Справа № 420/4423/24
11 березня 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ в Одеській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення про відмову в призначенні пенсії №155350014144 від 22.12.2022, 08.01.2024, 25.01.2024;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах їй - ОСОБА_1 , відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дня звернення 20.12.2022 року, зарахувавши до пільгового стажу роботи за Списком №2 період роботи з 01.09.1992 по 30.09.2002 та з 01.12.2002 по 13.06.2012 в КНП «Одеський обласний медичний центр психічного здоров'я», до страхового стажу період роботи з 05.12.1990 по 21.01.1992 у Виробничому об'єднанні «Туркменгазпром» та період догляду за дитиною 11.10.1987 р.н. до досягнення дитиною 3-х-річного віку.
Ухвалою суду від 16.02.2024 позов залишено без руху, надано строк на усунення недоліків позову.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи відповідає заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно п.2 ч.5 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Всупереч вказаних вимог позивачка у позовній заяві не зазначила відносно себе, та відповідачів відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Також відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачкою надано документ про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Статтею 1 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI (далі Закон №3674-VI) встановлено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону №3674-VI фізичні особи сплачують за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру: 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 1211,20 грн.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч.3 ст.6 Закону №3674-VI).
Викладаючи зміст позовних вимог, позивачка оскаржує три індивідуальних акта, зокрема, прийняті ГУ ПФУ в Житомирській області 22.12.2022 року за №155350014144, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 08.01.2024 року за №155350014144, та ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 25.01.2024 року за №155350014144.
Відповідно до п.19 ч.1 ст.4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Викладаючи зміст позовних вимог щодо оскарження трьох окремих індивідуальних актів, позивачкою об'єднано три вимоги немайнового характеру.
Таким чином за подання даного позову повинен бути сплачений судовий збір у розмірі 3633,60 грн. Отже позивачці необхідно доплатити судовий збір у розмірі 2422,40 грн та надати суду відповідні докази.
Крім того, позивачка просить визнати протиправним та скасувати в тому числі рішення ГУ ПФУ в Житомирській області від 22.12.2022 року за №155350014144, тобто позивачкою викладені позовні вимоги до суб'єкта владних повноважень, який не визначений у позові, для нього не надана копія позову з додатками.
Відповідно до ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, а також їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оскаржуване рішення від 22.12.2022 року за №155350014144 прийняте ГУ ПФУ в Житомирській області відповідно до його повноважень, проте позивачка, оскаржуючи вказане рішення, у якості відповідача не визначає відповідне управління.
Позовні вимоги позивачки на відповідають колу визначених нею відповідачів.
Також позивачка у змісті позову просить поновити строк звернення до суду з цим позовом.
Дослідивши позов та надані до нього документи суд дійшов висновку, що строк звернення до суду з даним позовом в частині оскарження рішення ГУ ПФУ в Житомирській області від 22.12.2022 року за №155350014144 позивачкою пропущений, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (ч.6 ст.161 КАС України).
Згідно з ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, позивачці необхідно подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з цим позовом із зазначенням причин поважності його пропуску, а саме об'єктивних перешкод для звернення до адміністративного суду, які не залежали від її волевиявлення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами, що перешкоджали звернутись до суду в межах встановленого строку.
Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Ухвалою суду від 16.02.2024 року позов залишено без руху, надано строк на усунення недоліків позову.
Копія ухвали направлена на електронну адресу позивачки, зазначену нею в позовній заяві - 16.02.2024 року.
Станом на 18.00год 08.03.2024 року позивачкою не усунуто недоліки. Будь-яких заяв, клопотань по справі до суду не надійшло.
За правовими висновками Верховного Суду викладеними у постанові від 20.01.2023 року по справі №465/6147/18 якщо учасник надав суду електронну адресу (хоча міг цього і не робити), зазначивши їх у заяві (скарзі), то слід припустити, що учасник бажає, принаймні не заперечує, щоб ці засоби комунікації використовувалися судом. Це, в свою чергу, покладає на учасника справи обов'язок отримувати повідомлення і відповідати на них.
З огляду на це, суд, який комунікує з учасником справи за допомогою повідомлених ним засобів комунікації, діє правомірно і добросовісно. Тому слід виходити з «презумпції обізнаності»: особа, якій адресовано повідомлення суду через такі засоби комунікації, знає або принаймні повинна була дізнатися про повідомлення.
В подальшому вказана правова позиція підтримана Верховним Судом у постановах від 13.04.2023 у справі №947/26777/19 та від 28.06.2023 у справі №757/48467/21.
У своїй практиці Європейський суд неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у 6 § 1 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. У той же час заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду справи, що стосуються безпосередньо його, максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Згідно з ч.5,6,8 ст.169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків. Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом
При таких обставинах в силу п.1 ч.4 ст.169 КАС України позов підлягає поверненню.
Керуючись ст.169 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - повернути позивачу без розгляду.
Роз'яснити позивачу що повернення позовної заяви не позбавляє її права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом
Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва