Постанова від 08.03.2024 по справі 480/7854/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 березня 2024 р. Справа № 480/7854/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.,

Суддів: Кононенко З.О. , Калиновського В.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.09.2023, головуючий суддя І інстанції: С.В. Воловик, м. Суми, повний текст складено 29.09.23 у справі №480/7854/23

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі за текстом також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) (далі за текстом також - відповідач, Військова частина НОМЕР_1 ), у якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 в розмірі 100 000,00 грн. пропорційно в розрахунку на місяць у періоди з 01.08.2022 по 31.05.2023; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 в розмірі 100 000, 00 грн. пропорційно в розрахунку на місяць у періоди з 01.08.2022 по 31.05.2023.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначив, що, відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції не врахував, що відповідно до Наказу №628-АГ військовослужбовці, які виконують бойові завдання (в тому числі бойові чергування) на українсько-російській ділянці кордону, підлягають включенню до наказів про виплату збільшеної до 100 000 грн. додаткової винагороди, навіть якщо райони, в яких виконуються такі завдання, не включені до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій. Просить врахувати, що відповідачем не було надано до матеріалів справи журнали бойових дій, а отже висновок суду першої інстанції про те, що позивач не приймав участі у бойових (спеціальних) завданнях, є необґрунтованим. Вказує, що суд першої інстанції, не отримавши витребуваних документів, не вжив жодних заходів для з'ясування причин неподання таких доказів та/або притягнення відповідача за неналежне виконання процесуальних обов'язків. Звертає увагу, що у ході розгляду справи позивачу стало відомо, що керівництво НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України періодично направляє до Адміністрації ДПСУ розрахунок потреби у грошових коштах, що необхідні для виплати додаткової винагороди військовослужбовцям загону, які приймали участь у бойових діях чи відповідних заходах, в якому зазначений і ОСОБА_1 , як військовослужбовець, що приймав участь в бойових діях.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він зазначає, що у рішенні суд першої інстанції зробив правильний висновок про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог. Вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, тому апеляційну скаргу просить залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

З клопотанням про приєднання до матеріалів справи позивачем надано копії рапортів начальника ВПС (тип С) про встановлення додаткової винагороди військовослужбовцям в розмірі 70 000 грн.

На підставі положень п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач проходить військову службу у 5-му прикордонному загоні Державної прикордонної служби, що відповідачем не заперечується.

На переконання позивача, у зв'язку з тим, що у період з березня по липень 2022 року за виконання бойових завдань йому виплачувалась збільшена до 100 000, 00 грн. додаткова винагорода, а за виконання тих самих завдань у серпні 2022 - травні 2023 року вказана винагорода не виплачувалась, така бездіяльність відповідача є протиправною.

ОСОБА_1 зауважує на тому, що територія населених пунктів Сумської області, де ним виконувались бойові завдання, згідно з наказами Головнокомандувача Збройних Сил України була віднесена до районів ведення бойових дій, що підтверджує його безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Водночас, Наказ Головнокомандувача Збройних Сил України №26 від 02.02.2023 про виключення Сумської області та її окремих районів із переліку ведення воєнних (бойових) дій за січень 2023 року, на думку позивача, не може застосовуватись до спірних правовідносин, з огляду на приписи статті 58 Конституції України.

Також, ОСОБА_1 наголошує на тому, що виключення Сумської області та окремих її районів із переліку територій, на яких ведуться воєнні (бойові) дії, не позбавляє його права на отримання збільшеної до 100 000, 00 грн. додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, оскільки ним виконувались і до цього часу виконуються бойові завдання на ділянках українсько-російського кордону, а також на інших ділянках фронту, відповідно до бойових наказів (розпоряджень) командування.

Військова частина НОМЕР_1 у відзиві на позов зазначила, що дійсно, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 передбачено виплату додаткової винагороди на підставі наказу командира (начальника), проте порядок і умови виплати такої винагороди визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Так, відповідно до наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України № 392-АГ від 30.07.2022 та № 628-АГ від 09.12.2022 підставою для виплати додаткової винагороди, збільшеної до 100 000,00 грн. є безпосередня участь військовослужбовця у виконанні бойових (спеціальних) завдань, перелік яких наведений у пунктах 2 цих наказів.

Документами що підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у виконанні згаданих бойових (спеціальних) завдань, є бойовий наказ (розпорядження), журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад).

З огляду на зазначене, збільшена до 100 000, 00 грн. додаткова винагорода, передбачена п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, виплачувалась ОСОБА_1 пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань, про що приймались відповідні накази.

У період з січня по травень 2023 року, згідно з Порядком та умовами виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України №36 від 26.01.2023, умовою виплати збільшеної додаткової винагороди визначена безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів.

Разом з цим, за змістом пункту 7 вказаного Порядку, райони ведення воєнних (бойових) дій, визначаються рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.

Так, оскільки відповідно до наказів №26 від 02.02.2023, №52 від 01.03.2023, №89 від 01.04.2023, №111 від 01.05.2023 та №147 від 01.06.2023 Сумська область не включалась до районів ведення воєнних (бойових) дій, підстави для нарахування і виплати позивачу збільшеної до 100 000, 00 грн. додаткової винагороди були відсутні.

Вважаючи невиплату додаткової винагороди, збільшеної до 100 000,00 грн. у період з 01.08.2022 по 31.05.2023 протиправною, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що сам по собі факт участі позивача у заходах щодо охорони державного кордону України на території Сумської області, яка знаходяться під постійним артилерійським і мінометним обстрілами, не є безумовною підставою для отримання збільшеної до 100 000, 00 грн. додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022. Право на таку винагороду у військовослужбовців Державної прикордонної служби України у спірний період виникає виключно за умов, передбачених наказом №628-АГ від 09.12.2022, а також Порядком та умовами виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України №36 від 26.01.2023, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за №196/39252.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов висновку про відповідність дій відповідача щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, у період з 01.08.2022 по 31.05.2023, критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 КАС України та, як наслідок, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Надаючи оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, колегія суддів виходить наступного.

За приписами частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023 та № 254/2023 від 01.05.2023, строк дії воєнного часу продовжувався.

На виконання указів Президента України від 24.02.2022 за № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію”, Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята Постанова №168, пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування і застосовується з 24.02.2022.

Постановою Кабінету Міністрів України № 793 від 07.07.2022 до Постанови № 168 від 28.02.2022 були внесені зміни, згідно з якими цю постанову доповнено пунктом 21 такого змісту:

«21. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів».

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №793 від 07.07.2022 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.

Отже, за змістом вказаних нормативно-правових актів, з 24.02.2022 у військовослужбовців Державної прикордонної служби України, виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі до 30 000 грн. щомісячно, а у тих військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), у період здійснення зазначених заходів - виникло право на отримання додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Водночас, право визначати порядок і умови виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, закріплено за керівниками відповідних міністерств і державних органів.

Так, з метою врегулювання порядку і умов виплати згаданої додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної прикордонної служби 30.07.2022 було прийнято Наказ № 392-АГ «Про реалізацію вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168».

Відповідно до пункту 1 вказаного наказу, військовослужбовцям, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони, навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення, на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.

Також, цим пунктом передбачено, що додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

За змістом пункту 2 Наказу №392-АГ від 30.07.2022 вказаними заходами визначається виконання військовослужбовцем у відповідні дні:

- бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;

- бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно- розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;

- бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

- польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

- бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;

- бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;

- бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;

- бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

Пунктом 4 вказаного наказу передбачено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у вказаних бойових діях або заходах, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

- бойового наказу (бойового розпорядження);

- журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

- рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Згодом, з метою врегулювання порядку і умов виплати згаданої додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної прикордонної служби 09.12.2022 прийнято Наказ №628-АГ, за умовами пункту 1 якого військовослужбовцям, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення, органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.

Абзацом другим цього пункту передбачено, що додаткова винагорода збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Водночас, пунктом 2 згаданого наказу передбачено, що до безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:

- бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

- бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

- бойових завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);

- бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;

- бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

- польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;

- бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.

Відповідно до пункту 3 Наказу №628-АГ від 09.12.2022, документами що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

- бойовий наказ (бойове розпорядження);

- журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно- вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;

- рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.

Згодом, Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 36 від 26.01.2023, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за № 196/39252, затверджений Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які з 01.02.2023 визначають механізм виплати на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 (далі - Порядок).

Підпунктом 3 пункту 2 вказаного Порядку передбачено, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень виплачується військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.

Згідно з пунктом 3 Порядку, до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення воєнних (бойових) дій:

1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно;

2) бойових (спеціальних) завдань з усебічного забезпечення органів (підрозділів) Держприкордонслужби, угруповань військ, інших складових сил оборони згідно з бойовим розпорядженням в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

3) бойових завдань з охорони об'єктів під час нанесення по них вогневого ураження противником, відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення їх у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою за умови безпосереднього вогневого контакту з противником;

4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;

5) бойових (спеціальних) завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;

7) бойових (спеціальних) завдань у складі екіпажу корабля, катера, судна забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також виконання бойових завдань з пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів;

8) бойових (спеціальних) завдань у складі відділів прикордонної служби, прикордонної застави, прикордонної комендатури, прикордонної комендатури швидкого реагування в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником.

На виконання пункту 4 Порядку, документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у воєнних (бойових) діях або заходах, є:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення, або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них;

рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у бойових діях або заходах.

Відповідно до пункту 7 Порядку, райони ведення воєнних (бойових) дій визначаються рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.

Отже, системний аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку, що у період дії воєнного стану військовослужбовці Держприкордонслужби мають право на отримання збільшеної до 100 000,00 грн. додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, яка містить загальні умови отримання збільшеної до 100 000,00 грн. додаткової винагороди, а саме: безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).

Втім, таке право не є безумовним, а виникає у військовослужбовців виключно у разі, коли вони беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).

Право визначати конкретні бойові дії та конкретні заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, здійснення яких зумовлює виникнення права на отримання збільшеної додаткової винагороди, так само, як і право визначати порядок отримання цієї винагороди, надано керівникам міністерств та державних органів, у структурах яких проходить службу військовослужбовець.

Виплата вказаної збільшеної додаткової винагороди здійснюється за наказом командира на підставі встановлених документів що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців Держприкордонслужби у бойових діях або заходах (бойового наказу чи розпорядження, журналу бойових дій, рапорту чи донесення начальника або командира підрозділу тощо).

Як встановлено з матеріалів справи, стверджуючи про наявність у ОСОБА_1 права на отримання збільшеної до 100 000 грн., додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, останній зазначає про те, що у період з 01.08.2022 по 31.05.2023 брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).

Проте, під час розгляду справи у суді першої інстанції будь-яких доказів участі у бойових (спеціальних) завданнях із переліку, встановленого Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України №628-АГ від 09.12.2022, а також Порядком та умовами виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, у період служби з 01.08.2022 по 31.05.2023, ОСОБА_1 суду не надав, про виконання таких завдань (із зазначенням конкретних завдань, часу та місця їх виконання) не повідомив.

Разом з цим, на виконання ухвали Другого апеляційного адміністративного суду від 25 грудня 2023 року відповідачем було надано до матеріалів справи рапорти безпосередніх командирів стосовно виплати позивачу додаткової винагороди до 100 000 грн. протягом спірного періоду та повідомлено, що журнали бойових дій не містять переліку персонального складу особового складу військової частини, яка задіяна у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Відповідно до наданих рапортів ОСОБА_1 брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стриманні збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів з 01.10.2022 по 31.10.2022 - 2 доби, з 01.12.2022 по 31.12.2022 - 1 добу.

