Постанова від 07.03.2024 по справі 120/2232/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/2232/23

Головуючий у 1-й інстанції: Дмитришена Руслана Миколаївна

Суддя-доповідач: Боровицький О. А.

07 березня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Шидловського В.Б. Курка О. П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Продовольча компанія "Зоря Поділля" до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.02.2023 за № 16/3400703, яким до позивача застосована штрафна санкція у сумі 40 000,00 грн.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ТОВ "ПК "Зоря Поділля" є юридичною особою, зареєстроване Гайсинською районною державною адміністрацією 15.03.2006 №11501020000000297, перебуває на податковому обліку в Південному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків.

Місцезнаходження товариства відповідно до виписки з ЄДРПОУ є Вінницька область, Гайсинський район, м. Гайсин, вул. Заводська, 150.

ТОВ "ПК "Зоря Поділля" зареєстроване платником акцизного податку із реалізації пального 21.06.2019, запис в реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового №302.

На підставі пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п. п. 80.2.2 п. 80.2 ст.80 Податкового Кодексу України, відповідно до наказу Головного управління ДПС у Вінницькій області від 11.01.2023 року №106к, направлень від 11.01.2023 року №180, №181, виданих Головним управлінням ДПС у Вінницькій області, проведена фактична перевірка ТОВ "ПК "Зоря Поділля" з питань обігу та обліку пального за період з 01.02.2020 року по 20.01.2023 року за адресою: Вінницька область, Погребищенський район, м. Погребище, вул. Київська 48.

За результатами фактичної перевірки складений Акт від 20.01.2023 №766/03-32-09-01/34009449 (далі - Акт) (а.с. 21-30).

Відповідно до Акту, направлення на проведення перевірки пред'явлено та копію наказу Головного управління ДПС у Вінницькій області про проведення перевірки вручені 12.01.2023 року начальнику служби складського обліку ТОВ "ПК "Зоря Поділля" - Потапенко Тетяні Іванівні.

За змістом Акту встановлені порушення товариством, зокрема,

- статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", а саме, ТОВ "Продовольча Компанія "Зоря Поділля" на акцизному складі №1001962 у період з 01.09.2022 по 30.12.2022 року здійснювало операції із реалізації дизельного пального без відповідних дозвільних документів, а саме ліцензії на право роздрібного продажу пального.

- підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України на акцизному складі №1001962 товариство здійснювало відпуск дизельного пального та бензину споживачам, через два витратоміра-лічильника (ПРК) без позитивного результату повірки або оцінки відповідності в періоді з 31.07.2020 по 06.08.2020.

Позивач подав заперечення на Акт (а.с. 31-33).

ГУ ДПС у Вінницькій області заперечення відхилені, матеріали перевірки направлені Південному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків для забезпечення прийняття та вручення платнику податкових повідомлень-рішень (а.с. 97).

На підставі зазначеного вище акту перевірки Головного управління ДПС у Вінницькій області та висновку від 22.02.2023 №26/02-32-09-01, Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийняте спірне податкове повідомлення-рішення Форми "ПС" від 22.02.2023 року № 16/3400703 щодо застосування до товариства штрафних (фінансових) санкцій в сумі 40 000 грн.

Позивач, не погодився із рішенням, звернувся до суду.

Приймаючи рішення суд першої інстанції виходив з того, що оскільки ОСОБА_1 не має довіреності, тому податковий орган не мав можливості проводити позапланову перевірку, оскільки у нього були відсутні належні докази отримання направлення про проведення перевірки уповноваженою на те особою. Колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції враховуючи наступне.

Згідно з п.п. 62.1.3. п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Пунктом 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи

мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п. 80.1. ст. 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Пунктом 80.2. ст. 80 Податкового кодексу України встановлено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального (п.п.80.2.5 ПК України).

Пунктом 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.

Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

На запит ГУ ДПС у Вінницькій області ДП “Полтавастандартметрологія” повідомила, що не виконувала метрологічних робіт на замовлення ТОВ "ПК "ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ". Повірка вказаних ПРК здійснювалась на замовлення ТОВ “ГК “АГРО-АЗС-СЕРВІС” однак надати завірені копії та інформацію із “Журналу реєстрації документів про повірку законодавчо регульованих ЗВТ” неможливо, оскільки носій інформації втрачено при переміщенні у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні.

