Ухвала від 07.03.2024 по справі 712/2924/24

Провадження №1кс/712/1365/24

Справа №712/2924/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про здійснення спеціального досудового розслідування

07 березня 2024 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси, клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_6 та погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_7 , винесеного у кримінальному провадженні № 22023250000000344 від 22.09.2023 року, про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_6 звернувся до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023250000000344 від 22.09.2023 року за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст. 111-1 КК України.

Клопотання мотивує тим, що ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Луганськ Луганської області, громадянин України, зареєстрований та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Встановлено, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 09.12.1981 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (XX) від 21.12.1965, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24.10.1970, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16.12.1970, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; № 3314 (XXIX) від 14.12.1974, що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

У порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) президент рф владімір путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації (далі - зс рф) на територію України.

Приблизно о 5 годині ранку 24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин указаної території.

24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. Зазначений Указ затверджений прийнятим Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 № 2102?ІХ.

Після цього на підставі Указу Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф, воєнний стан на території України продовжувався. На даний час, на підставі Указу Президента України від 05.02.2024 № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф, воєнний стан на території України продовжено з 05 год. 30 хв. 14.02.2024 строком на 90 діб.

У зв'язку із збройною агресією з боку рф та керованих нею збройних підрозділів псевдодержавних утворень проти України, з 07.04.2014 вся територія Луганського району Луганської області по сьогоднішній день знаходиться під тимчасовою окупацією держави?агресора, що визначено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.

Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.

Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

З метою встановлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю української влади на територіях населених пунктів Луганської області, які на теперішній час контролюються та утримуються російськими військами, представниками рф залучаються особи з числа місцевого населення Луганської області для формування органів управління, які виконують функції виконавчих органів влади на окупованих територіях.

Указом так званого «главы лнр» від 25.11.2014 № 51/1/01/11/14 створено незаконний орган влади - так званий «государственный таможенный комитет луганской народной республики», який є «виконавчим органом державної влади лнр» та входить в систему «правоохоронних органів лнр». Постановою так званого «правительства лнр» від 17.12.2019 № 793/19 затверджено положення «о государственном таможенном комитете луганской народной республики», згідно з яким: «государственный таможенный комитет луганской народной республики - является исполнительным органом государственной власти лнр, который входит в систему правоохранительных органов лнр».

4 жовтня 2022 року постановою № 409-СФ ради федерації федеральних зборів рф так звана «лнр» увійшла до складу рф. І з цього часу на території вказаного утворення, у тому числі, в м. Луганську, діє законодавство держави-агресора.

Після цього державні органи та окупаційні адміністрації рф у взаємодії з місцевими зрадниками і колаборантами розпочали процес примусового вилучення та перереєстрації активів (рухомого та нерухомого майна, підприємств, установ, організацій різних форм власності) на тимчасово окупованій території, реєструючи їх в «єдиному державному реєстрі юридичних осіб» федеральної податкової служби рф.

11.10.2022 федеральною митною службою росії міністерства фінансів рф видано наказ № 850 «О создании Луганской таможни», згідно з яким з 12.10.2022 створено незаконний орган влади - так звану «луганскую таможню», яку підпорядкували «южному таможенному управлению фтс россии».

22.11.2022 в «єдиному державному реєстрі юридичних осіб» рф зареєстровано незаконний орган влади - так звану «луганскую таможню» (ОГРН - 1229400000400, ГРН и дата внесения в ЕГРЮЛ записи, содержащей указаные сведения - 1229400000400 22.11.2022, адрес юридического лица - луганская народная республика, г.о. Луганский, г. Луганск, ул. Херсонская, д. 7Е), яка підпорядковується «федеральной таможенной службе россии» та структурно входить до «южного таможенного управления рф».

ОСОБА_8 усвідомлюючи викладене, а також факт ведення збройної агресії рф проти України, розуміючи, що м. Луганськ є окупованим та на його території діє підконтрольна державі-агресору незаконна окупаційна влада, після повномасштабного вторгнення рф на територію України 24 лютого 2022 року, здійснює господарську діяльність у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території.

Так, ОСОБА_8 , будучи громадянином України та мешканцем м. Луганськ Луганської області, діючи умисно, з корисливих мотивів, будучи засновником та директором зареєстрованого за законодавством держави-агресора рф ООО «ДИГИТАЛ СЕРВИС» (ОГРН - 1229400027537, ГРН и дата внесения в ЕГРЮЛ записи, содержащей указаные сведения - 2239400057829 15.02.2023, ИНН юридического лица - 9403007598, КПП юридического лица - 940301001, дата постановки на учет в налоговом органе - 29.11.2022, адрес юридического лица - луганская народная республика, г.о. Луганский, г. Луганск, ул. 50-летия образования СССР, д. 22А, помещ. 64, далі - ТОВ «Дігітал Сервіс»), перебуваючи на території м. Луганськ Луганської області, 02.08.2023 уклав «государственные контракты» з «Луганской таможней», яка діяла від імені рф в особі виконувача обов'язків начальника «Луганской таможни» ОСОБА_9 а саме: «государственный контракт № 20/1 на услуги по предоставлению доступа к сети Интернет в точке предоставления услуг ЛНР, г. Луганск, ул. 26 Бакинских Комисаров, 155 от 02.08.2023» (далі - контракт № 20/1 від 02.08.2023) та «государственный контракт № 21/1 на услуги по предоставлению доступа к сети Интернет в точке предоставления услуг ЛНР, г. Луганск, ул. Херсонская, 7Е - ЛНР, г. Луганск, ул. Тимирязева, 1Е» (далі - контракт № 21/1 від 02.08.2023).

