Рішення від 11.03.2024 по справі 380/21143/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2024 рокусправа № 380/21143/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач), у якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду роботи з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993, зазначеному у трудовій книжці НОМЕР_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоди трудової діяльності з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993 з урахуванням висновків суду та прийняти рішення відповідно до норм чинного законодавства України.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначає, що під час нарахування пенсії до страхового стажу відповідачем не враховано періоди трудової діяльності з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993. Позивач зазначає, що долучав до заяви про призначення пенсії заяву, трудову книжку та довідку про підтвердження стажу за період з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993 у первинній профспілковій організації ЗАТ «Проектно-будівельне об'єднання «Львівміськбуд». Проте пенсійний орган повідомив, що відомості відображені у довідці від 22.12.2022 № 19, виданій первинною профспілковою організацією ЗАТ «Проектно-будівельне об'єднання «Львівміськбуд» для підтвердження стажу на ім'я ОСОБА_1 , за період роботи з 18.04.1998 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993, первинними документами не підтверджено, оскільки не надані для перевірки. Період роботи згідно довідки № 19 від 22.12.2022 можуть бути враховані при розрахунку стажу для перерахунку пенсії за віком за можливості звірки даних, відображених у довідці з первинними документами. Позивач наголошує, що основним документом, який підтверджує страховий стаж є трудова книжка, натомість подання інших документів законом не вимагається. Відтак, просив адміністративний позов задовольнити.

Ухвалою від 13.09.2024 суддя відкрила провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.

Відповідач ГУ ПФУ у Львівській області позову не визнав. 25.09.2023 від відповідача надійшов відзив (вх. № 19087ел.), в якому зазначає, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Щодо зарахування до страхового стажу періодів трудової діяльності з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993, то відділом контрольно-перевірочної роботи № 4 Управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ у Львівській області проведено перевірку достовірності та обґрунтованості видачі довідки про стаж роботи від 22.12.2022 № 19, виданої Первинною профспілковою організацією ЗАТ «Проектно-будівельне об'єднання «Львівміськбуд» за періоди роботи з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993. Перевірка даних проведена 09.02.2023 за адресою: м. Львів вул. Зелена, 238, складено відповідний акт № 1300-6005-1/1449. Відомості, відображені у довідці від 22.12.2022 № 19, виданій Первинною профспілковою організацією ЗАТ «Проектнобудівельне об'єднання «Львівміськбуд» для підтвердження стажу на ім'я ОСОБА_1 , за періоди роботи з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993, первинними документами не підтверджено, оскільки не надані для перевірки. Періоди роботи згідно довідки № 19 від 22.12.2022 можуть бути враховані при розрахунку стажу для перерахунку пенсії за віком за можливості звірки даних відображених у довідці з первинними документами. Відтак, відповідач у задоволенні позову просить відмовити.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного суду України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області як отримувач пенсії.

Згідно зі записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 працював:

- 18.04.1989 прийнятий на посаду тренера-викладача по боксу;

- 01.04.1992 звільнений за п.1 ст.40 КЗпП за скороченням штату;

- 01.06.1992 прийнятий на посаду тренера-викладача по боксу;

- 31.08.1993 звільнений з посади тренера викладача з боксу за власним бажанням.

Суд також встановив, що Первинна профспілкова організація ЗАТ «Проектно-будівельне об'єднання «Львівміськбуд» для підтвердження стажу ОСОБА_1 видала довідку від 22.12.2022 № 19.

ГУ ПФУ у Львівській області листом від 02.03.2023 № 1300-5209-3/29614 повідомило позивача, що відділом контрольно-перевірочної роботи № 4 Управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ у Львівській області проведено перевірку достовірності та обґрунтованості видачі довідки про стаж роботи від 22.12.2022 № 19, виданої Первинною профспілковою організацією ЗАТ «Проектно-будівельне об'єднання «Львівміськбуд» за періоди роботи з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993. Перевірка даних проведена 09.02.2023 за адресою: м. Львів, вул. Зелена, 238, про що складено відповідний акт № 1300-6005-1/1449. Відомості, відображені у довідці від 23.12.2022 № 19, виданій Первинною профспілковою організацією ЗАТ «Проектно-будівельне об'єднання «Львівміськбуд» для підтвердження стажу на ім'я ОСОБА_1 , за періоди роботи з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993, первинними документами не підтверджено, оскільки не надані для перевірки. Періоди роботи згідно довідки № 19 від 22.12.2022 можуть бути враховані при розрахунку стажу для перерахунку пенсії за віком за можливості звірки даних, відображених у довідці з первинними документами.

ОСОБА_1 не погодився з такими діями ГУ ПФУ у Львівскій області, а, відтак, звернувся до суду.

Враховуючи наведене вище, при вирішенні даної справи суд надає правову оцінку саме підставам відмови у зарахуванні позивачу страхового стажу.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

В силу ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

При цьому, ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Вказане право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1788) визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року (далі - Закон № 1058-IV).

Відтак, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески (абз. 33 ст. 1 Закон № 1058-IV).

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV).

Статтею 56 Закону №1788 визначаються види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію.

Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Отже, основним документом, який підтверджує наявність у особи трудового стажу, є трудова книжка.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Саме такий Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п.п. 2 п. 2.1 постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.2123.2005 за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Аналіз наведених правових норм дозволяє дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка і лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу.

Згідно зі записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 працював:

- 18.04.1989 прийнятий на посаду тренера-викладача по боксу;

- 01.04.1992 звільнений за п.1 ст.40 КЗпП за скороченням штату;

- 01.06.1992 прийнятий на посаду тренера-викладача по боксу;

- 31.08.1993 звільнений з посади тренера викладача з боксу за власним бажанням.

Отже, позивач належними та допустимими доказами підтвердив факт працевлаштування у спірний період.

При цьому, чинним законодавством встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями про період роботи, що можуть міститися в інших документах, а також необхідність надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стажу лише у випадку, коли в трудовій книжці відсутні відповідні відомості.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 09.12.2021 по справі № 439/571/17.

Доводи пенсійного органу про те, що відомості, відображені у довідці від 22.12.2022 № 19, виданій Первинною профспілковою організацією ЗАТ «Проектнобудівельне об'єднання «Львівміськбуд», для підтвердження стажу на ім'я ОСОБА_1 , за періоди роботи з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993 первинними документами не підтверджено, оскільки не надані для перевірки, суд вважає безпідставними.

Суд наголошує, що надана позивачем трудова книжка містить належні та достатні відомості щодо періодів і характеру виконуваної позивачем роботи.

Крім того, матеріалами справи підтверджено, що позивач вчинив усі залежні від нього дії, щоб надати підтверджуючі документи для підтвердження наявного страхового стажу.

Суд вважає, що позивач не може нести відповідальність за заповнення підприємством уточнюючих довідок про підтвердження страхового стажу. Тим більше, такі не є обов'язковими у спірній ситуацій. Натомість, пенсійний орган покладає надмірний тягар на колишнього працівника підприємства.

Доказів, які б свідчили про недостовірність записів у трудовій книжці позивача, відповідачем суду не надано, внаслідок такі записи безпідставно не взяті до уваги ГУ ПФУ у Львівській області при призначення пенсії.

З огляду на викладене, суд вважає, що спірні періоди роботи мають бути зарахованими до страхового стажу позивача.

Зважаючи на відсутність суперечностей у поданих позивачем документах, суд вважає, що надана позивачем трудова книжка серії НОМЕР_1 підтверджує стаж роботи позивача за період з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993.

Частиною 3 ст. 44 Закону №1058-IV встановлено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Однак, відповідачем не здійснено жодних дій, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити стаж позивача.

Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Тобто, законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Як слідує зі змісту Рекомендації № К (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980р. під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що заявлений позов належить задовольнити у спосіб: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993, зазначені у трудовій книжці серії НОМЕР_1 , та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо зарахування до страхового стажу періодів роботи з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993, з урахуванням висновків суду, та прийняти відповідне рішення відповідно до норм чинного законодавства України.

Таким чином, адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів суду правомірності своїх дій.

Щодо судового збору, то відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 19-20, 22, 25-26, 72-77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993, зазначені у трудовій книжці серії НОМЕР_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) щодо зарахування до страхового стажу періодів роботи з 18.04.1989 по 01.04.1992 та з 01.06.1992 по 31.08.1993, з урахуванням висновків суду, та прийняти відповідне рішення відповідно до норм чинного законодавства України.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) 1073 (одну тисячу сімдесят три) гривні 60 коп. судових витрат у вигляді судового збору.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 11.03.2024.

СуддяПотабенко Варвара Анатоліївна