Рішення від 04.03.2024 по справі 260/9780/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2024 року м. Ужгород№ 260/9780/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Ковач Н.М.

за участю:

позивача: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 - представник адвокат Андрейчук О.М.

відповідача: Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області - представник Білова О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області, яким просить: 1. Відкрити провадження у даній справі; 2. Визнати протиправними та скасувати Постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу: № ПШ 008708, № ПШ 008709, № ПШ 008710, № ПШ 008711, № ПШ 008712, № ПШ 008713, № ПШ 008714, № ПШ 008715, № ПШ 008716, № ПШ 008717, № ПШ 008718, № ПШ 008719, № ПШ 008720, № ПШ 008721, № ПШ 008722, № ПШ 008723, № ПШ 008724, № ПШ 008725, № ПШ 008726, № ПШ 008727, № ПШ 008728, № ПШ 008729, № ПШ 008730, № ПШ 008731, № ПШ 008732, № ПШ 008733, № ПШ 008734, № ПШ 008735 від 26.10.2023р., складені відносно ФОП ОСОБА_1 . 3. Стягнути з Відповідача судові витрати по даній справі.

Позовні вимоги мотивує тим , що 18 вересня 2023 року посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) в Закарпатській області Державної служби України з безпеки (далі - Відповідач) відносно Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 був складений Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від №007835 відповідно до якого, при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень вантажів за маршрутом с. Калини -Driefoma перевізник не забезпечив дотримання водієм вимог ЄУТР, а саме управління транспортним засобом без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку, а саме від 18.09.2023р. по 21.08.2023р., що є порушенням статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт».

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі Акту від 26.10.2023 року начальником Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області державної служби України з безпеки на транспорті - Копитчаком О.О. була складені постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу: № ПШ 008708, № ПШ 008709, № ПШ 008710, № ПШ 008711, № ПШ 008712, № ПШ 008713, № ПШ 008714, № ПШ 008715, № ПШ 008716, № ПШ 008717, № ПШ 008718, № ПШ 008719, № ПШ 008720, № ПШ 008721, № ПШ 008722, № ПШ 008723, № ПШ 008724, № ПШ 008725, № ПШ 008726, № ПШ 008727, № ПШ 008728, № ПШ 008729, № ПШ 008730, № ПШ 008731, № ПШ 008732, № ПШ 008733, № ПШ 008734, № ПШ 008735 від 26.10.2023р., про порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме порушення ч.8 ст. 53 ЗУ «Про автомобільний транспорт» ФОП-ом ОСОБА_1 .

Позивач вважає Постанови про накладення штрафу такими, що не ґрунтуються на засадах верховенства права, є незаконними і необґрунтованими, постановленими з порушенням норм матеріального права та на підставі неповно з'ясованих обставин в справі у зв'язку із чим підлягають скасуванню.

15 листопада 2023 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито загальне позовне провадження у адміністративній справі та зобов'язано відповідача в строк сім днів з дня отримання даної ухвали надати суду: всі матеріали , на підставі яких винесено оскаржувані постанови.

04 грудня 2023 року від Державної служби України з безпеки на транспорті на виконання вимог ухвали від 15 листопада 2023 року надійшли витребовувані документи.

06 грудня 2023 року від Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області надійшов відзив на позов, відповідно до якого зазначено, що відсутність необхідних документів (в даному випадку - щоденних реєстраційних листків праці та відпочинку водія), визначених положеннями Закону № 2344-ІІІ та Порядку № 1567 на момент проведення рейдової перевірки, знайшло своє відображення в акті від 18.09.2023 року №007835. Відтак, під час перевірки було виявлено порушення вимог статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Звертає увагу суду, що вказаний акт містить відомості і про відмову водія надати пояснення, проставити особистий підпис в якості підтвердження ознайомлення з встановленими обставинами порушень. Як наслідок, за порушення вимог додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом було винесено постанови від 26.10.2023 №ПШ 008708-008736. Бланки вищевказаних постанов відповідають чинній редакції додатку 5 до Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567, про що свідчить відмітка на постановах. На переконання представника відповідача, вказаний акт індивідуальної дії у повній мірі відповідає положенням Закону № 2344-ІІІ, зокрема абзацу 11 частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ.Враховуючи зазначене, вважає, що приймаючи оскаржувану постанову, орган державного контролю діяв у межах, у спосіб та на підставі повноважень, визначених чинним законодавством. Враховуюче вищевикладене, вважає, що доводи позовної заяви не підтверджують порушення в діях контролюючого органу під час проведення рейдової перевірки, а оскаржуваний акт індивідуальної дії є таким, що прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства. Просить1 відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивач підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов

Представник відповідача заперечив проти позову з підстав наведених у Відзиві.

