Ухвала від 11.03.2024 по справі 520/6678/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення

11 березня 2024 року справа №520/6678/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліденка А.В.,

за участю секретаря судового засідання - Стрєлки О.В.,

позивача - не прибув,

представника відповідача, Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради - Бортнік Н.В,

представника відповідача, Департаменту соціальної політики Харківської міської ради - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по адміністративній справі №520/6678/23 за позовом ОСОБА_1 (далі за текстом - заявник, громадянин, позивач) до Департаменту соціальної політики Харківської міської ради (далі за текстом - Департамент), Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради (далі за текстом - Управління) про скасування рішення, -

встановив:

27.02.2024р. представником відповідача - Управління соціального захисту населення Адміністрації Салтівського району Харківської міської ради до Харківського окружного адміністративного суду було подано заяву про зміну способу виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 року по справі № 520/6678/23 на зобов'язання Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради зробити подовження виплати ОСОБА_1 допомоги одинокій матері на дитину - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та допомоги одинокій матері на дитину - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2002 № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану».

В обгрунтування цього процесуального документу указано, що провести призначення допомоги ОСОБА_1 саме за зверненням від 17.09.2022 Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради не має можливості, оскільки відповідно до відомостей Пенсійного фонду України в період з 01.01.2022 по 30.06.2022 відсутня сплата Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі за текстом - ЄСВ) в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців. За результатами проведеного призначення допомоги на дітей одиноким матерям в програмному комплексі АСОПД/КОМТЕХ, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» ОСОБА_1 відмовлено. Інше нарахування чинним законодавством не передбачено. Але, дане нарахування можливо провести відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2002 № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану».

Ухвалою судді від 28.02.2024р. було призначено судове засідання на 11.03.2024 р. о 10:00 год. у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду за адресою: місто Харків, майдан Свободи, буд. 6, зал №7.

Позивач в назване судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Представник відповідача, Департаменту соціальної політики Харківської міської ради, в судове засідан ня, призначене на 11.03.2024 р. о 10:00 год., не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Представник відповідача - Управління соціального захисту населення Адміністрації Салтівського району Харківської міської ради, у судовому засіданні підтримав подану заяву і просив суд змінити спосіб виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 року по справі № 520/6678/23.

Додатково пояснив суду, що основною причиною такого стану виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023р. у справі №520/6678/23 є суто технічні налаштування автоматизованої інформаційної системи - комплексу програмного забезпечення, який використовується суб"єктом владних повноважень при вчиненні управлінського волевиявлення з приводу призначення спірної допомоги та унеможливлює прийняття позитивного рішення у разі зазначення календарної дати звернення зацікавленої особи - 17.09.2022р.

Суд відмічає, що за приписами ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Перевіривши доводи процесуального документа відповідача - Управління змістом належних норм права та приєднаними до справи доказами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023р. у справі №520/6678/23 позов залишено без задоволення. З виходом за межі позову визнано протиправним і скасовано рішення від 12.10.2022р. про відмову у призначенні за зверненням ОСОБА_1 від 17.09.2022р. допомоги одинокій матері на дитину - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та допомоги одинокій матері на дитину - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ). Зобов'язано Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 за зверненням від 17.09.2022р. допомогу одинокій матері на дитину - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та допомогу одинокій матері на дитину - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023р. у справі №520/6678/23 жодною із сторін не оскаржувалось, набрало законної сили.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023р. у справі №520/6678/23 відповідачем - Управлінням було вчинено два управлінських волевиявлення, а саме: у формі відмови, втіленої у рішенні Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської (т.1 а.с.126) та у формі відмови, втіленої у повідомленні Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської від 31.05.2023р. №764/0/872-23.

Із пояснень представника відповідача - Управління у судовому засіданні 11.03.2024р. судом з"ясовано, що цей суб"єкт владних повноважень не заперечує права громадян України - малолітніх дітей заявника на отримання відповідних платежів із соціального забезпечення у період дії правового режиму воєнного стану безпосередньо на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023р. у справі №520/6678/23, але технічні налаштування відповідного комплексу програмного забезпечення (використання якого є обов"язковим у даному конкретному випадку) унеможливлюють вчинення позитивних для заявника управлінських волевиявлень у разі введення до даний цього комплексу відомостей про календарну дату звернення - 17.09.2023р.

Державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 28.08.2023р. відкрито виконавче провадження №72629896 з примусового виконання виконавчого листа №520/6678/23, виданого 16.08.2023р. Харківським окружним адміністративним судом.

