Рішення від 08.03.2024 по справі 240/18413/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 березня 2024 року м. Житомир справа № 240/18413/23

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому вона просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні їй пенсії за віком відповідно до положень ст.ст. 55, 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років, як особі, яка постійно проживала (працювала) у зоні посиленого радіоекологічного контролю і станом на 01.01.1993 прожила (працювала) у цій зоні не менше чотирьох років;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити з 19.05.2023 пенсію за віком відповідно до положень ст. ст. 55, 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на п'ять років, як особі, яка постійно проживала (працювала) у зоні посиленого радіоекологічного контролю і станом на 01.01.1993 проживала (працювала) у цій зоні не менше чотирьох років.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідач протиправно відмовив їй у призначенні пенсії, оскільки при прийнятті такого рішення відповідач не врахував, що її страховий стаж становить більше 15 років, що дає їй право на призначення пенсії відповідно до ст.ст. 55, 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи та надано відповідачу строк на подання відзиву на позов.

Від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, надійшов відзив на позов, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач зазначає, що відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку (у разі документального підтвердження права на відповідне зниження) необхідний страховий стаж не менше 25 років, однак страховий стаж позивача становить лише 20 років, який є недоспанім для призначення пенсії за віком.

Ухвалою суду від 09.10.2023 залучено до участі у справі №240/18413/23 якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відзиві на позов просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що припис ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються лише у разі призначення пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач і з заявою про призначення пенсії на таких умовах не зверталась.

Згідно з частиною 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною 5 статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус особи, постраждалої від наслідків Чорнобильської катастрофи (4 категорії), що підтверджується посвідченням, виданим Житомирською обласною державною адміністрацією від 24.10.2012 серії НОМЕР_1 .

Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком від 29.05.2023, у призначенні якої їй було відмовлено.

Про результати розгляду заяви позивача було повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 08.06.2023, в якому повідомлено про відмову у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу.

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо непризначення їй пенсії протиправною, звернулась до суду за захистом своїх прав.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Зокрема, частина 2 статті 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-XII передбачено право особи на призначення пенсії на пільгових умовах.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (надалі - Закон № 796-XII) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Зокрема, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Таким чином, навіть з врахуванням права позивача на зменшення пенсійного віку на 5 років, на який зменшується і кількість необхідного страхового стажу, страховий стаж для призначення пенсії у період з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року має становити 25 років (30 років - 5 років).

Позивачу зараховано всі періоди трудової діяльності та згідно наявних документів страховий стаж позивача становить 20 років 1 місяць 23 дні.

Будь-яких додаткових документів, які б підтверджували наявність страхового стажу, необхідного у розмірі 25 років, позивачем надано не було.

Що стосується посилань позивача на приписи ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до яких право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то суд погоджується з аргументами позивача, що ця правова норма стосується лише випадків призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Натомість позивач за призначенням пенсії на таких умовах не зверталась. Крім того, ця правова норма регулює питання наявності права на отримання пенсії у повному розмірі, а не її призначення на пільгових умовах.

На момент звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу не виповнилось 60 років, а її страховий стаж становить лише 20 років, а тому призначення їй пенсії було можливим тільки зі зниженням пенсійного віку при наявності відповідного страхового стажу. У свою чергу, умови призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку визначені у ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". І відповідність позивача сукупності цих умов нею доведена не була.

Таким чином, на думку суду, відповідач правомірно дійшов висновку про відмову позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 295 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Майстренко