Рішення від 08.03.2024 по справі 260/324/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 березня 2024 року м. Ужгород№ 260/324/24

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області про визнання рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області, яким просить: 1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області № 072050012448 від 30.11.2023 року «Про відмову в призначенні пенсії згідно статті 26 та п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , від 28.11.2023р. про призначення пенсії згідно статті 26 та п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) зарахувати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , періоди роботи: з 08.07.1988р по 26.10.1988 - 3 міс. 19 днів ; з 10.04.1993 р. по 05.10.1994 р. -01 рік 04 міс. 6 днів; з 04.05.1995 р. по 30.04.1996 р. -11 міс. 27 днів до загального стажу роботи; період військової служби з 09.03.2022 р. по 26.07.2023 р. до стажу роботи з розрахунку один місяць служби за три місяці. 4. Звільнити позивача від сплати суд.збору відповідно до п.13.ст.5 ЗУ « Про судовий збір». 4.Витребувати у відповідача копію пенсійної справи ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 28.11.2023 р. позивач звернувся до УПФУ в Закарпатській області із заявою про призначення пенсії. За принципом екстериторіальності заява про призначення пенсії від 28.11.2023 р. розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в України в Вінницькій області.Головне управління Пенсійного фонду України в України в Вінницькій області прийняв рішення № 072050012448 від 30.11.2023 року про відмову в призначенні пенсії по віку, в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.Згідно вказаного рішення страховий стаж позивача склав 23 роки 01 місяць 09 днів. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 27.08.1980р: з 08.07.1988р по 26.10.1988 р. - 3 міс. 19 днів - оскільки запис внесено із порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а саме в записі про прийняття наявний допис дати наказу, що не завірений належним чином; 10.04.1993 р. по 05.10.1994 р. -01 рік 04 міс. 6 днів - оскільки запис внесено із порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а саме в записі про прийняття наявний допис дати наказу, що не завірений належним чином; 04.05.1995 р. по 30.04.1996 р. -11 міс. 27 днів - оскільки запис внесено із порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а саме відсутня назва організації в записі про прийняття на роботу. Також, згідно протоколу розрахунку пенсії, Пенсійним фондом період військової служби позивача в особливий період зараховано тільки 1 рік 4 місяці 18 днів (тобто, один до одного), а не з розрахунку один місяць за три, згідно п. 2.3. Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України №530 від 14 серпня 2014 року.Позивач вважає дії відповідача неправомірними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

05 лютого 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження та зобов'язано відповідачів надати суду відмовну пенсійну справу ОСОБА_1 .

12 лютого 2023 року, від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшли документи відмовної пенсійної справи ОСОБА_1 .

20 лютого 2023 року, від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив, відповідно до якого позовні вимоги не визнав з огляду на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звертався із заявами щодо призначення пенсії по віку відповідно до статті 26 та п,4 ч.І ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 26.09.2023 року, 31.10.2023 року, 28.11.2023 року. Зокрема на піідставі розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.11.2023р. та доданих до неї документів, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області (структурний підрозділ, що розглядав вказану заяву за принципом екстериторіальності) №072150009709 від 30.11.2023 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії по віку, в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Так, страховий стаж заявника становить 23 роки 01 місяць 09 днів. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 27.08.1980р: з 08.07.1988р по 26.10.1988р, оскільки запис внесено із порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трупових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінюсту України, Мінпраці України, Міністерства соціального захисту України № 58 від 29.07.1993р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за № 110, (до цього-Порядок, затверджений постановою Держкомітету СРСР з праці та соціальних питань №162 від 20.06.1974р.); а саме - в записі про прийняття наявний допис дати наказу, що не завірений належним чином. Період роботи зараховано з 27.10.1988 - з дати переводу; з 10.04.1993р по 05.10.1994р, оскільки запис внесено із порушенням вимог Інструкції, а саме в записі про прийняття наявний допис дати прийняття, що не завірений належним чином; з 04.05.1995р по 30.04.1996р, оскільки запис внесено із порушенням вимог Інструкції, а саме - відсутня назва організації в записі про прийняття на роботу. Окрім того, міститься розбіжність між датами у наказі та записі про початок трудових відносин, що суперечить пункту 2.4 частини 2 Інструкції: усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження); з 01.10.2002р по 01.1І.2002р, оскільки інформація в індивідуальних відомостях заявника за даний період відсутня.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області лише повідомлено ОСОБА_1 про відмову у призначенні пенсії. Звертає увагу суду, що Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області розгляд заяви позивача не здійснювало, а тому і прав позивача на призначення пенсії не порушило. Отже, заява ОСОБА_1 відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області позбавлено фактичних та юридичних підстав з приводу надання обґрунтованих пояснень щодо відмови у призначенні пенсії, оскільки ГУ ПФУ в Закарпатській області не здійснювало розгляд заяв.