За викладеними у заяві твердженнями відповідача - Управління, листом від 08.09.2023 № 3891/0/871-23 було надано відповідь, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 Управлінням соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради ОСОБА_1 було проведено розрахунок допомоги на дітей одиноким матерям за допомогою програмного комплексу АСОПД/КОМТЕХ, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (рішення від 15.05.2023), за результатами якого було відмовлено у зв'язку з відсутністю доходу та сплати ЄСВ за попередні три місяці який передує місяцю за призначенням допомоги.

01.02.2024 до відповідача - Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради надійшла вимога виконавця про повідомлення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду щодо зобов'язання Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 за зверненням від 17.09.2022 допомогу одинокій матері на дитину ОСОБА_2 та допомогу одинокій матері на дитину - ОСОБА_3 .

За викладеними у заяві твердженнями відповідача - Управління, на виконання цієї вимоги листом від 02.02.2024 № 627/0/871-24 Управління повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, що аналогічну відповідь було надано 08.09.2023 лист № 3891/0/871-23.

Розглядаючи заяву представника відповідача суд бере до уваги, що відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Згідно із положеннями ч.3 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Отже, з підставами зміни способу виконання рішення суду, зміни порядку виконання рішення суду, встановлення способу виконання рішення суду, встановлення порядку виконання рішення суду є виняткові випадки, а саме: доведеність зацікавленою особою існування конкретних життєвих обставин, що знаходяться у безпосередньому причинно-наслідковому зв"язку із настанням ускладнення виконання рішення суду або із настанням неможливості виконання рішення суду у певний строк.

При цьому, за загальним правилом під обґрунтованими підставами (на думку суду) слід розуміти наявність виключних обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду боржником.

Відповідно до ст.1291 Конституції України ч.1 ст.370 КАС України судове рішення є обов'язковим до виконання.

За приписами Закону України "Про виконавче провадження" та ст.2 Закону України від 05.06.2012 №4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" особа, на якій лежить обов"язок з приводу виконання судового акту, повинна здійснити усі достатні та залежні від неї діяння для організації процесу виконання судового акту.

Відсутність факту добровільного виконання рішення боржником суду, котре набрало законної сили, призводить до виникнення підстав для застосування процедур та механізмів примусового виконання рішень суду за нормами Закону України "Про виконавче провадження".

Так, згідно з ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

При цьому, суд зазначає, що метою адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).

Представник відповідача у поданій заяві зазначив, що провести призначення допомоги ОСОБА_1 саме за зверненням від 17.09.2022 Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради не має можливості, оскільки для призначення всіх видів державних соціальних допомог посадова особа вносить відомості до програмного комплексу АСОПД/КОМТЕХ на підставі інформації, наданої відповідно до Державного реєстру фізичних осіб платників податків - Державної податкової служби щодо отримання доходів, Пенсійного фонду України щодо отримання інформації про доходи осіб та відомості про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Єдиний внесок) з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном). Згідно з інформацією Державної податкової інспекції за період з 01.01.2022 по 30.06.2022 ОСОБА_1 на працювала, не проходила військової служби, не провадила підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобувала освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховується доходи. Відповідно до відомостей Пенсійного фонду України в період з 01.01.2022 по 30.06.2022 відсутня сплата Єдиного внеску в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців. Але, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2002 №214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану» строк виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, які було призначено раніше, продовжується особам, які проживають на територіях громад, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Державна соціальна допомога та пільги продовжуються виплачуватися до місяця, що настає за місяцем завершення на відповідній території бойових дій, припинення можливості бойових дій або завершення тимчасової окупації (включно).

