Постанова від 06.03.2024 по справі 520/3355/23

ф

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2024 року

м. Київ

справа № 520/3355/23

адміністративне провадження № К/990/43551/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Дашутіна І.В.,

суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.

розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16 травня 2023 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року у справі № 520/3355/23 за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Завод Південкабель» до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

Приватне акціонерне товариство «Завод Південкабель» (далі - ПАТ «Завод Південкабель», позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, у якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 18.10.2022 №14335000402.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено про помилковість висновків камеральної перевірки, на підставі яких відповідачем прийнято оскаржуване рішення.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2023, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року, позов задоволено.

Скасовано податкове повідомлення - рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 18.10.2022 № 143350004022 про зменшення ПАТ «Завод Південкабель» розміру від'ємного значення з податку на додану вартість в розмірі 4065179,00 грн.

Стягнуто на користь Приватного акціонерного товариства «Завод Південкабель» сплачену суму судового збору в розмірі 26840, 00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що підпункт 69.1-1 пункту 69 Підрозділу 10 Інших перехідних положень Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України в частині обов'язків ТОВ «Костянтинівський завод металургійного обладнання», ТОВ «Спеціалізоване підприємство «Свинець» у термін до 15 липня 2022 року зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, може бути застосований тільки у тому випадку, якщо у них була можливість виконувати власний податковий обов'язок.

Відтак, оскільки зазначені контрагенти позивача не могли виконувати власні податкові обов'язки, що підтверджено відповідними рішеннями, строк виконання обов'язку щодо реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зазначених контрагентів позивача закінчується зі сплином 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення такої можливості, або протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:

ПрАТ «Завод Південкабель» є юридичною особою (ЄДРПОУ 00214534), яка зареєстрована в установленому чинним законодавством України порядку, є платником ПДВ з 03.07.1997, номер запису в Реєстрі платників ПДВ 200268218, індивідуальний податковий номер 2145320398. Основний вид діяльності за КВЕД 27.32 виробництво інших видів електронних і електричних проводів та кабелів.

Головним державним інспектором відділу податкового адміністрування підприємств у галузі виробництва продовольчих і непродовольчих товарів Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків здійснено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ПрАТ «Завод Південкабель» за лютий 2022 року, з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок.

За результатами проведеної камеральної перевірки складено акт «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість Приватне акціонерне товариство «Завод Південкабель», податковий номер 00214534, в податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2022 року з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок» № 142/35-00-04-02-14/00214534 від 20.09.2022, в якому відповідач дійшов висновку, що покупцем ПрАТ «Завод Південкабель» у податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2022 року завищено задеклароване від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 4065179, 33 грн.

На підставі висновків зазначеного акта перевірки Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.10.2022 № 14335000402 про зменшення Приватному акціонерному товариству "Завод Південкабель" розміру від'ємного значення з податку на додану вартість в розмірі 4065179,00 грн.

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

Не погодившись із судовими рішеннями судів попередніх інстанцій Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звернулося з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення.

На обґрунтування касаційної скарги позивач зазначає, що підставою касаційного оскарження судового рішення є пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а саме указує, що суд апеляційної інстанції не застосував до спірних правовідносин вимоги пункту 69.2 підрозділу 10 Інших перехідних положень розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України у сукупності із положеннями пункту 69.1-1 цього розділу.

Відповідач указує, що у зв'язку із незастосуванням до спірних правовідносин зазначених норм ПК України, суди попередніх інстанцій дійшли до неправомірного висновку, що підпункт 69.1-1 пункту 69 Підрозділу 10 Інших перехідних положень Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України в частині обов'язків ТОВ Костянтинівський завод металургійного обладнання, ТОВ «Спеціалізоване підприємство «Свинець» у термін до 15 липня 2022 року зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, може бути застосований тільки в тому випадку, якщо в них була можливість виконувати власний податковий обов'язок.

Крім того, покликається на те, що контрагенти позивача ТОВ «Костянтинівській завод металургійного обладнання» та ТОВ «Спеціалізоване підприємство «Свинець» станом на дату складання акту перевірки не мали юридичного статусу платників податків, що не мають можливості виконати свій податковий обов'язок.

Також наголошує, що камеральна перевірка податкової звітності за лютий 2022 року проведена в граничний термін, що визначений п. 69.2 підрозділу 10 Інших перехідних положень розділу ХХ «Перехідні положення» - 20 вересня 2022 року.

Позивачем не було подано відзив, що не перешкоджає розгляду справи по суті вимог.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 ПК України).

Відповідно до пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; […].

Згідно із пунктом 198.2 статті 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника; дата отримання платником податку товарів/послуг […].

За змістом пункту 198.3 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. […]

Також цим пунктом передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) […]. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Підпунктом 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ передбачено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, […] платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17 березня 2022 року, підрозділ 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України був доповнений пунктом 32-2, згідно з яким тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, платники податку за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, включають до складу податкового кредиту звітного періоду суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Протягом шести місяців після припинення або скасування дії воєнного стану платники зобов'язані забезпечити реєстрацію в ЄРПН накладних всіх податкових накладних та розрахунків коригування, реєстрація яких відстрочена на період дії воєнного стану, а податковий кредит, задекларований платниками під час дії воєнного стану на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, підлягає обов'язковому уточненню (приведенню у відповідність) з урахуванням даних податкових накладних та розрахунків коригування, зареєстрованих у ЄРПН.

Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі- Закон № 2260-ІХ), який набрав чинності 27 травня 2022 року, внесені зміни до розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, зокрема, пункт 32-2 підрозділу 2 викладено в редакції, згідно із якою тимчасово, за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, платники податку: включають до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»; отримувачі послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, у разі нарахування таким отримувачем послуг податку на додану вартість у складі податкових зобов'язань, визначених у податковій декларації за відповідний звітний (податковий) період, такі платники податку мають право на віднесення таких сум податку до податкового кредиту відповідного звітного (податкового) періоду, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання послуг, відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Також Законом № 2260-ІХ викладені в новій редакції абз. 1 підпункту 69 та підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10, згідно із якою тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті» (абз. 1 пункту 69).

Підпунктом 69.1 пункту 69 ПУ України визначено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, […] платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (абз. 1).

У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, […] такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України (абз. 2).

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року (абз. 3).

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків (абз. 4).

Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки (абз. 5).

У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені (абз. 6).

Платники податку на додану вартість, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (абз. 7).

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абз. 8).

Також пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України доповнено підпунктом 69.1-1 наступного змісту: «Платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Отже, покупці (отримувачі) товарів (робіт, послуг) мають обов'язок уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, сформований на підставі первинних документів відповідно до пункту 32-2 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення ПК України, у разі відсутності факту реєстрації їх контрагентами податкової накладної у зазначені строки. Норми пункту 32-2 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення ПК України не містять жодних додаткових умов чи обмежень щодо можливості формування платником податків податкового кредиту на підставі первинних документів по факту настання першої події.

За результатами касаційного перегляду рішень судів попередніх інстанцій колегія суддів Верховного Суду зазначає, що податковим законодавством регламентовано право платника на формування податкового кредиту з податку на додану вартість на підставі зареєстрований податкових накладених.

Разом з тим, на період дії воєнного стану законодавцем введено спеціальний правовий режим для формування податкового кредиту з податку на додану вартість за лютий-травень 2022 року, що передбачає можливість включення до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів за відсутності зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних.

