Рішення від 11.03.2024 по справі 340/10391/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/10391/23

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 109, код ЄДРПОУ 03197641)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивувала тим, що у липні 2022 року у смт. Новопсков Старобільського району Луганської області вона народила дитину. Новопсковська селищна територіальна громада Старобільського району з березня 2022 року є тимчасово окупованою територією, на якій органи державної влади не здійснюють свої повноваження. Після встановлення у судовому порядку факту народження дитини ОСОБА_2 та державної реєстрації його народження позивачка у вересні 2023 року звернулася до УСЗН Олександрійської міської ради за призначенням допомоги при народженні дитини. Проте відповідач відмовив їй у призначенні такої допомоги з підстав пропуску 12-місячного строку звернення за допомогою, про що надіслав їй повідомлення №13505001012303928. Позивачка не погоджується з таким рішенням та вказує, що пропустила цей строк з поважних причин, оскільки перебувала на окупованій території та тривалий час не могла виїхати на підконтрольну Україні територію. З цих підстав просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради у формі повідомлення про відмову в призначенні соціальної допомоги №13505001012303928 про відмову у призначенні їй допомоги при народженні дитини - сина ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради призначити їй допомогу при народженні дитини - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судді від 25.12.2023 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що УСЗН Олександрійської міської ради не має правових підстав для призначення позивачці допомоги при народженні дитини, оскільки вона звернулася за її отриманням пізніше ніж через дванадцять місяців з дня народження дитини.

Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини.

ОСОБА_1 є матір'ю дитини ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивачка з лютого 2018 року зареєстрована у с. Писарівка Старобільського району Луганської області.

Новопсковська селищна територіальна громада Старобільського району Луганської області з 03.03.2022 року є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України та внесена до відповідного переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за № 1668/39004.

З серпня 2023 року ОСОБА_1 зареєстрована як внутрішньо переміщена особа та проживає у м. Олександрія Кіровоградської області.

Рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30.08.2023 року у справі №398/4301/23 за заявою позивачки встановлено факт народження ІНФОРМАЦІЯ_2 дитини чоловічої статі, ОСОБА_2 , місце народження - смт Новопсков Старобільського району Луганської області, Україна; мати дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка с. Писарівка Новопсковського району Луганської області, громадянка України; батько дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець с. Писарівка Новопсковського району Луганської області, громадянин України.

На підставі цього рішення Олександрійським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 12.09.2023 року складено актовий запис про народження ОСОБА_2 та видано свідоцтво про народження.

Позивачка у вересні 2023 року звернулася до УСЗН Олександрійської міської ради із заявою від 15.09.2023 року про призначення допомоги при народженні дитини.

Рішенням УСЗН Олександрійської міської ради №3928 від 13.11.2023 року відмовлено у призначенні допомоги сім'ям з дітьми (допомоги при народжені дитини), тому що пройшло 12 місяців з дати народження дитини ОСОБА_2 .

Про прийняте рішення позивачці надіслано повідомлення про відмову в призначенні соціальної допомоги №13505001012303928.

Не погодившись з таким рішенням, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Статтею 13 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім'ях держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та іншими законами України.

Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Цей Закон містить такі норми:

Стаття 1. Право сімей з дітьми на державну допомогу

Громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Стаття 3. Види державної допомоги сім'ям з дітьми

Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: 2) допомога при народженні дитини, одноразова натуральна допомога "пакунок малюка".

Стаття 5. Органи (заклади), що призначають і здійснюють виплату (видачу) державної допомоги сім'ям з дітьми

Допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Стаття 6. Термін розгляду документів для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Стаття 10. Право на допомогу при народженні дитини

Допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Стаття 11. Умови призначення допомоги при народженні дитини

Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Даний перелік документів є вичерпним.

Допомога батькам при народженні дитини призначається без подання документів, передбачених частинами першою та другою цієї статті, якщо відомості, необхідні для її призначення, надійшли у порядку міжвідомчої електронної взаємодії з Державного реєстру актів цивільного стану громадян під час державної реєстрації народження дитини.

Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини.

У разі народження (встановлення опіки) двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Стаття 12. Розмір допомоги при народженні дитини

Допомога при народженні першої та кожної наступної дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, який містить такі норми:

1. Цей Порядок визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми": 2) допомога при народженні дитини (пункти 10-16 цього Порядку).

