про залишення позовної заяви без руху
06 березня 2024 року м. Рівне№460/2329/24
Рівненський окружний адміністративний суд в особі судді С.М. Дуляницька, перевіривши виконання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою
ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить суд визнати дії Військової частини НОМЕР_1 протиправними та зобов'язати скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 13.11.2023 №5254 "Про результати службового розслідування" в частині щодо результатів службового розслідування.
Пунктами 1-3 та 6 частини 1 статті 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху.
Так, перевіряючи на виконання положень ч.1 ст.171 КАС України даний позов, суддею встановлено, що подана позовна заява не відповідає вимогам ст.ст.160 - 161 КАС України з огляду на наступне.
Позивач звернулася з позовом, в якому просить суд визнати дії Військової частини НОМЕР_1 протиправними та зобов'язати скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 13.11.2023 №5254 "Про результати службового розслідування" в частині щодо результатів службового розслідування відносно ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Водночас позивач, заявляючи вимогу про визнання дій військової частини НОМЕР_1 протиправними, не вказує, які ж саме дії відповідача позивач просить визнати протиправними, в чому вони полягають. А відтак, суд буде позбавлений можливості перевірити, чи порушують такі дії відповідача права позивача. Крім того, варто звернути увагу позивача на ст. 5 КАС України, в якій визначено способи судового захисту.
В позовній заяві позивачем не дотримано вимог п. 9 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, яким передбачено, що в позовній заяві зазначаються - у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС).
У пункті 8 частини першої статті 4 КАС зазначено, що позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, у яких відповідач реалізує владні управлінські функції стосовно заявника.
Так, в поданому позові позивачем чітко не сформульовано, яким чином дії Військової частини № НОМЕР_1 та оскаржуваний наказ порушують права та охоронювані законом інтереси позивача.
Суд також звертає увагу на те, що відповідно до ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому вказаним Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси та просити про їх захист.
Право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тому, для надання особі судового захисту, суд встановлює, чи дійсно порушене право, свободу чи інтерес особи, і чи це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем саме в спірних публічно-правових відносинах.
Враховуючи вимоги КАС України, особа повинна довести факт порушення її прав чи охоронюваних законом інтересів оскарженим рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
В даному випадку, позивач оскаржує дії відповідача, однак не зазначив які саме дії та в чому саме проявляється їх протиправність, як оскаржувані дії та наказ порушують права позивача.
Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання належним чином сформованої позовної заяви з викладенням позовних вимог відповідно до ст. 5 КАС України, чітким зазначенням оскаржуваних дій та рішень; обґрунтування порушення оскаржуваними діями та рішеннями відповідача прав, свобод та інтересів позивача.
Керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю не більше 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя С.М. Дуляницька