Як встановлено судом з рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023р. по справі №520/6678/23, судом у рішенні вже була надана оцінка зазначеним обставинам, та у мотивувальній частині рішення суду зазначено, що у складі сім'ї заявника є лише одна працездатна особа, котра досягла 18-річного віку - безпосередньо сам заявник, котрий обтяжений обов'язком фізичного догляду та турботи за малолітньою дитиною ІНФОРМАЦІЯ_2 . У межах спірних правовідносин протягом періоду, за який враховуються доходи (01.01.2022р.-30.06.2022р.) заявник дійсно не працював, не проходив військової служби, не провадив підприємницької діяльності, не провадив професійної незалежної діяльності, не здобував освіти, не був зареєстрований в центрі зайнятості у якості як безробітного або особи, що шукає роботу. Як виняток з правила, з посиланням на абз.1 п.п.2 п.352 Порядку №1751 у абзацах 3 і 4 п.п.2 п.352 Порядку №1751 указано, що протягом періоду 01.01.2022р.-14.01.2022р. заявник здійснював догляд за дитиною до досягнення дитиною 3-річного віку, а саме за ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Окрім того зазначено, що місцем реєстрації адреси проживання заявника є місто Харків, місцем звернення заявника за призначенням допомоги на дитину одинокій матері є дислокація Управління (тобто також місто Харків). Протягом періоду 24.02.2022р.-30.06.2022р. у місті Харкові не функціонували дошкільні заклади освіти комунальної форми власності, куди б заявник мав змогу віддати власних дітей для особистого виконання функцій найманого працівника. Окрім того, під час розв'язання даного спору суд визнає загальновідомими у розумінні ч.3 ст.78 КАС України обставини того, що протягом періоду 24.02.2022р.-30.04.2022р. у місті Харкові мала місце гостра фаза щоденної збройної агресії ворога проти України, а відвернення ризику смерті чи ушкодження здоров'я власних дітей вимагало від заявника як матері постійного фізичного знаходження поруч із власними дітьми. Указані фактори невідворотно, непереборно та нездоланно позбавляли заявника фізичної можливості забезпечити одночасне дотримання і вимог п.352 Порядку №1751, і прийнятного рівня безпеки власних дітей.

Оцінивши докази у їх сукупності відповідно до положень ст.76 КАС України, суд зауважує, що використані відповідачем - Управлінням обставини не є винятковими, які б вказували про ускладнення або неможливість виконання судового рішення, позаяк при вирішенні спору судом були враховані як характер спірних правовідносин, так і зміст та специфіка реалізації управлінських функцій відповідачем.

Суд зазначає, що абсолютна ідентичність змісту та наслідків управлінського волевиявлення суб"єкта владних повноважень з приводу призначення зацікавленій особі грошових платежів у сфері соціального захисту управлінському волевиявленню суб"єкта владних повноважень з приводу поновлення зацікавленій особі грошових платежів у сфері соціального захисту, встановлення в мотивувальній частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023р. по справі №520/6678/23 обставин існування у громадян України - малолітніх дітей заявника права на отримання грошових платежів у сфері соціального захисту, суто формальне використання судом у резолютивній рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023р. по справі №520/6678/23 календарної дати - "17.09.2022р." виключно у якості позначення реально існуючого порушеного права абсолютно не заперечує фізичної можливості відповідача - Управління організувати виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023р. по справі №520/6678/23 без введення до даних будь-якого програмного комплексу календарної дати - "17.09.2022р.) та із застосування положень будь-яких чинних нормативно-правових актів (у тому числі і постанови КМУ від 03.03.2022р. №214, котрі об"єктивно не здатні порушити права мололітніх дітей, захист яким був наданий рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023р. по справі №520/6678/23.

З огляду на викладене, суд доходить до переконання про те, що заміна у даному конкретному випадку способу виконання рішення суду із зобов"язання суб"єкта владних повноважень призначити ОСОБА_1 за зверненням від 17.09.2022р. допомогу одинокій матері на дитину - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та допомогу одинокій матері на дитину - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на спосіб виконання рішення суду - зробити подовження виплати заявнику допомоги одинокій матері на дитину - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та допомоги одинокій матері на дитину - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану» не узгоджується із вимогою про ефективний та дієвий захист суб"єктивного права заявника за рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023р. по справі №520/6678/23, позаяк на підставі даної ухвали відповідач - Управління може самостійно вчинити управлінське волевиявлення саме з приводу поновлення зацікавленій особі грошових платежів у сфері соціального захисту у порядку постанови КМУ від 07.03.2022р. №214 без використання відомостей про календарну дату - "17.09.2022р.", бо саме такі мотиви викладені у тексті цієї ухвали.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, 241-243, 248, 256, 295, 372, 378 КАС України, суд, -

ухвалив:

Заяву Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради від 27.02.2024р. про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по адміністративній справі №520/6678/23 - залишити без задоволення.

Роз"яснити, що ухвала у повному обсязі виготовлена у порядку ч.3 ст.243 КАС України - 11.03.2024р.; згідно з ч.1 ст.295 КАС України ухвала Харківського окружного адміністративного суду, яка підлягає оскарженню окремо від рішення суду, може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дати прийняття; згідно з ч.1 ст.256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після проголошення.

Суддя А.В. Сліденко