про залучення другого відповідача та третьої особи у справі
06 березня 2024 рокум. Ужгород№ 260/10919/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Гриб А.Ю.,
за участю сторін:
позивач: ОСОБА_1 - не з'явився,
відповідача: Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки - представник Ларін Анатолій Миколайович,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 06 березня 2024 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвалу у повному обсязі складено 11 березня 2024 року.
14 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, якою просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії Закарпатського обласного військового комісаріату оформленого протоколом №12 від 10.04.2020 року про зарахування на квартирний облік (облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов) військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_1 , 1978 р.н., із складом сім'ї чотири особи, з 10 квітня 2020 року; 2) визнати протиправним та скасувати пункт рішення об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 оформленого протоколом №15 від 22.05.2020 року, в частині уточнення терміну та зарахування військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_1 на квартирний облік (облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов) у першочергову та загальну черги, із складом сім'ї одна особа, з 30 серпня 2019 року; 3) визнати протиправним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оформленого протоколом №15 від 19.07.2021 року, в частині зарахування підполковника ОСОБА_1 на квартирний облік (облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов) у першочергову та загальну черги, із складом сім'ї одна особа, з 30 серпня 2019 року; 4) визнати протиправними та скасувати пункт 1 рішення об'єднаної житлової комісії Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оформленого протоколом №3 від 30.04.2023 року, в частині зняття полковника ОСОБА_1 , з квартирного обліку (обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення житловим приміщенням для постійного проживання (постійною житловою площею)) та виключення із відповідних списків осіб, які користуються пільговим правом на одержання постійних жилих приміщень, з 30 квітня 2023 року; 5) визнати протиправними та скасувати пункт 2 наказу начальника Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 05.05.2023 року №150 “Про затвердження протоколу №3 від 30.04.2023 року засідання об'єднаної житлової комісії Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки”, в частині зняття полковника ОСОБА_1 з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення житловим приміщенням для постійного проживання (постійною житловою площею) та виключення із відповідних списків, з 30 квітня 2023 року; 6) зобов'язати Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в особі об'єднаної житлової комісії, поновити полковника у відставці ОСОБА_1 , зі складом сім'ї чотири особи, в тому числі: дружину - ОСОБА_2 , 1981 р.н., син ОСОБА_3 , 2010 р.н., син - ОСОБА_4 , 2013 р.н., на квартирному обліку (обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення житловим приміщенням для постійного проживання (постійною житловою площею)) в загальній черзі - з 29 квітня 2003 року, у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання житла, як учасника бойових дій - з 30 серпня 2019 року; 7) зобов'язати Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в особі об'єднаної житлової комісії, повторно розглянути заяву полковника у відставці ОСОБА_1 від 20.11.2023 року (вх.№Б-1060 від 21.11.2023 року) про включення до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житла та включити його та членів його сім'ї у такі списки з дати отримання заяви, а саме з 20 листопада 2023 року.
27 грудня 2023 року ухвалою суду відкрито провадження у даній адміністративній справі.
Позивач у судове засідання не з'явився, однак 05 березня 2024 року подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
В судовому засіданні 06 березня 2024 року судом поставлено на обговорення питання щодо залучення до участі у даній адміністративній справі Об'єднаної житлової комісії Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки як другого відповідача та в якості третіх осіб без самостійних вимог - Квартирно-експлуатаційний відділ міста Мукачево.
Представник відповідача у судовому засіданні залишив на розсуд суду.
Вирішуючи питання щодо залучення співвідповідача та третьої особи у справі, судом встановлено наступне.
Як встановлено судом наказом № 838 від 18.10.2023 року начальником Закарпатського ОТЦК та СП затверджено об'єднану житлову комісію Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у визначеному складі (а.с.147) та покладено завдання зарахування військовослужбовців ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ) на облік, зняття військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Окрім того, згідно з пунктом 1.3 Наказу Міністерства оборони України «Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України» № 448 від 03 липня 2013 року, основними завданнями квартирно- експлуатаційного забезпечення є участь в організації забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.
Також, згідно з пунктом 7.7 цього ж Наказу, орган квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України займається обліком, розподілом, заселенням, обміном і бронюванням жилої площі та обліком осіб, які не мають житла і потребують поліпшення житлових умов.
Згідно з пунктом 2.1. Наказу № 737 від 30.11.2011 року, облік військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у квартирно-експлуатаційних органах, військових частинах та гарнізонах. Узагальнені списки осіб, що перебувають на обліку, всіх військових частин знаходяться у ГКЕУ ЗС України. (Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 380 від 31.07.2018 року).
Відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 року № 380 «Про затвердження інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», де розділом ІІ пункту 1 визначено, що для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).
До житлових комісій військових частин також належать житлові комісії квартирно-експлуатаційних органів та військових комісаріатів, які утворюються для ведення у встановленому порядку обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, або виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особами з числа звільнених із військової служби в запас або відставку.
Рішення про утворення житлової комісії військової частини приймається на загальних зборах військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби у запас або відставку, які перебувають на обліку осіб, що потребують покращення житлових умов у цій військовій частині, відкритим голосуванням, яке проводиться під головуванням командира військової частини.
Згідно з вимогами цього ж Наказу Міністра оборони України № 380, розділу ІІ пункту 5 визначено, що основними завданнями житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій) є: перевірка житлових умов військовослужбовців та членів їх сімей; прийняття рішення з житлових питань, у тому числі із розгляду відповідних рапортів (заяв) військовослужбовців та членів їх сімей з житлових питань; ведення обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею); ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; розгляд заяв, скарг та пропозицій, що виникли під час роботи житлових комісій військових частин, та прийом громадян з житлових питань; видача документів, які створюються житловими комісіями військових частин під час виконання вимог цієї Інструкції; ведення оперативного обліку службових житлових приміщень.
Об'єднана житлова комісія підзвітна загальним зборам військовослужбовців військових частин (підрозділів).
Згідно з частиною 3 статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до частини 3 статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Предметом оскарження у даній справі є в тому числі рішення об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Отже, суд дійшов висновку щодо необхідності залучення об'єднаної житлової комісії Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки як другого відповідача.
Крім цього, враховуючи вимоги частини 6 статті 48 КАС України, згідно якої після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку, суд вважає за доцільне зазначити, що залучення відповідача у справі зумовлює необхідність встановлення судом порядку та строків для подання учасниками справи заяв по суті справи, передбачених чинним КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 175 КАС України у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідач має право надіслати суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Разом з тим, з метою недопущення обмеження прав сторін, визначених положеннями КАС України, суд вважає за необхідне на даній стадії судового засідання запропонувати Об'єднаній житловій комісії подати відзив на позовну заяву.
Крім того, на підставі вищезазначених обставин, судом встановлена необхідність залучення третьої особи.
Зокрема, у відповідності до вимог частини 2 статті 49 КАС України якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Відповідно до частини п'ятої статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Згідно з частиною другою статті 51 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, мають права та обов'язки, визначені у статті 44 цього Кодексу.
При цьому, участь у справі третіх осіб з одного боку обумовлена завданням адміністративного судочинства, яким згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливий, неупереджений та своєчасний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, а з іншого - вимогами процесуального законодавства про законність і обґрунтованість судового рішення.
Натомість правовим наслідком незалучення до участі у справі третіх осіб є порушення конституційного права на судовий захист, оскільки особи не беруть участі у справі, вирішення якої може безпосередньо вплинути на їх права, свободи, інтереси або обов'язки та не реалізують комплексу своїх процесуальних прав.
Як вбачається із змісту позовних вимог, результат розгляду даної адміністративної справи може вплинути на права та обов'язки квартирно-експлуатаційного відділу міста Мукачево, так як такий здійснює погодження рішень про забезпечення осіб житловими приміщеннями та здійснює облік таких приміщень.
На підставі наведеного, суд вважає, що з метою правильного вирішення даної справи та недопущення порушень прав, інтересів та обов'язків вважає за необхідне залучити таку особу до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог, оскільки судове рішення за даним адміністративним позовом може вплинути на права та обов'язки вищезазначеної третьої особи.
У відповідності до статті 176 КАС України у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі або ухвалі, постановленій у підготовчому засіданні (якщо третіх осіб було залучено у підготовчому засіданні), треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, мають право подати письмові пояснення щодо позову або відзиву. Учасники справи мають право подати відповідь на такі пояснення до закінчення підготовчого провадження.
Разом з тим, з метою недопущення обмеження прав сторін, визначених положеннями КАС України, суд вважає за необхідне на даній стадії судового засідання запропонувати КЕВ квартирно-експлуатаційний відділ міста Мукачево подати пояснення щодо позову або відзиву та відповідні докази.
Крім того, у відповідності до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з статтею 73 частини 2 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 77 частини 3 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Суд також роз'яснює, що згідно вимог статті 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього ( частина 2 статті 94 КАС України).
Відповідно до статті 80 частини 8 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Відповідно до статті 80 частини 9 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
З огляду на вищевикладене, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, суд вважає за необхідне зобов'язати третю особу - КЕВ м. Мукачево надати суду в строк п'ять днів з дня отримання даної ухвали житлову (облікову) справу ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 44, 48, 49-51, 80, 248, 256, 268 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Залучити до участі в справі Об'єднану житлову комісію Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки як другого відповідача.
2. Роз'яснити другому відповідачу про право подати відзив на позов та відповідні докази - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали. Відповідно до вимог ч. 3, 4 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. До відзиву додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
4. Згідно ст. 261 КАС України позивач має право подати відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом п'яти днів з дня отримання.
5. Залучити КЕВ квартирно-експлуатаційний відділ міста Мукачево (код ЄДРПОУ 08439994), до участі в справі, в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору.
6. Зобов'язати третю особу - КЕВ м. Мукачево надати суду в строк п'ять днів з дня отримання даної ухвали житлову (облікову) справу ОСОБА_1 .
7. Копію ухвали направити (надати) учасникам справи, а третій особі також надіслати позовну заяву разом з додатками до неї.
8. Запропонувати третій особі підготувати та надати суду пояснення щодо даного адміністративного позову у строк до 19 березня 2024 року, а щодо відзиву - протягом десяти днів з дня його отримання.
9. Відкласти судове засідання по даній справі на 09:00 год 21 березня 2024 року.
10. Ухвалу направити учасникам справи.
11. Судове засідання відбудеться в приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду за адресою: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, 30.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Т.В.Скраль