи можливості громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ НОМЕР_1 , здійснюють бронювання осіб, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації та не мають відношення до діяльності зазначеної організації для безперешкодного виїзду та в'їзду в Україну, шляхом внесення в інформаційну систему « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Так, ОСОБА_6 , за неправомірну вигоду в розмірі 1 тис. доларів США, здійснює підготовку та подачу необхідної документації від імені ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (керівником якої є ОСОБА_7 ) про особу у відповідну обласну військову адміністрацію, яка в свою чергу вносить зацікавлену особу в інформаційну систему « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Також, в ході виконання доручення № 7970/16/04-2022 від 06.04.2023, наданого в рамках досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023140000000087 від 23.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, оперативним шляхом встановлено, що ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , вів перемовини з громадянином ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , щодо внесення останнього в інформаційну систему « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з метою незаконного переправлення через державний кордон України.

За оперативною інформацією, ОСОБА_8 підлягає призову на військову службу під час мобілізації та не має відношення до діяльності жодних громадських об'єднань, які здійснюють перевезення гуманітарної допомоги із закордону.

12.06.2023 надійшла заява від ОСОБА_8 про те, що він готовий співпрацювати з правоохоронними органами з метою викриття протиправної діяльності вищевказаної особи та можливих осіб співучасників злочину.

12.06.2023 було допитано в статусі свідка ОСОБА_8 , який повідомив, що офіційно він на даний час ніде не працює, з метою забезпечення собі фінансів для життя та побуту до введення на території України воєнного стану він займався перевезеннями людей та різного роду вантажів на території України та за кордоном. Після введення воєнного стану він почав займатись такими перевезеннями тільки на території України, оскільки виїзд за кордон для чоловіків призовного віку був заборонений.

Однак, протягом тривалого часу він планував виїхати за кордон України в країни Європейського союзу з метою працевлаштування та підробітків. Одного дня в травні 2023 року, точний час і дату вказати не може, ОСОБА_8 зустрів візуально знайомого чоловіка на ім'я ОСОБА_9 , з яким декілька разів бачився під час перевезень товарів та людей в країни Європейського союзу ще до 2022 року.

Під час розмов на загальні теми, зокрема і перевезень товарів через кордон, ОСОБА_9 розказав ОСОБА_8 , що чув про те, що один його знайомий допомагає чоловікам виїхати за кордон України на роботу. ОСОБА_8 поцікавився даною особою і ОСОБА_9 дав ОСОБА_8 номер телефону НОМЕР_2 , який належить особі на ім'я ОСОБА_10 .

05.06.2023 в обідній час, приблизно о 14-16 год. ОСОБА_8 , подзвонив за вказаним номером телефону і слухавку підняв невідомий чоловік, як він зрозумів ОСОБА_10 . З ним він привітався і одразу ж сам сказав ОСОБА_8 , «це ви від ОСОБА_9 ». ОСОБА_8 , відповів, що так і повідомив, що його цікавить питання стосовно виїзду за кордон, однак на той час він був зайнятий особистими справами. У відповідь ОСОБА_11 сказав, що допоможе з питанням виїзду за кордон і попросив щоб ОСОБА_8 , йому подзвонив коли буде мати вільний час.

Після цього ОСОБА_8 , почитавши в Інтернеті всі законні способи виїзду за кордон зрозумів, що оскільки він придатний до військової служби у воєнний час, то законних способів виїхати на роботу в країни Європейського союзу для нього немає, а тому мав намір звернутись у правоохоронні органи, оскільки зрозумів, що особа як ОСОБА_10 може організовувати незаконний перетин кордону України, або підробляти документи для організації такого.

24.07.2023 ст. слідчим злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП у Львівській області було проведено огляд предмету, а саме анкету громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄДРПОУ № НОМЕР_1 , дата реєстрації 25.08.2022, уповноважена особа: ОСОБА_7 , основний вид діяльності: 94.99.

Також, було встановлено оперативним шляхом перелік осіб, яких було внесено до інформаційної системи « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » через Львівську ОВА впродовж 17.06.2022-17.02.2023.

