Провадження № 3/734/322/24 Справа № 734/160/24
іменем України
27 лютого 2024 року смт Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Анохін А.М. розглянувши матеріали справи, які надійшли від військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військове звання - старший прапорщик, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , місце роботи - військова частина НОМЕР_1 , посада - начальник складу військової частини НОМЕР_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,
У відповідності до ст. ст. 17, 65 Конституції України ст. 17 Закону України «Про оборону України», ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист суверенітету та територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частин 1-3 статті 1 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
Відповідно до своїх функціональних обов'язків начальник складу військової частини НОМЕР_1 відповідає за забезпеченість і правильність обліку майна, яке знаходиться і видається зі складу. Начальник складу військової частини НОМЕР_1 зобов'язаний: знати кількісний і якісний стан прийнятого на збереження майна; проводити прийом і видачу майна і оформлювати облікові документи, здійснювати облік майна і звіряти його з даними частини.
Згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 01.04.2021 №67 старший прапорщик ОСОБА_1 вважається таким, що з 01 квітня 2021 року справи та посаду начальника складу прийняв і приступив до виконання службових обов'язків.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 17 жовтня 2023 №306 призначено службове розслідування за результатами проведення позапланової інвентаризації стрілецької зброї та засобів ближнього бою з метою уточнення причин і умов, що призвели до розходженню в обліку та фактичній наявності матеріальних засобів, а також встановлення ступеня вини посадових осіб, чиї дії чи бездіяльність стали причиною виникнення розбіжностей між бухгалтерським та фактичним обліком.
В ході проведення службового розслідування встановлено, що облік стрілецької зброї та засобів ближнього бою служби ракетно-артилерійського озброєння, бухгалтерського обліку та обліком матеріально відповідальних осіб співпадає не по всім найменуванням, маються розбіжності, які на момент закінчення службового розслідування не усунуті. Також, не проведені всі первинні документи, деякі первинні документи взагалі втрачені і не відновлені. Частина первинних документів оформлені не до кінця, тому не можуть бути проведені.
В службі ракетно-артилерійського озброєння військової частини НОМЕР_1 номерний облік стрілецької зброї та боєприпасів ведеться за книгою обліку за номерами і закріплення озброєння та техніки в електронному вигляді.
На складах ракетно-артилерійського озброєння військової частини НОМЕР_1 номерний облік стрілецької зброї та боєприпасів вівся у книгах обліку за номерами і закріплення озброєння та техніки, але з початком повномасштабного вторгнення вони були втрачені і на даний час ще не відновлені.
Звірки зі службою ракетно-артилерійського озброєння військової частини НОМЕР_1 начальники складів ракетно-артилерійського озброєння проводять не завжди та формально, по факту погоджуючись з обліком служби.
Робота по відновленню обліку проводиться, але ще не завершена.
Розбіжності в обліку стрілецької зброї та засобів ближнього бою виникли внаслідок неналежного виконання посадовими особами вимог керівних документів з обліку військового майна та незадовільного контролю з боку начальників.
Виявлені факти свідчать про неналежне виконання начальником служби РАО військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_2 , начальником складу майстер - сержантом ОСОБА_1 та начальником складу штаб-сержантом ОСОБА_3 обов'язків військової служби, що призвело до неналежного обліку військового майна (зброї).
Своїми діями начальник складу майстер-сержант ОСОБА_1 порушив пункт 1 статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України в частині, що зобов'язує військовослужбовця свято та непорушно дотримуватися Конституції та законів України, Військової присяги, сумлінно і чесно виконувати службовий обов'язок, знати та виконувати свої обов'язки, берегти державне майно, статтю 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, яка зобов'язує виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою пункти 1.3, 2.11, 2.12, 2.13 Інструкції з організації та ведення бухгалтерського обліку у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 19 грудня 2014 року №905.
Таким чином, майстер-сержант ОСОБА_1 не виконував покладені на нього, як на начальника складу ракетно-артилерійського озброєння військової частини НОМЕР_1 , обов'язки. Тобто, майстер-сержант ОСОБА_1 самоусунувся від виконання обов'язків начальника складу, а саме не здійснював своєчасний облік майна, яке надходить і видається зі складу, не звіряв його з даними частини, щоденно не подавав у діловодство частини прибутково-видаткові документи за минулий день.
Таким чином, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовий квиток серія НОМЕР_2 , будучи військовою службовою особою, перебуваючи на посаді начальника складу військової частини НОМЕР_1 , в порушення положень ст.ст. 17, 65 Конституції України, вимог Військової присяги, ст.ст. 4, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пунктів 3.2.40, 3.2.41 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 №300, функціональних обов'язків начальника служби ракетно-артилерійського озброєння, ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в умовах особливого періоду, допустив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, а саме - в наслідок особистої недисциплінованості, майстер - сержант ОСОБА_1 , самоусунувся від виконання функціональних обов'язків начальника складу ракетно-артилерійського озброєння військової частини НОМЕР_1 та не здійснював належні заходи щодо організації та ведення обліку майна,яке знаходиться і видається зі складу, що є грубим порушенням його функціональних обов'язків, Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 №300, що призвело до порушення порядку обліку військового майна служби ракетно - артилерійського озброєння, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП - недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав та підтвердив обставини, викладені у протоколі.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП настає за недбале ставлення військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду.
З об'єктивної сторони правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього. Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них.
Диспозиція ст. 172-15 КУпАП містить спеціальний суб'єкт адміністративного правопорушення військова службова особа. Поняття «військової службової особи» міститься в примітці до ст. 172-13 КУпАП. Під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Суддя, дослідивши матеріали справи, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 , приходить до наступного.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення підтверджуються наданими суду матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії А0665 № 3 від 05.01.2024, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Обставин, що згідно ст. 34, 35 КУпАП пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує дані про особу ОСОБА_1 , його ставлення до вчиненого, те що він проходить військову службу, під час якої вчинив дане правопорушення, та вважає можливим застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягнення відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП.
З врахуванням конкретних обставин скоєного, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та керуючись ч. 2 ст. 172-15, ст. ст. 33, 40-1, 221, 284, 289 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 грн 60 коп.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби і у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Андрій АНОХІН