2. Призначення і виплата державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) заявника.

Допомога при народженні дитини

10. Допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

11. Для призначення допомоги при народженні дитини за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається:

1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).

12. Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

13. Допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини.

43. Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви.

Про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п'яти днів після прийняття відповідного рішення.

Суд установив, що відповідач рішенням №3928 від 13.11.2023 року відмовив позивачці за її заявою від 15.09.2023 року у призначенні допомоги сім'ям з дітьми (допомоги при народжені дитини) з підстав того, що звернення за призначенням цієї допомоги надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини, як це передбачено статтею 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Суд зазначає, що законодавцем для звернення одного з батьків дитини (опікуна) до органу соціального захисту населення за призначенням допомога при народженні дитини установлено 12-місячний преклюзивний (присічний або обмежений) строк, тобто строк, з яким пов'язане існування (виникнення або припинення) права і закінчення якого тягне за собою втрату такого права.

Встановлення такого обмеженого строку є однією з умов дисциплінування фізичних осіб як учасників публічно-правових відносин при реалізації свого права на отримання державної допомоги. У випадку пропуску такого строку виключними підставами для визнання судом поважними причин такого пропуску може бути лише наявність об'єктивно непереборних обставин, які пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами. Водночас, це не означає, що зі збігом цього строку особа безумовно втрачає соціальні гарантії, які надані їй Законом, зокрема можливість реалізації права на отримання державної допомоги у виключних випадках із застосуванням судових заходів захисту свого права (шляхом пред'явлення позову).

У спірних правовідносинах установлений статтею 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" 12-місячний строк для реалізації права на отримання допомоги при народженні дитини розпочався 26.07.2022 року та закінчився 26.07.2023 року.

Суд вважає, що позивачка, яка звернулася до відповідача із заявою про призначення допомоги 15.09.2023 року, пропустила цей строк з об'єктивних та незалежних від неї обставин, оскільки на момент народження дитини перебувала на тимчасово окупованій території України, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження. Перемістившись у серпні 2023 року з Луганської області до м. Олександрії Кіровоградської області, вона змушена була встановлювати факт народження дитини у судовому порядку, після чого лише 12.09.2023 року проведена державна реєстрація народження її сина та до Державного реєстру актів цивільного стану громадян внесені відповідні відомості. З цих причин позивачка не могла своєчасно звернутися до органу соціального захисту населення за своїм місцем проживання за отриманням допомоги при народженні дитини та надати свідоцтво про народження дитини, яке є обов'язковим документом для такої заяви.

Тож позивачка має право на поновлення такого присічного строку.

Відповідач, розглядаючи заяву позивачки від 15.09.2023 року про призначення допомоги при народженні дитини, не врахував цих обставин та безпідставно відмовив у призначенні допомоги, що призвело до порушення права позивачки на отримання цієї соціальної допомоги, яка надається державою з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім'ях.

Верховний Суд у постановах від 14.02.2018 року у справі № 591/610/16-а, від 02.10.2018 року у справі №495/3711/17, від 20.11.2018 року у справі № 226/317/17, від 12.03.2019 року у справі №760/183158/16-а, від 16.07.2020 року у справі №265/4175/16-а у подібних правовідносинах висловив правову позицію, що допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Суд вважає, що відповідач у спірних правовідносинах діяв нерозсудливо та непропорційно, що призвело до прийняття незаконного рішення №3928 від 13.11.2023 року про відмову у призначенні допомоги при народженні дитини. Тож вказане рішення є протиправним та його слід скасувати.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Суд вважає, що право позивачки та її малолітньої дитини, порушене незаконним рішенням відповідача, має бути відновлено шляхом зобов'язання відповідача призначити допомогу при народженні дитини за заявою від 15.09.2023 року.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування повідомлення про відмову в призначенні соціальної допомоги №13505001012303928 суд зазначає, що це повідомлення носить інформаційний характер та в розумінні пункту 19 частини 1 статті 4 КАС України не є рішенням суб'єкта владних повноважень. Тому підстави для його скасування відсутні, а в цій частині позову слід відмовити.

Сторони судові витрати не понесли.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради №3928 від 13.11.2023 року про відмову у призначенні допомоги при народженні дитини.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради призначити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , за заявою від 15.09.2023 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