Судами попередніх інстанцій установлено, що позивач сформував податковий кредит за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року, виходячи з сум податку на додану вартість, сплачених (нарахованих) у складі вартості придбаних товарів, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, а саме:

1) на підставі договору № 18-44 від 19.04.2018 з ТОВ «Костянтинівський завод металургійного обладнання» (код 25599771) на загальну суму ПДВ 1128083,41 грн: накладної № 68 від 04.02.2022 на відпуск товарно-матеріальних цінностей катоди мідні М00К, ГОСТ 859-2003 у кількості 20,155 т. на загальну суму 6768500,47 грн, у тому числі ПДВ 1128083,41 грн; рахунку № 80 від 04.02.2022 на оплату згідно з накладної № 68 від 04.02.2022; товарно-транспортної накладної № 68 від 04.02.2022; прибуткового ордеру № 35 до накладної № 68 від 04.02.2022; платіжних доручень: № 409 від 30.03.2022 на загальну суму 530000,00 грн, у т. ч. ПДВ - 88333, 33 грн; № 410 від 31.03.2022 на загальну суму 550000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 91666, 67 грн; № 419 від 01.04.2022 на загальну суму 700000, 00 грн, у т. ч. ПДВ -116666, 67 грн; № 447 від 04.04.2022 на загальну суму 470000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 78333, 33 грн; № 456 від 05.04.2022 на загальну суму 700000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 116666, 67 грн; № 471 від 06.04.2022 на загальну суму 450000, 00 грн, у т. ч. ПДВ -75000, 00 грн; № 480 від 07.04.2022 на загальну суму 400000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 66666, 67 грн; № 496 від 11.04.2022 на загальну суму 500000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 83333, 33 грн; № 511 від 12.04.2022 на загальну суму 550000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 91666, 67 грн; № 525 від 13.04.2022 на загальну суму 600000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 100000, 00 грн; № 542 від 14.04.2022 на загальну суму 400000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 66666, 67 грн; № 553 від 20.04.2022 на загальну суму 300000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 50000, 00 грн; № 566 від 21.04.2022 на загальну суму 220000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 36666, 67 грн; № 581 від 22.04.2022 на загальну суму 200000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 33332, 33 грн; № 596 від 26.04.2022 на загальну суму 198500, 47 грн, у т. ч. ПДВ - 33083, 41 грн.

2) на підставі договору № 18-138 від 05.12.2018 з ТОВ «Костянтинівський завод металургійного обладнання» (код 25599771) на загальну суму ПДВ - 1112992, 79 грн: накладної №84 від 11.02.2022 на відпуск товарно-матеріальних цінностей катоди мідні М00К, ГОСТ 859-2003 у кількості 20,1400 т. на загальну суму 6677956,75 грн, у тому числі ПДВ - 1112992, 79 грн; рахунку № 82 від 07.02.2022 на оплату; товарно-транспортної накладної № 84 від 11.02.2022; прибуткового ордеру № 43 до накладної № 84 від 11.02.2022; платіжних доручень: № 141 від 07.02.2022 на загальну суму 1048002, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 174667, 00 грн; № 155 від 08.02.2022 на загальну суму 1200000,00 грн, в т. ч. ПДВ - 200000, 00 грн; № 168 від 09.02.2022 на загальну суму 1500000,00 грн, у т. ч. ПДВ - 250000,00 грн; № 178 від 10.02.2022 на загальну 1500000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 250000, 00 грн; № 224 від 11.02.2022 на загальну суму 1400001, 00 грн, у т.ч. ПДВ - 233333, 50 грн; № 264 від 14.02.2022 на загальну суму 29953,75 грн, у т. ч. ПДВ - 4992, 29 грн.