Що стосується позовної вимоги зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , періоди роботи: з 08.07.1988р по 26.10.1988 - 3 міс. 19 днів ; з 10.04.1993 р. по 05.10.1994 р. -01 рік 04 міс. 6 днів; з 04.05.1995 р. по 30.04.1996 р. -11 міс. 27 днів до загального стажу роботи; період військової служби з 09.03.2022 р. по 26.07.2023 р. до стажу роботи з розрахунку один місяць служби за три місяці. Головне управління заперечує та вважає за необхідне зазначити наступне. Так, оскільки, Позивачем звернення на призначення пенсії за віком відбулося відповідно до вимог Закону №1058. підстав для зарахування страхового та пільгового стажу період проходження військової служби з 09.03.2022 р. по 26.07.2023 р. із розрахунку один місяць служби за три немає. Отже, позивач намагається отримати одночасно обрахунок стажу за положеннями одразу двох нормативно- правових актів Закону №1058 та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІ. Однак, неможливе використовувати для обрахунку стажу одночасно складові, які передбаченні для різних формул обрахунку стажу, а саме при призначенні пенсій за вислугу років та призначенні пенсії на пільгових умовах. Крім того, Зазначає, що позивач фактично спонукає суд перебрати на себе дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду

Обставини встановлені судом.

28 листопада 2023 р. позивач звернувся до УПФУ в Закарпатській області із заявою про призначення пенсії за віком.

До заяви було подано документи для призначення пенсії за віком, зазначених у переліку , зокрема:

- довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру

- заява про призначення/перерахунок пенсії

- паспорт громадянина України

- військовий квиток № НОМЕР_3 від 24.04.2022

- Диплом про навчання

- документи про стаж шо вшначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.93 №637

- трудову книжку серії НОМЕР_2

В Розписці - повідомленні зазначено документи, які подано заявником.

Інформація щодо надання додаткових документів матеріали відмовної пенсійної справи - відсутня.

Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_2 виданої 27.08.1980 р.:

Мукачівське СМУ Треста "Прибойстроймонтаж"

з 08.07.1988р . - прийнятий комплекщиком 3 розряда . Наказ №50-К від 04.07.88р.

- 27.10.1988 р. - присвоєний 4 розряд камянщика. Наказ №135 від 27.10.88 р.

- 01.04.1991 - переведений електромонтажником четвертого розряду. Наказ №22-к від 01.04.1991 р.

- 19.03.1992 - переведений оператором РБУ четвертого розряду. Наказ №18-к від 16.03.1992 р.

- 22.05.1992 р. - присвоєний п'ятий розряд оператора РБУ. Наказ №61 від 22.05.1992 р.

- 05.04.1993 р. - звільнений за власним бажанням ст.38 КЗОТ УССР. Наказ №17-К від 1.04.93 р.

Містить підпис відповідальної особи та печатку.

Спільне українсько - угорське підприємство "Олімпія"

- 10.04.1993 р - прийнятий на роботу столяром - паркетчиком 5 розряду. Наказ №97 від 04.04.1995 р.

- 05.10.1994 р. - звільнений по власному бажанню . ст.38 КЗОТ УР.Наказ №78 від 04.10.1994р.

Містить підпис відповідальної особи та печатку.

Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_2 виданої 10.10.1994 р.:

Мукачівське підприємство теплових мереж

- 04.05.95р. - прийнятий на роботу водієм ІІІ класу . Наказ №5 від 4.01.1995 р. Містить підпис відповідальної особи та печатку.

- 30.04.1996 р. - звільнений з роботи за власним бажанням ст.38КЗпП України . Наказ №23 від 30.04.1990 р. Містить підпис відповідальної особи та печатку.

Так, на підставі розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.11.2023р. та доданих до неї документів, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області (структурний підрозділ, що розглядав вказану заяву за принципом екстериторіальності) №072150009709 від 30.11.2023 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії по віку, в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Згідно вказаного рішення зазначено:

Вік заявника 60р. 4м.

Необхідний страховий стаж, визначений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить 30 років.

У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років.

