Постанова від 05.03.2024 по справі 560/3481/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/3481/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач - Боровицький О. А.

05 березня 2024 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Шидловського В.Б. Курка О. П. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Яремчук Л.С,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача: Косюк Р.М.,

представника відповідача: Багнюка О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області в якому просив скасувати висновок щодо оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, які займають посади державної служби категорії "Б" і "В" в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, затверджений наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області від 01 грудня 2022 року №251/к "Про затвердження висновку щодо оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, які займають посади державної служби категорії "Б" і "В" в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Хмельницькій області".

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд задовольнити її. Додатково звернули увагу на порушення процедури проведення оцінювання результатів службової діяльності, оскільки під час оцінювання була присутня ОСОБА_2 , яка не визначена членом комісії з оцінювання діяльності державних службовців. Зазначені відповідачем порушення, на думку позивача, вказують на неправомірність висновку щодо оцінювання результатів службової діяльності.

Представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги позивача та просив суд залишити її без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року - без змін.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 10.12.2021 року В.О. начальника Головного управління Держпродспоживслужби визначив начальнику Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Баланюку І.М. завдання, ключові показники результативності, ефективності та якості службової діяльності державного службовця, який займає посаду державної служби категорії "Б" або "В".

Завданням №1 є реалізація державної політики у сфері санітарного законодавства. Ключовими показниками результативності, ефективності та якості є: 1) організовано на 80 % здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду; 2) забезпечення на 80% організації відповідних досліджень випробувань для цілей державного санітарно- епідеміологічного контролю»; 3) на період дії карантину, впровадженого з метою запобігання поширеню на території України гострої респіраторної хвороби СОУГО-19 спричиненої коронавірусом 8АК8-СоУ-2, забезпечення державного нагляду (контролю за дотриманням санітарного законодавства і здійсненням протиепідемічних заходів); №4 забезпечення притягнення до адміністративної відповідальності за порушення вимог санітарного законодавства». Строк виконання - протягом звітного періоду.

Завданням №2 є забезпечення державного санітарно- епідеміологічного нагляду (контролю) за організацією та проведенням якісного, повноцінного, збалансованого та безпечного харчування дітей в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. Ключовими показниками результативності, ефективності та якості є: 1) забезпечено проведення роботи щодо виконання Плану заходів з реформування системи шкільного харчування, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 №1008- р; 2) Здійснено виконання «Регіонального плану основних організаційно-методичних заходів по забезпеченню якісного/ збалансованого та безпечного харчування дітей у закладах освіти, оздоровчих закладах Хмельницької області на 2020-2023 роки», затвердженого т.в.о. голови Хмельницької ОДА від 28.12.2020 року; 3) Організовано та проведено заходи з підвищення комунікації та обізнаності стосовно шкільної реформи, а саме: дотримання гігієнічних вимог до води питної, якісного, повноцінного, збалансованого харчування дітей в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку; виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2021р. №305 в закладах освіти, оздоровлення та відпочинку; 4) здійснено заходи державного нагляду (контролю) за організацією та проведенням якісного, повноцінного, збалансованого харчування дітей в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку; 5) забезпечено на 80% організацію періодичного лабораторного контролю на відповідність готових страв, води питної, об'єктів довкілля тощо в закладах освіти, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку вимогам санітарного законодавства. Строк виконання - протягом звітного періоду.

Завданням №3 є робота зі зверненнями, скаргами. Ключовими показниками ефективності є : 1) здійснено контроль за своєчасним та якісним розглядом звернень, скарг; 2) проаналізовано результативність здійснення заходів державного нагляду (контролю) з приводу звернень, скарг. Строк виконання - протягом звітного періоду.

Завданням № 4 є забезпечення прозорості, інформаційної відкритості діяльності управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства.

Ключовими показниками результативності, ефективності та якості є: 1)поінформовано громадськість щодо діяльності управління; 2)поінформовано громадськість стосовно шкільної реформи; 3) поінформовано громадськість щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю). Строк виконання - протягом звітного періоду.

Завданням № 5 є організаційно - методичні заходи. Ключовими показниками результативності, ефективності та якості є: 1) підготовлено матеріали, та взято участь в засіданнях колегій ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, нарадах, семінарах, конференціях з питань, що стосуються діяльності управління; 2) узагальнено матеріали щодо виконання доручень, що виконуються самостійними структурними підрозділами ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області з питань діяльності управління; 3) надано консультації, організаційно методичну допомогу спеціалістам самостійних структурних підрозділів Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області з питань, що стосуються діяльності управління. Строк виконання - протягом звітного періоду.

Відповідно до пунктів 36-37 Типового порядку визначення результатів виконання завдань державним службовцем, на якого покладено виконання обов'язків за посадою державної служби категорії "А", "Б" або "В", здійснює керівник вищого рівня по відношенню до посади державної служби, яку він займає.

31.10.2022 позивач заповнив результати виконання завдань за звітний 2022 рік, в частині досягнутих результатів у розрізі кожного визначеного завдання та строку його фактичного виконання. Аналізуючи виконання завдань позивач вказав таке:

- щодо виконання пункту 1 завдання №1 - на звітний рік було заплановано 390 заходів державного нагляду (контролю) щодо суб'єктів господарювання, що мають високу вірогідність виникнення інфекційних захворювань. Проведено 54 планових та 108 позапланових перевірок. В поточному році, в зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні»), припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю). Відповідно до п.13. ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» фахівці відділів державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства у 2022 році були залучені до 2321 комісійних обстежень об'єктів. З них обстежено щодо безпечності та якості питної води 555 закладів дошкільної освіти, 589 закладів загальної середньої освіти, 75 закладів охорони здоров'я. На виконання листа Хмельницької обласної військової адміністрації від 11.03.2022 року №70/68-36-192/2022 по виконанню наказу Міністерства охорони здоров'я України від 10.03.2022 №458 проведено 852 моніторингових перевірок облаштуванню місць тимчасового перебування тимчасово переміщених осіб На виконання протокольного рішення №7 державної комісії ТЕБ та НС організовано проведення 25 комісійних обстежень центрів гуманітарної допомоги щодо дотримання вимог законодавства в частині зберігання продуктів харчування та ліків із залученням представників центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування За результатами здійснення заходів державного нагляду (контролю) було' складено 142 протоколи про порушення санітарного законодавства. Винесено 142 постанови про накладення штрафу на суму 27676 гривень;

- щодо виконання пункту 2 завдання №1 - Головним управлінням розроблено «Технічні завдання для проведення тендерних закупівель проведення лабораторних досліджень в межах бюджетної програми КПКВК 1209040 за напрямом «Проведення лабораторних та інструментальних досліджень, випробувань, вимірювань, експертизи під час здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства з метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення». Організовано виконання плану проведення досліджень (випробувань) щодо дослідження води питної централізованого водопостачання (100%), децентралізованого водопостачання (100%), води поверхневих водойм І, II категорії (100%), ґрунту та піску на санітарно-хімічні та паразитологічні показники (100%). Проведено дослідження фізичних факторів середовища життєдіяльності людини - іонізуючого та неіонізуючого випромінювання (100%), рівнів шуму (шумового навантаження) (100%), мікроклімату (температури - 54 заміри) та вологості повітря - 54 заміри, кратність повітрообміну - 4 заміри), освітленості - 68 вимірів, 24 дослідження проб атмосферного повітря та закритих приміщень. Досліджено 19 зразків готових м'ясних та рибних страв з метою контролю якості термічної обробки, 452 дослідження готових став на санітарно-мікробіологічні показники, 132 - на калорійність. Відібрано 445 змивів з об'єктів навколишнього середовища.

- щодо виконання пункту 3 завдання №1 - на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України, Головного Державного санітарного лікаря України, рішень комісії ТЕБ та НС по дотриманню протиепідемічних заходів в період карантину в зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби організовано проведення 12500 моніторингових обстежень об'єктів щодо дотримання протиепідемічних заходів в період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби, порушення виявлені на 1827 (14,6%) об'єктах, вжито 2147 заходів, підготовлено 508 приписів (пропозицій), в 1100 випадках поінформовані органи місцевої влади, в 4081 - правоохоронні органи. Узагальнена інформація подається в Держпродспоживслужбу України, Обласний оперативний штаб з ліквідації надзвичайних ситуацій ХОДА;

- щодо виконання пункту 4 завдання №1 - на виконання Законів України «Про адміністративні послуги», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» видано дозволів (санітарні паспорти) на роботу з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання) - 4; погоджені 27 інструкцій на роботу з джерелами іонізуючого випромінювання, програм дозиметричного, рентгенологічного контролю рентгенологічних кабінетів; розглянуто 117 пакетів документів для підготовки рішень щодо можливості/ неможливості видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (погоджено 86 рішень, в 31 випадку надані відмови); видано актів санітарно - епідеміологічного обстеження об'єктів: для отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики - 75, педагогічної - 13, іншої господарської - 2. Розглянуто та відкореговано: програма радіаційного контролю - 15, карта контрольних рівнів - 15, інструкція з радіаційної безпеки 15, положення про відповідального за радіаційну безпеку і радіаційний контроль - 15, положення про визначення доз опромінення пацієнтів при застосуванні ДІВ з діагностичною метою - 15, інструкція щодо дій персоналу у випадку радіаційної аварії при провадженні діяльності з використанням генеруючих пристроїв -15. Розглянуто: матеріали щодо встановлення зони санітарної охорони 5; документи на погодження проведення транспортування та поховання - надано 8 довідок. Погоджено матеріали по величинах фонових концентрацій забруднювальних речовин. Розглянуто від ДП «НАЕК Енергоатом»: Повідомлення про внесення змін № 6 до «Положення по поводженню с нерадіоактивними відходами»; Інструкцію про порядок виконання робіт з радіографічного контролю із використанням гамма-дефескопів і рентгенівських апаратів; щоквартальна звітність про фактичні обсяги утворення та зберігання радіоактивних відходів.

- щодо виконання пункту 1 завдання №2 - на виконання доручень , Прем'єр-Міністра України розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 № 1008-р у 2022 році продовжувався контроль виконання заходів «Регіонального плану основних організаційно-методичних заходів по забезпеченню якісного, збалансованого та безпечного харчування дітей в закладах освіти, оздоровчих закладах Хмельницької області на 2020-2023 роки», затвердженого т.в.о. голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 15.11.2019 року, дотримання вимог санітарного законодавства закладами загальної середньої освіти, в тому числі забезпечення безпечних умов середовища, навчання, виховання та харчування дітей. В поточному році перевірено, відповідно до Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби України на 2022 рік, 44 заклади загальної середньої освіти, а також проведено 63 позапланових заходи державного нагляду (контролю). За результатами перевірок суб'єктам господарювання надано 56 приписів з конкретними пропозиціями щодо приведення об'єктів до вимог чинного законодавства В травні поточного року підготовлено інформацію рішення на засідання державної комісії з питань ТЕБ та готовність місцевих органів виконавчої влади забезпечити санітарне та епідемічне благополуччя населення у літній період»

- щодо виконання пункту 2 завдання №2 - в травні підготовлено лист на Хмельницьку обласну військову адміністрацію «Про організацію оздоровчої кампанії 2022 року». Перед організацією проведення оздоровчої кампанії 2022 року в області організовано участь фахівців в комісіях по обстеженню закладів оздоровлення та відпочинку, за результатами яких підготовлено та направлено Інформаційний лист в Департамент соціального захисту населення ОДА. Всього в оздоровчий період в області працювало 2 заклади оздоровлення та 3 відпочинку.