3) на підставі договору № 18-138 від 05.12.2018 з ТОВ «Костянтинівський завод металургійного обладнання» (код 25599771) на загальну суму ПДВ 1135553,33 грн: накладної № 95 від 18.02.2022 на відпуск товарно-матеріальних цінностей катоди мідні М00К, ГОСТ 859-2003 у кількості 20,072 т. на загальну суму 6813319, 97 грн, у тому числі ПДВ - 1135552, 33 грн: рахунку № 102 від 14.02.2022 на оплату; товарно-транспортної накладної № 95 від 18.02.2022; прибуткового ордеру № 51 до накладної № 95 від 18.02.2022; платіжних доручень: № 265 від 14.02.2022 на загальну суму 1070001, 00 грн, в т. ч. ПДВ - 178333,50 грн; № 289 від 15.02.2022 на загальну суму 1000002, 00 грн, в т. ч. ПДВ - 166667, 00 грн; № 295 від 16.02.2022 на загальну суму 600000, 00 грн, в т. ч. ПДВ - 100000, 00 грн; № 300 від 17.02.2022 на загальну суму 1670001, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 278333, 50 грн; № 332 від 18.02.2022 на загальну суму 1800000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 300000, 00 грн; № 347 від 21.02.2022 на загальну суму 673315, 97 грн, у т. ч. ПДВ - 112219, 33 грн.

4) на підставі договору № 18-138 від 05.12.2018 з ТОВ «Костянтинівський завод металургійного обладнання» (код 25599771), рахунку на передплату № 117 від 21.02.2022, платіжного доручення № 357 від 22.02.2022, було здійснено передплату на загальну суму 800001, 00 грн, у т.ч. ПДВ - 133333, 50 грн.

Загалом по ТОВ «Костянтинівський завод металургійного обладнання» (код 25599771) на підставі вказаних договорів, первинних (розрахункових) документів задекларовано ПДВ на загальну суму 3509963,03 грн.

5) на підставі договору поставки № 5/2-20 від 09.01.2020 з ТОВ «Спеціалізоване підприємство «Свинець» (код 39463271) на загальну суму ПДВ - 277551, 30 грн: видаткової накладної № 92 від 03.02.2022 на відпуск свинцю PB970R у кількості 14,215 т., свинцю С 2 С, у кількості 5,474 т. на загальну суму 1665307,82 грн, у тому числі ПДВ 277551, 30 грн; рахунку на оплату № 32 від 01.02.2022; товарно-транспортної накладної № Р92 від 03.02.2022; прибуткового ордеру № 34 до накладної № 92 від 03.02.2022; платіжних доручень: № 43 від 02.02.2022 на загальну суму 400002, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 66667, 00 грн; № 73 від 03.02.2022 на загальну суму 400002, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 66667, 00 грн; № 104 від 04.02.2022 на загальну суму 400000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 66667, 67 грн; № 126 від 07.02.2022 на загальну суму 220000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 36666, 67 грн; № 149 від 08.02.2022 на загальну суму 245303, 82 грн, у т. ч. ПДВ - 40883, 97 грн.

6) на підставі договору поставки № 5/2-20 від 09 січня 2020 року з ТОВ «Спеціалізоване підприємство «Свинець» (код 39463271) на загальну суму ПДВ - 277665, 16 грн: видаткової накладної № 130 від 14.02.2022 на відпуск свинцю PB970R у кількості 20 т., на загальну суму 1665990,96 грн, в тому числі ПДВ - 277665, 16 грн; рахунку на оплату № 48 від 08.02.2022; товарно-транспортної накладної № Р130 від 14.02.2022; прибуткового ордеру № 45 до накладної № 130 від 14.02.2022; платіжних доручень: № 180 від 10.02.2022 на загальну суму 250002, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 41667, 00 грн; № 223 від 11.02.2022 на загальну суму 250002, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 41667, 00 грн; № 263 від 14.02.2022 на загальну суму 300000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 50000, 00 грн; № 288 від 15.02.2022 на загальну суму 250000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 41666, 67 грн; № 303 від 17.02.2022 на загальну суму 200000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 33333, 33 грн; № 320 від 18.02.2022 на загальну суму 200000, 00 грн, у т. ч. ПДВ - 33333, 33 грн; № 343 від 21.02.2022 на загальну суму 215986, 96 грн, у т. ч. ПДВ - 35997, 83 грн.

