Справа № 420/8089/20
06 березня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі питання щодо прийняття звіту про виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
В Одеському окружному адміністративному суді перебувала справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області) про визнання протиправними рішення №11 від 06.03.2020 року та рішення №26 від 13.08.2020 року відділу з питань перерахунків пенсій №11 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у проведенні перерахунку та виплаті позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Одеського апеляційного суду №06-21/246/2020 від 04.03.2020 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці; зобов'язання відповідача перерахувати та сплачувати позивачу, щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці згідно зазначеної довідки, саме з розрахунку суми винагороди у розмірі 236475 грн., починаючи з 19.02.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Рішенням суду від 26.10.2020 року позов задоволено в повному обсязі.
26.11.2020 року вищенаведене рішення набрало законної сили.
Ухвалою суду від 30.03.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зобов'язано подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 26.10.2020 року по справі №420/8089/20 у 60-ти денний строк з моменту отримання копії ухвали суду.
Ухвалою суду від 31.05.2021 року судом прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 року по справі №420/8089/20.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.07.2021 року по справі №420/8089/20 скасовано ухвалу суду від 31.05.2021 року про прийняття звіту, відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.10.2020р. по справі № 420/8089/20 (№ 1500-0403-7/62622 від 19.05.2021р.), встановлено новий строк для подачі до суду звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 року у справі №420/8089/20 та зобов'язано Головне управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня отримання постанови суду апеляційної інстанції.
Ухвалою суду від 06.10.2021 року накладено на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 штраф в розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб в сумі 47580,00 грн. Половину штрафу у розмірі 23790,00 грн. (двадцять три тисячі сімсот дев'яносто гривень 00 коп.) стягнути з начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченко Олександра Євгеновича на користь ОСОБА_1 . Половину штрафу у розмірі 23790,00 грн. (двадцять три тисячі сімсот дев'яносто гривень 00 коп.) стягнути з начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченко Олександра Євгеновича на користь Державного бюджету України.
Також вищевказаною ухвалою суду встановлено Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 в адміністративній справі №420/8089/20 в частині зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 , як судді у відставці, виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою Одеського апеляційного суду від 04.03.2020 року №06-21/246/2020, починаючи з 19.02.2020 року, з урахуванням фактично виплачених сум - один місяць після отримання копії даної ухвали.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2021 року по справі №420/8089/20 ухвалу суду від 06.10.2021 року скасовано в частині накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 штрафу в розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб в сумі 47580,00 грн.: половину якого у розмірі 23790,00 (двадцять три тисячі сімсот дев'яносто гривень 00 коп.) стягнуто з начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , а іншу половину якого у розмірі 23790,00 (двадцять три тисячі сімсот дев'яносто гривень 00 коп.) стягнуто з начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченко Олександра Євгеновича на користь державного бюджету України, та в частині попередження керівника суб'єкта владних повноважень - начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченко Олександра Євгеновича про те, що за правилами частини шостої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України з наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня в розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції. У іншій частині ухвалу суду від 06 жовтня 2021 року у справі № 420/8089/20 залишено без змін.
Ухвалою суду від 16.11.2021 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду у 60-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 26.10.2020 року по справі №420/8089/20.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2022 року по справі №420/8089/20 ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року у справі № 420/8089/20 залишено без змін.
Ухвалою суду від 30.11.2023 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду у 90-то денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 26.10.2020 року по справі №420/8089/20.
05.03.2024 року від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду від 26.10.2020 року №420/8089/20 (вх.№9344/24).
Відповідно до ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Відповідно до ч.8 ст.382 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частинами 2-3 зазначеної статті встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Розглянувши вказаний звіт з урахуванням постанов П'ятого апеляційного адміністративного суду прийнятих у справі №420/8089/20, суд дійшов висновку, що відповідачем не надані докази повного виконання рішення суду. Втім, оцінюючи зміст звіту, суд доходить до таких висновків.
Так, в звіті ГУПФУ в Одеській області зазначає, що на виконання рішення суду від 26.10.2020 року по справі №420/8089/20, рішенням Головного управління від 26.11.2020 року №951220134300 ОСОБА_1 проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та його розмір з 19.02.2020 склав 174991,50 грн. Сума доплати за період з 19.02.2020 по 30.11.2020 склала 1089911,60 грн. Інформація про виконання рішення суду по справі №420/8089/20 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Починаючи з грудня 2020 року позивачу нараховується та виплачується щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в сумі 174991,50 грн., дата виплати 19 число.
Виплата нарахованої пенсії ОСОБА_1 буде здійснена в порядку черговості в межах бюджетних асигнувань та відповідно до фінансування, що здійснюється Пенсійним фондом України.
Оцінюючи наданий звіт, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України фінансують види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань.
Таким чином, нарахована позивачу сума різниці пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема ГУ ПФУ в Одеській області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно із підпунктами 4-5 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.
Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 року у справі №560/523/19, від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
З огляду на викладене, суд зазначає, що не можна вважати фактично виконаним таке рішення шляхом перерахунку пенсії та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.
Отже, відповідачем не доведено повного та фактичного виконання рішення суду у даній справі, не надано доказів виплати на користь ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою Одеського апеляційного суду від 04.03.2020 року №06-21/246/2020, починаючи з 19.02.2020 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Суд враховує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулось до Пенсійного фонду України з листом від 14.09.2022 року №1500-0503-5/93578 з проханням сформувати бюджетний запит для виділення коштів з Державного бюджету України в загальній сумі 1089911,60 грн., нарахованих на виконання рішення суду по справі №420/8089/20 та надати його копію до управління. Проте у відповідь на вказаний запит Пенсійним фондом України надано лист від 07.10.2022 року №2800-040201-9/41969, в якому зазначено, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження.
Також суд враховує, що відповідач листом від 31.01.2023 року №1500-0503-5/10987 звернулось до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питання виділення коштів для виплати ОСОБА_1 нарахованого боргу.
Судом також враховується, що Верховний Суд у постанові від 31.10.2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацом другим пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30.06.2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Згідно ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі вищевикладеного та з урахуванням вказаних у звіті відповідачем обставин, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області встановити новий строк подання звіту про виконання рішення суду від 26.10.2020 року по справі №420/8089/20, а саме у 90-то денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241, 248, 256, 382 КАС України суд,-
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) надати до суду у 90-то денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 26.10.2020 року по справі №420/8089/20.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Е.А.Іванов