Іменем України
08 березня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/27/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого звернувся адвокат Галкін Вячеслав Леонідович (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), в якому представник позивача, після уточнення позовних вимог, просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо незарахування до пільгового стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, період проходження позивачем військової служби з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області зарахувати до пільгового стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, період проходження позивачем військової служби з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року, здійснивши у зв'язку з цим перерахунок пенсії з 05 липня 2023 року з виплатою заборгованості за вказаний період з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що він є пенсіонером за віком на пільгових умовах. Отримує пенсію з 26 серпня 2015 року та перебуває на обліку як пенсіонер у відповідача.
Після звернення 26 серпня 2015 року з заявою про призначення пенсії йому була призначена пенсія. Жодних повідомлень про те, що певні періоди стажу не враховані до пільгового стажу відповідачем ніколи позивачу не надавались, а тому він упевнений, що обрахунок розміру пенсії, зарахування стажу та виплата пенсії здійснюється у повній відповідності до вимог закону.
У грудні 2023 року позивач звернувся до адвоката за професійною правничою допомогою з метою отримання юридичної консультації у питанні перерахунку розміру його пенсії.
У зв'язку з цим адвокатом було направлено відповідачу адвокатські запити про надання інформації про врахований стаж.
Листами від 15 грудня 2023 року відповідач надав запитувані документи з яких стало відомо, що відповідач під час розгляду заяви про призначення пенсії позивачу протиправно не врахував до пільгового підземного стажу період проходження ним військової служби з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року. Підставою неврахування до пільгового стажу, як вказує відповідач, стало те, що до військової служби у складі збройних сил СРСР позивач не працював на посадах, які дають право на пенсію на пільгових умовах.
Разом з тим, після демобілізації, а саме з 18 липня 1988 року позивач працевлаштувався на «Ордена Леніна шахта Гірська» Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» підземним учнем гірника очисного забою з повним робочим днем під землею. Тобто одразу після військової служби позивача слідувала робота у підземних умовах з повним робочим днем під землею, яка була зараховано саме до пільгового підземного стажу, а тому і період військової служби мав бути врахований до вказаного пільгового стажу.
Однак відповідач таке зарахування не здійснив та нічого про це не повідомив позивачу, а сам позивач, якому фактично пенсія була призначена та розпочата виплата і не підозрював, що певні періоди не враховано до пільгового стажу.
При цьому неврахування цього періоду саме до пільгового підземного стажу вплинуло на кількість загального страхового стажу, адже у відповідності до абзацу 10 частини третьої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Таким чином, у цій справі спірним є питання правомірності незарахування до пільгового стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України період проходження позивачем військової служби з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року (7 років 26 днів).
З посиланням на положення статей 19, 22 Конституції України, статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», частин третьої та четвертої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підпункту «к» частини першої пункту 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590, представник позивача вважає таку бездіяльність протиправною та просить задовольнити позовні вимоги.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Луганській області 30 січня 2024 року подало відзив на позовну заяву, вказуючи на те, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та з 26 серпня 2015 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, призначену за нормами статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Страховий стаж позивача становить 48 років 10 місяців 7 днів, у тому числі пільговий стаж на підземних роботах - 9 років 13 днів (страховий стаж зараховано по 28 лютого 2023 року, пільговий по 02 серпня 2016 року). До страхового стажу заявника зараховано період військової служби з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року. До пільгового стажу на підземних роботах ОСОБА_1 зараховано періоди роботи у відокремленому підрозділі шахта «Гірська» державного підприємства «Первомайськвугілля» (Ордена Леніна шахта «Гірська» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля») та другому воєнізованому гірничорятувальному загоні.
Відповідно до пункту 2 «Прикінцевих положень» Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV) (норма діяла на момент призначення пенсії позивачу) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05 липня 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) призначення пільгової пенсії було передбачено статтями 13, 14 та 100 вказаного Закону.
Відповідно до статті 13 Закону № 1788-XII (норма діяла на момент призначення пенсії позивачу) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону (60 років).
У статті 14 Закону № 1788-XII (норма діяла на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», знижується на 1 рік.
Згідно зі статтею 100 Закону № 1788-XII (норма діяла на момент призначення пенсії позивачу) особам, які працювали до введення в дію цього Закону (тобто станом на 01 січня 1992 року) на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12 (60 років), знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Вимоги щодо врахування періоду військової служби до пільгового стажу за статтями 13, 14 та 100 Закону № 1788-XII - різні.
У разі призначення пенсії на пільгових умовах за нормами статті 100 Закону № 1788-XII застосовується пункт 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 (далі - Положення № 590), яким передбачено, що періоди служби у Збройних Силах СРСР, в органах міліції (тощо) прирівнюються за вибором особи до роботи, яка передувала, чи до роботи після військової служби, а навчання в професійно-технічних закладах зараховується до роботи, яка була одразу після його закінчення. У разі призначення пенсій на пільгових умовах або в пільгових розмірах робота чи інша діяльність, прирівнювана до роботи, яка дає право на призначення зазначених пенсій, зараховується у розмірі, не більш наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах або в пільгових розмірах.
У разі призначення пенсії відповідно до статей 13, 14 Закону № 1788-XII, нормативним актом, які регулює порядок зарахування військової служби, до стажу, роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах є Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII), абзацом 2 пункту 1 статті 8, якого встановлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та з 26 серпня 2015 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1 призначену за нормами статті 14 Закону № 1788-XII, а не за нормами статті 100 Закону № 1788-XII. Вказане рішення про призначення не переглядалось позивачем, та не оскаржувалось у встановленому законом порядку, а отже є чинним на момент розгляду спору.
Крім того, пільговий стаж на підземних роботах ОСОБА_1 згідно з даних електронної пенсійної справи станом на 01 січня 1992 року (на момент набрання чинності Законом № 1788-XII) становить 1 рік 7 місяців 26 днів. Враховуючи норми пункту 109 Положення № 590, право на пенсію у позивача відповідно до статті 100 Закону № 1788-XII з 26 серпня 2015 року не було.
Відтак, оскільки позивачу з 26 серпня 2015 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1 за нормами статті 14 Закону № 1788-XII, ГУ ПФУ в Луганській області при зарахуванні військової служби до пільгового стажу позивачу керувалось нормами Закону № 2011-XII.
Згідно із записами трудової книжки встановлено, що на момент призову на строкову військову службу він працював у радгоспі «Гірський» в якості тракториста. Зазначена професія не дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, тому підстав для зарахування військової служби до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії по Списку № 1 немає.
Крім того, згідно з військовим квитком позивача серії НОМЕР_1 від 15 квітня 1981 року термін проходження військової служби складає 7 років 26 днів.
На час призову ОСОБА_1 на строкову військову службу діяв Закон СРСР від 12 жовтня 1967 року «Про загальний військовий обов'язок», статтею 13 якого передбачено строки строкової військової служби: для солдатів і сержантів Радянської Армії, берегових частин і авіації військово-морського флоту - 2 роки; для матросів і старшин кораблів, судів і берегових частин бойового забезпечення військовоморського флоту - 3 роки; для солдат, матросів, сержантів і старшин, маючих вищу освіту - 1 рік.
Таким чином, враховуючи норми статті 13 Закону СРСР від 12 жовтня 1967 року «Про загальний військовий обов'язок» можливо стверджувати, що період військової служби ОСОБА_1 з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року не є періодом проходження строкової військової служби.
Відповідач додатково просить врахувати при вирішенні справи лист Вищого адміністративного суду України від 18 лютого 2014 року № 212/11/14-14 «Щодо забезпечення однакового застосування законодавства під час розгляду та вирішення адміністративних справ», відповідно до якого умовою зарахування часу проходження строкової військової служби до стажу роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії є, зокрема, факт роботи особи на момент призову за професією або обіймання посади, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах.
З урахуванням вказаного відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.
Користуючись правом на подання заяв по суті справи представником позивача подана відповідь на відзив від 30 січня 2024 року.
Ухвалою суду від 10 січня 2024 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 17 січня 2024 року після усунення недоліків позовної заяви відкрито провадження в адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у відзиві на позовну заяву щодо ухвали суду 17 січня 2024 року про зобов'язання ГУ ПФУ в Луганській області надати для приєднання до справи пенсійну справу (електронну пенсійну справу) ОСОБА_1 , розписку-повідомлення до заяви про призначення пенсії та додані до неї документи, протокол про призначення пенсії, детальний розрахунок страхового стажу та пільгового стажу позивача, індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 , (форма ОК-5), адвокатські запити в інтересах ОСОБА_1 , щодо врахування до пільгового стажу періоду проходження позивачем військової служби з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року та всі рішення (протоколи, розпорядження, листи тощо), прийняті за наслідками розгляду такої заяви, зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2022 року № 263 «Деякі питання забезпечення функціювання інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану» зокрема передбачено, що на період дії воєнного стану інші центральні органи виконавчої влади для забезпечення належного функціювання інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації державних інформаційних ресурсів, можуть зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних ресурсів. З часу дії в Україні правового режиму воєнного стану Пенсійним фондом України задля захисту інформації інформаційно-телекомунікаційної системи Пенсійного фонду України забезпечується низка заходів, які в тому числі, можуть передбачати в окремих випадках обмеження доступу до архіві документів, що містять персональні данні. Запитувані документи знаходяться в особових пенсійних справах отримувачів. На цей час діє Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». На всій території Луганської області йдуть активні бойові дії. Паперова пенсійна справа залишилися в будівлі ГУ ПФУ в Луганській області, доступу до якого немає. Тому надати належним чином засвідчені копії витребуваних судом документів позивача можливо після повернення території Луганської області під контроль української влади. З електронної пенсійної справи надаються документи, наявні в ЕПС.
В клопотанні про долучення документів до справи від 31 січня 2024 року представником відповідача зазначено, що надати протокол призначення пенсії позивачу можливо лише після повернення території Луганської області під контроль української влади. З електронної пенсійної справи надається протокол перерахунку пенсії з 01 квітня 2018 року як протокол з найбільш раннього часу, який наявний в електронній пенсійній справі позивача.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та з 26 серпня 2015 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, що підтверджується протоколами перерахунку пенсії з 01 квітня 2018 року і від 15 грудня 2023 року.
Відповідно до розрахунку стажу Форма РС-право, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком складає 48 років 10 місяців 07 днів, з урахуванням пільгового стажу за Списком № 1 - 09 років 00 місяців 13 днів. У межах спірних правовідносин до пільгового стажу позивача не зараховано період військової служби з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року. Спірний період зараховано до страхового стажу.
Із записів у трудовій книжці від 25 серпня 1980 року (у межах спірних правовідносин) вбачається, що позивач з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року - служба в радянській армії (НУ № 9019746); з 18 липня 1988 року працював підземним учнем гірника очисного забою І розряду з повним робочим днем під землею на «Ордена Леніна шахта Гірська» Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля».
Згідно із записами у військовому квитку від 15 квітня 1981 року серії НОМЕР_1 позивач у період з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року проходив військову службу в радянській армії, що складає 07 років 00 місяців 26 днів.
14 грудня 2023 року представник позивача звернувся до відповідача з адвокатськими запитами № 750 та № 751, в яких просив надати витяг з системи РС-право про врахований стаж позивача та інформацію чи враховано до пільгового підземного стажу ОСОБА_1 період проходження військової служби з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року, якщо ні або врахований частково - надати відповідні пояснення таких дій.
У листі від 15 грудня 2023 року № 1200-0208-8/26066 ГУ ПФУ в Луганській області зазначило, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та з 26 серпня 2015 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 за положеннями пункту 1 частини другої статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До підземного пільгового стажу не враховано період проходження військової служби з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року у зв'язку з тим, що не підтверджений факт пільгової роботи на момент призову на військову службу.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Статтею 14 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) визначені особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії.
Так, частиною першою статті 14 Закону № 1788-XII визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону № 1058-IV, знижується на 1 рік.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1) (у редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Пунктом 1.6, абзацом першим пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 (у редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Відповідно до абзацу третього пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 (у редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
За бажанням особи, якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (абзац четвертий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 (у редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії)).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 (у редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до цього Положення.
Згідно з пунктом 3.2 розділу ІІІ «Підготовка і подання документів для призначення пенсій» Порядку № 22-1 (у редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії посадова особа підприємства, установи, організації оформляє всі необхідні документи і направляє їх до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або передає документи працівнику для їх подачі до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). У необхідних випадках посадова особа підприємства, установи, організації надає працівнику допомогу щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. У разі якщо підготовлено не всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково у строки, передбачені пунктом 1.7 розділу І цього Порядку.
Пунктом 3.3 розділу ІІІ «Підготовка і подання документів для призначення пенсій» Порядку № 22-1 (у редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) передбачено, що орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 (у редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 (у редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії)).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 (у редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 (у редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії)).
Щодо незарахування відповідачем до пільгового стажу періоду проходження позивачем військової служби суд зазначає наступне.
