Справа № 363/819/24
Провадження №3/366/635/24
12.03.2024 смт. Іванків
Суддя Іванківського районного суду Київської області Слободян Н.П., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділення поліції № 1 (смт. Іванків) Вишгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, пенсіонер, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
16.02.2024 справа надійшла до Вишгородського районного суду Київської області.
Постановою судді цього суду від 21.02.2024 справу передано на розгляд за підсудністю до Іванківського районного суду Київської області, куди вона надійшла 28.02.2024.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 043853 від 03.01.2024, по суті правопорушення зазначено таке:
03.01.2024 року о 14 год. 10 хв. в с. Сукачі по вул. Шевченка, ОСОБА_1 керував т.з. ВАЗ 2109, н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився із застосуванням газоаналізатору Alcotest Drager 6810, проба позитивна 0,93 %, чим порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Судове засідання з розгляду справи призначене на 06.03.2024, відкладене на 12.03.2024.
У судове засідання ОСОБА_1 за викликом суду не з'явився. Про дату, час і місце судового засідання повідомлявся вчасно та належним чином. Причин неявки не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило.
З огляду на викладене та враховуючи положення ст. 268 КУпАП, суддя приходить до висновку про розгляд справи без участі ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до такого.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення має бути з'ясовано, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення у справі.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає, крім іншого, у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння, що інкримінується ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 2.9 «а» ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Питання, пов'язані із проведенням огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції регламентовані, крім іншого, у ст. 266 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Аналогічні положення про обов'язковість долучення матеріалів відеозапису наведені в п. 4 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС від 07.11.2015 № 1395.
Матеріали справи з Вишгородського районного суду до Іванківського районного суду Київської області надійшли з оптичним диском та супровідними до нього документами (рапорт про застосування відеозапису та прохання про його видачу із серверу, доручення начальника ВП про видачу відеозапису із серверу, супровідний лист до суду про долучення оптичного диску як доказу у справі).
Під час підготовки справи до розгляду суддею встановлено, що оптичний диск не містить жодних файлів, у тому числі матеріалів відеозапису.
Також, з матеріалів справи вбачається, що до процедури проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння свідки не залучались.
Протокол про адміністративне правопорушення складений працівником відділення поліції № 1 (смт. Іванків) Вишгородського РУП ГУНП в Київській області, у зв'язку з чим, постановами судді від 28.02.2024 (первинно) та від 06.03.2024 (повторно) у відділенні поліції № 1 (смт. Іванків) Вишгородського РУП ГУНП в Київській області в порядку п. 4 ст. 278 КУпАП, витребувано матеріали відеозапису, відзняті 03.01.2024 в порядку ч. 2 ст. 266 КУпАП під час проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 .
У відповідь на ці постанови, 06.03.2024 та 11.03.2024 до суду надійшли листи від ВП № 1 Вишгородського РУП, відповідно до яких надати матеріали відеозапису неможливо, оскільки закінчився термін їх зберігання, визначений Інструкцією із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису», затвердженої наказом МВС від 18.12.2018 № 1026.
Враховуючи відсутність матеріалів відеозапису та неможливість їх дослідження, а також вжиті судом заходи щодо встановлення фактичних обставин справи, суддя приходить до висновку, що інкриміноване ОСОБА_1 правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, вчинене у формі керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння є сумнівним.
Відсутність матеріалів відеозапису позбавляє суддю можливості надати оцінку законності процедурі проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння та пересвідчитись про наявність події і складу інкримінованого особі правопорушення.
Крім цього, відсутність матеріалів відеозапису є недотриманням процедури проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, визначеній ч. 2 ст. 266 КУпАП.
Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Також слід звернути увагу, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діяння, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18.011978 у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства»" (Ireland v. theUnitedKingdom), п. 161, Series A заява N 25), оскільки наявні у ньому дані не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011).
Відтак, докази вчинення ОСОБА_1 правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП в матеріалах справи відсутні, а тому, його провина в інкримінованому правопорушенні є недоведеною.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
За ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з вимогами ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Недоведеність вини особи, відповідно до ст. 9 КУпАП, свідчить про відсутність події і складу правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на встановлені обставини, суддя приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до ч. 4 ст. 265-1 та п. 6 Порядку тимчасового вилучення посвідчення водія на транспортний засіб та його повернення, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 № 1086 (зі змінами), тимчасово вилучене посвідчення водія у зв'язку із закриттям провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, підлягає поверненню ОСОБА_1 .
На підставі ст.ст. 19, 62 Конституції України, керуючись ст.ст. 7, 130, 245, 247, 251, 256, 266, 268, 280, 283-285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати невинуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та закрити провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Тимчасово вилучене посвідчення водія серії НОМЕР_2 , повернути ОСОБА_1 .
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 цього Кодексу, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Іванківський районний суд Київської області.
Суддя Н.П. Слободян