Справа № 131/264/24
Провадження № 3/131/117/2024
07.03.2024 року м. Іллінці
Суддя Іллінецького районного суду Вінницької області Шелюховський М.В. розглянувши матеріали справ про адміністративні правопорушення, які надійшла від ВП №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, не працюючого за ч.1 ст.130, ч. 5 ст. 126 КУпАП, -
ОСОБА_1 07 лютого 2024 року, о 10:28 год. в м. Іллінці Вінницького району, по вул. Максима Кривоноса, керував транспортним засобом з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: порушення мови, порушення координації рухів, зіниці очей не реагують на світло, почервоніння очей. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовся.
Раніше, постановою Іллінецького районного суду Вінницької області від 18 грудня 2023 року у справі № 131/1293/23 ОСОБА_1 вже притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 , ч. 2 ст. 130 КпАП України.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП - дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Крім того, ОСОБА_1 07 лютого 2024 року, о 10:29 год. в м. Іллінці Вінницького району, по вул. Максима Кривоноса, керував транспортним засобом марки «Hundai i30», д.н.з. НОМЕР_1 будучи позбавленим права керування транспортними засобами строком на рік постановою Іллінецького районного суду Вінницької області від 18.12.2023 р. повторно протягом року.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП, а саме: повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у скоєних адміністративних правопорушеннях не визнав, заявив усне клопотання про виклик в судове засідання свідків працівників ВП №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, просив відкласти судові засідання.
В подальшому в судові засідання ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим не з'являвся про причини своєї неявки суду не повідомляв.
Крім того, на офіційному сайті Іллінецького районного суду Вінницької області розміщувались оголошення про те, що на 09:15 год. 26.02.2024, 04.03.2024 на 09:10 год. та 07.03.2024 на 10:00 год призначена до розгляду справа про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Практикою Європейського суду з прав людини визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Так, ОСОБА_1 , знав про наявність справ про адміністративні правопорушення відносно нього за ч. 5 ст. 126. ч.3 ст.130 КУпАП та не позбавлений можливості цікавитись ходом розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Згідно ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Ст. 280 КУпАП, передбачено, що суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Зміст пункту 1.3 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306 (далі - ПДР України) учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил. Пунктом 1.9. ПДР України визначено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до вимог пункту 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Так, згідно ч.3 ст.130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно за ч. 2 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність настає за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Частина 3 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пленум Верховного Суду України в п. 27 постанови від 23.12.2005 №14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" зазначив, що судам слід ураховувати, що відповідальність за ст.130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Частиною 5 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Частиною 4 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Підпунктом «а» п. 2.1 Правил дорожнього руху передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчинені адміністративних правопорушень доведена повністю та підтверджена доказами, що містяться в матеріалах справи зокрема: протоколами про адміністративні правопорушення серії ААД № 053202 від 07 жовтня 2024 року за ч.5 ст.126 КУпАП, серії ААД № 396462 від 07 лютого 2024 року за частиною 3 статті 130 КУпАП, та доданими до них матеріали, відео-записами, які здійснений за допомогою нагрудного відео-реєстратора працівника поліції та містяться на СD-R дисках та камерах відеоспостереження Іллінецької міської ради, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 07.02.2024 року, а також постановою Іллінецького районного суду Вінницької області від 18.12.2023 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, ч. 5 ст. 126 КУпАП, якою на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на п'ять рік, та письмовими поясненнями самого ОСОБА_1 , заявою та поясненнями поліцейського сектору реагування, патрульної поліції ВП№3Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області Семенова О.М.
Суд не бере до уваги покази правопорушника, що він не керував транспортним засобом, оскільки такі покази спростовуються дослідженими в судовому засідання: відеозаписом з камер зовнішнього спостереження Іллінецької міської ради, на якій збігається час та дата скоєння правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130 КУпАП та ч. 2 ст. 126 КУпАпз іншим дослідженим в судовому засіданні відеодиском з бодікамери працівника поліції.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Пом'якшуючих та обтяжуючих вину ОСОБА_1 обставин судом не встановлено.
У відповідності до приписів ч.ч. 2-4 ст. 30 КУпАП, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» від 16.02.2021 № 1231-IX, який набрав чинності 17.03.2021, позбавлення наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами застосовується на строк до трьох років за грубе або повторне порушення порядку користування цим правом або на строк до десяти років за систематичне порушення порядку користування цим правом.
Якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.
Позбавлення права керування засобами транспорту не може застосовуватись до осіб, які користуються цими засобами в зв'язку з інвалідністю, за винятком випадків керування в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також у разі невиконання вимоги поліцейського про зупинку транспортного засобу, залишення на порушення вимог встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, учасниками якої вони є, ухилення від огляду на наявність алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
З наявних у матеріалах справи письмових пояснень ОСОБА_1 вбачається, що транспортний засіб «Hundai i30», д.н.з. НОМЕР_1 використовувався останнім у особистих цілях.
Як видно з постанови Іллінецького районного суду Вінницької області від 18.12.2023 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 ч.2 ст.130 КУпАП, якою на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на п'ять років, що підтверджує, що він не має права керувати даним транспортним засобом.
Отже, аналіз перевірених і оцінених доказів переконують суддю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП кваліфіковані правильно, оскільки він порушив Правил дорожнього руху, а саме п. 2.1 (а) ПДР України, згідно з яким - водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, п.2.5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Тому, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, доведена повністю, враховуючи суспільну небезпеку та характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан, за відсутності пом'якшуючих та обтяжуючих вину обставин, вважаю за необхідне застосувати відносно нього адміністративне стягнення у відповідності до ст. 36 КУпАП в межах санкції за більш серйозне правопорушення із числа вчинених за ч.3 ст.130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу, так як правопорушник не являється його власникомоскільки застосування саме такого стягнення буде достатнім для його виправлення і попередить нові правопорушення.
У відповідності до приписів ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись статями 25, 27, 30, 40-1, ч. 5 ст. 126, ч. 2 ст. 130, 283, 284, 287 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір»,-
Визнати ОСОБА_1 винним у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч.3 ст.130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 3 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі дві трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить - 51 000,00 (п'ятдесят одна тисяча гривень 00 коп) гривень в дохід держави Отримувач коштів: ГУК у Він. обл. /м. Іллінці /21081300 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37979858 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA418999980313080149000002001 Код класифікації доходів бюджету: 21081300, який підлягає сплаті не пізніше, як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня отримання копії постанови з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 10 (десять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки ОСОБА_1 не являється власником транспортного засобу на якому скоїв правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 605,60 (шістсот п'ять гривень 60 копійок) грн. судового збору на користь держави Отримувач коштів: ГУК у Він. обл. /м. Іллінці /22030101 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37979858 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA518999980313121206000002780 Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником.
Суддя: