Ружинський районний суд Житомирської області
Справа № 291/205/24
3/291/245/24
Ружинський районний суд Житомирської області
07 березня 2024 року
Суддя Ружинського районного суду Житомирської області Митюк О.В., розглянувши матеріали, які надійшли з ВПД № 2 Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
встановив:
В провадженні Ружинського районного суду Житомирської області перебуває справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП.
22 лютого 2024 року через канцелярію суду надійшло клопотання ОСОБА_1 в якому він просить зупинити провадження по даній справі до закінчення воєнного стану, так як він знаходиться в лавах ЗСУ.
Належним чином повідомлений про місце і час розгляду справи ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, клопотання про зупинення провадження у справі, суд дійшов до таких висновків.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підтвердження своїх доводів щодо зупинення провадження у справі ОСОБА_1 надав фотокопію довідки командира військової частини НОМЕР_1 від 21.02.2024, згідно якої ОСОБА_1 у період з 17.05.2023 р. по теперішній час перебуває на військовій службі у вказаній військовій частині.
Відповідно до положень ст. 277 КУпАП, строк розгляду адміністративних справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, зупиняється судом у разі якщо особа, щодо якої складено протокол про таке правопорушення, умисно ухиляється від явки до суду або з поважних причин не може туди з'явитися (хвороба, перебування у відрядженні чи на лікуванні, у відпустці тощо).
Тобто, Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачено право чи обов'язку суду (судді) зупиняти провадження у справах про адміністративні правопорушення, які пов'язані із забезпеченням безпеки дорожнього руху, зокрема, за вчинення правопорушень, передбачених ст. 130 КУпАП.
Суд звертає увагу на те, що ч. 2 ст. 268 КУпАП не передбачено обов'язкової участі особи, яка притягається до відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП.
Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачено можливості зупинення строків накладення адміністративного стягнення, а сплив такого строку навіть за наявності вини особи у вчиненні кримінального правопорушення є безумовною підставою для закриття провадження у справі.
Нормами діючого КУпАП передбачено можливість зупинення строків розгляду справ про адміністративні правопорушення лише пов'язаних з корупцією, якщо особа, щодо якої складено протокол про таке правопорушення, умисно ухиляється від явки до суду або з поважних причин не може туди з'явитися (хвороба, перебування у відрядженні чи на лікуванні, у відпустці тощо).
За таких обставин та оскільки у Кодексі України про адміністративні правопорушення міститься норма, яка регулює питання щодо зупинення провадження у окремій категорії справ, вважаю, що в даному випадку не підлягає до застосування аналогія закону із ст.335 КПК України, яка регулює зупинення судового провадження в кримінальному провадженні.
Відповідно до статті 6 ЄКПЛ кожна особа має право на розгляд її справи упродовж розумного строку судом встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти неї обвинувачення. Тому, розгляд даної справи без невиправданої затримки не буде відповідати інтересам особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Суддя зауважує, що відповідно до ч. 7 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» учасникам судового процесу на підставі судового рішення забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом.
Згідно п.18 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» №3161-IXвід 28.06.2023, під час дії воєнного стану військовослужбовцям надається частина щорічної основної відпустки загальною тривалістю не більше 30 календарних днів,а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більше 10 календарних днів. Кожна із зазначених відпусток надається без урахування часу,необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Щорічна основна відпустка, зазначена в абзаці першому цього пункту, надається протягом календарного року частинами не більше 15 календарних днів, за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.
Отже діючим законодавством передбачено право військовослужбовцям на відпустку до 40 календарних днів на рік.
Також слід врахувати, що обставини подій, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення сталися 15 лютого 2024 року в смт. Ружин, тобто вже під час дії воєнного стану та проходження ОСОБА_1 військової служби, що свідчить про вільне пересування військовослужбовця в межах України та існування реальної можливості в установленому законом порядку відлучатися з місця несення служби, як для участі в зазначених в протоколі подіях (складання протоколу), так і для своєчасного судового розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Крім того, ОСОБА_1 відомостей на підтвердження того, що на час розгляду даної справи він виконує бойові завдання за межами Житомирської області, не надав. Слід зазначити, що відповідно до наданої копії довідки військова частина НОМЕР_1 , дислокується на території Житомирської області.
Таким чином, ОСОБА_1 , має об'єктивну можливість та способи реалізації процесуальних прав для свого захисту, зокрема, шляхом письмово висловити свою позицію щодо подій, висвітлених в протоколі, приймати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, взяти відпустку, передбачену законодавством та особисто прибути в судове засідання і ознайомитися з матеріалами справи. Крім того, ОСОБА_1 має можливість скористався допомогою захисника, який в його інтересах може виконати доручення та подати суду пояснення, клопотання та докази у даній справі.
Натомість, діючим КУпАП не передбачене зупинення провадження, не зупиняє перебігу строків, встановлених ст. 38 КУпАП, а тому у випадку невиправданого зупинення судом провадження може призвести до невиконання обов'язку суду розглянути справу у відведений річний строк, тим самим перешкодити реалізації права на справедливий суд (стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод), яке охоплює своєчасність судового розгляду.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотання особи, яка притягається до відповідальності про зупинення провадження у справі слід відмовити.
Керуючись ст.ст.7, 8, 23, 268, 277 КУпАП,
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя О. В. Митюк.