Справа № 163/464/24
Провадження № 3/163/272/24
07 березня 2024 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Павлусь О.С., розглянувши направлені відділенням поліції № 1 (м.Любомль) Ковельським РУП ГУНП у Волинській області протоколи серії ВАВ № 971899, № 971900 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156, ч.1 ст.1645 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1 ,
ОСОБА_1 близько 10:30 години 24 лютого 2024 року в торговому контейнері на ринку, що по АДРЕСА_2 , здійснив торгівлю десяти пачок цигарок марки «D&В» без марок акцизного податку, за ціною 455 гривень та однієї чарки алкогольного напою, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
Крім цього поліцейським ДОП СП відділення поліції № 1 (м.Любомль) Ковельським РУП ГУНП у Волинській області складено протокол серії ВАВ № 971900 про те, що ОСОБА_1 об 11:24 годині 24 лютого 2024 року в торговому контейнері на ринку, що по вулиці Дружби 3 в місті Любомль Ковельського району Волинської області зберігав тютюнові вироби «Прима класична» в кількості 1 пачки без марок акцизного податку встановленого зразка.
Ці дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.1645 КУпАП.
Під час розгляду протоколу захисник ОСОБА_1 адвокат Климович Т.Д. зазначила, що ч.1 ст.156 КУпАП є бланкетною нормою, і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно керуватися спеціальними Законами. Вважає, що до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156 КУпАП можливо притягнути особу, яка є суб'єктом господарської діяльності, тобто є специфічним суб'єктом, який наділений законом спеціальними, властивими йому ознаками. У матеріалах справи відсутні будь-які відомості, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання чи знаходиться у трудових відносинах з суб'єктом підприємницької діяльності. Долучені до протоколів письмові докази та відеофайли не є належними та допустимими доказами винуватості особи. Так, на відеофайлах не зафіксовані обставини події, які ставляться в провину ОСОБА_1 . В протоколі не вказаний свідок, який нібито придбав у ОСОБА_1 тютюнові вироби. Під час огляду місця події працівниками поліції тютюнові вироби продаж яких нібито здійснив ОСОБА_1 громадянину ОСОБА_2 не вилучалися, як не вилучалася і виручка, за продаж тютюнових виробів і алкогольного напою.
Щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за.1 ст.1645 КУпАП зазначила, що ОСОБА_1 не є посадовою особою підприємств - виробників, імпортерів і продавцем таких товарів. Крім цього, диспозиція ч.1 ст.164-5 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за зберігання або транспортування тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку, а не із відсутністю таких марок.
Провадження в справах просила закрити за відсутністю у діях її довірителя ознак складу інкримінованих йому адміністративних правопорушень.
Дослідженням доказів за протоколом серії ВАВ № 971899 встановлено таке.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 971899 складено 24 лютого 2024 року про те, що ОСОБА_1 близько 10:30 години 24 лютого 2024 року в торговому контейнері на ринку, що по вулиці Дружби 3 в місті Любомль Ковельського району Волинської області, здійснив торгівлю десяти пачок цигарок марки «D&В» без марок акцизного податку, за ціною 455 гривень та однієї чарки алкогольного напою.
Відповідно до рапортів ДОП СП відділення поліції № 1 Ковельського районного управління поліції ГУНП у Волинській області 24 лютого 2024 року о 10 годині 45 хвилин по вулиці Володимирській в місті Любомль було виявлено громадянина ОСОБА_3 , котрий зберігав при собі в чорному поліетиленовому пакеті 10 пачок тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка марки «D&В», які він придбав в особи продавця чоловічої статі в одному із торгівельних контейнерів на території речового ринку в місті Любомль на ім'я « ОСОБА_4 », одягнутого в синю куртку, середнього зросту, віком понад 40 років, також ОСОБА_3 придбав у невідомої особи одну чарку алкогольного напою за 10 гривень. Прибувши до описаного ОСОБА_3 місця було встановлено анкетні дані особи чоловічої статі котрий продав останньому тютюнові вироби без марок акцизного податку встановленого зразка, ним виявився громадянин ОСОБА_1 .
Рапортом старшого інспектора-чергового відділення поліції стверджено факт надходження повідомлення на службу «102» щодо продажу на рику в місті Любомль громадянину ОСОБА_3 десяти пачок цигарок марки «D&В» без марок акцизного податку, за ціною 455 гривень та однієї чарки алкогольного напою.
У письмових поясненнях ОСОБА_3 вказав на обставини, які по своїй суті відповідають змісту вищевказаного рапорту.
Згідно заяви ОСОБА_3 добровільно видав працівникам поліції десять пачок цигарок марки «D&В» без марок акцизного податку, які поміщено у камеру схову речових доказів відділення поліції № 1 Ковельського РУП ГУНП у Волинській області, що стверджено квитанцією № 6/2024.