- щодо виконання пункту 3 завдання №2 - у січні поточного року проведено он-лайн нараду з спеціалістами структурних підрозділів Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області щодо дотримання вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» від 24.03.2021 №305 (зі змінами), Санітарних регламентів для закладів освіти. В поточному році вимоги дотримання санітарного законодавства, організації безпечного харчування, запобігання випадків харчових отруєнь та інфекційних захворювань розглянуто під час 29 нарад з директорами та засновниками закладів освіти, які проводились спеціалістами управлінь Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, проведено 31 семінар; прочитано 19 лекцій, проведено 1198 бесід з працівниками закладів освіти. Статті у пресі - 13, виступи на радіо - 16.

- щодо виконання пункту 4 завдання №2 - Всього протягом вказаного періоду поточного року обстеженнями охоплено 1191 заклад освіти, в тому числі харчоблоки; виявлено порушення вимог Санітарних регламентів для вказаних об'єктів в 413 (34,7%) закладах. У ході здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду за організацією харчування дітей, спеціалістами управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства в поточному році розглянуто 1171 примірних сезонних чотирьох тижневих меню в закладах освіти, погоджено 995 (85,1%).

- щодо виконання пункту 5 завдання №2 - В дитячих дошкільних закладах, закладах середньої освіти відібрано на лабораторні дослідження 19 зразків готових м'ясних та рибних страв з метою контролю якості термічної обробки, 452 дослідження готових страв на санітарно-мікробіологічні показники, 132 - на калорійність. Відібрано 445 змивів з об'єктів навколишнього середовища. Досліджено 61 пробу води питної за мікробіологічними, 64 проби за санітарно-хімічними показниками.

- щодо виконання пункту 1 завдання №3 - Здійснено контроль за своєчасним розглядом звернень, скарг, наповненням Платформи Держпродспоживслужби. У 2022 році розглянуто 45 звернень громадян та запитів на публічну інформацію у сфері санітарного законодавства.

- щодо виконання пункту 2 завдання №3 - Проаналізовано результативність здійснення заходів державного нагляду (контролю) з приводу звернень, скарг - звернення розглянуті в межах повноважень управління.

- щодо виконання пункту 1 завдання №4 - 3 метою інформування громадськості щодо діяльності управління - забезпечено надсилання для розміщення на офіційному веб-сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області інформації щодо діяльності управління, рекомендації щодо попередження виникнення інфекційних та неінфекційних захворювань, отруєнь тощо.

- щодо виконання пункту 2 завдання №4 - проведення інформування населення області є одним із завдань для спеціалістів санітарно-гігієнічного напряму діяльності Г оловного управління. Так, в поточному році з метою недопущення погіршення санітарно- епідемічної ситуації на території області, особливо в місцях перебування та проживання осіб, які вимушені покинути місця постійного проживання у зв'язку з військовою агресією російської федерації, здійснювалось інформування населення по профілактиці виникнення та розповсюдження інфекційних та неінфекційних захворювань (отруєнь) з використанням всіх засобів масової інформації. Проведено: 852 бесіди під час здійснення моніторингових перевірок облаштування місць тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб, які вимушені покинути місця постійного проживання у зв'язку з військовою агресією російської федерації, щодо дотримання режимів приготування та зберігання готових страв, прибирання і дезобробки приміщень, проведення профілактичної дератизації та дезінсекції з метою запобігання випадків харчових отруєнь та інфекційних захворювань; 107 заходів інформування населення в друкованих засобах масової інформації щодо профілактики інфекційних захворювань, гострих кишкових інфекцій, отруєнь, у тому числі ботулізму, холери, отруєнь грибами; надіслано на сайти територіальних громад, офіційний сайт Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області 27 інформацій щодо профілактики кишкових інфекцій; записано 16 виступів на радіо та телебаченні, проведено 233 радіолекції на теми: «Щоб Великодні свята не затьмарились погіршенням здоров'я», «Профілактика коронавірусної інфекції», «Увага, ботулізм! Симптоми. Профілактика захворювань. Прислухайтесь до порад.», «Профілактика отруєння грибами», «Організація харчування у закладах освіти», «Підготовка пляжу до літнього оздоровчого сезону», «Основні проблемні питання водопостачання населених пунктів області», «Вимоги санітарного законодавства до місць проведення оздоровчої кампанії», «Основні санітарно-епідеміологічні вимоги дчував проти задоволення апеляційної скарги позивача та просив суд залишити її без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року - без змін.

