Рішення від 11.03.2024 по справі 200/5012/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2024 року Справа№200/5012/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Ушенка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427; юридична адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо незарахування періодів роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.08.2019 по 16.03.2023 до його страхового і пільгового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути його заяву від 08.04.2023 № 1021 про перехід на пенсію за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до його страхового і пільгового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періодів роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.08.2019 по 16.03.2023 у якості гірника підземного з повним робочим днем у шахті.

Позивач в обґрунтування позову посилається на те, що є він є пенсіонером і отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначеної відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначає, що 08 квітня 2023 року звернувся через Веб-портал Пенсійного фонду України із заявою № 1021 про перехід на пенсію за іншим Законом, а саме відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та долучив довідку про уточнення пільгового характеру роботи № 42 від 16.03.2023. Проте, відповідач листом від 06.07.2023 № 12570-10703/С-02/8-0500/23 повідомив, що оскільки до його пільгового та страхового стажу не зараховані періоди роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 у зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, його пільговий стаж за наданими документами та даними персоніфікованого обліку складає менше 15 років, що є підставою для обчислення розміру його пенсії без урахування вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Також повідомлено, що на дату підготовки відповіді в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування наявні дані про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України за період з 01.08.2019 по 31.03.2020, проте, оскільки після останнього перерахунку не минуло 24 місяці, підстави для врахування періоду роботи з 01.08.2019 по 31.03.2020 згідно із заявою від 08.04.2023 відсутні.

Позивач вважає дії відповідача щодо незарахування до його страхового і пільгового стажу зазначених вище періодів роботи та неврахування при перерахунку пенсії положень ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправними і такими, що порушують його право на отримання пенсійного забезпечення в повному обсязі відповідно до чинного законодавства, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, не погоджуючись із позовними вимогами, надало до суду пояснення, з яких вбачається, що позивач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії, призначеної відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». 08.04.2023 позивач звернувся через Веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про перехід на пенсію за іншим законом, яку було розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та згідно із наданою довідкою про уточнення пільгового характеру роботи до його пільгового стажу зараховані періоди роботи по 31.07.2019, у зв'язку з чим з 01.04.2023 позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначає, що оскільки після попереднього перерахунку, а саме з 01.04.2022, не минуло 24 місяці, підстави для врахування періоду роботи з 01.08.2019 по 16.03.2023 згідно із заявою від 08.04.2023 відсутні.

Щодо позовної вимоги про застосування при повторному розгляду заяви від 08.04.2023 №1021 приписів Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», Головне управління зазначило, що вона є похідною від попередньої вимоги, а тому також задоволенню не підлягає.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористалося.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , про що свідчить наявна в матеріалах справи копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 .

Відповідач в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області і отримував пенсію, призначену відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

08.04.2023 позивач через Веб-портал Пенсійного фонду України звернувся із заявою про перехід на пенсію за іншим законом та надав довідку № 42 від 16.03.2023, що уточнює пільговий характер роботи.

Заяву від 08.04.2023 за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

За результатами розгляду заяви відповідачем прийнято рішення № 914620144016 від 13.04.2023 про перерахунок пенсії з 01.04.2023 у зв'язку з уточненням даних в ЕПС.

З 01.04.2023 позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після проведеного перерахунку страховий стаж позивача врахований по 31.07.2019 та складає 47 років 07 місяців 26 днів, в тому числі на пільгових умовах - 10 років 09 місяців 27 днів.

На заяву позивача від 28.06.2023 Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Донецькій області надано відповідь № 0500-1502-8/60311 від 28.08.2023, в якій повідомлено, що оскільки до його пільгового і страхового стажу не зараховані періоди роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 у зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, пільговий стаж за наданими документами та даними персоніфікованого обліку складає менше 15 років, а тому розмір пенсії обчислюється без урахування вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Також повідомлено, що на дату підготовки відповіді в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування наявні дані про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України за період з 01.08.2019 по 31.03.2020, проте, оскільки після останнього перерахунку пенсії не минуло 24 місяці, підстави для врахування періоду роботи з 01.08.2019 по 31.03.2020 згідно із заявою від 08.04.2023 відсутні.

Згідно Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про сплату страхових внесків за періоди з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2020 по 31.12.2022 відсутні.

Відомості про роботу за період з 01.01.2023 по 16.03.2023 наявна в матеріалах справи довідка ОК-5 від 29.03.2022 не містить.

01.04.2023 пенсійним органом в автоматизованому режимі, без звернення позивача, проведено перерахунок його пенсії відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу, врахованого після призначення пенсії. Страховий стаж врахований по 31.07.2019.

Зважаючи на вищезазначене, позивачу відмовлено у перерахунку його пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

В період роботи з 27.03.2008 по теперішній час позивач працює у Відокремленому підрозділі «Шахта 1/3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» в якості гірника підземного з повним робочим днем у шахті, що підтверджується записами у його трудовій книжці серії НОМЕР_3 , виданої 19.10.1976 «Металургійним заводом імені Петровського» на ім'я ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , за записами № 39-45.