Водночас, на вимогу суду першої інстанції надати належним чином завірені копії документів, які підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії із переліку, встановленого Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України № 628-АГ від 09.12.2022, а також Порядком та умовами виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, відповідач надав копії Наказу № 780-ОС від 01.11.2022 про виплату позивачу збільшеної додаткової винагороди за два дні жовтня 2022 року та Наказу № 9-ОС від 05.01.2023 про виплату збільшеної додаткової винагороди за один день грудня 2022 року.

Згідно з розрахунковими листами за листопад 2022 та січень 2023 року вказана додаткова винагорода виплачена ОСОБА_1 в повному обсязі.

Під час апеляційного розгляду справи позивачем також надано копії рапортів начальника ВПС (тип С) про встановлення додаткової винагороди військовослужбовцям за серпень 2022 року, за вересень 2022 року, жовтень 2022 року, за листопад 2022 року, за грудень 2022 року.

Відповідно до рапорту за серпень 2022 року ОСОБА_1 брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стриманні збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів з 01.08.2022 по 31.08.2022 - 12 діб.

У рапорті за вересень 2022 року ОСОБА_1 не зазначений як особа, що брала безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стриманні збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів з 01.09.2022 по 31.09.2022.

Щодо рапорту за листопад 2022 року, то відповідачем у відзиві на апеляційну скаргу зазначено, що наказами командира НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України за №630-АГ від 03.10.2022, №1126-АГ від 17.12.2022 створена робоча група для перевірки та опрацювання рапортів та іншої інформації щодо нарахування та виплати військовослужбовцям загону додаткової винагороди, встановленої Постановою №168. На виконання вказаних наказів штабом НОМЕР_4 прикордонного загону проведено перевірку достовірності даних, викладених у рапорті начальника відділу прикордонної служби (тип С) майора ОСОБА_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі до 70 000 гривень за листопад 2022 року на підставі сукупності наявної інформації в журналах бойових дій, бойових розпорядженнях, рапортах керівників. За результатами перевірки такий рапорт залишено без реалізації.

Отже, на підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку, що позивач має право на виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, а саме у період з 01.08.2022 по 31.08.2022.

З розрахункових листів позивача вбачається, що додаткова винагорода до 100 000 гривень, передбачена Постановою №168, за серпень 2022 року позивачу не виплачувалася, що відповідачем у відзиві на апеляційну скаргу не заперечується.

За таких обставин твердження позивача щодо протиправності бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби) з нарахування і виплати грошового забезпечення у вказаний період є доведеним.

Отже, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Доводи апеляційної скарги щодо зазначених обставин приймаються колегією суддів у якості належних.

Щодо спірного періоду з 01.01.2023 по 31.05.2023, то колегія суддів зазначає, що наказами Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 за № 26, від 01.03.2023 за №52, від 01.04.2023 за №89, від 01.05.2023 за № 111 від 01.06.2023 за № 147 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено райони ведення воєнних (бойових) дій у період з 01.01.2023 по 31.05.2023 і Сумська область не включена до районів ведення воєнних (бойових) дій, що виключає наявність підстав для виплати позивачу збільшеної до 100 000, 00 грн. додаткової винагороди. Доказів участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у районах, включених до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій, ОСОБА_1 суду не надав, у позові, як і в апеляційній скарзі, про це не зазначив.

Отже, підстави для нарахування та виплати позивачу спірної грошової винагороди у період з 01.01.2023 по 31.05.2023 відсутні.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що твердження позивача щодо протиправності бездіяльності прикордонного загону з нарахування і виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, у спірний період з 01.01.2023 по 31.05.2023, є недоведеним.

Сам по собі факт участі позивача у заходах щодо охорони державного кордону України на території Сумської області, які знаходяться під постійним артилерійським і мінометним обстрілами, не є безумовною підставою для отримання збільшеної до 100 000,00 грн. додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022. Право на таку винагороду у військовослужбовців Державної прикордонної служби України у спірний період виникає виключно за умов, передбачених наказом № 628-АГ від 09.12.2022, а також Порядком та умовами виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України №36 від 26.01.2023, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за № 196/39252.

Доводи позивача про те, що виключення Сумської області та окремих її районів із переліку територій на яких ведуться воєнні (бойові) дії, не позбавляє його права на отримання збільшеної до 100 000, 00 грн. додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, оскільки ним виконувались і до цього часу виконуються бойові завдання на ділянках українсько-російського кордону, а також на інших ділянках фронту, відповідно до бойових наказів (розпоряджень) командування не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи.

При цьому, розрахунки потреби у грошових коштах, що необхідні для виплати додаткової винагороди військовослужбовцям загону, які приймали участь у бойових діях чи відповідних заходах, що періодично направляються 5-им прикордонним загоном Державної прикордонної служби України до Адміністрації ДПСУ, не є підставою для виплати додаткової винагороди, передбаченою Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, оскільки порядок і умови виплати такої винагороди визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів, зокрема наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України № 36 від 26.01.2023, № 392-АГ від 30.07.2022 та № 628-АГ від 09.12.2022.

Згідно з пунктами 1, 2 Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №533 від 16.10.2014, Адміністрація Державної прикордонної служби України є центральним органом виконавчої влади та у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Пунктом 9 вказаного Положення передбачено, що Адміністрація Держприкордонслужби в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів МВС видає директиви, накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

Тобто, Держприкордонслужба є державним органом, уповноваженим приймати рішення організаційно-розпорядчого характеру з питань своєї діяльності.

Щодо посилання відповідача на те, що позивач звернувся із позовною заявою у цій справі із пропуском строку звернення до адміністративного суду, то колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції в ухвалі від 26 липня 2023 року надав оцінку строкам звернення позивача до суду.

Так, суд першої інстанції погодився з доводами представника позивача про поважність причин пропуску такого строку, оскільки позивач є військовослужбовцем, постійно перебуває на службі та безпосередньо в зоні проведення бойових дій та про порушення своїх прав позивач дізнався з відповіді на адвокатський запит.

Отже, судом першої інстанції обґрунтовано задоволено клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду та визнано поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду з позовом у цій справі.

Згідно із приписами пункту другого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки рішення суду першої інстанції ухвалене з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, в розмірі 100 000,00 грн. пропорційно в розрахунку на місяць у період з 01.08.2022 по 31.08.2022 та зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, в розмірі 100 000,00 грн. пропорційно в розрахунку на місяць у період з 01.08.2022 по 31.08.2022 з прийняттям в цій частині постанови про задоволення позову ОСОБА_1 .

Доказів понесення витрат на професійну правничу допомогу позивачем до матеріалів справи не надано.

Від сплати судового збору позивача звільнено на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Зважаючи на наведене та положення статті 139 КАС України, у справі відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.09.2023 у справі №480/7854/23 скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, в розмірі 100 000,00 грн. пропорційно в розрахунку на місяць у період з 01.08.2022 по 31.08.2022 та зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, в розмірі 100 000,00 грн. пропорційно в розрахунку на місяць у період з 01.08.2022 по 31.08.2022.

Прийняти в цій частині постанову, якою позов ОСОБА_1 в цій частині задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, в розмірі 100 000,00 грн. пропорційно в розрахунку на місяць у період з 01.08.2022 по 31.08.2022.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, в розмірі 100 000,00 грн. пропорційно в розрахунку на місяць у період з 01.08.2022 по 31.08.2022.

В іншій частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.09.2023 року у справі №480/7854/23 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя О.М. Мінаєва

Судді З.О. Кононенко В.А. Калиновський