У зв'язку із проведенням досудового розслідування, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до інформації та оригіналів документів, та даних на осіб, яких було внесено вищезазначеними суб'єктами громадської організації до системи «Шлях» за період із 24.02.2022 року по час виконання ухвали та документів на підставі яких було внесено останніх до інформаційної системи «Шлях».

Також встановлено, що відомості форми 1-ДФ реєстру ТУ ДПС у Львівській області, не є відкритою інформацією та можуть бути надані з дотриманням певних обмежень та процедур, тобто Державний реєстр є базою персональних даних, згідно Закону України «Про захист персональних даних» не допускається безпідставне поширення інформації з обмеженим доступом, її надання можливе виключно на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Аналогічно відомості реєстру застрахованих осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 відносяться до персональних даних та конфіденційної інформації, визначені у статті 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», тобто поширення такої інформації не допускається без згоди власника персональних даних, а її надання можливе виключно на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Враховуючи викладене, досліджуючи повно та неупереджено обставини вчинення даного кримінального правопорушення, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до інформації та оригіналів документів, та даних на осіб, яких було внесено вищезазначеними суб'єктами громадської організації до системи « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за період із 24.02.2022 року по час виконання ухвали та документів на підставі яких було внесено останніх до інформаційної системи «Шлях».

У випадку отримання тимчасового доступу до вказаних документів, інформація, яка в них міститься, може бути використана як доказ вчинення конкретною особою або громадською організацією кримінального правопорушення, дозволить проводити подальші слідчі дії з метою прийняття законного і обґрунтованого рішення у вказаній кримінальній справі.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи те, що в матеріалах даного кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказані документи (інформація) мають суттєве значення для встановлення важливих обставин в ході проведення досудового розслідування, а тому необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаних документів (інформації) та провести їх вилучення у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_6 , що за адресою: АДРЕСА_1 . Просить клопотання задоволити.

У судове засідання учасники процесу не з'явились, у клопотанні слідча та прокурор просять розглядати клопотання без їх участі та без участі володільця інформації, зазначають, що подане клопотання підтримують в повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст. 163 КПК України слідчий суддя розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.

Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження, не здійснювалось, у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні.

Дослідивши матеріали клопотання, в тому числі витяг з ЄРДР, рапорт про виявлене кримінальне правопорушення від 21.03.2023, доручення оперативному підрозділу на проведення слідчих (розшукових) дій від 04.04.2023, повідомлення щодо виконання доручень від 18.04.2023, 08.06.2023, 13.07.2023 та 11.09.2023, витяг з «Опендатабот», заяву ОСОБА_8 від 12.06.2023, протокол допиту свідка ОСОБА_8 від 12.06.2023, протокол огляду предмету від 24.07.2023, слідча суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч.2 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Як передбачено ч.ч. 5, 6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюються в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п.8 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах належать персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.

Оскільки, інформація, до якої слідча просить надати тимчасовий доступ, має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні і може бути використана як доказ, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначених документів, - неможливо, а тому потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи та дають підстави надати тимчасовий доступ до такої інформації, з можливістю ознайомитися із вказаними документами та отримати їх копії.

Враховуючи зазначене, слідча суддя доходить висновку про те, що клопотання підставне, обґрунтоване та є таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 159-166 КПК України, слідча суддя

постановила:

клопотання задовольнити.

Надати дозвіл слідчій ВП №1 ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_3 та/або слідчим з групи слідчих: старшим слідчим слідчого відділення відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 ГУ НП у Львівській області ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , слідчим слідчого відділення відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 ГУ НП у Львівській області ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 на доступ до оригіналів документів (в тому числі електронних), з можливістю вилучення їх копій, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 , що за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: даних на осіб, яких було внесено суб'єктами громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до системи « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за період із 24.02.2022 по час виконання ухвали та документів на підставі яких було внесено останніх до інформаційної системи «Шлях».

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення.

Ухвала складена у двох примірниках, один знаходиться в матеріалах судового провадження, а другий наданий стороні кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідча суддя: ОСОБА_1