- щодо виконання пункту 1 завдання №5 - підготовлено матеріали на всі запити Головного управління щодо санітарно-гігієнічного напрямку роботи. За звітний період поточного року підготовлено інформацію та пропозиції в рішення на засідання Державної комісії з питань ТЕБ та НС «Про готовність місцевих органів виконавчої влади забезпечити санітарне та епідемічне благополуччя населення у літній період»

- щодо виконання пункту 2 завдання №5 - підготовлено аналітичні матеріали у визначені терміни по дорученнях, наказах, запитах, інформаційних листах, тощо Держпродспоживслужби України, Хмельницької ОДА, Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА, Хмельницької обласної Ради, органів влади, місцевого самоврядування, інших зацікавлених служб та відомств. Узагальнено матеріали щодо виконання доручень, що виконуються самостійними структурними підрозділами ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області з питань діяльності управління (щотижневі інформації щодо виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.03.20р. «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби СОУЮ-19 спричиненої коронавірусом, введеного в дію Указом Президента України від 13.03.2020 р. №87/2020 р.; оперативні щотижневі інформації в ДПСС; щомісячні «Щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог санітарного законодавства в закладах освіти»; Інформації про діяльність Головних управлінь Держпродспоживслужби у сфері санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення в воєнний час; щодо контролю за якістю та безпечністю питного водопостачання; щоквартальні - «На виконання пункту 3.13 рішення Колегії Держпродспоживслужби від 25.02.2020», «На виконання Доручення Голови Держпродспоживслужби від 20.08.2021 №01-33/28», «Щодо надання адміністративних послуг та дозвільно-погоджувальних процедур», «Щодо видачі дозволу (санітарного паспорту) на роботу з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання».

- щодо виконання пункту 3 завдання №5 - протягом року спеціалістами управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства постійно надаються консультації, організаційно-методичну допомогу спеціалістам самостійних структурних підрозділів Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області з питань, що стосуються діяльності управління, проводиться коригування підготовки відповідей, листів, інформацій тощо. Фахівцями управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства при перевірках відпрацьовувалися з суб'єктами господарювання діючі нормативні акти, обговорення алгоритмів взаємодії, консультації, методична допомога, заходи щодо покращення санітарного стану об'єктів. Надано 65 консультацій адміністраторам ЦНАПів щодо видачі документів дозвільного характеру (адміністративних послуг)

Підсумовуючи виконання позивачем завдань за 2022 рік перший заступник начальника ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області 31.10.2022 виставив позивачу негативну оцінку - 2,4 бали. , зокрема:

1) реалізація державної політики у сфері санітарного законодавства - 2,

2) забезпечення державного санітарно-епідеміологічного нагляду (контролю) за організацією та проведенням якісного, повноцінного, збалансованого та безпечного харчування дітей в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку - 3,

3) робота із зверненнями, скаргами - 2,

4) забезпечення прозорості, інформаційної відкритості діяльності управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства - 3,

5) організаційно-методичні заходи - 2.

Висновок щодо оцінювання результатів службової діяльності позивача затверджений наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області від 01 грудня 2022 року №251/к.

Вважаючи висновок протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

За змістом частини 2 статті 44 Закону №889-VIII оцінювання результатів службової діяльності проводиться на підставі показників результативності, ефективності та якості, визначених з урахуванням посадових обов'язків державного службовця, а також дотримання ним правил етичної поведінки та вимог законодавства у сфері запобігання корупції, виконання індивідуальної програми професійного розвитку, а також показників, визначених у контракті про проходження державної служби (у разі укладення).

Відповідно до пунктів 33, 34 Типового порядку завдання і ключові показники державних службовців, які займають посади державної служби категорій "Б" і "В", визначаються за формою згідно з додатком 7 з урахуванням стратегічних документів державного та/або регіонального рівня, річного плану роботи державного органу, завдань, функцій та обов'язків, визначених у положенні про державний орган, положенні про відповідний структурний підрозділ, посадовій інструкції.

Завдання і ключові показники після їх обговорення з державним службовцем визначаються такими особами, зокрема, державним службовцям, які займають інші посади державної служби категорій "Б" і "В", - безпосереднім керівником за погодженням з керівником самостійного структурного підрозділу (у разі наявності).

Пунктом 7 Типового порядку передбачено, що оцінювання проводиться на підставі ключових показників, визначених з урахуванням посадових обов'язків державного службовця, а також дотримання ним загальних правил етичної поведінки та вимог законодавства у сфері запобігання корупції.

За змістом пункту 39 Типового порядку після проведення оціночної співбесіди безпосереднім керівником заповнюється форма щодо результатів виконання завдань державним службовцем, який займає посаду державної служби категорії "Б" або "В", за відповідний рік згідно з додатком 8 у частині виставлення балів, визначення оцінки та їх обґрунтування, а також визначення потреб у професійному навчанні. Безпосередній керівник спільно з керівником самостійного структурного підрозділу (у разі наявності) виставляє державному службовцю негативну, позитивну або відмінну оцінку (крім випадків, коли жодне із завдань не підлягає оцінюванню) з її обґрунтуванням на основі розрахунку середнього бала за виконання кожного визначеного завдання (з урахуванням досягнення ключових показників) за критеріями визначення балів згідно з додатком 4.

Згідно з додатком N 4 до Типового порядку критеріями виставлення балів є:

- "0" завдання не виконане або в роботі порушено вимоги законодавства у сфері запобігання корупції;

- "1" завдання виконане частково, результати не можуть бути використані через необхідність суттєвого доопрацювання, до виконання завдання державний службовець підійшов формально, чим нівелював практичну цінність отриманого результату, або завдання виконане з демонстрацією неспроможності одночасного забезпечення на належному рівні і своєчасного виконання посадових обов'язків, або в роботі порушено вимоги правил етичної поведінки, або процес досягнення результату чи сам результат мав негативний відгук з боку користувачів, споживачів, співвиконавців, керівництва тощо;

- "2" завдання виконане, але з порушенням строку виконання чи/або із залученням до виконання завдання допомоги інших (під час виконання роботи державний службовець потребував надання зразків документів, допомоги у виробленні алгоритму роботи, аналізі нормативно-правових актів, суттєвому коригуванні проектів документів, проявляв низьку ініціативність, самостійність, недостатність знання нормативно-правових актів, вимог до підготовки службових документів, потребував нагадувань і високої міри контролю з боку керівника тощо);

- "3" завдання виконане своєчасно, результат якого повною мірою можна використати у роботі. Робота проводилась ефективно з дотриманням правил етичної поведінки;

- "4" завдання виконане своєчасно (завчасно), результат високої якості, його досягнуто з високим ступенем самостійності (за необхідності командної роботи), ініціативності, робота проводилась ефективно, з дотриманням правил етичної поведінки. Під час виконання завдання державним службовцем вносилися пропозиції щодо інших документів або їх удосконалення.

Отже, у відповідності до Типового порядку повноваженнями на прийняття рішення що виставлення під час оцінювання державного службовця однієї з трьох оцінок (негативної, позитивної або відмінної) наділений суб'єкт оцінювання. Оцінюванню підлягає виконання державним службовцем завдань, визначених безпосереднім керівником, з урахуванням ключових показників їх результативності, ефективності та якості. При цьому суб'єкт оцінювання повинен обґрунтувати таку оцінку.