Заслухавши представників сторін , вивчивши матеріали справи суд дійшов до наступних висновків.

Обставини встановлені судом.

18 вересня 2023 року о 13 год.20 хв. на автодорозі М-06 "Київ- Чоп" ,804 км. посадовими особами посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області на підставі направлення на рейдову перевірку від 1.09.203 р. №НР000219 інспекторами Укртрансбезпеки був перевірений транспортний засіб марки SCANIA/Schwarzmuller, д.н. з НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію ( НОМЕР_3 ) НОМЕР_4 який належить водію ОСОБА_1 .

За кермом транспортного засобу знаходився водій ОСОБА_1 (П/в НОМЕР_3 ).

За результатами рейдової перевірки складено Акт №007835 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.09.2023р., яким було встановлено, що при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень вантажів за маршрутом с. Калини -Driefoma перевізник не забезпечив дотримання водієм вимог ЄУТР, а саме управління транспортним засобом без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку, а саме від 18.09.2023р. по 21.08.2023р., що є порушенням статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт» у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», ч.1 абз. 11 управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без щоденних реєстраційних листів режимів праці та відпочинку , та за відсутності бланка підтвердження діяльності водія.

Водій з актом ознайомлений від підпису та пояснення відмовився.

12 жовтня 2023 року Т.в.о. начальником відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області Державної служби України з безпеки на транспорті було направлено повідомлення зареєстроване за №78682/25/24-23 на адресу позивача про дату та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення на 26 жовтня 2023 року .

18 жовтня 2023 року представником позивача були наданні письмові пояснення по суті справи про адміністративне правопорушення. В яких зазначено, що складання декількох постанов про застосування адміністративно - господ штрафу за відсутність під час проведення перевірки 18.09.2023 року листків режиму та відпочинку, за відсутність кожного листка режиму праці та відпочинку окремо починаючи з 18.09.2023р. по 21.08.2023р. є неправомірним, оскільки, в даному випадку складом вчиненого правопорушення, є управління ОСОБА_1 саме 18.09.2023 року транспортним засобом при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку за період з 18.09.2023р по 21.08.2023р., тобто за поточний день, а не за управління транспортними засобами без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку за попередні 28 к.д. Враховуючи вище наведене, сторона правопорушника зазначає, що Джуган готовий сплатити штраф за порушення ч. 1 абз. 11 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн.), без урахування кількості виявлених під час перевірки перевізника випадків відсутності реєстраційного листка режимів праці та відпочинку за попередній період.

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі Акту №007835 від 18.09.2023р.,відповідно до абзацу 11 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», відділом державного нагляду (контролю) у Закарпатській області Державної служби України з безпеки на транспорті винесено постанови від 26.10.2023р. : № ПШ 008708 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі 680 грн. , № ПШ 008709 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн. , № ПШ 008710 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008711 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008712 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008713 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008714 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008715 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008716 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008717 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008718 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008719 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008720 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008721 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн. , № ПШ 008722 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008723 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008724 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008725 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008726 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн. , № ПШ 008727 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008728 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008729 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008730 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008731 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008732 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008733 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008734 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн., № ПШ 008735 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі680 грн.

30 жовтня 2023 року вищевказані постанови були направлені позивачу та отримані ним 07.11.23 року,що стверджується описом згрупованих відправлень та трекінгом Украпошти.

Мотиви та норми права застосовані судом

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 05.04.2001 (далі - Закон № 2344-III, у редакції, чинній на час спірних правовідносин)., яким регулються основні засади організації та діяльності автомобільного транспорту, в тому числі щодо діяльності автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів, та його відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт регулюються нормами .

Приписами ст.6 цього Закону передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (ч.14).

Відповідно до абз.4 п.1 постанови КМ України № 442 від 10.09.2014р. «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті. Постановою КМ України № 103 від 11.02.2015р. затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті.

Згідно з п.1 цього Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМ України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Пунктом 4 вказаного Положення передбачено, що основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному та залізничному транспорті.

Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Процедуру проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт визначає Порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).

Згідно з пунктом 2 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України .

Згідно з пунктом 12 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка .

Відповідно до пункту 14 Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту .

Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку (пункт 19).

