Ухвала від 22.02.2024 по справі 333/1643/24

Справа № 333/1643/24

Провадження № 2-о/333/137/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2024 року м. Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Кулик В.Б., при вирішенні питання про прийняття заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в особі представника - адвоката Михайлова Дмитра Олександровича, третя особа: Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ:

22.02.2024 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в особі представника - адвоката Михайлова Д.О., через систему «Електронний суд» звернулись до Комунарського районного суду м. Запоріжжя із вказаною заявою, в якій просять встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополі, Україна, дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , матір'ю якого є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка у зареєстрованому шлюбі не перебуває, батьком відповідно до ч. 2 ст. 125 СК України (за спільною заявою матері та батька) - є громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Вивчивши подані матеріали, вважаю, що вказана заява не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, а тому слід відмовити у відкритті провадження з наступних підстав.

Так, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Із змісту заяви вбачається, що заявники просять суд встановити факт народження дитини, народженої ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Севастополь, Україна, що є тимчасово окупованою територією України.

На підтвердження викладених у заяві обставин, заявники надали суду копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Звертаючись до суду із заявою про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, заявники зазначають, що свідоцтво про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на тимчасово окупованій території України, видане відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району міста Севастополя Управління запису актів цивільного стану міста Севастополя.

Зазначають, що вони не зверталися до державних органів реєстрації актів цивільного стану для реєстрації факту народження і попередньо не отримували відмову у реєстрації факту народження дитини у зв'язку з тим, що не мають можливості звернутися до відповідних органів реєстрації актів цивільного стану.

Метою встановлення факту народження дитини є державна реєстрація народження дитини та можливість виїзду на підконтрольну територію України разом з дитиною.

Також на підтвердження факту народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , заявниками долучена копія обмінної карти № 100/0128. Як зазначають заявники оригінал вказаного документу у них є.

Відповідно до ч. 2, ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану'державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.

Згідно із п. 14 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні затверджених Наказом Міністерства юстиції України (від 18.10.2000 року № 52/5 із змінами та доповненнями), у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.

Таким чином, підставою для проведення державної реєстрації народження дитини, відповідно до законодавства України є звернення заявника до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

21.04.2022 року з метою оперативного реагування на ситуацію в державі, яка зумовлена широкомасштабним вторгненням російської федерації на територію України, а також запровадженням воєнного стану Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України» № 2217-ІХ, яким зокрема були внесені зміни до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Вказаним Законом визначено, що тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права. Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених ч. 1 ст. 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав (ст. 1 Закону).

Частиною другою ст. 1 вказаного Закону також визначено, що датою початку тимчасової окупації російською федерацією окремих територій України є 19.02.2014 року. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20.02.2014 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Аналіз зазначеної вище норми свідчить про те, що положення ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» містять виключення, у тому числі для документів, які видані органами та/або особами, створеними, обраними чи призначеними у порядку, не передбаченому законом, зокрема, для документів, які підтверджують факт народження і повинні додаватися до заяви про державну реєстрацію народження фізичної особи.

При цьому відповідно до п. 2 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року за № 52/5 (далі за текстом - Правила), підставами для проведення державної реєстрації народження, у тому числі є медичний висновок про народження, медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу.

Указані обставини свідчать про те, що заявники мають можливість здійснити державну реєстрацію народження в будь-якому органі державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за заявою поданою у електронній формі.

Враховуючи вказані норми Закону, у заявників відсутні перешкоди у зверненні із заявою для проведення державної реєстрації народження дитини до відповідних органів, які здійснюють державну реєстрацію на підставі наявних документів, що підтверджують факт народження.

Разом з тим матеріали справи не містять доказів звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до органу державної реєстрації актів цивільного стану та відмови цього органу у реєстрації народження ОСОБА_3 , народженого ІНФОРМАЦІЯ_4 , який народився на тимчасово окупованій території України.

Такі висновки суду узгоджуються з позицією, викладеною у листі Верховного Суду щодо особливостей розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України від 22.04.2021 року № 985/0/208-21, а також положеннями Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Так, з аналізу вказаних вище норм закону та роз'яснень Верховного Суду вбачається, що звернення до суду із заявою про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України без надання відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану можливе у разі відсутності в особи документу, що підтверджує факт народження особи на вказаній території (свідоцтво про народження).

Крім того, суддя зауважує, що встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, не впливає на можливість виїзду заявників на підконтрольну територію України разом із дитиною.

Також, суд звертає увагу, що сторони вже звертались із відповідними вимогами до Хортицького районного суду м. Запоріжжя, рішенням суду від 06.02.2024 року у задоволенні їх заяви було відмовлено (справа № 337/631/24).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

За таких обставин, враховуючи те, що порядок державної реєстрації народження віднесено до повноважень органів державної реєстрації актів цивільного стану, заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а тому наявні підстави для відмови у відкритті провадження у справі, визначені п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 186, 258-261, 274, 293, 294, 317, 353, 355 ЦПК України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в особі представника - адвоката Михайлова Дмитра Олександровича, третя особа: Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.

Копію ухвалу суду невідкладно надіслати заявникам.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо ї не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя В.Б. Кулик