Згідно наданих документів, прослідковується, що заявник являється учасником бойових дій.

Пенсійний вік, визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить 55 років.

Необхідний страховий стаж, визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить 25 років.

Страховий стаж особи - 23р. їм. 9д.

Результати розгляду документів, долучених до звернення:

За доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 27.08.1980р:

з 08.07.1988р по 26.10.1988р, оскільки запис внесено із порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінюсту України, Мінпраці України, Міністерства соціального захисту України № 58 від 29.07.1993р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за № 110, (до цього-Порядок, затверджений постановою Держкомітету СРСР з праці та соціальних питань №162 від 20.06.1974р.); а саме - в записі про прийняття наявний допис дати наказу, що не завірений належним чином. Період роботи зараховано з 27.10.1988 - з дати переводу;

з 10.04.1993р по 05.10.1994р, оскільки запис внесено із порушенням вимог Інструкції, а саме - в записі про прийняття наявний допис дати прийняття, що не завірений належним чином;

з 04.05.1995р по 30.04.1996р, оскільки запис внесено із порушенням вимог Інструкції, а саме - відсутня назва організації в записі про прийняття на роботу. Окрім того, міститься розбіжність між датами у наказі та записі про початок трудових відносин, що суперечить пункту 2.4 частини 2 Інструкції: усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження); • з 01.10.2002р по 01.11.2002р, оскільки інформація в індивідуальних відомостях заявника за даний період відсутня. Порядок підтвердження страхового стажу визначено статтею 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі -Закон№1058).

Висновок: відмовити у призначенні пенсії згідно статті 26 та пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Заявник набуде право на призначення пенсії з 17.07.2026р. або раніше, в разі набуття необхідного страхового стажу.

ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 виданого 14.09.2023 р.

Згідно витягу з Наказу командира військової частини НОМЕР_5 ( по стройовій частині ) від 09.03.2022 р. , вважати призначеним , зарахувати до списків особового складу та на всі види забезпечення солдата запасу ОСОБА_1 . Вважати таким, що з 09.03.2022 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою

Відповідно витягу з Наказу командира військової частини НОМЕР_5 ( по стройовій частині) від 26.07.2023 року №207 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у відставку за пп."а" (за віком) з 26.07.2023 р. З 26.07.2023 р. виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Вислуга років у Збройних Силах становить : календарна 1 рік 4 мі. 18 днів.

Згідно Довідки військової частини НОМЕР_5 Міністерства оборони від 26.07.2023 р. №3341, про безпосередню участь особи у зходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення га інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України , виданою солдату ОСОБА_1 , про те

що він дійсно в період з 28 квітня 2022 року по 22 трання 2022 року, з 13 липня 2022 року по 21 вересня 2022 року, з 23верееня 2022 року по 12 листопада 2022 року. з 18 листопада 2022 року по 31 грудня 20202 року, з 01 липня 2023 року по 26 липня 2023 року безпосередньо приймав участь здійснені заходів, необхідних дія забезпечення національної безпеки і оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Донецькій, Сумській та Харківській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

н. п. Костянтинівка Донецької області, н.п. Береза Сумської області, н.п.Новоосинове Курильвського СГТ Харківської області.

Підстава: бойове розпорядження Головнокомандувача Збройних Сил України віл 19.04.2022 №2364, бойове розпорядження з територіальної оборони угруповання військ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 24.042022 №1454/4/346*, бойове розпорядження Командування Сил територіальної оборони Збройних Сил України від 10.06.2022 р. №760/479*, бойове розпорядження Командування Сил територіальної оборони Збройних Сил України від 03.07.2022 р, №760/606*, наказ ОУВ "Чернігів" від 03.08.22 р. р №37, наказ ОУВ "Чернігів" від 30.12.2022 р. № 162, наказ ОУВ "Чернігів" від 31.12.2022 р.№163, наказ ОУВ"Чернігів" від 05.012023 р, № 4., наказ ОУВ "Чернігів" від 06.012023 р. № 5.

Бойове розпорядження Головнокомандувача Збройних Сил України від 10.052023 № 14356, бойового розпорядження оперативного угрупування військ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " від 11.05.2023 №БР - 1244/ ОУВЧ/ *, бойового розпорядження командира тактичної групи «Шостка» від 11.05.2023 №БР-336ТГрШ/**

Згідно Архівної довідки АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» РЕГІОНАЛЬНОЇ ФІЛІЇ "ЛЬВІВСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" ВИРОБНИЧИЙ СТРУКТУРНИЙ ПІДРОЗДІЛ «УЖГОРОДСЬКА ДИРЕКЦІЯ ЗАЛІЗНИЧНИХ ПЕРЕВЕЗЕНЬ" Про підтвердження стажу роботи від 01.08.2023 р. №П-644 , зазначено, що :

У документальних матеріалах з особового складу архівного фонду бувшого Ужгородського відділку Львівської залізниці, Локомотивне депо Мукачево значиться:

Наказ № 449-ок від 17.12.1984 р. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнятий на роботу слюсарем першого розряду в цех по ремонту електросекцій з 17.12.1984 р.

Наказ №32-ок від 24.01.1985 р. звільнений в зв'язку з направленням на 5-ти місячні курси підготовки помічників машиніста в Львівську дортехшколу з 25.01.1985 р.

Наказ №250-ок від 01.07.1985 р. прийнятий помічником машиніста електровоза після закінчення курсів з 01.07.1985 р.

Наказ № 172-ок від 12.05.1986 р. звільнений з роботи за згодою сторін з 12.05.1986 р.

Відповідно до довідки АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» РЕГІОНАЛЬНОЇ ФІЛІЇ "ЛЬВІВСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" ВИРОБНИЧИЙ СТРУКТУРНИЙ ПІДРОЗДІЛ «ЛОКОМО ТИ В НЕ ДЕПО МУКАЧЕВО" від 02.08.2023 р. №80 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній , видана ОСОБА_1 про те, що зазначена особа працювала повний робочий день в відокремленому підрозділі «Локомотивне депо Мукачево» ДТГО «Львівська залізниця у зв'язку з реорганізацією ДТГО «Львівська залізниця» шляхом злиття в публічне акціонерне товариство Українська залізниця» та створення регіональної філії «Львівська залізниця» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 200, рішення правління ПАТ «Укрзалізниця» від 16.11,2015 (протокол №5 та ч.2 ст. 7 Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» від 23.02.2012 № 4442 - VI, згідно наказу в.о. начальника регіональної філії «Львівська залізниця» № 1 - воН/од від 01.12.2015 відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево» державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» реорганізовано шляхом перетворення у виробничий підрозділ «Локомотивне депо Мукачево» регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» і за період

з 01.07.1985р. - Наказ №250 - ОК від 01.07.1985р. - помічник машиніста електровоза по 12.05.1986р.- Наказ № 172 - ОК від 12.05.1986р.

Дана професія дає право на призначення пенсії за списком № 2 ст. 100 за розділом XXX "Транспорт", затвердженим Постановою КМ СРСР від 22.08.1956 р. № 1173 Стаж роботи на посаді помічника машиніста електровоза складає -00р. 10м. 1 Ідн.

Підстава:. Архівна довідка П-644 від 01.08.2023 року, книга наказів 1986, трудова книжка.

Згідно довідки ТОВ " Торгавтотранс" від 18.10.2023 р. №14, виданою ОСОБА_1 в тому , що він дійсно працював в АТЗТ " Торгавтотранс" водієм ІІ класу з 01.10.1997 р. (наказ №31 - к від 01.10.1997 р. ) по 27.05.2005 р. ( наказ №19-к від 27.05.2002 р.). АТЗТ «Торгавготране» перейменоване в ТОВ «Торгавтотране» з 27.03.2012р. {наказ №5 від 27.03.2012р.).

Згідно листа архівного відділу Мукачівської РВА від 24.10.2023 р. №01-23/103 Про надання інформації , щодо підтвердження стажу роботи та нарахування заробітної плати в ТОВ КУМНТ, архівний відділ Мукачівської районної військової адміністрації повідомляє, що документи ТОВ КУМИТ на державне зберігання не передані. Видати довідку неможливо.

Відповідно до листа архівного відділу Мукачівської РВА від 24.10.2023 р. №01-23/102 Про надання інформації, щодо підтвердження стажу роботи та нарахування заробітної плати в спільно Українсько - угорському підприємстві ОЛІМПІЯ , архівний відділ Мукачівської районної військової адміністрації повідомляє, що документи підприємства ОЛІМПІЯ на державне зберігання не передані. Видати довідку неможливо.

