Справа № 305/253/24
Номер провадження 3/305/210/24
11.03.2024. Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Ємчук В.Е., з участю адвоката - Дан І.Й., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, українця мешканця АДРЕСА_1 , ФОП ОСОБА_1 ,
за ч.1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
14 січня 2024 року близько 23 год. 40 хв. прикордонним нарядом «Група реагування» в межах прикордонної смуги на напрямку прикордонного знаку № 314, околиця н.п. Ділове (територія Рахівської міської громади Рахівського району, Закарпатської області) було виявлено та затримано громадянина України ОСОБА_1 , який здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону з України до Румунії, поза встановленими пунктами пропуску, через державний кордон України чим порушив вимоги ст. 9, ст. 12 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991 року, тобто вчинив правопорушення за яке передбачено відповідальність ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
В судове засідання, ОСОБА_1 , не з'явився, про день час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Однак надіслав до суду письмові заперечення, згідно яких вину свою повністю заперечив немав наміру на незаконний перетин, того дня 14.01.2024 року, їхав по маршруту Татарів-Свалява на власному автомобілі марки «Opel Astra” д.н.з. НОМЕР_1 , у справах, та коли заїхав до Закарпатської області, починаючи з населеного пункту с. Лазещина звідки почалися блок-пости його почали зупиняти, перевіряли документи, а коли він доїхав до блок-посту с. Ділове, то там його зупинили, для перевірки документів, після чого працівники прикордонної служби повідомили йому, що йому буде потрібно проїхати з ними на «Фільтраційні Заходи» до ДПСУ с. Ділове. Він поїхав з ними до ДПСУ Ділове, де там на нього було складено протокол про адміністративне правопорушення, та вмінено йому те, що він хотів незаконно перетнути державний кордон України та незаконно потрапити до Румунії. Адвокат Дан І.Й, в судовому засіданні, просив, закрити провадження відносно ОСОБА_1 , в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що провадження у справі слід закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення. Зокрема в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази того, що 14 січня 2024 року близько 23 години 40 хвилин, ОСОБА_1 , вчинив спробу незаконного перетинання державного кордону з України до Румунії, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України у складі групи осіб. Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Вважаю протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 149180 від 15 січня 2024 року неналежним доказом, оскільки такий протокол складений на підставі припущень працівника відділу прикордонної служби, які не підтверджуються доказами. За викладених вище обставин, суд вважає, що у матеріалах справи відсутні належні докази, які б підтверджували, що ОСОБА_1 за обставин, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення намагався незаконно перетнути державний кордон України і такі докази відсутні у матеріалах справи. Суд вважає, що сам по собі факт присутності особи у населеному пункті розташованому поруч із державним кордоном, не доводить умислу цієї особи направленого на незаконний перетин кордону і факт спроби перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України. Так, відповідальність за ч.1 ст.204-1 КУпАП настає за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади. Виходячи з положень частини 1 статті 204-1 КУпАП вбачається, що об'єктивну сторону даного правопорушення складає саме перетинання або спроба перетинання державного кордону будь-яким способом поза пунктами пропуску. З наведеного можна зробити висновок, що «спроба» - це активні дії, спрямовані на досягнення певної мети. Перетинання чи спробу перетинання державного кордону України відповідно до наданих стороною обвинувачення матеріалів ОСОБА_2 не здійснював. Думки, бажання, наміри, ідеї, які не підкріплені реальними діяннями особи, не здатні заподіяти шкоду охоронюваним законом інтересам, а тому перебувають поза сферою адміністративно правового регулювання. При цьому, суд враховує, що згідно ст. 251 ч. 2 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП, однак достатніх доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 суду не було надано. Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Згідно ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою, поки її вину не буде доведено у законному порядку. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість. Обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Враховуючи наведене, в діях ОСОБА_1 відсутній склад такого адміністративного правопорушення як спроба незаконного перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України. Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок, слід віднести за рахунок держави. На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 247, 280, 283, 284 КУпАП, -
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі п.1 ч. 1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Судовий збір у сумі 605 гривень 60 копійок віднести за рахунок держави.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Рахівський районний суд Закарпатської області протягом 10 діб з дня винесення постанови.
Суддя Рахівського районного суду: Ємчук В.Е.