В силу вимог п.15 наведеного Порядку під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) перевіряється виключно:

- наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

- додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;

- додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;

- оснащення таксі справним таксометром;

- відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;

- додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;

- наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;

- додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;

- виконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт, винесених за результатами розгляду справ про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, які можливо перевірити під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі);

- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Відповідно до пункту 21 Порядку №1567, у разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Пунктом 22 Порядку № 1567 передбачено, що у разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акту перевірки суб'єкта господарювання або акту перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.

Згідно з пунктами 26, 27 Порядку №1567, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).

У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Статтею 53 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що організацію міжнародних перевезень пасажирів і вантажів здійснюють перевізники відповідно до міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень (ч. 1).

До міжнародних перевезень пасажирів та небезпечних вантажів допускаються резиденти України, які мають досвід роботи на внутрішніх перевезеннях на договірних умовах не менше ніж три роки.

Згідно з частиною статті 53 Закону при виконанні міжнародних перевезень вантажів резиденти України повинні мати:

- дозволи іноземних країн, по території яких буде здійснюватися перевезення;

- дозвіл щодо узгодження умов та режимів перевезення в разі перевищення вагових або габаритних обмежень чи документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових (габаритних) обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків;

- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;

- сертифікат відповідності транспортного засобу щодо безпеки руху та екологічної безпеки вимогам країн, територією яких буде здійснюватися перевезення, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України;

- документи на вантаж.

У транспортних засобах, що здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, установлюються і використовуються контрольні пристрої - тахографи.

Законом № 4621-VI від 22.03.2012 статтю 53 було доповнено частиною восьмою:

Водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані:

- допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті,

- надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти,

- а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Саме цим положенням є Положення про затвердження робочого часу і часу роботи водіїв колісних транспортних засобів» затверджене Наказом МТЗУ №340 від 07.06.2010 р. та яке розроблено відповідно:

- Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року № 153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті,

-Регламенту (ЄС) № 561/2006 Європейського Парламенту та Ради від 15 березня 2006 року про гармонізацію відповідного соціального законодавства, що регулює відносини в галузі автомобільного транспорту та вносить зміни до Регламентів Ради (ЄЕС) № 3821/85 та (ЄС) № 2135/98 і скасовує Регламент Ради (ЄЕС) № 3820/85,

-Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР),

-Кодексу законів про працю України

- Закону України «Про автомобільний транспорт»,

- Закону України «Про дорожній рух».

Відповідно до п. 7.1 Положення №340 органи, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху проводять перевірку встановленого режиму праці та відпочинку водіїв відповідно до законодавства України.

Пунктом 6.1. Положення №340 визначено, що автобуси, які використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тон повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Водії зберігають записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення . Дана обставина обумовлює саме 29 записів про порушення режиму праці та відпочинку водія ОСОБА_1 , який є і перевізником і водієм.

Згідно з абзацом 6 частини першої статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за:

- виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Водночас абзацом 11 частини першої статті 60 Закону № 2344-III передбачено застосування до автомобільних перевізників адміністративно-господарського штрафу за управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень:

- без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами)

- або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Аналіз викладених положень норм законодавства свідчить про те, що статтею 53 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначений вичерпний перелік документів, які повинен мати при виконанні міжнародних перевезень вантажів резидент України: дозволи іноземних країн, по території яких буде здійснюватися перевезення (Абзац третій частини третьої статті 53 виключено на підставі Закону № 222-VIII від 02.03.2015); 2) дозвіл щодо узгодження умов та режимів перевезення в разі перевищення вагових або габаритних обмежень чи документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових (габаритних) обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків; №) свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; 4) сертифікат відповідності транспортного засобу щодо безпеки руху та екологічної безпеки вимогам країн, територією яких буде здійснюватися перевезення, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України; 5) документи на вантаж.

Положення Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385 (далі за змістом - Інструкція 385) розроблено відповідно до вимог ЄУТР щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року №153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, а також Законів України «Про автомобільний транспорт», «Про дорожній рух».

Пунктом 1.2 Інструкції №385 визначає порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів.

Згідно пункту 1.3 Інструкції її вимоги поширюється на суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Умовами п.3.3. Інструкції №385 визначено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:

- забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;

- своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;

- використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;

- має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР ( 994_016 ), або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом;

- у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв);

- у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Статтями .12-34 Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення від 01.07.1970р., передбачено, що водій, який керує транспортним засобом, оснащеним контрольним пристроєм згідно додатку 1, повинен бути взмозі пред'явити щоразу, коли цього вимагатиме інспектуючи особа, реєстраційні листки за поточний день та попередні 28 календарних днів.