За умовами вказаних контрактів ТОВ «Дігітал Сервіс» зобов'язалось надавати «луганской таможне» послуги по наданню доступу до мережі Інтернет в точках надання послуг, а «луганская таможня» зобов'язалась прийняти та оплатити послуги зв'язку. Строк виконання контрактів - з 00:00 01.01.2023 по 24:00 31.12.2023, ціна контрактів: № 20/1 від 02.08.2023 - 90 000,00 рублів; № 21/1 від 02.08.2023 - 18 000,00 рублів.

На підставі указаних контрактів ТОВ «Дігітал Сервіс» у період з січня по грудень 2023 року надало «Луганской таможне» платні послуги. Зокрема, на виконання контракту № 20/1 від 02.08.2023, згідно з актом наданих послуг № 895 від 31.10.2023 за період з січня по жовтень 2023 року - на суму 75 000,00 рублів; згідно з актом № 984 від 30.11.2023 за листопад 2023 року - на суму 7 500,00 рублів; згідно з актом № 986 від 22.12.2023 за грудень 2023 року - на суму 7 500,00 рублів На виконання контракту № 21/1 від 02.08.2023, згідно з актом наданих послуг № 897 від 31.10.2023 за період з січня по жовтень 2023 року - на суму 15 000,00 рублів; згідно з актом № 985 від 30.11.2023 за листопад 2023 року - на суму 1 500,00 рублів; згідно з актом № 987 від 22.12.2023 за грудень 2023 року - на суму 1 500,00 рублів.

Тобто ОСОБА_8 здійснюючи керівництво вказаним товариством, організовує та забезпечує провадження ним господарської діяльності, а саме - надання платних послуг щодо надання доступу до мережі Інтернет та наповнення «державного» бюджету «лнр» за рахунок коштів, отриманих від такої господарської діяльності.

Таким чином, встановлена достатність доказів для підозри ОСОБА_8 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 - провадження господарської діяльності у взаємодії з незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території.

Враховуючи викладене, 28.02.2024 в газеті центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур'єр» та на офіційному Інтернет-сайті офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_8 у скоєнні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Окрім цього, в газеті центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур'єр» та на офіційному Інтернет-сайті офісу Генерального Прокурора в порядку ст.ст. 133, 135 КПК України опубліковані повістки про виклики ОСОБА_8 до органу досудового розслідування на 04.03.2024, 05.03.2024 та 06.03.2024.

До слідчого відділу Управління у вказані дати ОСОБА_8 не з'явився, не повідомивши при цьому про причини своєї неявки.

У ході допитів свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , а також згідно з іншими матеріалами досудового розслідування, встановлено, що підозрюваний ОСОБА_8 на сьогоднішній день перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме у м. Луганськ.

06.03.2024 підозрюваного постановою слідчого оголошено в державний розшук, оскільки на теперішній час він знаходиться у м. Луганськ Луганської області, яке захоплено військовослужбовцями зс рф та знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено «Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)», затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75, та переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Обставинами, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_8 у вчинені злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, є зібрані у ході досудового розслідування речові докази і документи, відомості, що містяться в протоколах слідчих дій, проведених у кримінальному провадженні, зокрема в: протоколі огляду від 27.09.2023; протоколі огляду від 29.11.2023; протоколі огляду від 25.01.2024; протоколі огляду від 13.02.2024; протоколі огляду від 21.02.2024; протоколі огляду від 21.02.2024; показаннях свідка ОСОБА_10 від 16.02.2024; показаннях свідка ОСОБА_11 від 21.02.2024; інших зібраних у кримінальному провадженні доказах і документах.

Свідки, яких необхідно допитати під час розгляду цього клопотання, відсутні.

В судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання повністю підтримали та просили суд його задовольнити, посилаючись на докази, які зібрані в кримінальному провадженні.

Захисник підозрюваного в судовому засіданні поклався на розсуд суду.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного.

Згідно ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.

Згідно ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочину, передбаченого ст. 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Приймаючи до уваги те, що ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 111-1 КК України, щодо якого відповідно до ст. 297-1 КПК України передбачено можливість здійснення спеціального досудового розслідування, зважаючи, що на даний час він переховується від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений в розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, врахувавши наявність достатніх доказів для підозри ОСОБА_8 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 111-1 КК України, суд вважає, що дане клопотання підлягає задоволенню, оскільки у даному кримінальному провадженні проведено вичерпний перелік слідчих (розшукових) і негласних слідчих (розшукових) дій, а також з метою повного, всебічного та об'єктивного розслідування злочину та проведення досудового розслідування у розумні строки.

Керуючись вимогами ст.ст. 297-1, 297-3 та 297-4 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні № 22023250000000344 від 22.09.2023 спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луганськ Луганської області, громадянина України, зареєстрованого та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , який підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Якщо підстави для здійснення спеціального досудового розслідування по кримінальному провадженню № 22023250000000344 від 22.09.2023 року, перестануть існувати, органу досудового слідства звернутись до суду із клопотанням про припинення здійснення спеціального досудового розслідування та здійснення подальшого досудового розслідування згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_12