Справа № 712/2915/24
Провадження № 1кс/712/1358/24
12 березня 2024 року м. Черкаси
Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 22023250000000216 від 07.06.2023 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Молодогвардійськ Луганської області, громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України, -
Старший слідчий в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_3 за погодженням з прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 22023250000000216 від 07.06.2023 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Молодогвардійськ Луганської області, громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Клопотання обґрунтовує тим, що Слідчим відділом УСБУ в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023250000000216 від 07.06.2023 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Встановлено, що згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 9 грудня 1981 року про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (XX) від 21 грудня 1965 року, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24 жовтня 1970 року, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16 грудня 1970 року, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; № 3314 (XXIX) від 14 грудня 1974 року, що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь?якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
У порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 9 грудня 1981 року № 36/103, від 16 грудня 1970 року № 2734 (ХХV), від 21 грудня 1965 року № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) президент рф владімір путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації (далі - зс рф) на територію України.
Приблизно о 5 годині ранку 24 лютого 2022 року військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин указаної території.
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Зазначений Указ затверджений прийнятим Верховною Радою України Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ.
Після цього на підставі Указу Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 №58/2023, від 01.05.2023 №254/2023, від 26.07.2023 №451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф, воєнний стан на території України продовжувався. На даний час, на підставі Указу Президента України від 05.02.2024 № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф, воєнний стан на території України продовжено з 05 год. 30 хв. 14.02.2024 строком на 90 діб.
У зв'язку із збройною агресією з боку рф та керованих нею збройних підрозділів псевдодержавних утворень проти України, з 7 квітня 2014 року вся територія Довжанського району Луганської області по сьогоднішній день знаходиться під тимчасовою окупацією держави агресора, що визначено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309.
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24 серпня 1991 року, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
З метою встановлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю української влади на територіях населених пунктів Луганської області, які на теперішній час контролюються та утримуються російськими військами, представниками рф залучаються особи з числа місцевого населення Луганської області для формування органів управління, які виконують функції виконавчих органів влади на окупованих територіях.
Постановою так званого «правительства лнр» від 25.05.2021 № 431/21 затверджено положення «про державну установу - республіканський центр зайнятості луганської народної республіки». Згідно з вказаним положенням, державна установа - республіканський центр зайнятості луганської народної республіки (далі - республіканський центр зайнятості) являється державною установою - органом управління державним позабюджетним фондом луганської народної республіки - Фондом соціального страхування на випадок безробіття луганської народної республіки (далі - Фонд) і здійснює функції забезпечення реалізації державної політики в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, зайнятості населення, захисту від безробіття та території луганської народної республіки. Республіканський центр зайнятості знаходиться у віданні так званого «правительства лнр», здійснює свою діяльність безпосередньо і через територіальні відділення в містах та районах лнр.
04.10.2022 службовими особами країни-агресора - російської федерації прийнятий нікчемний, відповідно до Указу Президента України № 687/2-2022 від 04.10.2022, федеральний конституційний закон № 6 ФКЗ «Про прийняття в російську федерацію луганської народної республіки та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта - луганської народної республіки».
Після цього державні органи та окупаційні адміністрації рф у взаємодії з місцевими зрадниками і колаборантами розпочали процес примусового вилучення та перереєстрації активів (рухомого та нерухомого майна, підприємств, установ, організацій різних форм власності) на тимчасово окупованій території, реєструючи їх в «єдиному державному реєстрі юридичних осіб» федеральної податкової служби рф.
29.11.2022 в «єдиному державному реєстрі юридичних осіб» рф зареєстровано «територіальне відділення державної установи - республіканський центр зайнятості луганської народної республіки в місті свердловську та свердловському районі», державний реєстраційний номер юридичної особи в федеральній податковій службі рф «1229400067368», юридична адреса «294801, лнр, г.о. свердловский, г. свердловск, ул. Жилова, д. 5».
ОСОБА_6 , будучи громадянином України та мешканцем м. Довжанськ (колишня назва - м. Свердловськ) Довжанського району Луганської області, будучи достеменно проінформованим та розуміючи факт захоплення м. Довжанськ Довжанського району Луганської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що м. Довжанськ (колишня назва - м. Свердловськ) Довжанського району Луганської області є невід'ємною складовою частиною України, і що порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, 29.11.2022, перебуваючи на території м. Довжанськ (колишня назва - м. Свердловськ) Довжанського району Луганської області, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних та корисливих мотивів, переслідуючи намір, направлений на сприяння представникам окупаційної адміністрації рф в посиленні заходів тимчасової окупації населених пунктів Луганської області, добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо нього чи членів його родини зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме - посаду «начальника територіального відділення державної установи - республіканський центр зайнятості луганської народної республіки в місті Свердловськ і Свердловському районі» в незаконному органі влади «територіальне відділення державної установи - республіканський центр зайнятості луганської народної республіки» (Луганська область, м. Свердловськ, вул. Жилова, б. 5), яку займає по теперішній час.
Посада «начальника територіального відділення державної установи - республіканський центр зайнятості луганської народної республіки в місті Свердловськ і Свердловському районі», яку обіймає ОСОБА_6 , пов'язана з виконанням таких організаційно-розпорядчих функцій:
- здійснення організаційного і методичного керівництва центром зайнятості населення у відповідності із законами та іншими нормативно-правовими актами;
- організація професійної орієнтації незайнятого населення і забезпечення її якісного проведення;
- представництво центру зайнятості в органах державної влади, судових, слідчих органах, організаціях;
- затвердження структури, штатного розкладу і посадових інструкцій працівників центру, укладення трудових договорів (контрактів) з працівниками центру, їх розірвання, прийняття рішення про заохочення працівників та накладення на них дисциплінарних стягнень у випадку здійснення ними дисциплінарних проступків, встановлення їм посадових окладів;
- визначення видів та розмірів надбавок, доплат та інших виплат стимулюючого характеру в межах виділених коштів на оплату праці;
- керування фінансово-господарською діяльністю, вживання заходів по розширенню і розвитку господарської самостійності центру, його матеріально-технічної бази, забезпечення раціонального використання виділених бюджетних коштів, а також коштів, що надходять з інших джерел фінансування;
- організація роботи і ефективної взаємодії всіх підрозділів центру;
- контроль виконання планів фінансово-господарської і виробничої діяльності центру, укладення і виконання господарських договорів;
- забезпечення розробки і виконання програм по сприянню зайнятості населення;
- організація роботи по підвищенню кваліфікації працівників центру, надання консультативної допомоги населенню;
- забезпечення достовірності статистичних даних, ведення обліково-звітної документації в центрі;
- контроль дотримання підлеглими працівниками Правил трудового розпорядку, охорони праці;
- організація роботи з надання послуг населенню в сферах працевлаштування, професійного навчання, соціальної підтримки, соціальних виплат безробітним;
- виконання інших організаційно-розпорядчих функції, наданих нормативно-правовими актами, чи по дорученню директора «державної установи - республіканський центр зайнятості луганської народної республіки» в межах компетенції.
Таким чином, встановлена достатність доказів для підозри ОСОБА_6 у вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно?розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території.
Крім того, громадянин України ОСОБА_6 , діючи умисно, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, інформаційній та економічній безпеці, перебуваючи у м. Свердловськ (точне місце досудовим розслідуванням не установлено) з 29.11.2022 по теперішній час, перебуваючи на посаді, пов'язаній з виконанням організаційно розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме - посаді «начальника територіального відділення державної установи - республіканський центр зайнятості луганської народної республіки в місті Свердловськ і Свердловському районі» в незаконному органі влади «територіальне відділення державної установи - республіканський центр зайнятості луганської народної республіки» (Луганська область, м. Свердловськ, вул. Жилова, б. 5), реалізуючи свій злочинний умисел, виконуючи покладені на нього організаційно-розпорядчі функції, вказівки і розпорядження представників окупаційної адміністрації російської федерації в окупованих населених пунктах Довжанського району Луганської області, бажаючи проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, нехтуючи своїм конституційним обов'язком щодо захисту прав та інтересів громади, безпосередньо бере участь у загальному управлінні незаконного органу влади, надає безпосередню допомогу в проведенні підривної діяльності проти України представникам держави-агресора - рф у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території, в тому числі: здійснює організаційне і методичне керівництво центром зайнятості населення у відповідності із законами та іншими нормативно-правовими актами; організовує професійну орієнтацію незайнятого населення і забезпечення її якісного проведення; представляє центр зайнятості в органах державної влади, судових, слідчих органах, організаціях; затверджує структуру, штатний розклад і посадові інструкції працівників центру, укладає та розриває трудові договори (контракти) з працівниками центру, приймає рішення про заохочення працівників та накладення на них дисциплінарних стягнень у випадку здійснення ними дисциплінарних проступків, встановлює їм посадові оклади; визначає види та розміри надбавок, доплат та інших виплат стимулюючого характеру в межах виділених коштів на оплату праці; керує фінансово-господарською діяльністю, вживає заходи по розширенню і розвитку господарської самостійності центру, його матеріально-технічної бази, забезпечує раціональне використання виділених бюджетних коштів, а також коштів, що надходять з інших джерел фінансування; організовує роботу і ефективну взаємодію всіх підрозділів центру; контролює виконання планів фінансово-господарської і виробничої діяльності центру, укладає і виконує господарські договори; забезпечує розробку і виконання програм по сприянню зайнятості населення; організовує роботу по підвищенню кваліфікації працівників центру, наданню консультативної допомоги населенню; забезпечує достовірність статистичних даних, веде обліково-звітну документацію в центрі; контролює дотримання підлеглими працівниками Правил трудового розпорядку, охорони праці; організовує роботу з надання послуг населенню в сферах працевлаштування, професійного навчання, соціальної підтримки, соціальних виплат безробітним; виконує інші організаційно-розпорядчі функції, надані нормативно-правовими актами, чи по дорученню директора «державної установи - республіканський центр зайнятості луганської народної республіки» в межах компетенції.
Допомога ОСОБА_6 представникам іноземної держави призвела до забезпечення сталого та належного функціонування незаконно створених органів влади та посилила заходи тимчасової окупації.
Таким чином, встановлена достатність доказів для підозри ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України - державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості України, шляхом надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинене в умовах воєнного стану.
Враховуючи викладене, 28.02.2024 в газеті центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур'єр» та на офіційному Інтернет-сайті офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 у скоєнні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Окрім цього, в газеті центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур'єр» та на офіційному Інтернет-сайті офісу Генерального Прокурора в порядку ст.ст. 133, 135 КПК України опубліковані повістки про виклики ОСОБА_6 до органу досудового розслідування на 04.03.2024, 05.03.2024 та 06.03.2024.
До слідчого відділу Управління у вказані дати ОСОБА_6 не з'явився, не повідомивши при цьому про причини своєї неявки.
У ході допитів свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , а також згідно з іншими матеріалами досудового розслідування, встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 на сьогоднішній день перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме у м. Довжанськ.
06.03.2024 підозрюваного постановою слідчого оголошено в державний розшук, оскільки на теперішній час він знаходиться у м. Довжанськ Довжанського району Луганської області, яке захоплено військовослужбовцями зс рф та знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено «Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)», затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75, та переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Обставинами, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_6 у вчинені злочинів, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України, є зібрані у ході досудового розслідування речові докази і документи, відомості, що містяться в протоколах слідчих дій, проведених у кримінальному провадженні, зокрема в:протоколі огляду від 19.09.2023;протоколі огляду від 08.08.2023;протоколі огляду від 28.09.2023;протоколі огляду від 19.02.2024;протоколі огляду від 20.02.2024;протоколі огляду від 20.02.2024;показаннях свідка ОСОБА_7 від 16.02.2024;показаннях свідка ОСОБА_8 від 15.02.2024;інших зібраних у кримінальному провадженні доказах і документах.