Враховуючи вищезазначене колегія суддів апеляційної інстанції вважає що відповідачем доведено обґрунтованість виникнення у контролюючого органу підстав для прийняття відповідного наказу на здійснення перевірки позивача.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19, ч. 1 ст. 168 КАС України судовому захисту в порядку адміністративного судочинства підлягає лише порушене право.

Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. Підставою для звернення особи за захистом до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

При цьому слід зазначити, що неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення можливості чи неможливість реалізації її законного права та/або виникнення додаткового обов'язку.

Щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.02.2023 за № 16/3400703, яким до позивача застосована штрафна санкція у сумі 40 000,00 грн. колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до фактичних обставин справи, на підставі п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п.п. 80.2.2. п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, Наказу Головного управління ДПС у Вінницькій області від 11.01.2023 року №106к, направлень на проведення перевірки від 11.01.2023 року № 180; № 181, проведено фактичну перевірку ТОВ «Продовольча Компанія «Зоря Поділля», (код ЄДРПОУ 34009446) за адресою: Вінницька область, Погребищенський район, м. Погребище, вул. Київська 48, з питань обігу та обліку пального за період з 01.02.2020 року по 20.1.2023 року.

Направлення на проведення перевірки пред'явлено та копію наказу Головного управління ДПС у Вінницькій області про проведення перевірки вручено 12.01.2023 року начальнику служби складського обліку ТОВ «Продовольча Компанія «Зоря Поділля» - Потапенко Тетяні Іванівні.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням ДПС у Вінницькій області було складено акт про результати фактичної перевірки від 20.01.2023 року № 766/02-32-09-01/34009446.

Перевіркою встановлено порушення вимог:

- статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР, зі змінами та доповненнями, а саме, ТОВ «Продовольча Компанія «Зоря Поділля» на акцизному складі №1001962 у період з 01.09.2022 по 30.12.2022 року здійснювало операції із реалізації дизельного пального без відповідних дозвільних документів, а саме ліцензії на право роздрібного продажу пального.

- підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (із внесеними змінами та доповненнями) на акцизному складі №1001962 здійснювало відпуск дизельного пального та бензину споживачам, через два витратоміра лічильника (ПРК) без позитивного результату повірки або оцінки відповідності в періоді з 31.07.2020 р. по 06.08.2020 року.

У разі встановлення за результатами фактичної перевірки порушень законодавства керівник (заступник керівника або уповноважена особа) територіального органу ДПС за основним місцем обліку зазначеного платника податків забезпечує прийняття та вручення такому платнику податкових повідомлень-рішень у порядку та терміни, визначені законодавством.

На підставі зазначеного акту перевірки Головного управління ДПС у Вінницькій області від 20.01.2023 року № 766/02-32-09-01/34009446, Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення Форми «ПС» від 22.02.2023 року № 16/3400703 щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 40 000 грн.

Згідно з актом перевірки, позивачем порушено вимоги статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

TOB «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ», (ЄДРПОУ 34009446) отримано ліцензії:

- на право зберігання пального №02170414201900 виданої ГУ ДПС у Вінницькій області від 06.09.2019 року, з терміном дії з 06.09.2019 року до 06.09.2024 року.

Сплачено товариством за ліцензію за період з 06.09.2022 року до 06.09.2023 року.

Місце зберігання відповідно до ліцензії: Вінницька область, Погребищенський район, м. Погребище, вул. Київська 48.

TOB «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ», зареєстроване платником акцизного податку із реалізації пального 21.06.2019 р. запис в реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового № 302.

Згідно з Реєстром платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового - відомості про акцизні склади, ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ» являється розпорядником акцизного складу: Вінницька область, Погребищенський район, м. Погребище, вул. Київська 48, склад ПММ, уніфікований номер акцизного складу 1001962, дата реєстрації акцизного складу 21.06.2019 р., номер запису в реєстрі 1963, який на момент перевірки має статус діючого.

Головним управлінням ДПС у Вінницькій області, під час проведення фактичної перевірки, начальнику служби складського обліку ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ» - Потапенко Т.І. вручено письмовий запит від 12.01.2023 р. про надання копій документів та вимогу, щодо забезпечення зняття залишків пального.