Загалом по ТОВ «Спеціалізоване підприємство «Свинець» (код 39463271) на підставі указаного договору, первинних (розрахункових) документів було задекларовано ПДВ на загальну суму 555216, 46 грн.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що в касаційній скарзі відсутні заперечення (доводи) щодо порушень позивачем правил бухгалтерського та податкового обліку.

Перевіряючи доводи касаційної скарги, колегія суддів звертає увагу на те, що спірний податковий кредит з податку на додану вартість був сформований позивачем за лютий - травень 2022 року на підставі наявних у нього первинних документів за відсутності реєстрації контрагентами відповідних податкових накладних в ЄРПН.

Позивач виконував зобов'язання з декларування сум податку на додану вартість згідно з первинними документів та не може впливати на своїх контрагентів або нести відповідальність за реєстрацію своїми контрагентами податкових накладних з незалежних від нього обставин.

Водночас, колегія суддів бере до уваги встановлені судами попередніх інстанцій обставини щодо неможливості виконання свого податкового обов'язку контрагентами позивача.

Так, рішенням Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 11.11.2022 № 1804/6/35-00-04-02-22 на підставі заяв платника податків та відповідних документів від 30.09.2022 № 01/09 (вх. 1197/6 від 30.09.2022) та від 31.10.2022 № 31/10 (вх. 1350/6 від 31.10.2022) встановлено неможливість своєчасного виконання платником податків (ТОВ Костянтнівський завод металургійного обладнання (код 25599771) свого податкового обов'язку, термін виконання якого припадає на період з 24 лютого 2022 року.

Рішенням Головного управління ДПС у Вінницькій області від 13.10.2022 № 117/02-32-04 на підставі заяви та відповідних документів вх. № 21936/6 від 29.09.2022 встановлено неможливість своєчасного виконання платником податків (ТОВ СП СВИНЕЦЬ - код 39463271) свого податкового обов'язку. Підстави: перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації.

Тож, ураховуючи вищенаведені приписи у контексті обставин цієї справи, позивач набув право на застосування наведеного спеціального податкового режиму, регламентованого пунктом 32-2 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України.

При цьому, колегія суддів Верховного Суду звертає увагу на те, що скаржник не наводить жодних заперечень щодо відповідної первинної документації позивача та відомостей стосовно проведення щодо господарських операцій, за якими сформовано податковий кредит, документальної перевірки позивача та/або його контрагентів.

Аналізуючи доводи касаційної скарги, колегія суддів Верховного Суду приймає до уваги, що праву платника на формування податкового кредиту фактично кореспондує обов'язок його контрагента щодо здійснення реєстрації відповідних податкових накладних в ЄРПН, для реалізації якого податковим законодавством, зокрема пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, також визначено спеціальний правовий режим на період дії воєнного стану.

Водночас, під час судового розгляду справи в судах попередніх інстанцій відповідач не надав жодних доказів, які б підтверджували протиправність поведінки контрагентів позивача за спірними операціями, яка б безумовно свідчила про наявність правових підстав для позбавлення позивача права на податковий кредит за такими операціями.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування спірних правових норм викладено у постанові Верховного Суду від 28 лютого 2024 року у справі № 200/466/23.

Отже, суди першої та апеляційної інстанції в повній мірі встановили фактичні обставини справи та надали об'єктивний та обґрунтований їх аналіз з урахуванням доводів наведених контролюючим органом у відзиві на адміністративний позов та апеляційній скарзі, у зв'язку з чим, відсутні підстави вважати, що обставини справи встановлено неповно чи неправильно, а, отже, і наведені відповідачем доводи в касаційній скарзі не спростовують правильних по суті висновків судів першої та апеляційної інстанцій.

Згідно з частиною першою статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на викладене, Верховний Суд, переглянувши судові рішення суду першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваних рішень, суди попередніх інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які могли бути підставою для скасування судових рішень, а тому касаційну скаргу Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16 травня 2023 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року у справі № 520/3355/23 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач І. В. Дашутін

Судді О. О. Шишов

М. М. Яковенко