На відеозаписі зафіксовано факт перебування ОСОБА_1 в торговому контейнері на ринку, що по АДРЕСА_2 ; наявність в цьому контейнері однієї пачки цигарок без марок акцизного податку, яка була вилучена; оформлення адміністративних матеріалів.
За змістом ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частина 1 статті 156 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Об'єктивна сторона цього правопорушення передбачає здійснення торгівлі в роздріб чи оптом товаром, обов'язковою ознакою якого є відсутність на них марок акцизного податку чи наявність підроблених марок цього податку.
Аналіз частини першої статті 156 КУпАП дозволяє зробити висновок про те, що суб'єктами відповідальності за вказаною статтею, можуть бути не тільки особи, які займаються господарською діяльністю та працівники підприємств (організацій) торгівлі або громадського харчування, а й фізичні особи, тобто громадяни, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
Відповідно до п.3 ч.4 ст.11 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п/п.14.1.107 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документі суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно із п.226.5, п.226.6 ст.226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З наведених положень закону можна дійти висновку, що ОСОБА_1 є суб'єктом, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП правопорушення.
Дослідженими доказами встановлено, що саме ОСОБА_1 здійснив продаж ОСОБА_3 тютюнових виробів, такі обставини підтверджуються показами ОСОБА_3 , який вказав на місце торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку, виявлення в цьому місці ОСОБА_1 і на прилавку торгового контейнера однієї пачки цигарок без марок акцизного податку.
Твердження захисника, що під час огляду місця події працівниками поліції тютюнові вироби продаж яких здійснив ОСОБА_1 громадянину ОСОБА_2 не вилучалися є хибним, оскільки тютюнові вироби ОСОБА_2 добровільно видав працівникам поліції.
Отже, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, які є достовірними та допустимими.
Враховуючи характер цього правопорушення та особу порушника, стягнення на нього слід накласти у вигляді штрафу.
З порушника згідно із ст.401 КУпАП слід стягнути судовий збір у відповідному розмірі.
Справа за протоколом серії ВАВ № 971900 підлягає закриттю з таких підстав.
Частиною 1 статті 1645 КУпАП встановлена відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
За змістом цієї норми об'єктивною стороною правопорушення є зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.
Безпосередніми предметами правопорушення є алкогольні напої чи тютюнові вироби з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.
У цій справі ОСОБА_1 ставиться у провину зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка, що вочевидь по своїй суті не охоплюється поняттями «підроблені чи фальсифіковані марки акцизного податку», оскільки у даному випадку марки акцизного податку взагалі відсутні на пачках цигарок.
Тобто, ч.1 ст.1645 КУпАП не передбачає відповідальності за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку.
Крім цього, суб'єктом передбаченого ч.1 ст.1645 КУпАП правопорушення є посадові особи підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Жодного доказу того, що ОСОБА_1 є посадовою особою підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів, матеріали справи не містять, а відтак не є суб'єктом указаного правопорушення.
За змістом ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення ви-конання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Із доданих до цього протоколу доказів встановлено відсутність самої події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1645 КУпАП, а також наявність у діях ОСОБА_1 складу цього правопорушення, оскільки його дії не охоплюються об'єктивною стороною даного правопорушення та він не є його суб'єктом.
Згідно із п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне право-порушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, провадження в справі за протоколом серії ВАВ № 971900 підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Вирішуючи долю вилучених за протоколами тютюнових виробів «D&В» в кількості 11 пачок без марок акцизного податку встановленого зразка, належить виходити із наступних законодавчих норм.
За змістом ч.1 ст.265 КУпАП речі, що є безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статті 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують ...
Згідно із п.228.3. ст.228 Податкового кодексу України у разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності марок акцизного податку встановленого зразка, контролюючі органи, зазначені у пункті 228.2 цієї статті, вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію).
Відповідно до п.228.7. ст.228 Податкового кодексу вилучені в дохід держави (конфісковані) тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, підлягають знищенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, вилучені за протоколами тютюнові вироби без марок акцизного податку Україні належить конфіскувати в дохід держави та знищити.
Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Штраф в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень підлягає стягненню на рахунок UA848999980313070106000003480 в Казначействі України (ЕАП) (отримувач: ГУК у Волинській області/ місто Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу "адміністративні штрафи").
Стягнути із ОСОБА_1 в користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (отримувач ГУК у Волинській області/місто Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір").
Провадження в справі за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 971900 щодо ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.1645 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Вилучені за протоколами тютюнові вироби «D&В» в кількості 10 пачок, без марок акцизного податку встановленого зразка, конфіскувати в дохід держави та знищити.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області О.С. Павлусь