На підставі наданого до перевірки Договору оренди земельної ділянки №б/н від 11.07.2014 р., відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Свідоцтва про право власності на нерухоме майно №19572100 від 26.03.2014 р. встановлено, що ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ» для ведення господарської діяльності із зберігання пального, використовує орендовану земельну ділянку та власний комплекс будівель і споруд складу паливно-мастильних матеріалів за адресою - Вінницька область, Погребищенський район, м. Погребище, вул. Київська 48.

Перевіркою встановлено та у відповідності до поданої довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри №9315430613 від 28.12.2019 року (форма J0210301), довідок коригування та наданих до перевірки бухгалтерської довідки про вимірювальне обладнання №83 від 17.01.2023 р., інвентарних карток основних засобів, технічних паспортів, градуювальник таблиць на резервуари та свідоцтв на повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ» для отримання, зберігання та використання пального (дизельне пальне, Бензин) на акцизному складі №1001962, використовує наземні та підземні резервуари в кількості шістнадцять одиниць (які саме резервуари зазначено в Акті-перевірки).

Крім того, згідно наданих до перевірки свідоцтв на повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки зазначені резервуари пройшли калібрування та мають чинну держповірку.

Згідно наданого запиту від 12.01.2023 р. із вимогою про проведення зняття залишків пального та відповідно до п.п.20.1.9 п.20.1 ст. 20 ПК України, здійснено перевірку фактичних залишків пального за адресою місця зберігання пального: Вінницька область, Погребищенський район, м. Погребище, вул. Київська 48, склад ПММ, (акт зняття залишків від 12.01.2023 р. в додатку до акта). За результатами проведення перевірки, встановлені розбіжності між обліковими та фактичними залишками пального в межах похибки на метод вимірювання. На момент проведення перевірки, фактичний залишок пального на акцизному складі №1001962 становив: дизельного пального - 441713 кг. та бензину А-95 - 23066 кг.

Перевіркою обладнання акцизного складу №1001962 рівнемірами лічильниками рівня пального у резервуарі та їх реєстрації у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у введеному в експлуатацію резервуарі, згідно поданої довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри № 9315430613 від 28.12.2019 року (форма J0210301), довідок коригування та наданих до перевірки бухгалтерської довідки про вимірювальне обладнання №83 від 17.01.2023 року, акта здачі-приймання робіт, встановлено, що резервуари на акцизному складі №1001962, для обліку приймання, зберігання і відпуску пального обладнані рівнемірами-лічильниками, а саме:

- резервуар №1, РГС-50 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 17329;

- резервуар №2, РГС-75 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 17330;

- резервуар №3, РГС-60 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 19166;

- резервуар №4, РГС-60 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 19158;

- резервуар №5, РГС-60 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 17344;

- резервуар №6, РГС-60 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 17345;

- резервуар №7, РГС-60 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 17359;

- резервуар №8, РГС-60 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 17360;

- резервуар №9, РГС-50 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 14086;

- резервуар №10, РГС-50 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 23842;

- резервуар №11, РГС-60 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 26275;

- резервуар №12, РГС-60 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 26277;

- резервуар №13, РГС-60 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 26250;

- резервуар №14, РГС-60 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 26274;

- резервуар №15, РГС-60 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 26276;

- резервуар №16, РГС-60 - рівнемір-лічильник ПМП-201, заводський номер вимірювального зонда - 26270.

Відповідно до свідоцтв про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, зазначені рівнеміри-лічильники пройшли держповірку, яка є чинною до 31.03.2024 року.

Перевіркою обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та їх реєстрації у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів лічильників рівня пального у введеному в експлуатацію резервуарі та згідно поданої довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального витратоміри та рівнеміри №9315430613 від 28.12.2019 року (форма J0210301), довідок коригування та наданих до перевірки бухгалтерської довідки про вимірювальне обладнання №83 від 17.01.2023 р., технічних паспортів на паливо - роздавальні колонки та лічильники рідини, свідоцтв на повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, акту здачі приймання робіт встановлено, що ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ» на акцизному складі №1001962 для відпуску пального, використовує витратоміри - лічильники в кількості чотири одиниці, які зазначені в Акті-перевірки.

Відповідно до Наказу №1747 від 13.10.2016 року Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями міжповірочний інтервал для паливо роздавальних колонок для заправки автомобілів становить один рік.

