11 березня 2024 року справа № 340/1144/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду зі заявою до Управління про визнання протиправними дій щодо обмеження виплати індексації пенсії за 2023 рік граничною величиною з 01 березня того ж року.
Стверджує, що індексація пенсії є складовою останньої.
Обмеження виплати пенсії військовослужбовців максимальною величиною не може бути застосовано, оскільки суперечить Конституції України, висновок про що зробив Конституційний Суд України.
Управління заперечило щодо задоволення позову, надіславши відзив на нього (а.с.16-19).
Пояснило, що, обмежуючи виплату індексації пенсії, керувалось приписами підзаконного нормативно-правового акту, котрий не визнаний неконституційним.
Зазначає, що позивач пропустив строк звернення до суду.
28 лютого 2024 року судом відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.12-13).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, позивачу (пенсіонер по лінії Міністерства оборони України) пенсія призначена на підставі приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (а.с.16-19).
З 01 березня 2023 року пенсію перераховано на підставі приписів постанови Уряду України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року №168 (далі - Постанова) (а.с.16-19).
Протокол перерахунку пенсії містить інформацію про обчислення індексації шляхом арифметичної дії множення (20372,86 (основний розмір пенсії, підвищення основного розміру пенсії і індексація за 2022 рік) х 0,197 (коефіцієнт збільшення) = 4013,45 грн).
Виплату індексації обмежили сумою у 1500 грн.
Позов подано до суду 27 лютого 2024 року (а.с.11).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, позивач прагне виплати індексації пенсії у нарахованому розмірі і сплати додаткових коштів за періоди, що минули.
Стверджує, що виплачують індексацію пенсії у меншому розмірі, аніж нараховано з вини Управління.
Відповідно до приписів частини 2 статті 55 Закону нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Управління обмежило виплату нарахованої індексації пенсії за 2023 рік сумою у 1500 грн.
Доводиться наступним.
Так, щоб обмежити виплату індексації пенсії граничною величиною, то треба нарахувати кошти, побачивши суму, яку не виплачують.
Протокол Управління про перерахунок пенсії вказує на такий алгоритм дій (а.с.22).
Відповідач обчислив індексацію за 2023 рік шляхом арифметичної дії множення (20372,86 (основний розмір пенсії, підвищення основного розміру пенсії і індексація за 2022 рік) х 0,197 (коефіцієнт збільшення) = 4013,45 грн) і обмежив виплату сумою у 1500 грн.
Отже, до спірних правовідносин не поширюється строк звернення до суду.
Вирішуючи позов, суд має пояснити правову природу поняття «індексація грошових доходів населення».
Так, приписами частини 1 статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон 2) встановлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином індексація грошових доходів населення - обов'язок, а не право держави, бо мова йде про відшкодування.
Правильність такого висновку доводиться і змістом Преамбули Закону 2.
«Цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.»
Сума індексації пенсії стає складовою останньої і не нараховується окремо в наступних періодах.
Висновок доводиться протоколом перерахунку пенсії (а.с.22).
Так, основний розмір пенсії з 01 березня 2023 року обчислено з урахуванням індексацій за 2022 і 2023 роки.
Індексацію за 2023 рік обчислено з урахуванням основного розміру пенсії за лютий того ж року, до якого включено індексацію за 2022 рік.
Висновок доводиться і приписами пункту 1 Постанови.
Цією нормою права встановлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Тобто, множачи суму пенсію на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197, отримуємо новий розмір пенсії (попередній розмір пенсії + індексація (збільшення)).
Приписами пунктів 2 і 10 Постанови визначено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, Управління обмежило виплату збільшення пенсії у сумі 4013,45 грн, граничною величиною - 1500 грн.
З урахуванням двох попередніх висновків суду відповідач обмежив з 01 березня 2023 року виплату нарахованого основного розміру пенсії у сумі 24386,31 (20372,86 х 1,197) грн величиною у 21872,86 (20372,86 + 1500) грн.
Припис пункту 10 Постанови не узгоджується з двома правовими висновками Конституційного Суду України.
Так, рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідає Конституції України припис статті 43 Закону, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Конституційний Суд України зробив висновок про невідповідність приписів статті 43 Закону положенням частини 5 статті 17 Конституції України.
12 жовтня 2022 року Конституційний Суд України прийняв рішення №7-р(II)/2022.
Висновок Конституційного Суду України.
«Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.»
Приписами статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон 3) обмежено виплату пенсії особам, яким призначена за Законом, граничною величиною.
Конституційний Суд України зробив висновок про невідповідність приписів статті 2 Закону 3 положенням частини 5 статті 17 Основного Закону.
Приписами частини 1 статті 98 Закону України «Про Конституційний Суду України» передбачено, що за невиконання рішень та недодержання висновків Суду настає відповідальність згідно із законом.
Приписами частини 5 статті 17 Конституції України встановлено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Тобто держава не може відмовитись від виконання зобов'язань або частково виконувати їх відносно громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях (правило стосується і пенсіонерів з числа цієї категорії).
Отже, цією нормою права закріплено обов'язок держави, від виконання якого не звільняється і у час дії воєнного стану (частина 2 статті 64 Конституції України).
З 24 лютого 2022 року в країні введено в дію воєнний стан (загальновідомий факт).
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що припис пункту 10 Постанови суперечить сукупності положень частини 5 статті 17 і частини 2 статті 64 Конституції України.
Приписами частини 4 статті 7 КАС України встановлено, що якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії.
Виплачуючи пенсію після перерахунку, Управління проігнорувало правові висновки Конституційного Суду України, що призвело до протиправних дій.
Отже, відповідач допустив протиправні дії, щомісячно обмеживши виплату нарахованої індексації пенсії за 2023 рік, яка є складовою останньої, граничною величиною з 01 березня того ж року.
Таким чином позов належить задовільнити.
Приписами пункту 1 частини 1 статті 371 КАС України встановлено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Сторони не понесли судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовільнити позов.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження виплати нарахованої індексації пенсії за 2023 рік ОСОБА_1 граничною величиною з 01 березня 2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплачувати ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року індексацію пенсії за 2023 рік без обмеження граничною величиною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити ОСОБА_1 додаткові кошти з індексації пенсії за 2023 рік за період з 01 березня 2023 року з урахуванням раніше сплачених коштів.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині сплати заборгованості за один місяць.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