Проведення допиту свідків у судовому засіданні під час розгляду даного клопотання є недоцільним.
На підставі викладеного, старший слідчий в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з указаним клопотанням.
В судовому засіданні слідчий та прокурор клопотання повністю підтримали та просили задовольнити. Додатково пояснили суду, що ОСОБА_6 обгрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, який йому інкримінується , оголошений у державний розшук.
Захисник підозрюваного ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечував проти клопотання слідчого, посилаючись на відсутність даних щодо перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території та відсутність відомостей щодо перетинання кордону.
Дослідивши матеріали справи та матеріали кримінального провадження, заслухавши думку слідчого, прокурора, захисника, слідчий суддя дійшов наступного.
Як убачається з матеріалів клопотання, Слідчим відділом УСБУ в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023250000000216 від 07.06.2023 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є, зокрема, особа щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
Згідно з ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається у день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Порядок здійснення повідомлень передбачений ст. 135 КПК України.
За змістом ч. 1 ст. 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.
У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи (ч. 2 ст. 135 КПК України).
23 лютого 2024 року ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , слідчим в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_9 за погодженням із прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_10 складено повідомлення про підозру у вчиненні злочині, передбаченого ч.2 ст. 111, ч.5 ст.111-1 КК України.
Вручити ОСОБА_6 письмове повідомлення про підзору не виявилося за можливе, оскільки згідно з матеріалами досудового розслідування останній перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме: у м. Довжанськ.
28.02.2024 в газеті центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур'єр» та на офіційному Інтернет-сайті офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 у скоєнні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Окрім цього, в газеті центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур'єр» та на офіційному Інтернет-сайті офісу Генерального Прокурора в порядку ст.ст. 133, 135 КПК України опубліковані повістки про виклики ОСОБА_6 до органу досудового розслідування на 04.03.2024, 05.03.2024 та 06.03.2024.
Отже, у відповідності до вимог ст. 42 КПК України ОСОБА_6 має статус підозрюваного у цьому кримінальному провадженні і щодо нього може вирішуватися питання про обрання запобіжного заходу.
В порядку ст. 281 КПК України,06.02.2024 постановою старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Черкаській області ОСОБА_3 . ОСОБА_6 оголошено в державний розшук.
Таким чином, як зазначено в клопотанні, в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 умисно ухиляється від слідства та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності, що є передумовою для здійснення в кримінальному провадженні №22023250000000216, відносно нього спеціального досудового розслідування у відповідності до положень глави 24-1 КПК України.
У відповідності до вимог ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави, на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні, зокрема, щодо злочинів передбачених ч.1 ст. 111-2 КК України стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Перевіряючи достатність доказів для такого висновку, слідчий суддя, разом з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення «Чеботарь проти Молдови»), у відповідності до якої слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що конкретна особа, можливо вчинила злочин. Натомість, не будучи наділеним повноваженнями щодо оцінки доказів на даній стадії кримінального судочинства, слідчий суддя позбавлений можливості надати перевагу одним доказам перед іншими шляхом їх оцінки та аналізу в сукупності. Питання щодо доведеності вини особи та правильності кваліфікації її дій у відповідності до закону про кримінальну відповідальність підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду кримінального провадження по суті.
У ході розгляду клопотання, прокурором доведено ту обставину, що підозрюваний ОСОБА_6 неодноразово викликалася до слідчого, однак на даний час переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв'язку з чим оголошений в розшук.
Зважаючи на викладене, виходячи з фактичних даних, що містяться в матеріалах кримінального провадження, заслухавши доводи слідчого, прокурора, захисника, слідчий суддя приходить до висновку про наявність усіх правових підстав для задоволення клопотання органу досудового розслідування про здійснення спеціального досудового розслідування в кримінальному провадженні №22023250000000216, за підозрою ОСОБА_6 , у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Керуючись ст. ст. 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні № 22023250000000216 від 07.06.2023 спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Молодогвардійськ Луганської області, громадянина України, зареєстрованого та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , який підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Ухвала підлягає до негайного виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1