Таким чином, на підставі свідоцтв (зазначених у Акті перевірки) на повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки та довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі №1001962 (електронна форма документу J0210401) встановлено факт, що ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ» у порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями) на акцизному складі №1001962 у період з 31.07.2020 р. по 06.08.2020 р. здійснювало фізичний відпуск пального через витратоміри-лічильники в кількості дві одиниці, а саме: витратоміри-лічильники в кількості дві одиниці, а саме: ПРК «Шельф 100», заводський №10531 та ПРК №2 «Геркон», заводський №425 без позитивного результату повірки або оцінки відповідності.

В акті-первірки від 20.01.2023 року №766/02-32-09-01/34009446, також зазначено, що перевіркою господарських операцій з отримання пального у відповідності наданих до перевірки договорів поставки нафтопродуктів, видаткових накладних, бухгалтерської довідки про рух пального №84 від 17.01.2023 р. встановлено, що ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ» у період з01.02.2020 р. по 11.03.2023 р. отримувало на акцизний склад №1001962 дизельне паливо, бензин.

Перевіркою господарських операцій з відпуску пального з акцизного складу №1001962 на підставі наданих до перевірки лімітно-забірних карток, бухгалтерської довідки про рух пального №84 від 17.01.2023 р. встановлено, що ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ» протягом перевіряємого періоду проводило відпуск пального зі складу ПММ (АЗС), через паливнороздавальні колонки для заправки паливних баків власних транспортних засобів і техніки, а також транспортних засобів сторонніх суб'єктів господарювання, які надавали транспортні послуги товариству. Інформація щодо відвантаженого пального з акцизного складу №1001962, протягом перевіряє мого періоду зазначено в Акті-перевірки.

Перевіркою на підставі наданих договорів на перевезення вантажів, лімітно-забірних відомостей на отримання пального на акцизних накладних, встановлено, що ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ» в господарській діяльності використовує транспортні послуги сторонніх суб'єктів господарювання та здійснює заправку пального у баки транспортних засобів суб'єктів господарювання, які надають послуги товариству по перевезенню мінеральних добрив, насіння рослин, тощо. Відпуск пального (дизельне паливо) у баки транспортних засобів перевізників, здійснюється з використанням паливо роздавальних колонок з акцизного складу ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ».

Норми витрати палива визначаються додатком до договору. Крім того, договорами на перевезення вантажів автотранспортом, п.п. 4.4 обумовлено, якщо Перевізник здійснює використання пального понад установлену норму за будь-яких причин, вартість перевезення визначається за вирахуванням надміру витраченого пального. Також, перевіркою складання акцизних накладних на використане пальне ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ» встановлено, що при здійсненні операцій по відпуску пального у баки транспортних засобів перевізників, товариство складає та реєструє в ЄРАН акцизні накладні із зазначенням кодів операції на зазначені операції з ознакою - 3 «Реалізація пального суб'єкту господарювання - неплатнику», а в розділі акцизної накладної «особа - отримувач пального».

У відповідності до підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України, розпорядники акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, зобов'язані на кожному акцизному складі формувати дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць та фактичні залишки пального станом на перший та останній дні такого місяця.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ» згідно підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України, щоденно формує дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби. Тобто, товариством цілеспрямовано виконується вимоги податкового законодавства, які передбачені для суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію пального.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що на підставі наданих до перевірки договорів на перевезення вантажів автотранспортом зокрема №Г2.1.5.9.1000048 від 02.06.2022 р. - ФОП ОСОБА_2 , лімітно-забірних відомостей на відпуск пального перевізниками за період з 01.09.2022 р. по 30.12.2022 р. по автотранспорту ФОП ОСОБА_2 та інших суб'єктів господарювання, встановлено факт, що ТОВ «ПК «ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ» на акцизному складі №1001962, у період з 01.09.2022 р. по 30.12.2022 р. здійснювало операції із реалізації дизельного пального без відповідних дозвільних документів, а саме ліцензії на право роздрібного продажу пального.

А тому, суд апеляційної інстанції вважає що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 22.02.2023 за № 16/3400703, яким до позивача застосована штрафна санкція у сумі 40 000,00 грн. прийнято на підставі норм чинного законодавства України.

Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, керуючись статтею 315 КАС України, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою у задоволені позову відмовити.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків задовольнити повністю.

Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року скасувати.

Прийняти нову постанову. якою у задоволені позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Боровицький О. А.

Судді Шидловський В.Б. Курко О. П.