Рішення від 11.03.2024 по справі 683/174/24

Справа № 683/174/24

2-а/683/3/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2024 року м. Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Кутасевич О.Г.,

з участю секретаря судового засідання Братенка В.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Старокостянтинові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,

ВСТАНОВИВ:

27 січня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ВП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області про скасування постанови інспектора капітана поліції Маковської ВВ серії ЕНА №1207403 від 08 січня 2024 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП.

В обґрунтування позову зазначав, що вказаною постановою йому ставиться у провину порушення п.8.7.3 "е" Правил дрожнього руху України, а саме, що 08 січня 2024 року о 16 годині 07 хвилин в м.Старокостянтинові по вул. Попова, 13 він керуючи транспортним засобом CITROEN JUMPY державний номерний знак НОМЕР_1 проїхав регульований пішохідний перехід на заборонений "червоний" сигнал світлофора, чим порушив п.8.7.3 "е" ПДР України.

Позивач не погоджується із вказаною постановою, уважає її незаконною, оскільки ПДР не порушував та проїхав перехрестя на дозволений сигнал світлофора, а тому з цих підстав просить постанову скасувати.

Ухвалою Старокостянтинівського районного суду від 15 лютого 2024 року змінено первісного позивача ВП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області на належного Головне Управління Національної поліції в Хмельницькій області.

У судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та заперечив порушення ним п.8.7.3 "е" ПДР та наполягав, що проїхав перехрестя на дозволений миготливий сигнал світлофора.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належний чином. Направив до суду відзив в якому вказав, що позов не підлягає задоволенню, оскільки з наявного відеозапису чітко вбачається, що позивач проїхав перехрестя на заборонений "червоний" сигнал світлофора, просить в позові відмовити.

Суд, дослідивши докази у справі, встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

Судом встановлено, що постановою інспектора ВП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області капітана поліції Маковської В.В серії ЕНА №1207403 від 08 січня 2024 року ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП та накадено штраф в розмірі 510 грн.

Згідно оскаржуваної постанови 08 січня 2024 року о 16 годині 07 хвилин в м.Старокостянтинові по вул. Попова, 13 ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом CITROEN JUMPY державний номерний знак НОМЕР_1 , проїхав регульований пішохідний перехід на заборонений "червоний" сигнал світлофора, чим порушив п.8.7.3 "е" ПДР України.

За приписами частини друго їстатті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.

Відповідно до частини п'ятої статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

В силу положень статті 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають, в тому числі, справи про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, тощо. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Частиною другою статті 258 КУпАП передбачено, що протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.

У вказаних вище випадках, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі (стаття 283 КУпАП) на місці вчинення правопорушення.

За пунктом 1.3. Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством (пункт 1.9).

Пункт 8.7.3 "е" ПДР визначає червоний сигнал світлофора, у тому числі миготливий, або два червоних миготливих сигнали, як такі, що забороняють рух.

Частиною 2 ст.122 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.

Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 77 КАС передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

На переглянутому у судовому засіданні відеозапису, долученого до відзиву, зафіксовано рух автомобіля CITROEN JUMPY державний номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 до перехрестя на миготливий червоний сигнал світлофора та проїзд ним перехрестя на заборонений червоний сигнал світлофора.

Указаний відеозапис є чітким, містить всі необхідні для кваліфікації дій правопорушника обставини, отриманий поліцейським відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію», а тому є допустимим доказом.

Відтак, заперечення позивачем обставин, зафіксованих на відеозаписі, суд розцінює як намагання уникнути відповідальності за скоєне.

Відповідно до статті 293 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: 1) залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу; 4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, за таких обставин, судом встановлено, що оскаржена постанова у справі про адміністративне правопорушення є законною та в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, у зв'язку з чим зазначена постанова підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 244, 246, 268, 286 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про скасування постанови інспектора ВП №1 ХРУП ГУ НП в Хмельницькій області капітана поліції Маковської Віти Вікторівни серії ЕНА №1207403 від 08 січня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання:

АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області, місце знаходження: вул. Зарічанська, 7 м. Хмельницький, 29000, код ЄРДПОУ:40108824.

Текст рішення складено 11 березня 2024 року.

Суддя