11 березня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/15825/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
23 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №233 від 17.07.2023 щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 60 відсотків місячної (чинної) заробітної плати, вказаної у довідці Луганської обласної прокуратури №21-79вих23 від 23.05.2023;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, за вислугою років відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", у розмірі 60 відсотків місячної (чинної) заробітної плати, вказаної у довідці Луганської обласної прокуратури №21-79вих23 від 23.05.2023, починаючи з 04.05.2022.
В обґрунтування позову зазначено, що Луганською обласною прокуратурою позивачці видано довідку про заробітну плату, що враховується для перерахунку пенсії за №21-79 вих-23 від 23.05.2023. ОСОБА_1 звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки №21-79 вих-23 від 23.05.2023та згідно рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.05.2023 за №360/293/23. Водночас, відповідач відмовив позивачці у перерахунку пенсії, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
04 грудня 2023 року позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 11.12.2023 прийнято позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Копію ухвали суду відповідач отримав 12.12.2023 відповідно до довідки про доставку електронного листа, однак правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Розглянувши позовну заяву по суті, з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
30 березня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 06.04.2018 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
Не погодившись з рішенням пенсійного органу, позивачка звернула до суду.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року у справі №812/1802/18 адміністративний позов до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 1173/2018 від 06.04.2018 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років згідно Закону України Про прокуратуру № 1697-VII від 14.10.2014. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.03.2018 про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» зарахувавши до стажу роботи на посадах прокурорів періоди роботи: з 17.02.1997 по 20.05.1999 стажист на посаді помічника Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного прокурора Луганської області; з 21.05.1999 по 06.06.2012 старший помічник Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного прокурора Луганська Луганської області; з 07.06.2012 по 29.07.2012 старший прокурор Лисичансько-Рубіжанської міжрайонної природоохоронної прокуратури; з 30.07.2012 по 01.12.2014 старший прокурор Лисичансько-Рубіжанської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері; з 02.12.2014 по 13.01.2015 старший прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах управління представництва, захисту інтересів громадян та держави в суді прокуратури Луганської області; з 14.01.2015 по 15.07.2015 старший прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах управління представництва, захисту інтересів громадян та держави в суді прокуратури Луганської області; з 13.04.2016 по 23.07.2017 прокурор відділу забезпечення представництва в суді управління представництва інтересів громадянина або держави в суді прокуратури Луганської області; з 24.07.2017 по 30.03.2018 прокурор відділу Єдиного реєстру досудових розслідувань та інформаційно-аналітичної роботи прокуратури Луганської області. В решті позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення суду пенсійним органом 04.05.2022 призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII у розмірі 55,60 %.
23.05.2023 Луганською обласною прокуратурою видано довідку за №21-79вих23 про розмір заробітної плати.
27.06.2023 позивач звернулася до Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м. Дніпрі Дніпропетровської області із заявою перерахунок раніше призначеної пенсії, відповідно до довідки за №21-79вих23 від 23.05.2023 з розрахунку 60 відсотків місячної (чинної) заробітної плати.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 17.07.2023 за №233 ОСОБА_1 відмовлено ту здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії, вказавши, що підстав для перерахунку пенсії з урахуванням довідки від 23.05.2023 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01.01.2022 - немає.
Позивач не погоджуючись із рішенням від 17.07.2023 за №233 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ, який набрав чинності 15 липня 2015 року (далі Закон № 1697-VІІ).
Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка викладена в редакції Закону від 02 грудня 2014 року № 76-VIII і набрала чинності з 25 квітня 2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Протягом 2015-2019 років Кабінетом Міністрів України відповідний порядок не було визначено.
Разом з цим, рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 встановлено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність та не підлягають застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VIIпідлягає застосуванню в первинній редакції: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Отже, з 13 грудня 2019 року підлягає застосуванню первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, яка встановлює право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Абзацом сьомим cтаттi 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 piк» установлено у 2023 poці прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на мiсяць у розмiрi для працездатних осiб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури: з 1 сiчня 1600 гривень.
Посадовий оклад прокурора окружної прокуратури вiдповiдно до частини третьої статті 81 Закону № 1697-VII становить з 1 сiчня 2022 року 25 прожиткових мінімумів для працездатних осiб, а з 1 сiчня 2021 року становив 20 прожиткових мінімумів.
У зв'язку з пiдвищенням посадового окладу з 01.02.2022 у пенсiонерiв, яким призначено пенсiю за вислугу poків вiдповiдно до законiв України від 05.11.1991 № 1789-ХІІ та від 14.10.2014 № 1697-VІІ «Про прокуратуру», у тому числi й в позивача, виникло право на перерахунок призначеної пенсiї згiдно з умовами, визначеними частиною двадцять cтатті 86 Закону № 1697-VII в первиннiй редакцiї.
Суд зазначає, що довідка від 23.05.2023 №21-79вих23, яка видана Луганською обласною прокуратурою та надана позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії є достатньою та належною підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Щодо позовних вимог про перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки у розмірі 60 відсотків місячної заробітної плати суд зазначає наступне.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури станом на час звернення позивача за призначенням пенсії регулюється ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, відповідно до ч. 1,2 якої прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше - з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Частиною 2 статті 81 цього Закону встановлено, що заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Згідно з ч.3 статті 86 Закону України «Про прокурату» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Частиною 4 даної статті визначено, що середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Відповідно до ч.13 ст.86 Закону України «Про прокурату» пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Судом встановлено, що позивач на момент призначення пенсії ( 04.05.2022) мав 25 років вислуги років, а тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років, до підтверджено записами у трудовій книжці та встановлено відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року у справі №812/1802/18, отже пенсія позивачу за вислугу років повинна бути призначена виходячи з розміру 60 відсотків місячної (чинної) заробітної плати.
Таким чином, рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №233 від 17.07.2023, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, збільшення заробітної плати (пенсія за спецзаконом) з розрахунку 60% згідно заяви від 27.06.2023 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Враховуючи зазначене, підлягають задоволенню і позовні вимоги в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, за вислугою років відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", у розмірі 60 відсотків місячної (чинної) заробітної плати, вказаної у довідці Луганської обласної прокуратури №21-79вих23 від 23.05.2023, починаючи з 04.05.2022.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, враховуючи не подання відповідачем відзиву, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Квитанцією від 02.12.2023, що містяться в матеріалах справи, підтверджується понесення позивачем судових витрат у розмірі 1073,60 грн на сплату судового збору за подачу адміністративного позову, а тому ця сума підлягає відшкодуванню шляхом стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя,34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄРДПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №233 від 17.07.2023 щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 60 відсотків місячної (чинної) заробітної плати, вказаної у довідці Луганської обласної прокуратури №21-79вих23 від 23.05.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, за вислугою років відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", у розмірі 60 відсотків місячної (чинної) заробітної плати, вказаної у довідці Луганської обласної прокуратури №21-79вих23 від 23.05.2023, починаючи з 04.05.2022.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко