Рішення від 19.02.2024 по справі 753/15555/23

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/15555/23

провадження № 2-о/753/21/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2024 року м. Київ

Дарницький районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Осіпенко Л.М.,

за участю секретаря судового засідання Дубінкіної М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Дарницького районного суду міста Києва цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Київська міська рада про встановлення факту родинних відносин,

ВСТАНОВИВ:

Заявниця ОСОБА_1 звернулась до Дарницького районного суду міста Києва із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є двоюрідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , посилаючись на наступне: ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її двоюрідний брат ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис №17808. Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, а саме 38/100 ч. житлового будинку на АДРЕСА_1 . Документи, які підтверджують родинні зв'язки ОСОБА_2 з батьком заявника ОСОБА_3 не збереглися, зокрема свідоцтво про народження та актові записи про народження вказаних осіб. Батько заявниці - ОСОБА_3 та мати померлого - ОСОБА_4 , були рідними братом та сестрою, що можуть підтвердит свідки та підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , копіями паспортів заявниці та померлого.

Вищевказані обставини не дають можливості заявниці підтвердити родинні зв'язки з померлим ОСОБА_2 , через відсутність документів, що їх підтверджують та відсутність актових записів про народження.

Зважаючи на викладене, для реалізації своїх спадкових прав, заявниця звернулась до суду та просить встановити факт родинних відносин, а саме: що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є двоюрідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвалою від 22 листопада 2023 року провадження у справі відкрито в порядку окремого провадження, призначено судове засідання на 10 січня 2024 року.

11 грудня 2023 року від Київської міської ради надійшов відзив, згідно з яким представник просить просить суд прийняти рішення відповідно до діючого законодавства, розглядати справу за його відсутності.

У судовому засіданні представник заявника заяву підтримав, просив встановити факт родинних відносин між заявником та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Як передбачено ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.

Відповідно до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в тому числі згідно з п.1 ч.1 ст. 315 ЦПК України і справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення заявниці, її представника та свідків, суд вважає, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно роз'яснень п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення"№ 5 від 31.03.1995 року зазначено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис №17808 - а.с. 14).

У відповідності до довідки про поховання, ОСОБА_1 здійснила поховання померлого ОСОБА_2 (а.с.16).

Після його смерті відкрилась спадщина.

До складу спадкового майна померлого входить 38/100 ч. житлового будинку на АДРЕСА_1 (а.с. 103).

24 жовтня 2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулась до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Матюхової Т.П. із заявою №68 про прийняття спадщини за померлим ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 (а.с. 72).

24.10.2022 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Матюховою Т.П. відкрито спадкову справу №24/2022 (а.с. 80).

Листом за вих. №7/02-14/24/2022 від 16.01.2023 року, приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Матюховою Т.П. повідомлено, що за наявними у спадковій справі документами немає можливості підтвердити родинні стосунки ОСОБА_1 з померлим (а.с. 104).

Судом встановлено, що інших спадкоємців, окрім заявниці, які б претендували на спадщину, відповідно до копії спадкової справи немає.

Із копії свідоцтва про народження заявника серії НОМЕР_2 , виданого Широківським районним РАЦС 31 серпня 1949 року, актовий запис №129, вбачається, що заявник ОСОБА_1 , записана мовою оригіналу як « ОСОБА_7 », а її батьки записані мовою оригіналу як « ОСОБА_8 » та « ОСОБА_9 ». Місце народження зазначене Широке, Широківського району, Дніпропетровської області (а.с. 10).

З копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого Широківським районним відділом РАЦС 06 серпня 1977 року, актовий запис №89, вбачається, що заявниці під час укладення шлюбу присвоєно прізвище « ОСОБА_10 » (а.с. 11).

Отже, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 , а.с. 75) є батьком заявниці.

Відповідно до змісту копії свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_5 , вбачається, що відомості про батька не зазначені, відомості про мати мовою оригіналу записані як « ОСОБА_11 ». Місце народження зазначене с. Широке, Широківський район, Дніпропетровська область (а.с. 13).

Отже, ОСОБА_4 є матір'ю померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 .

З матеріалів справи вбачається, що для встановлення родинних зв'язків між її батьком та матір'ю померлого, як між рідними братом та сестрою, заявник зверталась до Державного архіву Дніпропетровської області для отримання архівних довідок про їх народження.

Згідно із відповідями Державного архіву Дніпропетровської області Т-2197/0/217/22 та Т2198/0/217-22 від 27.09.2022 року архівні довідки про народження ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_8. та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9. видати неможливо, їх на зберіганні в архіві немає (а.с. 21-22).

Листом Широківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області №3/31.19-32 від 07.04.2023 року заявнику повідомлено про відсутність актових записів про народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 у Державному реєстрі актів цивільного стану (а.с. 23).

Отже, з наданих заявницею документів встановлено, що батько заявниці та мати померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 мали одне прізвище « ОСОБА_2 ».

Згідно з копією свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , заявниця народилась у селі Широке, Широківського району, Дніпропетровської області (а.с. 11).

Згідно з копіями паспортів, заявниця та померлий народилися в смт. Широке, Широківського району Дніпропетровської області (а.с.6-8, 12).

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_13 та ОСОБА_14 підтвердили, що ОСОБА_1 є двоюрідною сестрою померлого ОСОБА_2 .

Свідок ОСОБА_14 додатково повідомила суду, що вона особисто знала батька заявниці - ОСОБА_3 та мати померлого - ОСОБА_4 , які були рідними братом та сестрою.

Крім того, свідоцтва про народження заявниці та померлого видані одним відділом реєстрації актів цивільного стану, місце народження заявниці та померлого ідентичне (а.с. 10, 13).

Відповідно до постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду по справі №638/18089/17 від 16.06.2021 року, доказами, що підтверджують факт родинних відносин, можуть бути документи, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб); довідки органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану.

На підтвердження своїх вимог, заявницею надані копії сімейних фотокарток, на яких зображені члени її родини (а.с. 33-39), копії листів та телеграм, адресовані зокрема ОСОБА_3 , батьку заявниці, та заявниці від імені померлого ОСОБА_2 та його батьків (а.с.26-31).

Крім того, як вбачається з копії заяви про встановлення факту визнання батьківства до Шевченківського районного суду міста Києва, ОСОБА_2 визнавав ОСОБА_1 його двоюрідною сестрою (а.с. 32).

На підставі викладеного, суд вважає доведений той факт, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , є двоюрідними сестрою та братом.

До родичів п'ятого ступеня споріднення належать діти його двоюрідних онуків і онуків (двоюрідні правнуки та правнучки), діти його двоюрідних братів та сестер (двоюрідні племінники та племінниці), діти його двоюрідних дідів та бабок (двоюрідні дядьки та тітки).

Таким чином, заявниця є двоюрідною сестрою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

У відповідності до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Аналізуючи зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, враховуючи, що встановлення факту, що має юридичне значення - родинних відносин між фізичними особами, необхідно заявниці для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого двоюрідного брата - ОСОБА_2 , суд дійшов висновку про задоволення заяви та встановлення факту родинних відносин.

Керуючись ст.ст. 76-80, 83-84, 89, 259, 263-265, 268, 273, 315-319 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Карандашов Ярослав Олександрович, заінтересована особа: Київська міська рада, про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка смт. Широке, Широківського району Дніпропетровської області, адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_6 є двоюрідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця смт. Широке, Широківського району Дніпропетровської області, РНОКПП - НОМЕР_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення або складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: Л.М. Осіпенко

Попередній документ
117476117
Наступний документ
117476119
Інформація про рішення:
№ рішення: 117476118
№ справи: 753/15555/23
Дата рішення: 19.02.2024
Дата публікації: 08.03.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Дарницький районний суд міста Києва
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:; інших фактів, з них:.
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (19.02.2024)
Результат розгляду: заяву задоволено повністю
Дата надходження: 04.09.2023
Предмет позову: про встановлення факту родинних відносин
Розклад засідань:
10.01.2024 11:00 Дарницький районний суд міста Києва
19.02.2024 15:00 Дарницький районний суд міста Києва
Учасники справи:
головуючий суддя:
ОСІПЕНКО ЛЮДМИЛА МИКОЛАЇВНА
суддя-доповідач:
ОСІПЕНКО ЛЮДМИЛА МИКОЛАЇВНА
заінтересована особа:
КМР
заявник:
Тестова Валентина Іванівна