Згідно довідки № 138-05 від 25 травня 2023 року, виданої Відокремленим підрозділом «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля», позивач дійсно працював у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» і йому була нарахована та виплачена заробітна плата, нараховано ЄСВ і перераховано до ПФУ м. Новогродівка за період з 01.05.2010 по 31.12.2010.

З довідки № 139-05 від 25 травня 2023 року, виданої Відокремленим підрозділом «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля», вбачається, що позивач працював у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» і йому була нарахована та виплачена заробітна плата, нараховано ЄСВ і перераховано до ДПС за період з 01.04.2020 по 30.04.2023.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №1058).

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення пенсії, визначений Розділом 2 цього Порядку.

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).

Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Пунктом 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.1993, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110 (далі - Інструкція № 58), визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Частиною 1 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж визначено як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Застрахованою особою є фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися в установленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону № 1058 страхувальниками є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10 статті 11 цього Закону.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частини 10, 12 статті 20 Закону № 1058).

Статтею 15 Закону № 1058 передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно частини 1 статті 16 Закону № 1058 застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.

Частиною 2 статті 20 Закону № 1058 передбачено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Статтею 113 Закону № 1058 передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Як вбачається з матеріалів справи, у період з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.08.2019 по 16.03.2023 позивач працював гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля».

Отже, періоди роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.08.2019 по 16.03.2023, які дають право на перерахунок позивачеві пенсії, підтверджені записами у його трудовій книжці серії НОМЕР_3 , виданої 19.10.1976.

Крім того, довідкою від 16.03.2023 № 42, виданою ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», підтверджується, що позивач працює повний робочий день у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» з 27.03.2008 (нак. 555 від 31.03.2008) по теперішній час за професією гірник підземний дільниці РВУіО, що передбачена списком № 1 розділом 1.

Довідками № 138-05 і № 139-05 від 25 травня 2023 року, виданими ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», підтверджено нарахування і виплату позивачу заробітної плати, нарахування ЄСВ і перерахування його до ДФС за періоди з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2020 по 30.04.2023.

Водночас, суд не приймає до уваги посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на те, що через відсутність відомостей про сплату ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» страхових внесків ним не було зараховано до страхового і пільгового стажу позивача періоди роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2020 по 16.03.2023, оскільки несплата роботодавцем страхових внесків не може бути перепоною для перерахунку пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України № 212/11/14-14 від 18.02.2014, постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а, від 20.03.2019 у справі № 688/947/17.

За таких обставин суд вважає, що незарахування відповідачем до страхового і пільгового стажу періодів роботи позивача з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2020 по 16.03.2023 на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» через несплату страхових внесків підприємством-роботодавцем, - є протиправним.

Щодо позовних вимог про врахування під час призначення пенсії позивачу положень ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає таке.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI (далі - Закон № 345) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 Закону № 345 передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку, передбаченому Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», є зайнятість на підземних роботах повний робочий день не менш як 15 років для чоловіків.

Таким чином, після зарахування до пільгового стажу позивача згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» спірних періодів його роботи, він матиме необхідні 15 років роботи за Списком № 1 і набуде право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові або службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд не приймає до уваги доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо ненадання позивачем належних документів на підтвердження його пільгового стажу з 01.05.2010 по 31.12.2010 і з 01.08.2019 по 16.03.2023 його роботи на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» і приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо незарахування зазначених періодів до пільгового стажу позивача за Списком № 1 з підстав їх необґрунтованості.

При цьому, як встановлено судом і підтверджується матеріалами адміністративної справи, відповідачем за результатами розгляду заяви позивача від 08.04.2023 прийнято рішення № 914620144016 від 13.04.2023 про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах, яким зазначені вище спірні періоди роботи позивача не зараховані до його страхового і пільгового стажу за Списком № 1.

Отже, саме це рішення як індивідуальний акт суб'єкта владних повноважень безпосередньо впливає на права та інтереси позивача у спірних правовідносинах.

Враховуючи вищезазначене, а також те, що рішення відповідача щодо спірних правовідносин про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 від 13.04.2023 № 914620144016 є індивідуальним актом, суд вважає за необхідне з метою ефективного захисту порушених прав та інтересів позивача визнати його протиправним та скасувати в частині незарахування періодів роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.08.2019 по 16.03.2023 до його страхового та пільгового стажу.

Підсумовуючи зазначене в сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією № 5 від 04.09.2023, позивач за подання адміністративного позову сплатив 1073,60 грн. судового збору.

Враховуючи наведене вище, судовий збір у сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Керуючись ст.ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427; юридична адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427; юридична адреса: 49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) № 914620144016 від 13.04.2023 в частині незарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) періодів роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 і з 01.08.2019 по 16.03.2023 до його страхового та пільгового стажу за Списком № 1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427; юридична адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) від 08.04.2023 про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах із зарахуванням до його страхового і пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 і з 01.08.2019 по 16.03.2023 на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» і застосуванням положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427; юридична адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Ушенко