Ухвала від 06.03.2024 по справі 712/2848/24

Провадження №1кс/712/1335/24

Справа №712/2848/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про здійснення спеціального досудового розслідування

06 березня 2024 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси, клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_6 та погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_7 , винесеного у кримінальному провадженні № 22023250000000244 від 22.06.2023 року, про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_6 звернувся до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023250000000244 від 22.06.2023 року за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 1111 КК України.

Клопотання мотивує тим, що ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Торез Донецької обл., зареєстрована та проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 1111 КК України.

Згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 09 грудня 1981 року про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (XX) від 21 грудня 1965 року, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24 жовтня 1970 року, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16 грудня 1970 року, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; № 3314 (XXIX) від 14 грудня 1974 року, що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

У порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) президент рф володимир путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації (далі - зс рф) на територію України.

Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.

О 04 год. 30 хв. 24.02.2022 президентом рф володимиром путіним оголошено початок так званої «спеціальної військової операції» проти України з метою проведення «демілітаризації та денацифікації України».

В той же час, тобто о 04 год. 30 хв. 24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин указаної території.

24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Зазначений Указ затверджений прийнятим Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.

У подальшому дія воєнного стану в Україні неодноразово продовжувалась. Таким чином з 24.02.2022 по 13.05.2024 в Україні діє правовий режим воєнного стану.

Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.

З 24.02.2022 по теперішній час села Чкалове, Двійне, Воскресенське Ковильне Новотроїцької селищної територіальної громади Генічеського району Херсонської області захоплені військовослужбовцями зс рф та вони знаходяться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено «Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022

№ 309.

Таким чином, з 24.02.2022 і по цей день дії рф проти України підпадають під всі пункти, передбачені ст. 3 Резолюції 3314, а тому такі дії слід кваліфікувати саме як акт агресії рф проти України.

У зв'язку із веденням агресивної війни з боку рф проти України, 24.02.2022 діючою армією рф захоплено села Чкалове, Двійне, Воскресенське, Ковильне Новотроїцької селищної територіальної громади Генічеського району Херсонської області.

З метою встановлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю Української влади на територіях населених пунктів Херсонської області, які на даний час контролюються (контролювались) та утримуються (утримувались) російськими військами, представниками рф залучаються особи з числа місцевого населення Херсонської області для формування органів управління, які виконують функції виконавчих, адміністративних, законодавчих, правоохоронних та інших органів влади на окупованих територіях.

Указом так званого «голови військово-цивільної адміністрації Херсонської області» № 184-р від 08.07.2022 на тимчасово окупованій території Херсонської області визначено адміністративно-територіальний устрій у складі міських та муніципальних округів до складу якого включено так званий «Новотроїцький муніципальний округ».

Указом так званого «тво голови військово-цивільної адміністрації Херсонської області» № 37-у від 29.08.2022 затверджено положення про Новотроїцьку військово-цивільну адміністрацію, яка є підконтрольним рф незаконним самопроголошеним органом, який узурпував виконання владних повноважень на тимчасово окупованій території Новотроїцької селищної територіальної громади Генічеського району Херсонської області, та яка виконує властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України. Незаконний самопроголошений орган так звана «Новотроїцька військово-цивільна адміністрація» здійснює свою діяльність у взаємодії з підрозділами зс рф і федеральною службою військ національної гвардії, органами громадської безпеки, з підприємствами та державними установами, розташованими територіально в зоні відповідальності військово-цивільної адміністрації, а також у своїй діяльності керується нормативними правовими актами Херсонської області, законами та нормативними правовими актами рф в частині, що не суперечить нормативним правовим актам Херсонської області.

Указом так званого «тво губернатора Херсонської області» № 52/1-у від 27.03.2023 на тимчасово окупованій території Херсонської області визначено адміністративно-територіальний устрій у складі міст обласного підпорядкування та районів до складу якого включено так званий «Новотроїцький район».

Указом так званого «тво губернатора Херсонської області» № 54-у від 29.03.2023 на тимчасово окупованій території Херсонської області створено міські та муніципальні округи, в тому числі так зване «муніципальне утворення Новотроїцький муніципальний округ».

Указом так званого «тво губернатора Херсонської області» № 55-у від 29.03.2023 на тимчасово окупованій території Херсонської області встановлено строк повноважень органів місцевого самоуправління муніципальних утворень Херсонської області з дати обрання терміном на 5 років.

Указом так званого «тво губернатора Херсонської області» № 74-у від 29.03.2023 затверджено перелік населених пунктів так званого «муніципального утворення Херсонської області Новотроїцький муніципальний округ» до якого серед інших увійшли села Чкалове, Двійне, Воскресенське та Ковильне.

Указом так званого «тво губернатора Херсонської області» № 82-у від 14.04.2023 змінено найменування «Новотроїцька військово-цивільна адміністрація» на «тимчасова адміністрація Новотроїцького району».

Указом так званого «тво губернатора Херсонської області» № 106-у від 29.05.2023 з метою реалізації виборчих прав громадян рф, які проживають на території Херсонської області, для представницьких органів муніципальних утворень Херсонської області встановлено серед іншого найменування «муніципальне утворення Новотроїцький муніципальний округ - рада депутатів Новотроїцького муніципального округу».

Указом так званого «тво губернатора Херсонської області» № 115-у від 06.09.2023 на тимчасово окупованій території Херсонської області встановлено порядок формування представницьких органів муніципальних утворень Херсонської області та визначено, що представницькі органи муніципальних утворень Херсонської області формуються шляхом обрання на муніципальних виборах на основі загального рівного та прямого виборчого права при таємному голосуванні. Крім того, до обрання голів новостворених муніципальних утворень повноваження голів муніципальних утворень здійснюють голови адміністрацій міст та/або районів Херсонської області, які здійснювали повноваження органів місцевого самоврядування.

Таким чином, представниками рф на тимчасово окупованій території Новотроїцької селищної територіальної громади Генічеського району Херсонської області створено підпорядковану, керовану та фінансовану рф окупаційну адміністрацію, в яку входять органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України. При цьому, представники підконтрольних рф самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави на тимчасово окупованій території Херсонської області, здійснюють підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, у тому числі із числа громадян України, які перебувають на вказаній тимчасово окупованій території. Кінцевою метою окупаційних органів, є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу рф.

В травні 2023 року (більш точну дату органом досудового розслідування не встановлено) так званим «головою тимчасової адміністрації Новотроїцького району», з метою реалізації прав, передбачених ст.ст. 25, 25-1, 27, 27-1 федерального закону рф № 131-ФЗ від 06.10.2003 «об общих принципах организации местного самоуправления в российской федерации», для організації взаємодії органів місцевого самоврядування та мешканців сільських населених пунктів так званого «Новотроїцького муніципального округу Херсонської області» розпочато процедуру призначення старост сільських населених пунктів.

В травні 2023 року (більш точну дату органом досудового розслідування не встановлено) так званим «головою тимчасової адміністрації Новотроїцького району» організовано сход (зібрання) громадян на тимчасово окупованій території сіл Чкалове, Двійне, Воскресенське, Ковильне Новотроїцької селищної територіальної громади Генічеського району Херсонської області з метою голосування мешканцями вказаних населених пунктів за кандидатуру так званого «старости сіл Чкалове, Двійне, Воскресенське та Ковильне».

В той же час, тобто в травні 2023 року, у ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник намір щодо співпраці з окупаційною адміністрацією держави-агресора, яка створювала на захоплених територіях Новотроїцької селищної територіальної громади Генічеського району Херсонської області, у так званому «муніципальному утворенні Херсонської області Новотроїцький муніципальний округ» власні незаконні органи влади. Зокрема, ОСОБА_8 шляхом добровільного самовисунення прагнула зайняття посад, які б дозволяли надавати допомогу державі-агресору.

Так, ОСОБА_8 , являючись громадянкою України, фактично проживаючи в селі Чкалове Новотроїцької селищної громади Генічеського району Херсонської області, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення всієї території Новотроїцької селищної громади Генічеського району Херсонської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що село Чкалове Новотроїцької селищної громади Генічеського району Херсонської області є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення державних органів та органів влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, перебуваючи у травні 2023 року (більш точну дату органом досудового розслідування не встановлено) в селі Чкалове Новотроїцької селищної громади Генічеського району Херсонської області, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних та корисливих мотивів, підтримуючи воєнну агресію рф на території України, добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо неї чи членів її родини, на сході (зібранні) громадян, який організовано так званою «тимчасовою адміністрацією Новотроїцького району», з метою визначення кандидатури на зайняття посади так званого «старости сіл Чкалове, Двійне, Воскресенське та Ковильне Новотроїцького муніципального округу Херсонської області» запропонувала себе серед інших як кандидат на зайняття вказаної посади.

В травні 2023 року (більш точну дату органом досудового розслідування не встановлено) на сході (зібранні) громадян тимчасово окупованих сіл Чкалове, Двійне, Воскресенське та Ковильне Новотроїцької селищної громади Генічеського району Херсонської області мешканцями вказаних населених пунктів, які мають виборче право, більшістю голосів проголосовано за ОСОБА_8 як кандидата на зайняття посади так званого «старости сіл Чкалове, Двійне, Воскресенське та Ковильне Новотроїцького муніципального округу Херсонської області», про що складено відповідний протокол сходу громадян.

В той же час, тобто в травні 2023 року (більш точну дату органом досудового розслідування не встановлено), так званою «радою депутатів Новотроїцького муніципального округу Херсонської області» за поданням сходу (зібрання) громадян тимчасово окупованих сіл Чкалове, Двійне, Воскресенське та Ковильне Новотроїцької селищної громади Генічеського району Херсонської області затверджено ОСОБА_8 на зайняття посади так званого «старости сіл Чкалове, Двійне, Воскресенське та Ковильне Новотроїцького муніципального округу Херсонської області» та таким чином обрано ОСОБА_8 старостою сіл до органу місцевого самоврядування.

У період з травня 2023 року по теперішній час ОСОБА_8 , як «староста сіл Чкалове, Двійне, Воскресенське та Ковильне Новотроїцького муніципального округу Херсонської області», відповідно до ст. 27-1 федерального закону рф № 131-ФЗ віл 06.10.2003 «об общих принципах организации местного самоуправления в российской федерации» та ст. 21 так званого «статуту муніципального утворення Новотроїцький муніципальний округ Херсонської області», виконує наступні організаційно-розпорядчі функції:

- взаємодіє з органами місцевого самоврядування, муніципальними підприємствами та установами та іншими організаціями з питань вирішення питань місцевого значення у сільському населеному пункті;

- взаємодіє з населенням, у тому числі через участь у сходах, зборах, конференціях громадян, спрямовує за результатами таких заходів звернення та пропозиції, у тому числі оформлені у вигляді проектів муніципальних правових актів, які підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування;

- інформує мешканців сільського населеного пункту з питань організації та здійснення місцевого самоврядування, а також сприяє у доведенні до відома іншої інформації, отриманої від органів місцевого самоврядування;

- сприяє органам місцевого самоврядування в організації та проведенні публічних слухань та громадських обговорень, оприлюдненні їх результатів у сільському населеному пункті;

- має право виступити з ініціативою про внесення ініціативного проекту з питань, що мають пріоритетне значення для мешканців сільського населеного пункту;

- здійснює інші повноваження та права, передбачені статутом муніципального утворення та (або) нормативним правовим актом представницького органу муніципального утворення відповідно до закону суб'єкта рф.

Таким чином, громадянка України ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільному обранні громадянином України до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, та зайнятті посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконних органах влади, в тому числі в окупаційній адміністрації, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Також, досудовим розслідуванням встановлено, що громадянка України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, інформаційній та економічній безпеці, в період з травня 2023 року (більш точну дату органом досудового розслідування не встановлено) по теперішній час, перебуваючи у тимчасово окупованому селі Чкалове Новотроїцької селищної територіальної громади Генічеського району Херсонської області, займаючи посаду так званого «старости сіл Чкалове, Двійне, Воскресенське та Ковильне Новотроїцького муніципального округу Херсонської області», реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно та виконуючи покладені на неї організаційно-розпорядчі функції, вказівки і розпорядження представників окупаційної адміністрації рф в окупованих селах Чкалове, Двійне, Воскресенське та Ковильне Новотроїцької селищної громади Генічеського району Херсонської області, бажаючи проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, нехтуючи своїм конституційним обов'язком щодо захисту прав та інтересів громади, безпосередньо приймає участь у загальному управлінні незаконного органу влади, надає безпосередню допомогу в проведенні підривної діяльності проти України представникам держави-агресора - рф у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території, відповідно до ст. 27-1 федерального закону рф № 131-ФЗ віл 06.10.2003 «об общих принципах организации местного самоуправления в российской федерации» та ст. 21 статуту так званого «муніципального утворення Новотроїцький муніципальний округ Херсонської області»», в тому числі: взаємодіє з органами місцевого самоврядування, муніципальними підприємствами та установами та іншими організаціями з питань вирішення питань місцевого значення у сільському населеному пункті; взаємодіє з населенням, у тому числі через участь у сходах, зборах, конференціях громадян, спрямовує за результатами таких заходів звернення та пропозиції, у тому числі оформлені у вигляді проектів муніципальних правових актів, які підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування; інформує мешканців сільського населеного пункту з питань організації та здійснення місцевого самоврядування, а також сприяє у доведенні до відома іншої інформації, отриманої від органів місцевого самоврядування; сприяє органам місцевого самоврядування в організації та проведенні публічних слухань та громадських обговорень, оприлюдненні їх результатів у сільському населеному пункті; має право виступити з ініціативою про внесення ініціативного проекту з питань, що мають пріоритетне значення для мешканців сільського населеного пункту; здійснює інші повноваження та права, передбачені статутом муніципального утворення та (або) нормативним правовим актом представницького органу муніципального утворення відповідно до закону суб'єкта рф, та інші.