Отже, водій зобов'язаний надавати інспектору для контролю реєстраційні листки за поточний день та попередні 28 календарних днів. Тобто, 29 реєстраційних листків режимів праці та відпочинку водія.

З 20.12.2010р. набрала чинності Поправка № 6 до ЄУТР в частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних днів, а в разі відсутності тахокарт надання бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.

20 грудня 2010 року набрала чинності Поправка № 6 до ЄУТР, яка відповідно до ст.12 (Зразки типових бланків) та нового Доповнення 3 до додатку до ЄУТР передбачає оформлення Бланку підтвердження діяльності водія. Бланк підтвердження діяльності є документом, що оформляється перевізником у разі, коли водій здійснював роботу, не пов'язану із міжнародними вантажними перевезеннями, із зазначенням періоду та даних водія.

В п. 7с ст.ст. 12-34 ЄУТР видно, що уповноважена контролююча особа, може перевірити виконання вимог ЄУТР шляхом аналізу реєстраційних листків, що виводяться на екран або розпечатаних даних, які були зареєстровані контрольним пристроєм, або за допомогою картки водія, чи якщо це зробити неможливо шляхом аналізу будь-якого іншого документа, який дозволяє пояснити недотримання будь-якого положення.

Пунктом 8 ст.ст. 12-34 ЄУТР передбачено, що заборонено підробляти, вилучати або знищувати дані, внесені до реєстраційного листка, що зберігається в контрольному пристрої або на картці водія, і розпечатані документи з цифрового тахографа. Забороняється також будь-які дії по відношенню до контрольного пристрою, реєстраційного листка або картки водія, в результаті яких можуть бути підроблені, вилучені або знищені дані іабо надрукована інформація. Жоден з цих пристроїв, які можуть бути використані у вказаних цілях, не повинно знаходитись в транспортному засобі.

Верховний Суд у постанові від 10.05.2019 року №816/124/17зазначив наступне :

26. Стосовно твердження позивача, що здійснення автомобільних перевезень без реєстраційних листків режиму праці та відпочинку водіїв - це триваюче правопорушення, а, отже, відповідач протиправно виніс 28 постанов про накладення штрафу за одне і те ж правопорушення, колегія суддів зазначає наступне.

Стаття 60 Закону України про «Автомобільний транспорт» передбачає, що при вчиненні однією особою двох або більше правопорушень адміністративно-господарський штраф накладається за кожне правопорушення окремо.

При цьому, зі змісту даної статті не вбачається, що управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є триваючим правопорушенням.

Заповнення щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є щоденним обов'язком водія, а тому перевірка дотримання такого обов'язку проводиться окремо за кожен день, коли водій керував відповідним транспортним засобом.

Таким чином, у разі виявлення порушення водієм зазначеного вище обов'язку уповноважена особа має право накладати штраф за кожен випадок такого порушення.

Позиція суду узгоджується з вищевикладеною позицією Верховного суду та враховується судом згідно вимог ч.5 ст.245 КАС України.

Отже, контролюючий орган встановив 29 фактів порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт і по кожному з них правомірно прийнята постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 680 грн.

З огляду на це суд вважає обґрунтованим висновок про допущення порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, а саме, здійснення міжнародних автомобільних перевезень без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів за період з 18.09.2023 по 21.08.2023, що свідчить про правомірність застосування санкцій у вигляді штрафу на підставі абз.11 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 17.07.2019 у справі № 816/179/17 та від 10.05.2019

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідком розгляду справи суд приходить до переконливого висновку про те, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення в повній мірі дотримано вимоги ч. 2 ст. 2 КАС України, оскаржувані постанови відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області Державної служби України з безпеки на транспорті № ПШ 008708, № ПШ 008709, № ПШ 008710, № ПШ 008711, № ПШ 008712, № ПШ 008713, № ПШ 008714, № ПШ 008715, № ПШ 008716, № ПШ 008717, № ПШ 008718, № ПШ 008719, № ПШ 008720, № ПШ 008721, № ПШ 008722, № ПШ 008723, № ПШ 008724, № ПШ 008725, № ПШ 008726, № ПШ 008727, № ПШ 008728, № ПШ 008729, № ПШ 008730, № ПШ 008731, № ПШ 008732, № ПШ 008733, № ПШ 008734, № ПШ 008735 від 26.10.2023р., про порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме порушення ч.8 ст. 53 ЗУ «Про автомобільний транспорт» ФОП-ом ОСОБА_1 прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Звідси, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для задоволення позову.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 14 частиною 1, 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1.У задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування постанов - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова