Справа № 761/7979/24
Провадження № 2/761/5971/2024
05 березня 2024 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Романишена І.П., вивчивши позовну заяву Київської міської ради до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богдана Хмельницького 12-14" про визнання права комунальної власності,
Представник позивача звернулася до Шевченківського районного суду міста Києва з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богдана Хмельницького 12-14", відповідно до якого просить суд:
- визнати за територіальною громадою міста Києва в особі Київської міської ради право комунальної власності на 89/100 частини квартири АДРЕСА_1 та 65/100 частини квартири АДРЕСА_2 .
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї матеріали, вважаю за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі з наступних підстав.
Згідно п. 1 ч.1 ст. 186 ЦПК України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Положеннями ч.1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках.
В свою чергу, критеріями розмежування судової юрисдикції, зокрема господарської та цивільної юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад учасників правовідносин, зміст їх прав та обов'язків, предмет спору та характер спірних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ та/або спорів.
Вказаний висновок зроблений Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 03 листопада 2020 року у справі № 922/88/20 (провадження № 12-59гс20), від 26 травня 2020 року у справі № 908/299/18 (провадження № 12-136гс19); від 19 травня 2020 року у справі № 910/23028/17 (провадження № 12-286гс18); від 28 січня 2020 року у справі № 50/311-б (провадження № 12-143гс19), від 27 квітня 2021 року у справі № 591/5242/18 (провадження № 14-168цс20).
Відповідно до п.6 ч.1 ст.20 ГПК України до юрисдикції господарських судів відносяться спори щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Згідно ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
У ч.5 ст.16 вказаного Закону зазначено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Так, позивачем у даній справі є Київська міська рада, яка діє в інтересах територіальної громади міста Києва, а відповідачем ОСББ "Богдана Хмельницького 12-14", що є юридичною особою (ч.2 ст.385 ЦК України), в свою чергу предметом позову є визнання права комунальної власності на 89/100 частини квартири АДРЕСА_1 та 65/100 частини квартири АДРЕСА_2 .
Ураховуючи суб'єктний склад сторін та характер спірних правовідносин, ця справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Отже, у відкритті провадження в цивільній справі за цим позовом належить відмовити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 19, 186, 260, 353- 355 ЦПК України, суд, -
У відкритті провадження у справі за позовом Київської міської ради до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богдана Хмельницького 12-14" про визнання права комунальної власності, - відмовити.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
СУДДЯ І.П. РОМАНИШЕНА