Допомога ОСОБА_8 представникам іноземної держави призвела до забезпечення сталого та належного функціонування незаконно створених органів влади та посилила заходи тимчасової окупації.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, а саме: державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, а саме надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинене в умовах воєнного стану.

Враховуючи викладене, 28.02.2024 в газеті центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур'єр» та на офіційному Інтернет-сайті офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_8 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 1111 КК України.

Також, в газеті центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур'єр» та на офіційному Інтернет-сайті офісу Генерального прокурора в порядку ст.ст. 133, 135 КПК України опубліковані повістки про виклики ОСОБА_8 до органу досудового розслідування на 03.03.2024, 04.03.2024 та 05.03.2024.

До слідчого відділу Управління у вказані дати ОСОБА_8 не з'явилась, не повідомивши при цьому про причини своєї неявки.

У ході допитів свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , а також згідно з іншими матеріалами досудового розслідування, встановлено, що підозрювана ОСОБА_8 на сьогоднішній день перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме в с. Чкалове Генічеського р-ну.

05.03.2024 підозрювану ОСОБА_8 постановою слідчого оголошено в державний розшук, оскільки на теперішній час вона перебуває на території с. Чкалове, Генічеського р-ну, Херсонської обл., яке захоплено військовослужбовцями зс рф та знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено «Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, де переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Обставинами, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_8 у вчинені злочинів, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 1111 КК України, є зібрані у ході досудового розслідування речові докази і документи, відомості, що містяться в протоколах слідчих дій, проведених у кримінальному провадженні, зокрема в:

- протоколі допиту свідка ОСОБА_13 від 27.12.2023;

- протоколі допиту свідка ОСОБА_12 від 27.12.2023;

- протоколі допиту свідка ОСОБА_11 від 27.12.2023;

- протоколі допиту свідка ОСОБА_10 від 11.07.2023;

- протоколі допиту свідка ОСОБА_9 від 11.07.2023;

- протоколі допиту свідка ОСОБА_10 від 21.02.2024;

- протоколі допиту свідка ОСОБА_9 від 21.02.2024;

- протоколі огляду від 21.04.2023;

- протоколі огляду від 01.01.2024;

- протоколі огляду від 02.01.2024;

- протоколі огляду від 17.02.2024;

- протоколі огляду від 17.02.2024;

- протоколі огляду від 16.02.2024;

- протоколі огляду від 16.02.2024;

- протоколі огляду від 22.02.2024;

- іншими зібраними у кримінальному провадженні доказами і документами.

Свідки, яких необхідно допитати під час розгляду цього клопотання, відсутні.

В судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання повністю підтримали та просили суд його задовольнити, посилаючись на докази, які зібрані в кримінальному провадженні.

Захисник підозрюваного в судовому засіданні поклався на розсуд суду.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного.

Згідно ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.

Згідно ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочину, передбаченого ст. 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Приймаючи до уваги те, що ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 1111 КК України, щодо якого відповідно до ст. 297-1 КПК України передбачено можливість здійснення спеціального досудового розслідування, зважаючи, що на даний час вона переховується від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена в розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, врахувавши наявність достатніх доказів для підозри ОСОБА_8 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 1111 КК України, суд вважає, що дане клопотання підлягає задоволенню, оскільки у даному кримінальному провадженні проведено вичерпний перелік слідчих (розшукових) і негласних слідчих (розшукових) дій, а також з метою повного, всебічного та об'єктивного розслідування злочину та проведення досудового розслідування у розумні строки.

Керуючись вимогами ст.ст. 297-1, 297-3 та 297-4 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні № 22023250000000244 від 22.06.2023 спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваної ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Торез Донецької обл., зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Якщо підстави для здійснення спеціального досудового розслідування по кримінальному провадженню № 22023250000000244 від 22.06.2023 року, перестануть існувати, органу досудового слідства звернутись до суду із клопотанням про припинення здійснення спеціального досудового розслідування та здійснення подальшого досудового розслідування згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_14