В обґрунтування негативної оцінки - 2,4 бали безпосередній керівник позивача вказав, що завдання виконані із значним порушенням строку виконання та із залученням до виконання завдань інших осіб (під час розгляду звернень громадян було порушено терміни розгляду та порядок розгляду, що призвело до відмови скаржником у захисті їх прав та законних інтересів). Не забезпечений належний державний нагляд за дотриманням санітарного законодавства, здійснення заходів, що призвело до загострення епідемічної ситуації з гострої респіраторної хвороби C0VІD-19, спричиненої коронавірусом на території Хмельницької області (показник рівня захворюваності в десятки разів перевищував пороговий рівень, показник рівня госпіталізації більш ніж в два рази перевищував пороговий рівень). Неналежним чином забезпечив організаційно-методичні заходи, що призвели до подання та узагальнення недостовірної інформації щодо роботи більшості структурних підрозділів державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства підвідомчих територій області. Постійно потребував нагадувань і високої міри контролю з боку керівника Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.

Під час судового розгляду справи позивач не спростував зазначені висновки належними та допустимими доказами.

У позовній заяві та заявах по суті позовних вимог позивач, заперечуючи висновки безпосереднього керівника щодо результатів виконання завдань, позивач не вказав, які саме висновки відповідача не відповідають дійсності.

Разом з тим, наведені у позовній заяві пояснення щодо результатів виконання завдань за своїм змістом не співпадають з поясненнями, вказаними позивачем у Результатах виконання завдань за 2022 рік, які були предметом оцінювання.

Для визначення результатів виконання завдань безпосередній керівник спільно з керівником самостійного структурного підрозділу (у разі наявності) проводить з державним службовцем, який займає посаду державної служби категорії "Б" або "В", оціночну співбесіду (пункт 37 Типового порядку).

Згідно з пунктом 39 Типового порядку оціночна співбесіда проводиться на основі усних пояснень державного службовця, який займає посаду державної служби категорії "Б" або "В", про виконання завдань і ключових показників та його письмового звіту, що подається у довільній формі відповідно до абзацу першого пункту 91 цього Порядку (у разі його подання державним службовцем). Після проведення оціночної співбесіди безпосереднім керівником заповнюється форма щодо результатів виконання завдань державним службовцем, який займає посаду державної служби категорії "Б" або "В", за відповідний рік згідно з додатком 9 у частині виставлення балів, визначення оцінки та їх обґрунтування. Безпосередній керівник разом з керівником самостійного структурного підрозділу (у разі наявності) виставляє державному службовцю негативну, позитивну або відмінну оцінку (крім випадків, коли жодне із завдань не підлягає оцінюванню) з її обґрунтуванням на основі розрахунку середнього бала за виконання кожного визначеного завдання (з урахуванням досягнення ключових показників) за критеріями визначення балів згідно з додатком 5.

У позовній заяві в обгрунтування неправомірності висновку про результати оцінювання позивач посилається, зокрема, на присутність під час оціночної співбесіди, крім безпосереднього керівника, невстановленої особи.

Разом з тим, Типовим порядком не встановлена заборона щодо присутності інших осіб під час оціночної співбесіди державного службовця з безпосереднім керівником.

За змістом пункту 3 Типового порядку оцінювання проводиться з дотриманням принципів об'єктивності, достовірності, доступності та прозорості, взаємодії та поваги до гідності державного службовця.

Тому, присутність під час оціночної співбесіди сторонніх осіб не суперечить принципу доступності та прозорості оцінювання державного службовця. При цьому суд враховує, що позивачем не надані докази висловлення ним заперечень щодо присутності сторонньої особи під час оціночної співбесіди.

Таким чином, оцінювання службової діяльності позивача відбулося відповідно до вимог Закону України "Про державну службу", з дотриманням процедури, визначеної Типовим порядком.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За змістом частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Постанова суду складена в повному обсязі 06 березня 2024 року.

Головуючий Боровицький О. А.

Судді Шидловський В.Б. Курко О. П.