Згідно Архівної довідки регіональної філії " Львівська залізниця" від 17.11.2023 р №НАС -А-18/П-613 Про підтвердження навчання, зазначено, що у документах з особового складу архівного фонду Львівської технічної школи машиністів локомотивів Львівської залізниці ОСОБА_2 значиться учнем школи групи підготовки помічників машиністів електровозів (ПМ.Е-41) з 24 січня 1985 року (наказ № 13 від 25.01.1985) по 27 червня 1985 року (наказ № 108 від 24.06,1985).

Присвоєна кваліфікація «помічник машиніста електровоза ПМЕ-41» (протокол №12 від 24-25 червня 1985 року) та направлений на попереднє місце роботи Локомотивне депо Мукачево.

Мотиви та норми права застосовані судом.

1.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Водночас у пункті 5 рішення N 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини 1 статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.

Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 4 Закону Закон № 1058-IV передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Положеннями статті 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно ч.2 ст.24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Ч. 4 ст. 24 Закону №1058 визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно частини 1 статті 26 Законом №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

У разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 років мають особи за наявності страхового стажу, в період з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років; після досягнення віку 65 роки за наявності страхового стажу в період з 1 січня 2028 року по 31 грудня 2028 року - від 15 до 25 років.

Статтею 115 Закон № 1058-ІV передбачено пенсійне забезпечення окремих категорій громадян, в даному випадку пенсійний вік, визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить 55 років.

Положеннями частин першої, другої та четвертої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

До 01.01.2004 порядок підтвердження стажу роботи був визначений статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ).

За змістом положень статті 62 Закону №1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок №637).

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту - Порядок №637).

Пунктами 1, 2 Порядку №637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 (надалі - Інструкція №58), містить аналогічні норми, які містила Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.74 № 162.

Згідно пункту 2.4 Інструкції №58, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Відповідно до п.4.1 Інструкції №58, у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

З положень пункту 2.4. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників вбачається, що необхідним реквізитом під відповідним записом у трудовій книжці працівника є печатка.

Разом з тим, обов'язок щодо внесення записів до трудової книжки покладається на роботодавців, що виключає провину особи, яка бажає призначити пенсію, у недоліках таких записів.

Отже, суд зазначає, що відповідні записи у трудовій книжці щодо спірних періодів роботи, є належними та допустимими доказами підтвердження трудового стажу позивача.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07.02.2018 року, справа № 275/615/17, провадження №К/9901/768/17.

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 року «Про трудові книжки працівників», відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника, а отже, й не може впливати на її особисті права.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 року у справі №677/277/17, провадження №К/9901/1298/17, постанові від 06.03.2018 у справі №127/9055/17, де зазначено, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.

Верховним Судом в постанові від 24.05.2018 року у справі №490/12392/16-а викладено правову позицію, відповідно до якої, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань нарахування/призначення пенсії.

З аналізу наведених норм, можна зробити висновок, що відповідальність за ведення трудової книжки покладається на підприємство, відтак, відбиток печатки на трудовій книжці, неточність записів про звільнення не може бути підставою для виключення певних періодів роботи з страхового стажу позивача.

Суд зазначає, що не зарахування спірного стажу буде суперечити принципу правової визначеності, оскільки в п.3.1 Рішення Конституційного Суду України (Справа №1-25/2010 від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

Право позивача на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки, оскільки на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.

Підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.

Відтак, відповідача відсутні правові підстави для виключення з стажу роботи-позивача періодів його роботи за вказаний вище період його роботи за наявності трудової книжки, довідок, тощо, оскільки працівник не може відповідати за те чи інше оформлення довідок на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в численних постановах, зокрема в постанові від 21.02.2018 року у справі №6877975/17.

Відтак, факт роботи позивача у спірні періоди , а саме : з 08.07.1988р по 26.10.1988 , з 10.04.1993 р. по 05.10.1994 р. , з 04.05.1995 р. по 30.04.1996 р. підтверджуються записами в трудовій книжці в повному обсязі.

Відтак, факт наявності стажу роботи у вказані періоди підтверджується трудовою книжкою на підставі закону.

Підставою для обрахунку загального стажу є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.

Трудовим законодавством України не передбачено обов'язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки.

Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.

Відповідач виносячи оскаржуване рішення не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

Аналогічну позицію викладено в постанові Верховного Суду від 06 березня 2018 року у справі №754/14898/15-а.

Враховуючи вищезазначені норми та зміст наданих позивачем письмових доказів, суд вважає, що вказані документи в свої сукупності підтверджують період роботи позивача з 08.07.1988р по 26.10.1988 , з 10.04.1993 р. по 05.10.1994 р. , з 04.05.1995 р. по 30.04.1996 р. підлягають до задоволення.

Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці щодо даних періодів роботи відповідачем суду не надано, а відтак, їх безпідставно не взято до уваги відповідачем.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до підпункту 2 пункту 6 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Управління Фонду має право отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на управління Фонду завдань.

Такі повноваження Пенсійного фонду повинні бути використані з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких вони спрямовані.

Відтак, враховуючи вищенаведене, у випадку виникнення сумнівів щодо достовірності поданих особою документів відповідач наділений правом звернення до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій з метою отримання інформації, необхідної для здійснення їхньої діяльності.

Наявність сумнівів у відповідача відповідно до зазначеного законодавства може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу, однак не можуть нівелювати відомості трудової книжки та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.

Суд зазначає, що не зарахування спірного стажу позивача буде суперечити принципу правової визначеності, оскільки в п.3.1 Рішення Конституційного Суду України (Справа №1-25/2010 від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

2.

Щодо не зарахування періоду військової служби з 09.03.2022 р. по 26.07.2023 р. до стажу роботи з розрахунку один місяць служби за три місяці, суд зазначає наступне.

За правилами п.4 ч.1 ст.115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Статтею 57 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 09.11.1991 №1788-ХІІ передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

На підставі пункту 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 № 530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Довідкою військової частини НОМЕР_5 Міністерства оборони від 26.07.2023 р. №3341, про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення га інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України , виданою солдату ОСОБА_1 , підтверджується, що такий дійсно в період з 28 квітня 2022 року по 22 травня 2022 року, з 13 липня 2022 року по 21 вересня 2022 року, з 23верееня 2022 року по 12 листопада 2022 року. з 18 листопада 2022 року по 31 грудня 20202 року, з 01 липня 2023 року по 26 липня 2023 року безпосередньо приймав участь здійснені заходів, необхідних дія забезпечення національної безпеки і оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Донецькій, Сумській та Харківській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів. н. п. Костянтинівка Донецької області, н.п. Береза Сумської області, н.п.Новоосинове Курильвського СГТ Харківської області.

Верховний Суд у рішенні від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17 аналогічній справі зробив наступний висновок:

-за правилами Положення № 530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три. Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Відтак, вказані періоди підлягають зарахуванню до страхового та пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунку один місяць служби за три місяці. Таким чином, суд вважає, що рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області № 072050012448 від 30.11.2023 року «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах прийняте без з'ясування усіх обставин, які є суттєвими, тому є необґрунтованим та підлягає скасуванню.

З метою ефективного захисту порушеного права позивача суд вважає необхідним зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області зарахувати до загального стажу позивача періоди роботи з 08.07.1988р по 26.10.1988 р. , з 10.04.1993 р. по 05.10.1994 р. , з 04.05.1995 р. по 30.04.1996р.а також зобов'язати зарахувати у розрахунку один місяць служби за три місяці період з 28 квітня 2022 року по 22 травня 2022 року, з 13 липня 2022 року по 21 вересня 2022 року, з 23верееня 2022 року по 12 листопада 2022 року. з 18 листопада 2022 року по 31 грудня 20202 року, з 01 липня 2023 року по 26 липня 2023 року (період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України) .

Отже, на підставі встановлених в судовому засіданні обставин, відповідних їм правовідносин та релевантного законодавства суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам встановленим для них ч. 2 ст. 2 КАСУ .

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області ( пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063), Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області ( вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, ЄДРПОУ 13322403) про визнання рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області № 072050012448 від 30.11.2023 року «Про відмову в призначенні пенсії за віком .

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, ЄДРПОУ 13322403) зарахувати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 :

- періоди роботи: з 08.07.1988р по 26.10.1988 , з 10.04.1993 р. по 05.10.1994 р. , з 04.05.1995 р. по 30.04.1996 р. до загального стажу роботи,

-а також в розрахунку один місяць служби за три місяці до пільгового стажу ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України: з 28 квітня 2022 року по 22 травня 2022 року, з 13 липня 2022 року по 21 вересня 2022 року, з 23верееня 2022 року по 12 листопада 2022 року. з 18 листопада 2022 року по 31 грудня 20202 року, з 01 липня 2023 року по 26 липня 2023 року.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, ЄДРПОУ 13322403) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , від 28.11.2023р. про призначення пенсії згідно статті 26 та п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області ( вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, ЄДРПОУ 13322403) судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЗ.Б.Плеханова