справа № 361/1781/24
провадження № 3/361/1711/24
08.03.2024 м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Сіренко Н.С., розглянувши адміністративну справу, що надійшла від Броварського районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП -
21.02.2024 вказані матеріали згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передані на розгляд судді Сіренко Н.С. та призначено судове засідання на 08.03.2024.
08.03.2024 на електронну пошту суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про направлення справи №361/1781/24 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за місцем його реєстрації та проживання в м. Вінниця, оскільки транспортний засіб зареєстрований в м. Вінниця, ОСОБА_1 також зареєстрований, проживає та працює в м. Вінниця, бажає приймати особисто участь у судовому розгляді справи, однак у нього відсутня можливість бути присутнім при розгляді справи Броварським міськрайонним судом Київської області по причині віддаленості місцезнаходження Броварського міськрайонного суду Київської області від його місця проживання, а також складність пересування в країні під час воєнного стану.
Перевіряючи вищевказані доводи клопотання, суд звертає увагу на те, що право особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у розгляді справи є беззаперечним і випливає з вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Водночас, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018 № 2617-VIII (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2019, № 17, ст.71, із змінами, внесеними згідно із Законом № 321-IX від 03.12.2019), було внесено зміни, зокрема, до ст. 276 КУпАП. Так, згідно Розділу І пункту 1 підпункту 10) цього Закону у частині другій статті 276 слова та цифри "частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130" виключено. Відповідно до Розділу II. Прикінцеві та перехідні положення, цей Закон набирає чинності з 01.07.2020, крім пункту 2 цього розділу, який набирає чинності з дня опублікування цього Закону. Цей Закон було опубліковано з 24.04.2019.
В подальшому, підпунктом 1) пункту 117, розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень" від 17.06.2020 № 720-IX (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2020, № 47, ст.408, який було опубліковано 03.07.2020) було внесено зміни до розділу I Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень" (Відомості Верховної Ради України, 2019 р., № 17, ст. 71), зокрема, виключено підпункти 9 і 10. Відповідно до Розділу ІІ вказаний Закон № 720-ІХ від 17.06.2020 набирає чинності з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень" від 22.11.2018 № 2617-VIII.
Таким чином на даний час, згідно положень ч. 2 ст. 276 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 1271 - 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Із наявної в матеріалах справи копії паспорта ОСОБА_1 НОМЕР_1 вбачається, що місце проживання останнього зареєстровано в АДРЕСА_1 .
Приїзд з м. Вінниця на розгляд справи до м. Бровари Київської області ускладнений територіальною віддаленістю та тим, що 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації по відношенню до України, відповідно пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» - на території України з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 введено воєнний стан, строком на 30 діб, який 24.02.2022 затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-ІХ», який неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу, при цьому існує погроза ракетних обстрілів, у зв'язку з цим явка на розгляд справи ОСОБА_1 може стати взагалі неможливою - всі ці обставини не сприятимуть розгляду справи у визначені законодавством терміни. А в разі розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 з поважних причин будуть порушені принципи повноти, всебічності та об'єктивності розгляду справи.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Отже, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
З огляду на вказані обставини, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, оскільки ст. 276 КУпАП встановлена альтернативна підсудність та місце проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності належить до юрисдикції Вінницького міського суду Вінницької області. Крім того заявлено клопотання про передачу справи для розгляду за місцем проживання правопорушника.
Отже, враховуючи вищевикладене, для забезпечення своєчасного, всебічного та повного з'ясування обставин справи, та з метою недопущення порушення прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вважаю, що є всі законні підстави направити адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, для розгляду за територіальною підсудністю за місцем його проживання.
Справа, передана з одного суду першої інстанції до іншого суду першої інстанції, в порядку зміни підсудності, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона направлена. Спори між судами про підсудність не допускаються.
Керуючись ст.ст. 276, 278 КУпАП, суд
Клопотання ОСОБА_1 задовольнити, матеріали адміністративної справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП стосовно ОСОБА_1 направити на розгляд до Вінницького міського суду Вінницької області
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.С.Сіренко