про залишення позовної заяви без руху
08 березня 2024 р. м. Чернівці Справа №600/987/24-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Григораш В.О., розглянувши матеріали за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
05.03.2024 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідач), з такими позовними вимогами:
визнати дії Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки протиправними відносно прийняття його на тимчасовий військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що її слід залишити без руху, з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
З загальним правилом, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Водночас, згідно ч. 5. ст. 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Отже, особа має право звернутися до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів визначено КАС України строку, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що позивач не погоджується із діями Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки протиправними відносно прийняття його на тимчасовий військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В позовній заяві позивач вказує на те, що звернення до суду з даним позовом необхідне йому для того щоб поновитись в резерв Служби Безпеки України.
Суд вважає, що даний спір стосується прийняття громадян на публічну службу та її проходження, тому до даних спірних правовідносин застосовується місячний строк звернення до суду, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Обґрунтовуючи звернення до суду із цим позовом 05.03.2024, позивач посилається на те, що про порушення свого права він дізнався з архівної довідки Міністерства оборони України Галузевого державного архіву від 05.09.2023 та вважає, що від вказаної дати починається відлік шестимісячного строку звернення до адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.
Однак, із вказаним суд не може погодитись.
Як вбачається із матеріалів справи, згідно витягу з наказу начальника Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з основної діяльності) від 07.05.2022 №95 підполковника ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації у військову частину НОМЕР_1 .
У даному наказі визначено, що офіцерів, сержантів і солдатів запасу, які перебувають на військовому обліку в Хмельницькому районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки призвано до Збройних Сил України та знято з військового обліку.
З доданого до позовної заяви архівного витягу Галузевогого Державного архіву від 05.09.2023 судом встановлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині), м. Хмельницький, від 07.05.2022 №25 підполковника запасу ОСОБА_1 наказано вважати таким, що 07.05.2022 справи та посаду прийняв та приступив до виконання обов'язків за посадою.
Позивач вважає, що він, перебуваючи на обліку в запасі Служби безпеки України, його особова справа знаходиться в секторі мобілізаційно-оборонної роботи Служби безпеки України у м. Києві, не міг бути прийнятий на тимчасовий військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд зазначає, що будучи призваним 07.05.2022 до лав Збройних Сил України, позивач повинен був бути обізнаним про його призов, та відповідно, про взяття його на військовий облік в Хмельницькому районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Окрім цього суд зазначає, що позивач після його призову на військову службу до Збройних Сил України та, як зазначає останній, перебуваючи у резерві Служби безпеки України у м. Києві, де перебуває його особова справа, повинен був вчиняти дії щодо вирішення питання правомірності його взяття на тимчасовий військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 і правомірності призову до Збройних Сил України, та з'ясування питання перебування його особової справи на обліку в секторі мобілізаційно-оборонної роботи Служби безпеки України у м. Києві. Однак, жодних дій щодо вказаного позивачем невчинялось.
З огляду на наведене, суд вважає, що про порушення своїх прав, свобод чи інтересів позивач реально мав та повинен був дізнатися 07.05.2022, коли і було його, підполковника ОСОБА_1 , призвано на військову службу під час мобілізації у військову частину НОМЕР_1 згідно наказу начальника Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з основної діяльності) від 07.05.2022 №95.
В той же час, позивач звернувся до суду з цим позовом тільки 05.03.2024, тобто з пропуском як місячного так і шестимісячного (як вважає позивач) строку звернення до суду (більше ніж 1,5 року).
Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Тому, позивач має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч.3 ст. 169 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
При цьому суд роз'яснює, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися не поданою і буде повернута особі, яка її подала, на підставі п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Керуючись статтями 122, 123, 169, 241, 243, 248 КАС України, суд -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, який обчислюється з дня вручення даної ухвали, шляхом приведення позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Григораш