ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про передачу адміністративної справи
"08" березня 2024 р. справа № 300/1568/24
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., дослідивши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якої діє адвокат Круць Володимир Миронович, звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі, також - відповідач 1, ГУ ПФУ в Тернопільській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач 2 - ГУ ПФУ в Тернопільській області), в якому просить:
- зобов'язати ГУ ПФУ в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи в Чунському ЛПХ з 01.01.1992 по 25.10.2000 та період роботи в Королівстві Іспанія з 25.03.2013 по 11.05.2013, з 13.05.2014 по 23.09.2016, з 27.09.2016 по 12.12.2016, з 03.03.2017 по 13.03.2017;
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області про відмову у призначенні пенсії №192250004126 від 15.02.2024;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 28.03.2024.
Пунктом 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Суд перевіряючи чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, зазначає наступне.
Частиною 1 статті 25 Кодексу адміністративне судочинства України (наділі, також - КАС України) визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Суд встановив, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , а тому вирішення даного адміністративного спору має здійснюватися за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем знаходження позивача, тобто окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Тернопільську область.
Крім того, згідно матеріалів позовної заяви, судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до територіального відділення пенсійного органу, а саме до ГУ ПФУ в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії. Більш того, в прохальній частині позову просить саме відповідача 1 зобов'язати зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи в Чунському ЛПХ з 01.01.1992 по 25.10.2000 та період роботи в Королівстві Іспанія з 25.03.2013 по 11.05.2013, з 13.05.2014 по 23.09.2016, з 27.09.2016 по 12.12.2016, з 03.03.2017 по 13.03.2017 та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 28.03.2024.
В свою чергу, оспорюване рішення про відмову в призначенні пенсії приймало ГУ ПФУ в Івано-Франківській області за принципом екстериторіальності.
Так, відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 №22-1 за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу
При цьому, як випливає із пункту 4.10 Порядку, після прийняття відповідного рішення електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, оскільки місцем реєстрації відповідача 1 є місто Тернопіль, то дана адміністративна справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Тернопільського окружного адміністративного суду.
Відповідно до пунктів 2, 3 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо, зокрема:
- при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду,
- після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Як наслідок, суд вважає необхідним передати дану адміністративну справу до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Відповідно до частини 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись статтями 26, 29, 243, 248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Передати адміністративну справу №300/1568/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Представнику позивача та відповідачу копію цієї ухвали надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Главач І.А.