Приписами підпункту «к» частини першої, частини третьої пункту 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 (далі - Положення № 590) (яка діяла в період служби позивача), крім роботи в якості робочого або службовця в загальний стаж роботи зараховується також служба у складі Збройних сил СРСР. При призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій по старості та інвалідності робітникам і службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці (підпункти «а» і «б» пункту 16), і пенсій у зв'язку з втратою годувальника їх сім'ям, а також пенсій по старості робітницям підприємств текстильної промисловості (підпункт «в» пункту 16) періоди, зазначені у підпунктах «к» і «л», прирівнюються за вибором особи, що звернулась за призначенням пенсії, або до роботи, яка передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду. Період, зазначений у підпункті «з», прирівнюється до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.
Пунктами «в» та «д» частини третьої статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується: військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, пункт 109 Положення № 590 надає право особі на зарахування періоду військової служби до роботи, яка передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.
Судом установлено, що відповідно до записів у військовому квитку від 15 квітня 1981 року серії НОМЕР_1 та у трудовій книжці від 25 серпня 1980 року позивач у період з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року проходив військову службу в радянській армії, а з 18 липня 1988 року був працевлаштований підземним учнем гірника очисного забою І розряду з повним робочим днем під землею на «Ордена Леніна шахта Гірська» Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля».
Вказане свідчить про наявність правових підстав для зарахування до пільгового стажу позивача за Списком № 1 періоду служби в складі Збройних сил Радянської Армії з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року, оскільки після проходження військової служби позивач був прийнятий підземним учнем гірника очисного забою І розряду з повним робочим днем під землею на «Ордена Леніна шахта Гірська» Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля», про що є записи у трудовій книжці.
Аналогічний за змістом правовий висновок висловлено Верховним Судом у постановах від 24 жовтня 2018 року у справі № 211/2626/17, від 23 квітня 2019 року у справі № 233/247/16-а, від 20 жовтня 2021 року у справі № 2-а-22/11 і від 17 листопада 2021 року у справі № 242/5635/16-а.
Судом установлено, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 48 років 10 місяців 07 днів, з яких до пільгового стажу за Списком № 1 відповідачем враховано 09 років 00 місяців 13 днів та ще 07 років 00 місяців 26 днів - стажу, який протиправно не врахований відповідачем при призначенні пенсії, що свідчить про те, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії за віком, неправильно обчислено страховий стаж.
Таким чином, відповідачем при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за віком протиправно не зараховано до страхового стажу на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, період проходження позивачем військової служби, а саме з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року, що складає 07 років 00 місяців 26 днів.
Оскільки із запитом щодо інформації про періоди страхового стажу, які врахована при розрахунку пенсії позивача, представник позивача звернувся до відповідача у грудні 2023 року, а до суду з позовом - 05 січня 2024 року, перерахунок призначеної пенсії за віком на підземних гірничих роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, має бути проведений позивачу в межах позовних вимог, тобто з 05 липня 2023 року, з урахуванням фактично сплачених сум.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Луганській області, які полягають у неправильному обчисленні страхового стажу при призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області провести позивачу перерахунок страхового стажу на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зарахувавши до страхового стажу на підземних роботах період проходження військової служби з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року, та здійснити з 05 липня 2023 року перерахунок і виплату пенсії за віком з урахуванням фактично сплачених сум.
У задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Луганській області щодо незарахування до пільгового стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, період проходження позивачем військової служби з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року, треба відмовити з огляду на наступне.
Порушене право позивача полягає у неправильному обчисленні територіальним органом Пенсійного фонду України страхового стажу на підземних гірничих роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
У межах спірних правовідносин способом судового захисту порушеного права є визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, які полягають у неправильному обчисленні страхового стажу на підземних гірничих роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Дії, які суб'єкту владних повноважень необхідно вчинити у межах спірних правовідносин з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, - провести перерахунок страхового стажу на підземних гірничих роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зарахувавши до пільгового стажу спірні періоди роботи за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та здійснити перерахунок і виплату пенсії за віком з урахуванням фактично сплачених сум.
Отже, оскільки права позивача у цьому випадку порушені через неправильне обчислення пільгового стажу, обраний позивачем спосіб судового захисту в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності не відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах не є необхідним.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на вказане позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн, що підтверджено квитанцією від 12 січня 2024 року № 1207-9366-6575-5131.
З огляду на те, що судом установлено неправильне обчислення позивачу страхового стажу внаслідок чого позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 КАС України, суд
Частково задовольнити позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, які полягають у неправильному обчисленні страхового стажу при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1 перерахунок страхового стажу на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зарахувавши до страхового стажу на підземних роботах період проходження військової служби з 15 квітня 1981 року по 10 травня 1988 року, та здійснити з 05 липня 2023 року перерахунок і виплату пенсії за віком з урахуванням фактично сплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Кисіль