Ухвала від 11.03.2024 по справі 140/2463/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11 березня 2024 року ЛуцькСправа № 140/2463/24

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення нарахування та виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі - Постанова №713); зобов'язання провести нарахування та виплату щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії відповідно до вказаної постанови з 01 березня 2019 року.

Відповідно до пунктів 3, 5, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та містить такі недоліки.

Згідно з пунктами 4, 8, 9 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Частиною четвертою статті 161 КАС України визначено обов'язок позивача додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

За змістом позовної заяви суть спору стосується відмови у нарахуванні з 01 березня 2019 року доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713.

У тексті позовної заяви позивач стверджує, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою від 10 січня 2024 року, у якій просив провести йому нарахування та виплату йому щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, на яку відповідач листом від 23 січня 2024 року №825-524/Б-02/8-0300/24 повідомив про відсутність правових підстав для здійснення такої виплати. Однак в порушення вимог частини четвертої статті 161 КАС України позивач цих документів суду не надав. При цьому долучений до позовної заяви лист Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 17 січня 2024 року №825-524/Б-02/8-0300/24 стосується не виплати доплати до пенсії згідно з Постановою №713, а розгляду звернення ОСОБА_2 щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області” від 02 липня 2021 року №33-23-1009д про розмір грошового забезпечення (на виконання рішення суду у справі №140/3334/23).

Позовна заява не містить обґрунтування порушення прав позивача саме з 01 березня 2019 року, при тому, що правові підстави позову стосуються Постанови №713, положення якої застосовуються з 01 липня 2021 року.

Окрім того, необхідно зазначити, що відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до актуальної правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав від 31 березня 2021 року у справі №240/12017/19 стосовно застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України, необхідно враховувати таке:

1) для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів;

2) пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.

Позивач звернувся до суду із цим позовом 05 березня 2024 року. Позовна заява не містить ні обґрунтування дотримання строку звернення до суду за позовними вимогами з 01 березня 2019 року, ні заяви про поновлення строку звернення до суду.

Відсутність у позовній заяві обґрунтування щодо порушення прав позивача діями відповідача з 01 березня 2019 року (у зв'язку із невиплатою щомісячної доплати до пенсії згідно з Постановою №713, яка застосовується з 01 липня 2021 року), ненадання будь-яких доказів щодо того, чи встановлювалася коли-небудь позивачеві така доплата (якщо так, то з якого часу), з яких причин її виплата була припинена (чи не була встановлена зовсім), не дозволяє визначитися з часовими межами спірних правовідносин, перевірити дотримання строку звернення до суду із цим позовом.

Через такі недоліки позовної заяви суд не має змоги вирішити питання частини першої статті 171 КАС України для відкриття провадження у справі.

Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, то її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання нової редакції, у якій навести обґрунтування порушення прав позивача саме з 01 березня 2019 року у зв'язку із невиплатою щомісячної доплати на підставі Постанови №713, положення якої застосовуються з 01 липня 2021 року, а також дотримання строку звернення до суду із цим позовом (з 01 березня 2019 року), одночасно надати докази, які свідчать про час, коли виникли спірні правовідносини (а якщо строк звернення до суду пропущено - то заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин пропуску його строку). Оскільки в тексті позовної заяви є покликання на заяву від 10 січня 2024 року, лист Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області від 23 січня 2024 року №825-524/Б-02/8-0300/24, то такі також слід надати суду.

Керуючись статтями 122, 160, 161, 171, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя Ж.В. Каленюк